Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

ΟΚ. Τότε μάλλον εμείς θα δούμε ένα αύριο και ένα Δευτέρα (μια που δεν ξέρω πώς θα πάει η εβδομάδα μετά).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εγώ καμία από τις δύο μέρες δεν μπορώ. Ραντεβού την Τετάρτη, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συγκινητικό το Half a Life.

Με πολλούς προβληματισμούς, όπως είναι εν γένει τα περισσότερα Prime Directive επεισόδια.

Την ιδέα να πεθαίνουν στα εξήντα την είχα ξαναδιαβάσει παλιά σε ένα βιβλίο του Asimov. Αλλά εκεί η αιτίες ήταν περισσότερο οικολογικές, επειδή η Γη είχε υποστεί μεγάλη επιβάρυνση και η ζωή ήταν πολύ δύσκολη. Δεν μου είχε κάνει τόση εντύπωση τότε. Αναρωτιέμαι αν έφταιγε που τότε ήμουνα μόνο 20 χρονών.

Αυτή τη φορά αισθάνθηκα σχεδόν να δακρύζω με τα διλήμματα που τέθηκαν.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Από τα καλά, πικρά και κλασσικά άδικα του Σταρ Τρεκ. Έξοχοι guest stars, με μια από τις καλύτερες στιγμές της Λουαξάνας, Μάτζελ Μπάρετ!

Link to comment
Share on other sites

The Host απόψε;

 

Και μένουν μόλις 3 επεισοδιάκα για Tiessa & Co. να κλείσει τον 4ο κύκλο.

 

Και μετά 3 κύκλοι TNG. Will it be an interesting Summer?

Link to comment
Share on other sites

Τhe Host απόψε λοιπόν.

 

Και αφού μένουν μετά μόνο τρία πρέπει να προγραμματίσουμε την κατάλληλη μέρα και ώρα για να δούμε το διπλό όλο μαζί.

Link to comment
Share on other sites

The Host

Σημαντικό επεισόδιο γιατί παρουσιάζει για πρώτη φορά τους Τριλ, αλλά με "λάθος" μορφολογία. Με εξογκώματα στο πρόσωπο και χωρίς τις χαρακτηριστικές βούλες. Οι τριλ θα παίξουν μόνιμο ρόλο στο Deep Space Nine, στην οποία σειρά θα εξερευνηθεί το θέμα που αποφεύγεται στο εδώ επεισόδιο στο φινάλε του.

 

Τελικά, που να χτυπιόμαστε για το αντίθετο, ερωτευόμαστε επιδερμικά. "Αχ τα μάτια του", "αχ τα χείλη της", "μμ, τα χέρια του" και πάει λέγοντας. Ποιος/ποια ερωτεύεται πράγματι τον "σάλιαγκα" μέσα στον άλλον;

 

Τους είχε τελειώσει ο χρόνος, το επεισόδιο έπρεπε να κλείσει, και άρα ο τρίτος, ή η τρίτη Οντάν δεν είχε το ανάλογο πάθος και θέρμη των προηγούμενων. Πήγε λίγο άκλαφτο το όλο λαβ στόρι.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πολύ το επεισόδιο.

Και έχουμε επαφή με άλλο είδος με πολλές ιδιαιτερότητες και το συναισθηματικό μέρος ήταν ενδιαφέρον.

Οι τριλ θα παίξουν μόνιμο ρόλο στο Deep Space Nine, στην οποία σειρά θα εξερευνηθεί το θέμα που αποφεύγεται στο εδώ επεισόδιο στο φινάλε του.

Χμμ.. Ενδιαφέρον αυτό :)

 

Καμιά φορά είναι να αναρωτιέσαι: δεν πειράζει που το έκανε ένα έναν εξωγήινο (που δεν ξέρουμε καν ότι είναι δυο εξωγήινοι στην πραγματικότητα), το ότι ο Host έγινε άλλου φύλου θα μας πειράξει; :rolleyes:

 

Υ.Γ. Πάντως ο αρχικός Τριλ ήταν ωραίος. (Να, με τέτοιον εξωγήινο, θα πήγαινα...) :p

Link to comment
Share on other sites

I'm back και... που βρισκόμαστε;

 

Τι βλέπουμε; Πότε βλέπουμε;

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι τη Ροζίτα Σώκου να λέει σε κάποια τηλεοπτική συνέντευξη ότι η τηλεόραση έκανε το σινεμά επίσημη έξοδο, κάτι, δηλαδή, που βάζεις τα καλά σου για να πας κλπ, ενώ προ TV στον κινηματογράφο πήγαινες όπως όπως και ήταν "λαϊκή διασκέδαση". Κατέληγε λέγοντας κάτι σαν "Περιμένω τώρα να βρεθεί κάτι άλλο, που θα κάνει και την τηλεόραση επίσημη έξοδο". Εγώ είχα σκεφτεί "Πώς είναι δυνατόν να γίνει επίσημη έξοδος η τηλεόραση/τηλεθέαση; Αφού είναι μέσα στο σπίτι. Τι θα γίνει, δηλαδή, θα βάζεις τα καλά σου για να πας από την κρεβατοκάμαρα στο σαλόνι για να δεις τηλεόραση;". Νομίζω ότι ο κος Τουίτι μας, με την ιδέα του παρόντος τόπικ, is on to something! :thmbup::cool::roflmao:

Link to comment
Share on other sites

In Theory

Ανάλαφρο (διάλειμμα στα βαριά που προέκυψαν με τους Ρόμουλανς) αν και είχε και τα σοβαρά του σημεία. Δεν ήταν δηλαδή λίγες οι φορές που λυπόμουν την καημένη την κοπέλα, παρά την βλακεία της να περιμένει κάτι άλλο από τον Ντάτα. Το δε φινάλε έχει μια τραγική πινελιά, που θα ήταν σοβαρότερη αν ο Ντάτα ήταν ένα οποιοδήποτε άλλο ρομπότ, κι αν η κοπέλα είχε πληγωθεί βαθύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά σύμπτωση, το συγκεκριμένο επεισόδιο πρωτοπροβλήθηκε πριν από ακριβώς 20 χρόνια, στις 3 Ιουνίου του 1991.

Link to comment
Share on other sites

Ο Spiner έδωσε σάρκα και οστά σε έναν από τους βασικότερους χαρακτήρες του ST (κακέκτυπο του Spock σύμφωνα με κάποιους κριτικούς :angry:): τον Data.

Η σκηνοθεσία (Patrick Stewart) ήταν όσο έπρεπε για να αναδειχθεί η ερμηνεία του Spiner.

Καλό επεισόδιο, πάντως.

 

Υ.Γ.

Εντυπωσιακή η σύμπτωση, Μήτσε. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή νόμισα ότι θα το βαριόμουνα, αλλά τελικά δεν ήταν κακό.

Και, πράγματι, εντυπωσιακή η σύμπωση. Διαχρονικές αξίες!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή νόμισα ότι θα το βαριόμουνα, αλλά τελικά δεν ήταν κακό.

Και, πράγματι, εντυπωσιακή η σύμπωση. Διαχρονικές αξίες!

Και τώρα... ραντεβού για το ΔΙΠΛΟ!

Link to comment
Share on other sites

 

Και τώρα... ραντεβού για το ΔΙΠΛΟ!

 

Απόψε δανειζόμαστε το νέο CD.

Μάλλον το βλέπω για Δευτέρα απόγευμα, με ώρα έναρξης κατά τις 9.30. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

 

Και τώρα... ραντεβού για το ΔΙΠΛΟ!

 

Απόψε δανειζόμαστε το νέο CD.

Μάλλον το βλέπω για Δευτέρα απόγευμα, με ώρα έναρξης κατά τις 9.30. Τι λέτε;

No problemo για μένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα απόγευμα, με ώρα έναρξης κατά τις 9.30.

 

Redemption I & II

 

Ρομουλιανός ο καναπές σήμερα. Ε;

Link to comment
Share on other sites

Redemption I & II

 

Ρομουλιανός ο καναπές σήμερα. Ε;

Τελικά ήταν Ρομουλιανό ορεκτικό με μπόλικη Κλιγκονοβαρβατίλα! Αργκ! Θέλω να κουτρίσω κούτελο με κάποιον!

 

Και το πιο σπουδαίο είναι όσα ακολουθούν: Μόνο στο πρώτο δισκάκι του 5ου κύκλου... Darmok, μετά Ensign Ro, και στη συνέχεια Silicon Avatar, το ένα καλύτερο από το άλλο, με το Darmok άνετα το κλασσικά αξέχαστο.

Link to comment
Share on other sites

[

Τελικά ήταν Ρομουλιανό ορεκτικό με μπόλικη Κλιγκονοβαρβατίλα! Αργκ! Θέλω να κουτρίσω κούτελο με κάποιον!

 

 

Χα! Έβλεπα τις σκηνές κι έλεγα ότι μου θυμίζει εντελώς φάντασυ ταινία που δέρνονται σε ταβέρνα. Τι ταβέρνα δηλαδή, τεκές αν κρίνεις από την κάπνα που δείχνουν στα κλινγκονιανά μέρη.

 

Πάντως δεν άφησε τίποτα απέξω το επεισόδιο: Ιντρίγκες, bloodlines, μανούβρες στον ήλιο, ξύλο, μέχρι και το Yesterday's Enterprise. Και οι αδελφές του Ντούρας, κανονικές μάγισσες!

Δηλώνω πολύ χορτάτη απόψε:).

Link to comment
Share on other sites

Μια που τα επόμενα απογεύματα θα έχουμε διάφορες υποχρεώσεις εκτός σπιτιού, λέμε να δούμε το Darmok απόψε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..