Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Για κάποιον που βλέπει πρώτη φορά Enterprise, το 'Dear Doctor' της πρώτης σεζόν πώς το βρίσκετε; Είναι εξαιρετικό από άποψη νοήματος (τα πρώτα ψύγματα της Prime Directive), αλλά είναι κάπως αργό σαν επεισόδιο και χωρίς ιδιαίτερη πλοκή. Σκέφτομαι εναλλακτικά και το 'Cogenitor' της δεύτερης σεζόν. Για πείτε γνώμες, γιατί παίζει ή σήμερα ή την Τετάρτη να δούμε Enterprise. Επίσης θα ήθελα και πρόταση επεισοδίου TOS, επίσης για πρώτο που βλέπει κανείς.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που βλέπει πρώτη φορά Enterprise, το 'Dear Doctor' της πρώτης σεζόν πώς το βρίσκετε; Είναι εξαιρετικό από άποψη νοήματος (τα πρώτα ψύγματα της Prime Directive), αλλά είναι κάπως αργό σαν επεισόδιο και χωρίς ιδιαίτερη πλοκή. Σκέφτομαι εναλλακτικά και το 'Cogenitor' της δεύτερης σεζόν. Για πείτε γνώμες, γιατί παίζει ή σήμερα ή την Τετάρτη να δούμε Enterprise. Επίσης θα ήθελα και πρόταση επεισοδίου TOS, επίσης για πρώτο που βλέπει κανείς.

 

Τον καιρό που το Metropolis έφερνε τα κουτιά Τρεκ (45 ευρώ το κουτί), με τα φορτηγά, και τα αγόραζα πέντε-πέντε, την πρώτη σεζόν του Enterprise δεν την αγόρασα (ο βλαξ) γιατί το είχα δει πρόσφατα στην τηλεόραση και βαριόμουν. Είναι λοιπόν το μόνο που δεν έχω.

 

Κλασσικά, για κάποιον που δεν έχει δει καθόλου TOS, θα πρότεινα αυτόματα το δικό μου πρώτο, το Arena, λίγο κιτς ίσως, αλλά πολύ Τρεκ!

Link to comment
Share on other sites

[...] Επίσης θα ήθελα και πρόταση επεισοδίου TOS, επίσης για πρώτο που βλέπει κανείς.

 

Κλασσικά, για κάποιον που δεν έχει δει καθόλου TOS, θα πρότεινα αυτόματα το δικό μου πρώτο, το Arena, λίγο κιτς ίσως, αλλά πολύ Τρεκ!

 

Εγώ θα πρότεινα το Galileo Seven. Έχουμε πολύ ενδιαφέρουσες αντιπαραθέσεις συν το στοιχείο της περιπέτειας. (Και δεν είναι και εντελώς ανώδυνο, απ' όσο θυμάμαι).

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που βλέπει πρώτη φορά Enterprise, το 'Dear Doctor' της πρώτης σεζόν πώς το βρίσκετε;

 

Ιδανικό και δοκιμασμένο. :good:

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που βλέπει πρώτη φορά Enterprise, το 'Dear Doctor' της πρώτης σεζόν πώς το βρίσκετε;

 

Ιδανικό και δοκιμασμένο. :good:

 

Αυτό θα δούμε κατά πάσα πιθανότητα. Αν είναι να το δούμε σήμερα θα ποστάρω το συντομότερο. Ελπίζω να μην το δούμε πολύ αργά, ώστε να κάνουμε φορουμική συν-θέαση. Τις προάλλες είδαμε το διπλό 'Future's End' του Voyager (η κοπέλα μου ενθουσιάστηκε πραγματικά, και με το επεισόδιο και ειδικότερα με τον Doctor -έχει δει και βιντεάκια από το Σούνιο με τον Bob και τον έχει δει και ως Alphonso και τον λάτρεψε!), αλλά δεν είπα τίποτα εδώ γιατί το αποφασίσαμε ξαφνικά και το είδαμε στη... μία το βράδυ! Αν δεν ποστάρω μέχρι τις έντεκα, θα σημαίνει ή ότι δεν θα το δούμε σήμερα, ή ότι θα το δούμε πάλι... ξημέρωμα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σε μισή ώρα, στις έντεκα, βλέπουμε 'Dear Doctor'! Ξεσκονίστε δισκάκια!

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο 9ο λεπτό, έπεσε το ρεύμα. Θα το δούμε αύριο μάλλον, θα ειδοποιήσω. Ντίνο, το είδες εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο 9ο λεπτό, έπεσε το ρεύμα. Θα το δούμε αύριο μάλλον, θα ειδοποιήσω. Ντίνο, το είδες εσύ;

Όπως είπα, δεν έχω την πρώτη σεζόν του Enterprise. :(

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο 9ο λεπτό, έπεσε το ρεύμα. Θα το δούμε αύριο μάλλον, θα ειδοποιήσω. Ντίνο, το είδες εσύ;

Όπως είπα, δεν έχω την πρώτη σεζόν του Enterprise. :(

 

Αααααχ, μου είχε διαφύγει αυτό! :(

Link to comment
Share on other sites

Εμείς, σταθεροί στο TNG, λέμε να δούμε απόψε Α Matter of Time (αν επιτρέψει η ΔΕΗ δηλαδή...)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς, σταθεροί στο TNG, λέμε να δούμε απόψε Α Matter of Time (αν επιτρέψει η ΔΕΗ δηλαδή...)

ΔΕΗ και Διός θέλοντος, γιούπι! Θα είμαι στον καναπέ μου! :good:

 

(Έχει το κάτι άλλο να βλέπεις ξανά μια ταινία ή μια σειρά, παρέα με άτομο ή άτομα που τα βλέπουν για πρώτη φορά.)

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Καλό ήταν τελικά. Στην αρχή ο τύπος και το στυλ μού θύμισε τον Q και τη γνωστή μου αλλεργία στους ενοχλητικούς πανίσχυρους-ξερόλες.

Μη βαράτε, ξέρω, οι υπόλοιποι τον συμπαθείτε τον Q.:whistling:

Όσο προχωρούσαν τα πράγματα, γινόταν πιο ενδιαφέρον το επεισόδιο. Μ' αρέσουν και τα γεωλογικά. Καλό και το εφέ με την ατμόσφαιρα.

Ευχαριστημένη λοιπόν και από αυτό το επεισόδιο. :)

Link to comment
Share on other sites

Α Matter of Time

 

Όχι από τα αγαπημένα μου, θεωρώ τον Matt Frewer σε αυτό το επεισόδιο πιο εκνευριστικό από όσο βρίσκεις εσύ Βάσω τον Q. Κυρίως το σενάριο βγαίνει αδύναμο στο πως οι κεντρικοί χαρακτήρες αποδέχονται αυτόν τον απατεώνα. Εμφανέστατα, για κάποιον που νοιάζεται να μην αλλάξει την ροή της ιστορίας, ο τρόπος που χειρίζεται τον εαυτό του, μόνο κάνοντας την παρουσία του αισθητή, είναι από μόνος του ένα φάουλ. Κι αυτό δεν του το λέει κανένας τους.

 

Το σενάριο είχε γραφτεί για να υποδηθεί τον ρόλο του καθηγητή ο Robin Williams, που αποσύρθηκε την τελευταία στιγμή εξαιτίας του Hook. Αναρωτιέμαι τι είδους επεισόδιο θα είχαμε τότε.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Σπίτι και σήμερα (οι απεργίες του ΗΣΑΠ να είναι καλά).

Λέμε να δούμε το New Ground. (Για καλό και για κακό, ανάψτε ένα κεράκι στη ΔΕΗ) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λέμε να δούμε το New Ground. (Για καλό και για κακό, ανάψτε ένα κεράκι στη ΔΕΗ) :lol:

ΔΕΗ δεηθώμεν! :mf_popeanim:

 

Χθες η διακοπή του ρεύματος ξεκίνησε και τέλειωσε πριν τις 22:00. Ας είμαι το ίδιο τυχερός και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως μέτριο το New Ground.

Κλασικοί οι προβληματισμοί όταν έχουμε να κάνουμε με άτομα που πατάνε σε δυο κόσμους και δεν ανήκουν πουθενά. Πολύ υποτυπώδης ωστόσο η πλοκή για να βγάλει κρίσιμες στιγμές.

Θα έχουμε και Κλινγκονάκι on board από δω και μπρος; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάπως μέτριο το New Ground.

Μικρό και ανώδυνο επεισόδιο. Ένα σκαλοπάτι στον χαρακτήρα του Γουόρφ. Δεν μπορούν να είναι όλα κλασσικά.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι θυμάμαι δεν εκμεταλλεύθηκαν αυτό το σκαλοπάτι για το χαρακτήρα του Worf.

Ανώδυνο επεισόδιο μεν, αλλά ισορροπημένο δε.

Εξαιρετικός ο Μ. Dorn στο ρόλο του. Καταφέρνει να αποδώσει τα συναισθήματά του με φοβερές εκφράσεις χωρίς να γίνεται γραφικός.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι θυμάμαι δεν εκμεταλλεύθηκαν αυτό το σκαλοπάτι για το χαρακτήρα του Worf.

Μα είναι μια εξέλιξη για τον χαρακτήρα. Η ιστορία με τον γιο του συνεχίζεται μέχρι βαθιά στο DS9.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι θυμάμαι δεν εκμεταλλεύθηκαν αυτό το σκαλοπάτι για το χαρακτήρα του Worf.

Μα είναι μια εξέλιξη για τον χαρακτήρα. Η ιστορία με τον γιο του συνεχίζεται μέχρι βαθιά στο DS9.

 

Σοβαρά; Δεν θυμόμουν για το DS9. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι θυμάμαι δεν εκμεταλλεύθηκαν αυτό το σκαλοπάτι για το χαρακτήρα του Worf.

Μα είναι μια εξέλιξη για τον χαρακτήρα. Η ιστορία με τον γιο του συνεχίζεται μέχρι βαθιά στο DS9.

 

Σοβαρά; Δεν θυμόμουν για το DS9. :huh:

 

post-1004-0-98596300-1309427252_thumb.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για Hero Worship απόψε;

Yay!! Ναι-ναι! (Που θα πάει, θα τον φάμε και τον 5ο κύκλο.)

Link to comment
Share on other sites

Hero Worship

 

Θεματικά παρόμοιο με το προηγούμενο, αν και λίγο βελτιωμένο σε ενδιαφέρον. Τίποτα το τρομερό ή συγκλονιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..