Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Two Days and Two Nights: Διασκεδαστικό. Και κανένας να μη λέει στο τέλος τίποτα σε κανένα για τα συν και τα πλην της άδειας, ε;

 

Κορυφαία στιγμή:

They were male!

Not before!  :rofl2:

 

Μάλλον τώρα το διπλό θα μπορέσουμε να το δούμε την Τετάρτη 14.

Link to comment
Share on other sites

Two Days and Two Nights

 

Μετριούτσικο το βρήκα. Το καθιερωμένο (;) χαλαρωτικό επεισόδιο πριν το τέλος της σίζον; Η ιστορία του Άρτσερ και των δύο ανδρών δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο, της Χόσι καλούτσικη, των Φλοξ/Μέιγουέδερ μέτρια. Μόνο η τελευταία σκηνή στο Σατλ διέσωσε κάπως τα πράγματα.

 

:rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Two Days and Two Nights

 

 

Κι όμως, άσχετα με όσα καλά μας έδειξαν, που είναι ο ροζ ερωτισμός της Ράιζα, όπως μας τον μετέδωσαν οι προηγούμενες σειρές; Να φταίει το μπάτζετ, η νέα άποψη σε σκηνικά και σκηνοθεσία; Μου άρεσε όμως η σκηνή με τα μπαλκόνια, με τον Άρτσερ και την άλλη, είχε κάτι από τις παλιές ταινίες με Κάρι Γκραντ και Μόντε Κάρλο.

 

Την Τετάρτη λοιπόν (σπαρακουάκ! Την Τετάρτη;!!!) αλλάζουμε σίζον με το διπλό. See you there. :ablink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω το πρώτο μέρος σήμερα και αύριο γράφω - αν δεν θέλετε spoiler προσέξτε.

 

Γιατί σήμερα; Εχ... Μου αρέσει να μείνω λίγο με την αγωνία του κλιφχάνγκερ. Μόνο που αντί για καλοκαίρι, θα έχω μισή βδομάδα για τη συνέχεια και το τέλος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Shockwave, pt. 1

 

Καλό επεισόδιο, δεν λέω. Ξεκινάει δυνατά και εξελίσσεται με ενδιαφέρον, τουλάχιστον ως τη στιγμή που το ΕΝΤ αποκτά... παρέα. Εννοώ, όταν αυτοί που παρεμβαίνουν από το μέλλον μπορούν (ουσιαστικά) να κάνουν τα πάντα, χάνω (κάπως) το ενδιαφέρον μου. Πχ. στο τέλος, έχεις την αίσθηση ότι με ένα άλλο time travel twist τα πάντα θα διορθωθούν. Αυτό θα έπρεπε να λέγεται «από χρονο-μηχανής θεός». Έτσι πάντως, το κλιφχάνγκερ δεν μου αφήνει καμία αγωνία... Πού είναι οι εποχές του Best of both worlds!

 

Καλύτερη στιγμή: Η τρομαγμένη φιγούρα του Ντάνιελς στο τέλος.

 

Και κάτι που σκέπτομαι πολλά επεισόδια τώρα: Εντάξει, η Τ'Πολ παίζει καλά το ρόλο της ψυχρής βολκάνιας και σιγά σιγά κάνει και λίγο χιούμορ... Ωστόσο νομίζω ότι τόσο παγωμένη, την έχουν πια περιορίσει αρκετά, σε βαθμό μονοτονίας. Θα την ήθελα λίγο διαφορετική (δεν θυμάμαι καθόλου αν αυτό γίνεται στη συνέχεια).

 

:rose: :rose: :rose:

 

Την Τετάρτη για το δεύτερο μέρος!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που σκέπτομαι πολλά επεισόδια τώρα: Εντάξει, η Τ'Πολ παίζει καλά το ρόλο της ψυχρής βολκάνιας και σιγά σιγά κάνει και λίγο χιούμορ... Ωστόσο νομίζω ότι τόσο παγωμένη, την έχουν πια περιορίσει αρκετά, σε βαθμό μονοτονίας. Θα την ήθελα λίγο διαφορετική (δεν θυμάμαι καθόλου αν αυτό γίνεται στη συνέχεια).

 

Στα μάτια. Να την κοιτάς στα μάτια. Στο βλέμμα προδίδει τις συναισθηματικές της διακυμάνσεις. Θα πεις "Είναι η Μπλάλοκ τόσο φίνα αρτίστα;" Τις ίδιες διακυμάνσεις βλέπω στα μάτια των γατιών και των σκυλιών μου κι εσύ μειδιάς Νίκο... οπότε τι να πω, ίσως δεν βγαίνει συμπέρασμα. Υπάρχει όμως ένα επεισόδιο... νομίζω το τρίτο του 4ου κύκλου... τέσπα, έχουμε καιρό ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

...εντυπωσιακή γυναίκα όμως. Θα την κοιτούσα στα μάτια ευχαρίστως από κοντά (φαντασίωση πόσων εκατομμυρίων ανδρών; χεχε)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στα μάτια θα την κοιτούσατε, καλέ; Εδώ εγώ, γριά πράμα, και την κοιτάζω σε πολύ διαφορετικά σημεία της ανατομίας της! :devil2:

Δεν χάνουν ευκαιρία πάντως στο Enterprise να μας τους δείχνουν με τα εσώρουχα, τις πυτζάμες, χωρίς πουκάμισα, μπουζάκια και τινά αξεσουάρ. Να πάρει! Έπρεπε να την έβλεπα όταν παιζόταν τη σειρά :)

 

ΟΚ, άντε σοβαρεύομαι.

Shockwave Ι και ΙΙ: Θα συμμεριστώ την άποψη του Νίκου. Καλό, αλλά αυτές οι παρεμβάσεις στο χρόνο μοιραία σε οδηγούν σε κάποιες σκέψεις για την αληθοφάνεια. Μου άρεσε πολύ ωστόσο εκείνη η φάση που παρακαλάνε τον "ευεργέτη" τους να εμφανιστεί και σκάει μύτη ο Άρτσερ. Και η σκηνή θύμιζε εντελώς επίκληση που πήγε στραβά και υλοποιείται άλλο πράγμα αντί του αναμενόμενου μέσα στην πεντάλφα στον κύκλο.

Δεν την βρίσκω καθόλου ψυχρή την Τ'Πολ. Εμένα με ξενέρωνε πολύ ο Τούβοκ στον Βόγιατζερ.

 

Επόμενο την Παρασκευή.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Επόμενο την Παρασκευή.

 

Carbon Creek την Παρασκευή λοιπόν.

 

Την πρώτη φορά που είχα δει το Shockwave θυμάμαι ότι είχα νιώσει απογοήτευση. Είναι συνήθης φαινόμενο για μένα στα διπλά που γεφυρώνουν σεζόν και που αν καλοσκεφτείς, κάποιοι ήταν τότε αναγκασμένοι να περιμένουν ολόκληρα καλοκαίρια να δουν τη συνέχεια. Το δεύτερο μέρος είναι δύσκολο να ανταποκρηθεί στην υπόσχεση που στήνει το πρώτο μέρος. Μετά το cliffhanger είσαι "πωωω, τώρα πως θα γλυτώσει από αυτό ο Άρτσερ;" π.χ. και η λύση αποδεικνύεται όχι και τόσο δύσκολη τελικά. Όπως έχω καταλάβει από τα έξτρα ντοκιμαντέρ, στα δισκάκια, οι σεναριογράφοι δημιουργούν τα πιο απίστευτα cliffhanger, χωρίς να ξέρουν ούτε οι ίδιοι τη λύση τους. Το σκεπτικό τους είναι ότι θα έχουν τρεις μήνες στη διάθεση τους να βρουν κάτι.

 

Τέλος πάντων, στα επιμέρους σημεία είχε τα θετικά του το επεισόδιο, όπως π.χ. τη συνεργασία του πληρώματος για να απελευθερωθούν, και φυσικά το ατηχυματάκι της Χόσι.

Link to comment
Share on other sites

Shockwave, pt. 2

 

Εχ... το βρήκα πολύ μέτριο. Νομίζω ότι από την υπόθεση δεν κράτησα τίποτα. Και όσο για τα ευρήματα: Ο Τράβις είχε βάλει... πυροτεχνήματα στις νασέλς; Πότε βγήκε έξω το παιδί; Και η μη ίδρυση της Federation... δεν έφερε ποτέ τα e-books; Καλά...

 

Λοιπόν, για τη γύμνια που λέει η Βάσω: Όλα καλά και ωραία. Και καταπληκτικά τα σωβρακάκια... Άραγε πωλούνται κάπου; (σοβαρά). Δεν μπορεί, κάποιος θα τα έφτιαξε. Όσο για τη Χόσι που έχασε τη μπλούζα της... χαχαχα... τι άλλο θα σκεφτούν... Πάντως και αυτή, ωραία κοπέλα.

 

:rose: :rose:

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για τη γύμνια που λέει η Βάσω: Όλα καλά και ωραία. Και καταπληκτικά τα σωβρακάκια... Άραγε πωλούνται κάπου; (σοβαρά). Δεν μπορεί, κάποιος θα τα έφτιαξε. Όσο για τη Χόσι που έχασε τη μπλούζα της... χαχαχα... τι άλλο θα σκεφτούν...

 

Το ξέρω ότι σε λατρεύει η γυναικούλα σου. :ablush:

Link to comment
Share on other sites

Carbon Creek: Γλυκούλι. Αυτό μόνο μπορώ να πω. Κάθε σειρά έχει μια βολτίτσα στο παρελθόν της Γης. Αυτό το συγκεκριμένο επεισόδιο, χωρίς να έχει τίποτα πρωτότυπο ή εξαιρετικό, μου άφησε μια πολύ γλυκιά και νοσταλγική επίγευση.

Μέχρι τπου μπορώ να πω ότι συγκινήθηκα και λιγάκι.

 

Μπορούμε να δούμε το επόμενο επεισόδιο αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Carbon Creek

 

Μου άρεσε πάρα πολύ. Δηλαδή είναι ήδη ένα από τα πόλύ αγαπημένα μου της σειράς. Η νοσταλγική εποχή είναι έξοχα δοσμένη (εποχή Γουόλτονς), η σχέση Βουλκάνιων μάλιστα με ανθρώπους του τότε το κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον. Κρίμα που δεν μας δείχνουν τι έγινε με τον ένα που έμεινε πίσω (όχι δεν το ξαναπιάνουν το θέμα). Με εκνεύρισε λίγο η στάση Τριπ και Άρτσερ που δεν πίστεψαν την ιστορία της. Τι τους πείραξε δηλαδή, τι τους έθιξε; Που δεν ήταν οι Αμερικάνοι που εφεύραν το βέλκρο;

 

Τέσπα, εμάς μας δείχνει ότι η ιστορία ήταν αληθινή. Αλλά αυτό μας δείχνει μόνο; Λέγω τώρα, γιατί πραγματικά δεν ξέρουμε πόσο ζουν οι Βουλκάνιοι... ήταν όντως η προγιαγιά της ή ήταν η ίδια;


Μπορούμε να δούμε το επόμενο επεισόδιο αύριο.

 

Minefield το Σάββατο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Carbon Creek

 

Πράγματι, εξαιρετικό επεισόδιο. Πολύ καλές ερμηνείες από όλους! Και τι άνετα που μοιράζονται οι δύο το δωμάτιο με την κούκλα γιαγιά, ε; Δεν θα πέρασαν... πον φαρ...!

 

Από τη wikipedia:

In the fictional universe of Star Trek, Velcro is, albeit indirectly, invented by the Vulcans. In the Star Trek: Enterprise episode "Carbon Creek", a sample of Velcro is taken from a crashed Vulcan starship and given to a patent clerk to raise money for a teenage boy's college career. (Also, one of the Vulcan crewmembers in that episode is named Mestral, an obvious nod to Georges de Mestral.)

 

...που ήταν ο πραγματικός εφευρέτης του Βέλκρο.

 

:rose: :rose: :rose: :rose: :rose: (θυμίζω, στα έξι...) 

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Minefield: Α, να και οι Ρόμιουλαν! Και περίμενα και να τους δούμε μέχρι που θυμήθηκα ότι για πρώτη φορά έχουμε εικόνα με πολλές παρεμβολές στο φοβερό Balance of Terror του TOS.

Καλό στο character building το επεισόδιο, μέτριο στην υπόθεση και χωρίς πραγματική αγωνία. Ξέρουμε, να πάρει η ευχή, ότι δεν θα πάθουν τίποτα.

Πάντως πλάκα είχε το τελευταίο κόλπο τους. Εγώ φανταζόμουνα ότι θα χρησιμοποιούσαν τον transporter στο τέλος για να μεταφέρουν τον Μάλκολμ από κει που ήταν καρφωμένος. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πότε και υπό ποιες συνθήκες χρησιμοποιούν τους transporters.

Τέλος πάντων.

 

Κι ένα εκλογικό επεισόδιο αύριο το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Minefield: Α, να και οι Ρόμιουλαν! Και περίμενα και να τους δούμε μέχρι που θυμήθηκα ότι για πρώτη φορά έχουμε εικόνα με πολλές παρεμβολές στο φοβερό Balance of Terror του TOS.

Καλό στο character building το επεισόδιο, μέτριο στην υπόθεση και χωρίς πραγματική αγωνία. Ξέρουμε, να πάρει η ευχή, ότι δεν θα πάθουν τίποτα.

Κι ένα εκλογικό επεισόδιο αύριο το πρωί.

 

Αυτό δυστυχώς είναι αλήθεια, ξέρεις ότι και οι δύο χαρακτήρες δεν θα πάθουν τίποτα. Ενδιαφέρον όμως  η εμφάνιση των Ρομουλιανών. Ξέρω ότι η πρώτη φορά που τους βλέπουν είναι στην εποχή του TOS. Αλλά, αν όπως μαθαίνουμε στην πορεία των σειρών, οι Ρομουλιανοί και οι Βουλκάνιοι έχουν κοινή ρίζα (η ενασχόλιση του Σποκ) τότε η Τ'Πολ δεν θα έπρεπε να ξέρει περισσότερα γι αυτούς; Μίλησε σα να είχε λειψή πληροφόρηση.

 

Το Dead Stop την Κυριακή, άλλο ένα επεισόδιο της σειράς σκηνοθετημένο από την Roxann Dawson (B'Lanna Torres - Voyager).

Link to comment
Share on other sites

Minefield

 

Ουφ, ανυπόφορο επεισόδιο, να βλέπω τον άνθρωπο όλη την ώρα εκεί με ένα σίδερο στο πόδι...! Δεν μπορούσε ας πούμε να τον πλακώσει; Πέρα από αυτό: Είχε στα αλήθεια υπόθεση; Δεν αντιλήφθηκα κάτι τέτοιο. Και μια παρατήρηση: Το... ωστικό κύμα στο τέλος πώς προέκυψε;

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Minefield

 

Και μια παρατήρηση: Το... ωστικό κύμα στο τέλος πώς προέκυψε;

 

Ποιο ωστικό κύμα εννοείς, από την έκρηξη της νάρκης;

 

Dead Stop

 

Αγαπημένο. Επίσης το ουδέτερο επεισόδιο-δείγμα που θα πρότεινα σε κάποιον να δει για να πάρει μια ιδέα για το "Έντερπραϊζ". Θυμάμαι κάτι ανατριχίλες από την πρώτη φορά που το είχα δει. Σαν επεισόδιο-τρόμου και με το ανάλογο τελικό πλάνο, του τύπου "this is the end... or is it?" Γέλασα με το χαμηλό πλάνο στην Τ'Πολ όταν οι δύο τους διακτινίζονται στη γέφυρα του σκάφους τους.

Link to comment
Share on other sites

Dead Stop

Πολύ σούπερ το περιβάλλον του σταθμού. Ψυχρό, αποστειρωμένο, τέλειο από τη μια, τρομακτικό από την άλλη.

Στο τέλος μου θύμισε λίγο μια πολύ spooky σκηνή στην ταινία "Το Κώμα".

Άραγε τέτοια αμοιβή πέρνανε από κάθε σκάφος που επιδιόρθωναν; Και τι ήταν αυτοί; Παρόλο που οι μετρητές αληθοφάνειας χτύπησαν κάτι κόκκινα, επιλέγω στην τελική να δω αυτό το επεισόδιο σαν μυστηρίου και τρόμου, οπότε μου κάνει. Μεταφέρω και την άποψη του Κώστα ότι όντως ήταν πολύ ενδιαφέρον όλο το σκηνικό.

 

Και, ναι, συμφωνώ με τον Ντίνο. Πολύ καλή φάση η σκηνή με τον διακτινισμό και την Τ'Πολ να τους κοιτάζει :)

 

Εμείς πάμε ξανά για Τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάμε ξανά για Τετάρτη.

 

A night in Sickbay την Τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

To ωστικό κύμα από την έκρηξη της νάρκης στο τέλος. Πώς... προέκυψε;

Link to comment
Share on other sites

To ωστικό κύμα από την έκρηξη της νάρκης στο τέλος. Πώς... προέκυψε;

 

Όταν ο Άρτσερ έκοψε το σίδερο που είχε τρυπήσει το πόδι του άλλου, το όλο σύστημα της νάρκης άρχισε να επανενεργοποιείται με σκοπό να εκραγεί. Γι αυτό και βιάστικαν να "σηκώσουν ασπίδες". Μα που ήσουν όταν συνέβαιναν όλα αυτά; (Αν και... δεν νομίζω να αμφισβητείς αν είναι εφικτό ωστικό κύμα από έκρηξη νάρκης στο διάστημα!)

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

 

To ωστικό κύμα από την έκρηξη της νάρκης στο τέλος. Πώς... προέκυψε;

 

Όταν ο Άρτσερ έκοψε το σίδερο που είχε τρυπήσει το πόδι του άλλου, το όλο σύστημα της νάρκης άρχισε να επανενεργοποιείται με σκοπό να εκραγεί. Γι αυτό και βιάστικαν να "σηκώσουν ασπίδες". Μα που ήσουν όταν συνέβαιναν όλα αυτά;

 

 

Υποθέτω πως ο Νίκος εννοεί ότι στο διάστημα δεν μπορεί να υπάρξει ωστικό κύμα λόγω του κενού.

Αλλά για να μην το πολυζορίζουμε, ας πούμε ότι οι ασπίδες ήταν για να μην τους πάρει κανένα θραύσμα, το οποίο θα μπορούσε να βρεθεί μια χαρά στο δρόμο τους.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα βρε εννοώ, ωστικό κύμα υπάρχει μόνο όταν η έκρηξη γίνεται σε ατμόσφαιρα!! Όχι στο διάστημα!

 

edit: Ναι Βάσω μου αυτό εννοώ. Και δείχνει να τους πετάει ωστικό κύμα μακριά.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Χαχα βρε εννοώ, ωστικό κύμα υπάρχει μόνο όταν η έκρηξη γίνεται σε ατμόσφαιρα!! Όχι στο διάστημα!

 

edit: Ναι Βάσω μου αυτό εννοώ. Και δείχνει να τους πετάει ωστικό κύμα μακριά.

 

Νίκο, δεν είναι αυτό το πρώτο Σταρ Τρεκ που βλέπεις! Πόσες φορές το Έντερπραϊζ (σε TNG) ή το Βόγιατζερ έτρεχε να ξεφύγει το ωστικό κύμα από την έκρηξη κάποιου άστρου;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..