Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Στο μεταξύ,

In a Mirror Darkly: Ω, ναι! Ω, ναι! Τι καταπληκτικό που ήταν! Το ωραίες φάσεις! Αν πεις εκείνο το ξεκίνημα με τα γράμματα, όπου βλέπαμε την παράλληλη πορία των Enterprise, άξιζε από μόνο του μια θέαση.

Περιμέναμε να δούμε το Enterprise να εμφανίζεται και βλέπουμε ένα άλλο, κρατάμε την ανάσα, NCC... NCC 1764! Αλλά ουάου! Πολύ ουάου φάσεις εκεί μέσα. Τι στολές, τι γέφυρα, τι αίθουσες συναντήσεων! Μιλάμε ότι μείναμε κατενθουσιασμένοι με τις λεπτομέρειες.

Βέβαια... για να κάνουμε και τα ξινά μας, εγώ περίμενα ότι θα το κατέστρεφαν με κάποιο τρόπο το NCC. Γιατί παρέχει 100 χρόνων τεχνολογία πριν την εποχή της στο mirror universe, αλλά τέλος πάντων. Τους το συγχωρούμε για το χορταστικό επεισόδιο με τις ωραίες σκηνές και φάσεις.

Και ούτε που θέλω να επανέλθω στο πώς καταφέρνουν να επιβιώσουν όταν μαχαιρώνονται έτσι όλοι πισώπλατα.

Μένω με τις σκηνές και μου φαίνεται ότι αυτό κάποια στιγμή θα το ξαναδούμε.

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ,

In a Mirror Darkly: Ω, ναι! Ω, ναι! Τι καταπληκτικό που ήταν! Το ωραίες φάσεις! Αν πεις εκείνο το ξεκίνημα με τα γράμματα, όπου βλέπαμε την παράλληλη πορία των Enterprise, άξιζε από μόνο του μια θέαση.

Περιμέναμε να δούμε το Enterprise να εμφανίζεται και βλέπουμε ένα άλλο, κρατάμε την ανάσα, NCC... NCC 1764! Αλλά ουάου! Πολύ ουάου φάσεις εκεί μέσα. Τι στολές, τι γέφυρα, τι αίθουσες συναντήσεων! Μιλάμε ότι μείναμε κατενθουσιασμένοι με τις λεπτομέρειες.

Βέβαια... για να κάνουμε και τα ξινά μας, εγώ περίμενα ότι θα το κατέστρεφαν με κάποιο τρόπο το NCC. Γιατί παρέχει 100 χρόνων τεχνολογία πριν την εποχή της στο mirror universe, αλλά τέλος πάντων. Τους το συγχωρούμε για το χορταστικό επεισόδιο με τις ωραίες σκηνές και φάσεις.

Και ούτε που θέλω να επανέλθω στο πώς καταφέρνουν να επιβιώσουν όταν μαχαιρώνονται έτσι όλοι πισώπλατα.

Μένω με τις σκηνές και μου φαίνεται ότι αυτό κάποια στιγμή θα το ξαναδούμε.

 

Καμία αντίρρηση στα σχόλια, και ναι συμφωνώ, όχι μόνο αναρωτιέμαι πως επιβιώνουν στο Έντερπραϊζ, αλλά και στον πλανήτη. Τι τσατίλα είναι αυτή; Καλούς δεν έχει το mirror universe; Η Τ'Πολ τέλεια σε εμφάνιση.

 

KAI TVRA EMEINE ENA DIPLO KAI TO FINALE!! :aclosedeyes:

Link to comment
Share on other sites

In a Mirror Darkly

 

Συμφωνώ σε όλα -χμ... εκτός που και πάλι ο Ντίνος κάνει ιδιαίτερη αναφορά στη Βολκάνια και όχι στην Χόσι, την επόμενη αυτοκράτειρα...

 

post-394-0-23707800-1413737600_thumb.jpg

 

Οκ, ωραίες αμφότερες οι κοπέλες, με σούπερ μπλουζίτσες (με το φερμουάρ) και ας τσακώθηκαν.

 

post-394-0-48176200-1413736638_thumb.jpg

 

Πολύ καλό το διπλό, ιδιαίτερα στο τελευταίο 20λεπτο.

 

:rose: :rose: :rose: :rose:

 

ΥΓ. πωπωπω πού να αρχίσουμε και το BSG δηλαδή...

 

post-394-0-50705200-1413737510_thumb.jpg

Edited by nikosal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε το διπλό την Τετάρτη.

Και επίσης, μετά την έναρξη του Mirror, ομολογώ ότι πεθύμησα να ξαναδώ το First Contact.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε, ρε παιδιά, εμένα περιμένετε;

 

Demons και Terra Prime

Τι να πω τώρα; Να γιατί μένουν κάτι τέτοιες σειρές στο μυαλό μας για πάντα. Θα είμαι κόσμια με τους φανατικούς της Terra Prime, όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά γιατί αν ανοίξω το στόμα μου και πω όσα σκέφτομαι γι' αυτούς θα φαίνεται σαν να κάνω τρελή πολιτική συζήτηση και θα πέσει κανένα warning από τους mods. :)

Αλλά, ναι, τους μίσησα. Και, ναι, δυστυχώς, ζουν ανάμεσά μας. Τώρα τελευταία γύρω μας περισσότερο από κάθε άλλη φορά.

Δεν έχει σημασία που ήξερα ότι θα γίνουν οι συμμαχίες, θα έχουμε Ομοσπονδία, θα τα βρούνε στο μέλλον, δεν έχει. Βλέπαμε και τους έβριζα και αισθανόμουνα ότι αυτοί είναι πιο κακοί από όλους τους εχθρούς που έχουμε δει μαζεμένους. Tι Borg και τι Dominion και τι Xindi, the enemy is within!

 

Και μετά από όλα αυτά τα ζόρικα, να πω ότι το τέλος του επεισοδίου μάς έσκισε την καρδιά. :crybaby:

Φοβερή η Τ'Πολ, πολύ καλές οι σκηνές με το γιατρό και με το μωράκι.

Δεν ξέρω τι έχεις υπόψη σου, Ντίνο, όταν λες ότι ήθελες να μείνει η σχέση στο σημείο που κυνηγούσε η Τ'Πολ τον Τριπ κι όχι, όπως λες, ότι το χάλασαν μετά, για μένα η σκηνή που μιλάνε στο τέλος για το λάθος της κλωνοποίησης με το χέρι της ν' αρπάζει το δικό του είναι το σημείο που θα θεωρήσω ότι μπαίνει η τελεία σωστά.

 

Έχω δει σχόλια ότι το τελευταίο επεισόδιο είναι κακό. Αν είναι όντως τόσο κακό όσο λένε έλληνες και ξένοι φίλοι της σειράς, θα το δούμε για λόγους αρχής την Παρασκευή και μετά θα το διαγράψουμε από το μυαλό μας. Και θα θεωρήσω ότι όλα τελείωσαν εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε, ρε παιδιά, εμένα περιμένετε;

 

Demons και Terra Prime

Έχω δει σχόλια ότι το τελευταίο επεισόδιο είναι κακό. Αν είναι όντως τόσο κακό όσο λένε έλληνες και ξένοι φίλοι της σειράς, θα το δούμε για λόγους αρχής την Παρασκευή και μετά θα το διαγράψουμε από το μυαλό μας. Και θα θεωρήσω ότι όλα τελείωσαν εδώ.

 

Συνυπογράφω και επαυξάνω.

 

Κατ'αρχήν, ναι εγώ περίμενα εσένα Βάσω. Δεν ήθελα να γράψω κάτι μόνο για να συμφωνήσεις απλώς μαζί μου. Εσύ και ο Κώστας είστε που βλέπετε τη σειρά για πρώτη φορά, οπότε ήθελα πολύ να δω την ανεπιρέαστη σας άποψη. Και όχι μόνο συμφωνώ, αλλά και σε ευχαριστώ Βάσω. Είπες κάτι που ντρεπόμουν να πω, ότι δηλαδή μίσησα τους κακούς σε αυτό το επεισόδιο. Ήταν από τα πολύ ζόρικα, και είχε να δουλέψει ένα πολύ σημαντικό θέμα. (Πολλές φορές αναρωτήθηκα αν κάποιος ρατσιστής - και εδώ στην Ελλάδα - θα μπορούσε να είναι ταυτόχρονα και φαν του Σταρ Τρεκ. Φαντάσου από τη μια να βρίζει τον Πακιστανό γείτονα, και από την άλλη να λέει ότι τους πάει πολύ τους Κλίνγκον!! Περίμενα να γίνει και ένα θεματάκι με το ότι μερικοί ρατσιστές στην ιστορία ήταν μαύροι, αλλά δεν το πήγαν εκεί τελικά.) Έχεις επίσης δίκιο Βάσω με την σκηνή που ο Τριπ και η Τ'Πολ κρατάνε χέρια, δεν την θυμόμουν. Μέχρι εδώ, ναι. Τα κάνουν χάλια στο επόμενο, στο φινάλε, και αυτό θα το μάθουμε την Παρασκευή. Θυμάμαι πάνω-κάτω τι συμβαίνει εκεί, αλλά όχι λεπτομέρειες. Κρίμα, γιατί έχει και μερικούς καλούς guest.

 

Ας πούμε βέβαια ότι χαρήκαμε που είδαμε και τον αγαπημένο μας Ρόμποκοπ, Πήτερ Γουέλερ, κι ας θέλαμε να του ανοίξουμε το κεφάλι στα δύο.

 

Άντε και τελείωσε...

Link to comment
Share on other sites

Demons και Terra Prime

 

Εμ, όπως τα λέτε. Οι Χρυσαυγίτες στο μέλλον (πολύ καλή η παρατήρηση του Ντίνου ότι κάποιοι ρατσιστές ήταν σημερινά θύματα, μαύροι) και αυτό ήταν το καλό σημείο του επεισοδίου. Δεν μου άρεσε τίποτα άλλο και δεν βρήκα καν το εύρημα με το κλωνοποιημένο παιδί πειστικό.

 

:rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

All good things...

 

Οκ, δεν ήταν ένα τελευταίο επεισόδιο που έμεινε στη μνήμη μας -αν εξαιρέσεις τους γκεστ σταρ- αλλά κανένα τελευταίο επεισόδιο δεν μου είχε αρέσει ιδιαίτερα, με εξαίρεση του DS9. Δεν υπήρχε και κανένας λόγος να σκοτώσουν τον Τριπ στο τέλος, υπήρχε; Βρε αδελφέ, αν θέλεις δράμα, σκότωσέ τον νωρίτερα, όπως έκανες με άλλους ήρωες... Η αντίδραση του Τριπ -επίσης- μόλις ανέβηκαν αυτοί οι τύποι στο ΕΝΤ κάπως υπερβολική...

 

Όλα αυτά τα χρόνια δεχόμαστε ότι οι καπετάνιοι κάνουν ταρζανιές που δεν θα είχε δικαίωμα να κάνει ο καπετάνιος μιας μικρής φρεγάτας, εδώ ας πούμε επιστρέφει για σοβαρό λόγο στη Γη και αλλάζει πορεία για να ανακατευτεί σε μια απαγωγή... Αλλά τι να πεις, δεν θα υπήρχαν ούτε τα μισά επεισόδια χωρίς αυτή τη σύμβαση.

 

:rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

All good things...

 

Οκ, δεν ήταν ένα τελευταίο επεισόδιο που έμεινε στη μνήμη μας -αν εξαιρέσεις τους γκεστ σταρ- αλλά κανένα τελευταίο επεισόδιο δεν μου είχε αρέσει ιδιαίτερα, με εξαίρεση του DS9. Δεν υπήρχε και κανένας λόγος να σκοτώσουν τον Τριπ στο τέλος, υπήρχε; Βρε αδελφέ, αν θέλεις δράμα, σκότωσέ τον νωρίτερα, όπως έκανες με άλλους ήρωες... Η αντίδραση του Τριπ -επίσης- μόλις ανέβηκαν αυτοί οι τύποι στο ΕΝΤ κάπως υπερβολική...

 

Όλα αυτά τα χρόνια δεχόμαστε ότι οι καπετάνιοι κάνουν ταρζανιές που δεν θα είχε δικαίωμα να κάνει ο καπετάνιος μιας μικρής φρεγάτας, εδώ ας πούμε επιστρέφει για σοβαρό λόγο στη Γη και αλλάζει πορεία για να ανακατευτεί σε μια απαγωγή... Αλλά τι να πεις, δεν θα υπήρχαν ούτε τα μισά επεισόδια χωρίς αυτή τη σύμβαση.

 

Λίγο νωρίς τα πόσταρες τα spoilers ω σύντροφε Νίκο. Σίγουρα δεν βρίσκω άδικο στην κριτική σου. Διαβάζοντας όμως κριτικές για το επεισόδιο αλλού, και τις αντιδράσεις των ηθοποιών, τότε, είχαν να πουν το εξής αξιοσημείωτο: Η παρουσία των guest έκλεψε το φως από το κανονικό καστ της σειράς, ότι το περιτύλιγμα TNG σχεδόν εξαφάνισε, η μείωσε την σειρά Enterprise. Τέσσερα χρόνια, είπαν, δώσαμε τόσα σε αυτή τη σειρά, αυτή ήταν η δική μας στιγμή για έξοδο και λάμψη. Και όλα συνηγορούν στο ότι κάτι δεν στέκει καθόλου καλά με αυτό το φινάλε: Μόνο μία ωρίτσα επεισόδιο;! Και εκείνοι οι γκάγκστερ, τόσο εύκολα ντου στο Έντερπραϊζ; Και ο Τριπ αμέσως ξέρει τι πρέπει να κάνει - και η λύση περιλαμβάνει τη θυσία του; Και τουλάχιστο: Δεν περιμέναμε όλοι να ακούσουμε την ομιλία του Άρτσερ; Φαντάζομαι οι σεναριογράφοι είχαν πάρει ήδη πόδι και δεν είχε μείνει κανένας να γράψει κάτι της προκοπής, κάτι που σε πήγαινε στο TOS. Όπως είπε και η Βάσω, αυτό το επεισόδιο το σβήνουμε από την μνήμη μας.

Link to comment
Share on other sites

Μη στενοχωριέστε για τα spoilers. Για να είμαι ειλικρινής είχα ακούσει τόσα πολλά στους Terraformers το 2010, που σχεδόν ήξερα τι θα γίνει, με μόνη εξαίρεση ότι δεν ήξερα πως η παρουσία του Ράικερ και της Ντιάνας ήταν holodeck και όχι ταξίδι στο παρελθόν. Από μια άποψη, αυτό λειτούργησε καλύτερα για μένα.

Από την άλλη, ΟΚ, ας πεθάνει ο Τριπ. Αλλά, να πέθαινε λίγο πιο ηρωικά, βρε παιδί μου. Δεν εννοώ ότι τώρα δεν έκανε ηρωική πράξη - έσωσε τον κυβερνήτη και φίλο του. Αλλά, να, ήθελα να τον σώσει από τίποτα πιο σοβαρό, να είναι λίγο μεγαλειώδες και επικό το πράγμα, όχι από κάτι μαφιόζους του φίλου του του Σραν, που είχε μπλέξει μ' ένα χαζοκρύσταλλο και που μας βρέθηκε και με παιδί αλά σαπουνόπερα.

Τέλος πάντων.

Και, ναι. φυσικά και ήθελα και το λόγο του Άρτσερ - κρίμα, μας την έκαναν σφυρίζοντας κλέφτικα. :whistling:

Πάλι καλά που το σύνδεσαν μ' ένα πολύ καλό επεισόδιο του TNG.

 

Edit: Έκλεισα βιαστικά ποστ και υπολογιστή πριν γιατί χάλαγε ο κόσμος από τους κεραυνούς.

 

Ή μήπως ήταν κανονιοβολισμοί για το τέλος ενός τόσο μεγάλου εγχειρήματος; Πόσα επεισόδια είδαμε παρέα, Ντίνο;

Τρισήμισι σεζόν TNG, εφτά DS9, εφτά Voyager, τέσσερις Enterprise. Μεγάλη δουλειά!

 

Εχμ... Δηλαδή και τώρα τελείωσε, ε; Αμήχανο χαμογελάκι. 

 

Πάμε γι' άλλα λοιπόν. Αλλά, θα επανέλθουμε, είναι σίγουρο.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

post-1004-0-60829400-1414172839.jpg


Εχμ... Δηλαδή και τώρα τελείωσε, ε; Αμήχανο χαμογελάκι. 

 

Πάμε γι' άλλα λοιπόν. Αλλά, θα επανέλθουμε, είναι σίγουρο.

 

Ναι, τέλειωσε. Ήταν ωραίο ταξίδι. Θα έχουμε τις αναμνήσεις, και πότε-πότε καμιά επαναληψούλα. Τώρα λίγο χαλάρωση, μασαζάκι στους κροτάφους, ποτάκι και φόρτιση μπαταριών με ωραίες εκκρεμότητες, Game of Thrones κλπ, και μετά - και μετά αποφασίζεται η νέα σειρά και στρώνουμε νέο καναπέ.

 

post-1004-0-29153500-1414173394.jpg

 

post-1004-0-20941600-1414173133.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτή η φωτογραφία με τους 5 καπετάνιους! Μια γυναίκα, ένας μαύρος, ένας χοντρός, ένας μη αμερικανός, θεέ μου, πόσο politically correct serial!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Encounter at Farpoint

 

Προς τιμή του καναπέ είπα να (ξάνα-μάτα-ξάνα) δω το πρώτο TNG επεισόδιο (δεν το είχαμε δει μαζί...)

 

Θα έλεγα ότι τηρούμενων των αναλογιών, για μια σειρά που είχε χάσει τη συνέχειά της, ήταν καλό επεισόδιο. Ο εξωγήινος βέβαια μου θύμισε τους 50άχρονους ροκάδες που επανενώνονται για μια συναυλία... Ήταν ανόητος όπως και το κόνσεπτ ότι η ομοσπονδία θα έπαιρνε για αστροβάση την εξωγήινη οντότητα χωρίς ποτέ να αποκαλυφθεί το μυστικό της, αλλά τέλος πάντων.

 

Επίσης είχε πλάκα πόσο παρορμητικοί ήταν η Γιαρ και ο Γουόρφ, ιδίως η πρώτη. Σαν να μην είχε εκπαιδευτεί ποτέ της στην Ακαδημία... Και σκηνοθετημένοι αμφότεροι με ένα τρόπο που έδειχνε ότι κανείς ακόμα στη σειρά δεν ήξερε πού θα πάει (λογικό). Χμ, όσο για το ρόλο της Ντιάνας, περιοριζόταν στο να δακρύζει όταν αισθανόταν τον πόνο ή το θυμό των entities. Τέλος πάντων, όλα αυτά και πολλά ακόμα είναι αναμενόμενα στο pilot επεισόδιο. Από την άλλη, όταν άκουσα τη φωνή του Πικάρ θυμήθηκα πόσο μα πόσο καλός ηθοποιός είναι και τι τυχεροί ήταν να τον έχουν. Μετά από ένα ολόκληρο VOY και ΕΝΤ, ο Πάτρικ Στιούαρτ σου υπενθυμίζει πώς είναι να παρακολουθείς έναν πραγματικά σπουδαίο ηθοποιό. Και ο Άβερι Μπρουκς ήταν καλός, αλλά η φωνή του Στιούαρτ έρχεται από το υπερπέραν...

 

:rose: :rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Encounter at Farpoint

 

Προς τιμή του καναπέ είπα να (ξάνα-μάτα-ξάνα) δω το πρώτο TNG επεισόδιο (δεν το είχαμε δει μαζί...)

 

Θα έλεγα ότι τηρούμενων των αναλογιών, για μια σειρά που είχε χάσει τη συνέχειά της, ήταν καλό επεισόδιο. Ο εξωγήινος βέβαια μου θύμισε τους 50άχρονους ροκάδες που επανενώνονται για μια συναυλία... Ήταν ανόητος όπως και το κόνσεπτ ότι η ομοσπονδία θα έπαιρνε για αστροβάση την εξωγήινη οντότητα χωρίς ποτέ να αποκαλυφθεί το μυστικό της, αλλά τέλος πάντων.

 

 

Χμμ.... Το Encounter at Farpoint παίζει να ήταν ένα από τα πιο μισητά μου επεισόδια στο TNG.

O Q, όπως θυμούνται οι καναπεδιώτες είναι η αντιπάθειά μου από την αρχή μέχρι το τέλος. Αν δεν είχα δει μικρή το TOS (κι αν δεν το βλέπαμε εκείνη την εποχή στην Αμερική όποε έπαιζε κάθε βράδυ ένα επεισόδιο το channel 11 της Νέας Υόρκης) νομίζω ότι θα είχα απορρίψει τη σειρά από τον πιλότο της και δεν θα είχαμε ποτέ καθίσει σ' αυτόν τον καναπέ. Ευτυχώς, δεν έγινε έτσι γιατί το TNG μάς χάρισε αργότερα πολλά εξαιρετικά επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

Εμ... Κοίτα, αν βλέπαμε το ΕaF κάποια στιγμή στα μέσα της δεύτερης, τρίτης σίζον, θα του βάζαμε ένα τριανταφυλλάκι... δύο με το ζόρι... Αλλά δεν μπορώ να το δω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

The naked now

 

Υπέροχο επεισόδιο, τα είχε όλα. Καλύτερη στιγμή, καλύτερη και από τους διαλόγους Μπέβερλι-Ζαν Λουκ, το κρυφό κοίταγμα Γιαρ-Ντέιτα στο τέλος.

Βέβαια η πιθανότητα εκείνο το «κομμάτι» αστέρα να βρίσκεται στην πορεία του ΕΝΤ ήταν 1:5,550,400,000.

 

:rose: :rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη σεζον του καταπληκτικου TNG εχει πλακα γιατι εχει διαφορετικη αισθητικη σε σχεση με τις αλλες...

το Naked now το ειδα ξανα σημερα..

καλο επεισοδιο, αλλα κανει εντυπωση που ο Data επηρεαστηκε απ τον ιο...

γενικως το στησιμο καποιων ηθοποιων εχει καποιιες διαφορες σε σχεση με τη συνεχεια...

 

ΥΓ Ο γουες πως βρηκε την λυση για χρηση της ακτινας και η γιατρος πως βρηκε το αντιδοτο, αμφοτεροι υπο την επηρεια της μολυνσης?? Και η μολυνση γιατι ειχε ηπιοτερα συμπτωματα στο πληρωμα του εντερπραιζ απ' οτι στο σκαφος απ' το οποιο την κολλησαν??

Edited by kostas1978
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

DS9, Season 3

 

The Search, I

The Search, II

The House of Quark

 

Τρία εξαιρετικά επεισόδια που είπα να ξαναδώ, έτσι γιατί με έπιασε νοσταλγία. Πόσο μου άρεσαν... Εχμ... Δεν περιγράφεται. Καλό αυτό, γιατί δείχνει ότι θα μου αρέσουν μια ζωή. Πόσο πιο συγκινητικά να κλείσει ένα τηλεοπτικό επεισόδιο με... αιμοσταγείς εξωγήινους από τον αδελφό που θέλει να ακούσει ξανά τα κατορθώματα του αδελφού του;

 

 

:rose: :rose: :rose: :rose: :rose:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..