Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Μια που τα επόμενα απογεύματα θα έχουμε διάφορες υποχρεώσεις εκτός σπιτιού, λέμε να δούμε το Darmok απόψε.

Υπέροχα! :good:

Link to comment
Share on other sites

Darmok απόψε; Ίσως να το δούμε κι εδώ! Αν όχι, τι θα λέγατε μια από τις επόμενες ημέρες για κανένα DS9; Σκέφτομαι το Duet της πρώτης σεζόν ή το Playing God της δεύτερης. Το σκεπτικό των παραπάνω είναι καλά επεισόδια χωρίς σπόιλερ για τη συνέχεια, μια που η κοπέλα μου είναι ανερχόμενο τρεκάκι και θέλω να της βάλω να δει καναδυό από κάθε σειρά για να πάρει μια γεύση πριν ξεκινήσουμε κάποια από την αρχή ολόκληρη. Ήδη έχει δει μερικά Next Generation, πάντως, και ήδη έχει αγαπήσει τον Q!

Link to comment
Share on other sites

Darmok απόψε; Ίσως να το δούμε κι εδώ! Αν όχι, τι θα λέγατε μια από τις επόμενες ημέρες για κανένα DS9; Σκέφτομαι το Duet της πρώτης σεζόν ή το Playing God της δεύτερης. Το σκεπτικό των παραπάνω είναι καλά επεισόδια χωρίς σπόιλερ για τη συνέχεια, μια που η κοπέλα μου είναι ανερχόμενο τρεκάκι και θέλω να της βάλω να δει καναδυό από κάθε σειρά για να πάρει μια γεύση πριν ξεκινήσουμε κάποια από την αρχή ολόκληρη. Ήδη έχει δει μερικά Next Generation, πάντως, και ήδη έχει αγαπήσει τον Q!

Εγώ Δημήτρη μαζί σου, πιθανό και ο nikosal. Εννοώ για DS9. Φτάνει να μην συμπέσουν οι ώρες με τις θεάσεις Tiessa & Co που πάνε με τον ρυθμό τους τις σειρές κανονικά και δεν επιθυμούν κανενός είδους spoiler. (Τώρα μπήκαν στον 5ο κύκλο του TNG).

 

DS9 - Duet ή Playing God για ποιες μέρες, ποιές ώρες; Αν αποφεύγουμε τις 10 μ.μ. θα είμαστε ok νομίζω.

 

Την Κυριακή είχα όρεξη για Voyager και είδα το διπλό Workforce. Δεν το έκανα θέμα στο τόπικ γιατί ήταν έμπνευση της τελευταίας στιγμής και ήμουν σίγουρος ότι δεν θα έβρισκα "παρέα" μέσα σε λίγες ώρες. Εδώ βρίσκεις πιο εύκολα κάποιον που θα καθίσει να γράψει μαζί σου παρά να δει ένα επεισόδιο Σταρ Τρεκ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για ώρες βολεύει, γιατί σκέφτομαι κατά τις 11. Για μέρα θα πρέπει να ειδοποιήσω ίσως τελευταία στιγμή, δηλ. το ίδιο απόγευμα. Να ρωτήσω, καμιά ιδέα για καλό επεισόδιο από σχετικά αρχές του Voyager χωρίς σποϊλεριές;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για ώρες βολεύει, γιατί σκέφτομαι κατά τις 11. Για μέρα θα πρέπει να ειδοποιήσω ίσως τελευταία στιγμή, δηλ. το ίδιο απόγευμα. Να ρωτήσω, καμιά ιδέα για καλό επεισόδιο από σχετικά αρχές του Voyager χωρίς σποϊλεριές;

"Emanations", πολύ δυνατό θέμα.

"Heroes and Demons", ο γιατρός μας στο Μπέογουλφ!

"The 37s" Αυτό είναι το πρώτο Voyager που είδα και το απόλαυσα χωρίς κανένα πρόβλημα. Θέμα, εφέ, όλα τέλεια - και η πρώτη φορά νομίζω που βλέπουμε το σκάφος να προσγειώνεται σε πλανήτη.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε για μας.

Το DS9 δεν το έχουμε και δεν το έχει -ακόμα- και ο φίλος που μας τα προμηθεύει, οπότε είμαστε έξω απ' αυτό το παιχνίδι προς το παρόν.

Όσο για τα υπόλοιπα, μπορούμε να βλέπουμε περίπου ταυτόχρονα και να τα συζητάμε την άλλη μέρα.

 

Edit: (Συμπληρωματικό). Δεν θα έχουμε χρόνο να δούμε τίποτα τις επόμενες μέρες και μάλλον μέχρι τη Δευτέρα, οπότε spoilerιάστε ελεύθερα. :)

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω τις λέξεις που πλητρολογώ, αλλά μου έκατσε ξαφνική έξοδος. Πρόσκληση σε μεζεδοπωλείο από τον free-press εκδότη μου που σήμερα γιορτάζει τα γενέθλια του.

 

Καλή θέαση με το Darmok Βάσω, συγκινητικό Trek, καθαρά από τα καλύτερα του TNG.

Link to comment
Share on other sites

Darmok and Jalad at Tanagra! ;-)

Πολύ καλό επεισόδιο, το οποίο αφορά στην επικοινωνία και στη σημασία της Ιστορίας.

 

Υ.Γ.

Παίζει και να το είδα μόνος.

DimitrisX alone on the ocean. :lol:

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Darmok and Jalad at Tanagra! ;-)

Πολύ καλό επεισόδιο, το οποίο αφορά στην επικοινωνία και στη σημασία της Ιστορίας.

 

Υ.Γ.

Παίζει και να το είδα μόνος.

DimitrisX alone on the ocean. :lol:

 

 

Tiessa and DimitrisX at καναπέ. :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Tiessa and DimitrisX, their arms wide! (τρελό κόλλημα, λέμε :lol: :lol: :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφουμε στον καναπέ απόψε με το Ensign Ro.

10 η ώρα θα είμαι στον καναπέ μου. Θα απολαύσουμε μία από τις ομορφότερες και ωραιότερες χαρακτήρες του κόσμου του Τρεκ. Σε αυτό το επεισόδιο νομίζω παρουσιάζεται για πρώτη φορά ο μύθος που αποτελεί όλο το υπόβαθρο της σειράς Deep Space Nine. Είχαμε ακουστά τους Καρδασιανούς. Τώρα θα γνωρίσουμε και την Ρο Λάρεν, των Μπετζοριανών!

Link to comment
Share on other sites

Ensign Ro.

 

In love again! Γούσταρα να το βλέπω βρε αδελφέ! Και είχα ξεχάσει την (σούπερ-ουάου) παρέμβαση της Γκάιναν. Σούζα τον έχει τον καπετάνιο. Έτσι, έτσι!

 

Και το μοναδικό επεισόδιο του Τρεκοσύμπαντος που βλέπουμε μπαρμπέρη. :alaugh:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό επεισόδιο σίγουρα. Πολλές πληροφορίες για το σύμπαν του ST.

Και όντως πολύ όμορφη η Ρο. Το παρατήρησε και ο συνωνόματός σου, που καθόταν δίπλα μου όσο βλέπαμε. :wub:

 

Και το μοναδικό επεισόδιο του Τρεκοσύμπαντος που βλέπουμε μπαρμπέρη. :alaugh:

 

Κι όμως, σε κάποιο από τα προηγούμενα επεισόδια, νομίζω στo The Host, εκεί που η γιατρός καλλωπίζεται για να αρέσει στον Odan, τον είχε πάρει το μάτι μου στο bakcground. Είναι όμως η πρώτη φορά που ακούμε μπαρμπέρη.

Link to comment
Share on other sites

Tonight: Silicon Avatar, at 10.00 pm.

Ναι-ναι-ναι!! Να προχωράμε στην 5η σεζόν! I'll be here!

 

 

Οι άλλες ομάδες που είναι; Πλατεία;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα εδώ βλέπουμε στις 11 το Duet της πρώτης σεζόν του DS9! Double feature σήμερα, Ντίνο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα εδώ βλέπουμε στις 11 το Duet της πρώτης σεζόν του DS9! Double feature σήμερα, Ντίνο!

Ω λα-λά! Θα έχω το δισκάκι έτοιμο!

Link to comment
Share on other sites

Silicon Avatar

 

Ήταν καλό, με δυνατό ξεκίνημα και έντονο δράμα αργότερα. Ίσως λόγω χρόνου να τελείωσε πιο στεγνά από όσο θα ήθελα. Σαν να έλειπε ένας καλύτερος επίλογος. Κι έμεινα με την απορία "τι θα έλεγε η κρυστάλινη οντότητα";

 

Τρέχω πίσω στον καναπέ για DS9.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω κακής οργάνωσης, δεν ξεκινήσαμε ακόμη το επεισόδιο, θα το ξεκινήσουμε σε κανένα τέταρτο (επεξήγηση κακής οργάνωσης: Δημήτρης σίγουρος ότι είχε το dvd μαζί του, τώρα, καθώς τελικά το είχε αφήσει σπίτι, τρέχει να..... βρει το επεισόδιο!).

Link to comment
Share on other sites

Tonight: Silicon Avatar, at 10.00 pm.

 

Φοβερή η ερμηνεία της Ellen Geer.

Ο "άψυχος" Data αποτελεί την καλοπροαίρετη διάσταση του ανθρώπου σε αντίθεση με τον χαρακτήρα της Kila Marr, ο οποίος κινείται σε -όχι αναιτιολόγητα- εκδικητικούς και σκοτεινούς τόπους.

Ο τραγικός επίλογος ολοκληρώνει άψογα ένα επεισόδιο, που μας υπενθυμίζει πολλά για την ανθρώπινη φύση.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα... έρχεται το επεισόδιο... Κλαψ, Ντίνο, σόρρυ για την καθυστέρηση!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα... έρχεται το επεισόδιο... Κλαψ, Ντίνο, σόρρυ για την καθυστέρηση!

Θεσσαλονικιοί Trekkers! :arolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..