Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Daedalus.

Μέτρια πράγματα και κάπως πολυχρησιμοποιημένη ιδέα. Το τέλος δεν μπορούσε να είναι παρά μονόδρομος.

 

Αν θέλετε, μπορούμε να δούμε και αύριο το απόγευμα.

 

Σε κάθε σειρά Τρεκ, που σέβεται τον εαυτό της, πρέπει να υπάρχει επεισόδιο-γνωριμία με τον/την εφευρέτη μιας γκατζετιάς του σύμπαντος Τρεκ. Κλασικά ελοχεύει η απογοήτευση.

 

Πέμπτη απόγευμα Observer Effect it is.

 

Και ακολουθεί άλλο ένα τριπλό.  :ablink:  Μπορεί όμως να θεαθεί και έτσι: 2 + 1

Link to comment
Share on other sites

Observer Effect. Καλό ήταν. Και δυστυχώς με όλα αυτά που ακούμε γύρω μας για τον ebola ήταν και πολύ επίκαιρο.

Μου άρεσαν πολύ οι αποχρώσεις που είχαν οι αλλαγές στους χαρακτήρες όταν άλλαζαν τα πλάσματα ξενιστή.

 

Και... και... και... Organians; Πώς λέμε The Organian Treaty; Ναι, αυτό ακριβώς. Τους θυμήθηκα όταν ανέφεραν τ' όνομά τους και μπήκα και τους έψαξα.

Καλά λέει ο Ντίνος ότι πάμε ολοταχώς προς τα λημέρια του TOS. Να θυμόντουσαν και στο TOS όσα είχε συναντήσει ο Άρτσερ στο δρόμο του! :p

 

Δεν ξέρω πότε θα δούμε τριπλό ή έστω 2+1, αλλά ελπίζουμε να τα καταφέρουμε μέχρι τη Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμόντουσαν και στο TOS όσα είχε συναντήσει ο Άρτσερ στο δρόμο του! :p

 

 

 

Αν θυμάμαι καλά, το διάβασα κάπου γιατί στο επεισόδιο του Enterprise δεν του έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση, οι Οργκάνιανς έσβησαν την ύπαρξη τους από το μυαλό του πληρώματος. Οπότε στο Errand of Mercy του TOS δεν τους ήξεραν. Βολικό ε;

 

Σχετικοάσχετο: Στο Enterprise, τον εφευρέτη του Warp Drive Κόχραν όλοι τον θυμούνται με δέος. Ο Άρτσερ τον έχει συναντήσει κιόλας. Στο δε TNG, το δέος είναι τόσο που μόνο αυτόγραφο δεν του ζητούν. Ενδιάμεσα, στο TOS, όταν Κερκ, Μακόϊ και Σποκ συναντούν τον Κόχραν, από τη μια μόλις που θυμούνται το ποιος είναι, από την άλλη ούτε κρύο-ούτε ζέστη, δηλαδή μηδέν ενθουσιασμός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είμαι ξανά στον υπολογιστή (στην ταμπλέτα δυσκολεύομαι με τα τριανταφυλλάκια):

 

 

The Forge

 

:rose: :rose: :rose:

 

Awakening

 

:rose: :rose:

 

Kir’Shara

 

:rose: :rose:

 

Daedalus

 

:rose: :rose:

 

Observer Effect

 

:rose: :rose: :rose:

 

 

Babel One

United

The Aenar

 

Δυνατά επεισόδια, με καλές ιδέες (εντάξει, αν εξαιρέσει κανείς το πολλά υποσχόμενο αλλά τεχνολογικά αδύνατο tele-presence, για το οποίο εξάλλου δεν είδαμε ποτέ τίποτα στη συνέχεια της ST saga...) και ωραία σκηνοθεσία. Δεν ξέρω αν φταίει ότι παρακολούθησα τα επεισόδια με ταμπλέτα και ακουστικά, αλλά βρήκα τον ήχο υποβλητικό, το ίδιο και το φωτισμό. Οι Ρόμιουλανς είναι πολύ ωραίοι, έτσι; Και τα κυβάκια στα σακάκια τους ήταν χρωματιστά εκείνα τα πρώτα χρόνια, ε; Αργότερα νομίζω η μόδα ξέπεσε στο Α/Μ... Καλύτερες σκηνές: Όλες με τους Ρόμιουλανς, ο... ακρωτηριασμός του Σραν, ο Ριντ με τον Τριπ να προσπαθούν να επιβιώσουν στο ξένο σκάφος, η πιο ανθρώπινη, πλέον, Τ'Πολ.

 

Τα καλύτερα επεισόδια της 4ης ως τώρα;

 

:rose: :rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Babel One

United

The Aenar

 

Κι εμάς μάς άρεσαν πολύ και σαν ιδέες και σαν εκτέλεση. Νομίζω ότι βλέπουμε πραγματικά την ιστορία του Federation καθώς όλες οι φυλές που συναντάμε εδώ είναι σύμμαχες στις επόμενες σειρές.

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι το tele-presence ήταν μια υπερβολική εξέλιξη που δεν συνάδει με τη συνέχεια, αλλά πού ξέρουμε ότι δεν εκτέλεσαν όλους τους παράγοντες ως προδότες, οδηγώντας την πρόοδο πολλά βήματα πίσω; :)

 

Μας άρεσε επίσης η εξέλιξη των σχέσεων Αντόριαν και ανθρώπων μέσω της δύσκολης φιλίας του Σραν με τον Άρτσερ.

Από την άλλη, όσο εντυπωσιακή και να ήταν η υπόγεια πόλη των αλμπίνο Αντόριαν -και ήταν πολύ εντυπωσιακή- χάνουμε μερικούς πόντους αληθοφάνειας εκεί που αναφέρει ότι είναι τυφλοί. Θα μπορούσαν να είναι τυφλοί στον ήλιο, αλλά τυφλοί τελείως; Το σύνολο των αντιδράσεών τους και το όμορφο περιβάλλον τους -άσε πια η τεχνολογία τους- δεν μαρτυρούσε κάτι τέτοιο. Ή μήπως δεν κατάλαβα καλά; Μήπως ήταν τυφλή μόνο η κοπέλα;

Α, και μου άρεσε και πολύ η απώλεια του Σραν καθώς και το πολύ ανθρώπινο μοτίβο της αδελφής που προσπαθεί να σώσει τον αδελφό της.

Πολύ καλά στο σύνολο - ναι, ίσως τα καλύτερα της τέταρτης σεζόν, Νίκο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

αλλά πού ξέρουμε ότι δεν εκτέλεσαν όλους τους παράγοντες ως προδότες, οδηγώντας την πρόοδο πολλά βήματα πίσω; 

 

 

Άσε τους Ρόμιουλαν. Ήδη γνώριζαν αρκετά για να το αναπτύξουν οι της Fed. Και αυτοί από όσο ξέρω δεν εκτελούν.

Link to comment
Share on other sites

 

αλλά πού ξέρουμε ότι δεν εκτέλεσαν όλους τους παράγοντες ως προδότες, οδηγώντας την πρόοδο πολλά βήματα πίσω; 

 

 

Άσε τους Ρόμιουλαν. Ήδη γνώριζαν αρκετά για να το αναπτύξουν οι της Fed. Και αυτοί από όσο ξέρω δεν εκτελούν.

 

 

Το επεισόδιο The Aenar έχει Deleted Scene όπου δείχνει πως κατέληξαν οι Ρομουλιανοί που απέτυχαν. Αν έχετε το επίσημο δισκάκι είναι πάνω ακριβώς στο μενού. Το δε Memory Alpha πληροφορεί ότι οι Aenar ήταν τελείως τυφλοί, αλλά "έβλεπαν" χάρη στην τηλεπάθεια τους.

 

Ακολουθεί διπλό και μετά 6 μας μένουν. Πότε λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε επίσημο δισκάκι, οπότε δεν πειράζει. Άσε να φανταζόμαστε.

 

Μπορούμε να δούμε το διπλό αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε Affliction και Divergence.

Αχα! Να λοιπόν πώς έγινε και έχουμε τους Κλίνγκον του TOS χωρίς το περήφανο μέτωπο :)

ΟΚ, ενδιαφέρον ήταν. Έχουμε και τη μυστική οργάνωση που δρα πίσω από το Starfleet, αν και είχα μείνει με την εντύπωση ότι ο στρατηγός τους πούλησε τους γήινους και δεν κατάλαβα γιατί έμειναν ευχαριστημένοι από τη σταθερότητα στην αυτοκρατορία.

Καταπληκτική η σκηνή με τα δυο σκάφη τετ-α-τετ ή να πω κοιλιά με κοιλιά; :)

Άλλη φορά σκαρφάλωμα σε υπερφωτεινές ταχύτητες δεν είχαμε ξαναδεί. Ωραίο όλο το κόλπο.

 

Ενδιαφέρον το θέμα της αρρώστιας και πώς ξέφυγε από τον έλεγχο καθώς μεταλλάχτηκε σε συνδυασμό με κάποιο είδος γρίπης. Νομίζω δίνει κι ένα στίγμα της εποχής με τους κινδύνους των βιολογικών πειραμάτων. Στην αρχή φαντάστηκα ότι ήταν εκείνο το άλλο το βιολογικό όπλο που έσκασαν στην τροχιά του πλανήτη στο επεισόδιο με τους Augments, αλλά δεν ήταν αυτό, Απλώς οι augments χαλάσαν δυο σπίτια, που λένε.

 

Παρατηρήσατε ότι βομβαρδίζανε τη Μυτιλήνη και τη Χίο από ψηλά οι Κλίνγκον, έτσι; Σίγουρα θα το έχετε προσέξει. Εδώ το πρόσεξα εγώ που δεν είμαι και τοσο παρατηρητική και έβαλα τον Κώστα και ξαναγύρισε στη σκηνή πίσω να το επιβεβαιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε Affliction και Divergence.

Αχα! Να λοιπόν πώς έγινε και έχουμε τους Κλίνγκον του TOS χωρίς το περήφανο μέτωπο :)

Παρατηρήσατε ότι βομβαρδίζανε τη Μυτιλήνη και τη Χίο από ψηλά οι Κλίνγκον, έτσι; Σίγουρα θα το έχετε προσέξει. Εδώ το πρόσεξα εγώ που δεν είμαι και τοσο παρατηρητική και έβαλα τον Κώστα και ξαναγύρισε στη σκηνή πίσω να το επιβεβαιώσει.

 

Μπήκαν στον κόπο και έκαναν διπλό επεισόδιο ακριβώς για το άλλοθι του TOS!!!

 

Ποια Μυτιλήνη και ποια Χίο; What? :aohmy:  Πάω να τσεκάρω.

Link to comment
Share on other sites

 

Είδαμε Affliction και Divergence.

Αχα! Να λοιπόν πώς έγινε και έχουμε τους Κλίνγκον του TOS χωρίς το περήφανο μέτωπο :)

Παρατηρήσατε ότι βομβαρδίζανε τη Μυτιλήνη και τη Χίο από ψηλά οι Κλίνγκον, έτσι; Σίγουρα θα το έχετε προσέξει. Εδώ το πρόσεξα εγώ που δεν είμαι και τοσο παρατηρητική και έβαλα τον Κώστα και ξαναγύρισε στη σκηνή πίσω να το επιβεβαιώσει.

 

Μπήκαν στον κόπο και έκαναν διπλό επεισόδιο ακριβώς για το άλλοθι του TOS!!!

 

Ποια Μυτιλήνη και ποια Χίο; What? :aohmy:  Πάω να τσεκάρω.

 

Μάτι που το έχεις Βάσω!! Όντως, τα Μικρασιάτικα παράλια πήγαν στο διάστημα!! :awacko:

Link to comment
Share on other sites

Μάτι που το έχεις Βάσω!! Όντως, τα Μικρασιάτικα παράλια πήγαν στο διάστημα!! :awacko:

ok... πάμε λοιπόν σε διαγωνισμό «προσεκτικού θεατή»: Από πού αντέγραψε ο σκηνοθέτης του United τη σκηνή της χειραψίας ανάμεσα στους δύο πρώην εχθρούς;

 

post-394-0-30610600-1413231248_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Προσεκτικός θεατής ή θεατής με καλή μνήμη; Δεν ξέρω την απάντηση... :asad:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρήκα κάπου γραμμένο, αλλά πιστεύω ότι ακριβώς αυτό ήθελε να θυμίσει ο σκηνοθέτης. Αυτή η φωτογραφία του Κλίντον με τον Ράμπιν & τον Αραφάτ είναι πασίγνωστη και εμβληματική...

 

Κυρίως η στάση και τα χέρια του Άρτσερ δείχνουν αυτό που λέω.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Είδαμε το Bound. 

Καλές οι πρασινούλες, δε λέω -αν και στον Κώστα δεν άρεσαν. Κατά τα άλλα, συνηθισμένα πράγματα. Περισσότερο μάς έφερε στο νου παλιό Τρεκ. Χμ, τώρα καταλάβαμε γιατί ο κάπταιν Πάικ την είχε κάνει τρέχοντας μόλις άρχισε να του χορεύει η Οριανή καλλονή :)

 

Δώστε ένα καλό ραντεβού για το επόμενο. Είναι Mirror, είναι διπλό, κι έχουμε πληροφορίες ότι είναι το καλύτερο mirror του Τρεκ.

Εμείς μπορούμε Κυριακή πρωί, αλλά αν δεν προλαβαίνετε, μας κάνει και Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε το Bound. 

Δώστε ένα καλό ραντεβού για το επόμενο. Είναι Mirror, είναι διπλό, κι έχουμε πληροφορίες ότι είναι το καλύτερο mirror του Τρεκ.

Εμείς μπορούμε Κυριακή πρωί, αλλά αν δεν προλαβαίνετε, μας κάνει και Δευτέρα.

 

Επιτέλους μπρε καρντάσια, κινήθηκε ο καναπές και νόμισα ότι γινόταν σεισμός. Στέγνωσε το λαρύγγι μου για Τρεκ ένα πράγμα. Ούτε Αύγουστος να ήταν. Κυριακή το διπλό Mirror, και δώστε σημασία στους mirror τίτλους της σειράς. Άντε, και μετά τρία μείνανε. Όπου δεν τελειώνει μόνο το Τρεκ, αλλά και ο καναπές. Η Βάσω και ο Κώστας παίρνουν πτυχίο και γίνονται "δικοί μας". :atongue2:

 

Όσο για το Bound, για μένα σημασία έχει μόνο τα των Τριπ και Τ'Πολ. Μα να τρέχει έτσι η Βουλκάνια πίσω από τον Γήινο, ένα έχω να πω: Victory! Εκεί και έτσι έπρεπε να τελειώσει η σχέση τους στη σειρά. Όχι όπως το χέσανε μετά, όπως θα δείτε σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Affliction :rose: :rose:

 

Divergence :rose:

 

Πολύ μέτρια και τα δύο - με χειρότερο το δεύτερο. Και όλη αυτή η φασαρία για να εξηγηθεί γιατί στο ΤOS οι Κλίνγκονς ήταν απλοί γήινοι; Θαρρείς και ήταν μόνο η εμφάνισή τους αλλιώτικη.

Link to comment
Share on other sites

Bound

 

Μμμ ανόητο το όλο σκηνικό με τις Ωράιον(ε)ς αλλά πράγματι πολύ ωραίο το τέλος, θα συμφωνήσω με τον Ντίνο. Προσθέτω άλλο ένα λουλουδάκι για το τέλος.

 

:rose: :rose: :rose:

 

Οπωσδήποτε την Κυριακή το διπλό. Πότε θα συζητήσουμε για το μετά;

Link to comment
Share on other sites

[...] Πότε θα συζητήσουμε για το μετά;

 

Εννοείς, τι θα κάνουμε στη μετά-Startrek εποχή; Εμείς έχουμε στο πρόγραμμα το Babylon-5, που αν θυμάμαι καλά έχεις πει ότι δεν σου άρεσε καθόλου. Στο μεταξύ όμως έχουμε συσσωρεύσει "υποχρεώσεις": Utopia, Cosmos την καινούργια έκδοση, την τέταρτη σεζόν του Game of Thrones και μερικές ταινίες. Επίσης, δεχόμαστε ισχυρές πιέσεις από άλλους φαν σειρών για το Fringe. Εσείς τι έχετε κατά νου;

Link to comment
Share on other sites

Να μη σταθώ εμπόδιο στο Β5, δοκιμάστε να το δείτε. Νομίζω ότι θα το εγκαταλείψετε, ούτως ή άλλως. Αν το χαρακτηρίσω μέτριο του κάνω κομπλιμέντο.

 

Δείτε επίσης season 4 του Game, δεν έχω δει ούτε την αρχή. Αν υπάρξει πρόταση για σίριαλ που θα δούμε από την αρχή, είμαι μέσα. Τα δύο που αναφέρεις αρχικά δεν τα ξέρω, το Fringe μάλλον θα το έβλεπα.

 

Θα κάνω μια έρευνα το Σ/Κ με τίτλο... καλύτερες εφ σειρές μετά το 2000 και θα επανέλθω με προτάσεις.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Εγώ οργανωμένα δεν έχω μαζεμένη καμιά άλλη σειρά σε δισκάκια. Δύσκολα θα έβλεπα δεύτερη φορά ακόμα και αυτές που μου άρεσαν, πλην του Lost (την οποία οφείλω έστω άλλη μια φορά να δω ολόκληρη στη ζωή μου: Έχω σε δισκάκια μόνο την πρώτη σεζόν.)

 

Έχω σε δισκάκια και όλη την πρώτη σεζόν του Babylon 5, που τη βρίσκω (την πρώτη σεζόν) επώδυνα ανιαρή. Από εκεί και μετά, όπως το DS9, όταν τα πράγματα αρχίζουν να δένουν σε ένα συνεχόμενο arc, θυμάμαι ότι μου άρεσε πάρα πολύ το Babylon 5 όταν το έβλεπα στο Star. Αλλά δεν θυμάμαι ιστορίες και πλοκή για να βεβαιωθώ ότι η σειρά άξιζε. Ό,τι αποφασιστεί πάντως, τι θα λέγατε να ανοίξουμε νέο τόπικ και ας αφήσουμε ετούτο στους αρχαιολόγους του φόρουμ.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το τόπικ θα γυρίσουμε μια μέρα να ξαναδούμε το DS9, είμαι σίγουρος...

 

Στο μεταξύ εγώ δεν έχω δει οργανωμένα όλο το TOS. Αλλά εντάξει, δεν θα σας βάλω να δείτε κάτι που έχετε δει πρόσφατα.

 

Μακράν η καλύτερη σειρά πλην StarTrek είναι βέβαια το BSG (το καινούργιο) αλλά το έχω δει δεύτερη φορά σχετικά πρόσφατα, οπότε μάλλον δεν το προτιμώ. Αλλά αν η Βάσω και ο Κώστας δεν το έχουν δει, δεν πρέπει να το αφήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..