Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Extinction

 

Δεν ήταν κακή ιδέα. Καλό και το μακιγιάζ.

 

Δεν νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον Άρτσερ στο τέλος: Όταν ένας πολιτισμός εξαφανίζεται, δεν μπορούμε να τον κρατήσουμε «ζωντανό» με το συγκεκριμένο τρόπο. Ο ιός έπρεπε να καταστραφεί.

 

:rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Extinction

 

Δεν νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον Άρτσερ στο τέλος: Όταν ένας πολιτισμός εξαφανίζεται, δεν μπορούμε να τον κρατήσουμε «ζωντανό» με το συγκεκριμένο τρόπο. Ο ιός έπρεπε να καταστραφεί.

 

 

Συμφωνώ κι εγώ. Αλλιώς τι... ποιος θα θυσίαζε την ταυτότητα του για να "δει" και άρα να μελετήσει αυτόν τον πολιτισμό; Που στην τελική δεν θα μελετούσε και δεν θα μάθαινε τίποτα. Απλά θα ήταν κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Rajiin

 

Με άφησε κατά το μάλλον ή ήττον αδιάφορο. Και τώρα θα μπει ο Dino και θα γράψει για το μασαζάκι. Το οποίο, δεν λέω, ωραιότατο, αλλά αναρωτιέται ο μέσος θεατής, πόσο ακόμα θα αντέξει ο Τριπ;

 

:rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Περαστική (για λίγο). Δεν ήμουνα μόνο εκτός δικτύου αλλά και απολύτως εκτός πάντων.  Δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα. Θα δούμε ένα επεισόδιο αύριο -το οποίο και θα σχολιάσουμε τότε. Στο μεταξύ, δεν βλέπω τα σχόλιά σας για τα επεισόδια :)

Link to comment
Share on other sites

The Xindi.

 

Χμμμ. Εντάξει, ΟΚ, αλλά υποψιάζομαι ότι έπρεπε να δούμε και το επόμενο μαζί, γιατί εκείνα τα δοχεία που έφευγαν από τον έναν τοίχο και πήγαιναν στον άλλον δεν εξηγήθηκαν. Και δεν καλοκατάλαβα ποιος κατέστρεψε τον πλανήτη στο τέλος. Ήταν καμιά συνέπεια του Temporal Time War ή ήταν απλώς δόλωμα για να πάνε εκεί;

Θα δούμε σύντομα, υποθέτω.

Έχουμε και στρατιώτες τώρα, ε; Φαντάζομαι θα πέφτει πολύ ξύλο από κει και πέρα.

 

Τις επόμενες μέρες θα έχουμε μαζί υπολογιστή και θα δούμε τρία-τέσσερα επεισόδια και όταν ξαναπεράσουμε από περιοχή εντός δικτύου θα ποστάρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Impulse

 

Πολύ καλό επεισόδιο. Εντάξει, έχουμε ξαναδεί ανάλογες ιδέες αλλά αυτό ήταν καλά γυρισμένο, με ένταση και εξαιρετικές σκηνές (μου άρεσαν πολύ και όλες οι εξωτερικές λήψεις του βολκάνιου σκάφους).

 

Πάντως, μια και το θυμήθηκα, το αγαπημένο μου «επισκέπτομαι σκάφος με τρελούς και ακολουθεί αίμα και βία» επεισόδιο παραμένει το DS9 που είχαν πάει στον παλιό σταθμό των Καρντάσιαν...

 

:rose: :rose: :rose: :rose:

 

Είδα το impulse γιατί είπε η Βάσω ότι θα δει «3-4 ακόμα». Σταματάω ξανά και περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Impulse

 

Πολύ καλό επεισόδιο. Εντάξει, έχουμε ξαναδεί ανάλογες ιδέες αλλά αυτό ήταν καλά γυρισμένο, με ένταση και εξαιρετικές σκηνές (μου άρεσαν πολύ και όλες οι εξωτερικές λήψεις του βολκάνιου σκάφους).

 

 

Ήταν επεισόδιο τρόμου και η Τζολίν ερμήνευσε καλά τον ρόλο της.

Link to comment
Share on other sites

Σύνδρομον το στερητικόν. Αλλά Βάσω και Κώστας θα περνούν καλά!

 

post-1004-0-64421800-1406825172.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψιτ Νίκο, δεν άντεξα, είδα και το Exile. Η όποια αρνητική αίσθηση προκαλεί το αρνητικό σχόλιο γι αυτό το επεισόδιο, ξεκινάει κάπου εκεί που ανοίγουν οι πόρτες και βλέπεις τους "εξωγήινους" πυρσούς στους τοίχους, τα κόκκινα χαλιά, τις βιβλιοθήκες.... και- και-και... Τόσο Τρεκ, από εκείνα που δίνει αφορμή στους αντιπαθούντες να μας την λένε. Από την άλλη όμως... μήπως με κάτι τέτοια "δένει" καλύτερα με το TOS που υποτίθεται ότι ακολουθεί; Ας μην ξεχνάμε σε τι πλανήτες πάτησε το πόδι του ο Κερκ, πλανήτες με ευρωπαϊκό μεσαίωνα, με αμερικάνικη επανάσταση, με αρχαία Ελλάδα, με αρχαία Ρώμη, με γκανγκστερικό Σικάγο, με γερμανούς ναζί, με φαρ-ουέστ και δε συμαζεύεται. Αλήθεια που ήταν εκείνοι οι πλανήτες στο TNG; :atongue2:

 

Τέλος πάντων, κατάλαβα που το πήγαιναν οι σεναριογράφοι, αλλά δεν υπήρχε άπλα χρόνου για να γίνει πειστική η απαίτηση του εξωγήινου από τη Χόσι.

Link to comment
Share on other sites

Mε παρέσυρες...

 

Exile

 

Αυτό υποθέτω ότι ήταν γραμμένο πάνω στην Πεντάμορφη και το Τέρας; Η ιδέα του τύπου που ψάχνει τη συντροφιά του με τον τρόπο που είδαμε, μου άρεσε, όπως και τα σκηνικά στον πύργο. Δεν μπορούσα όμως να συμφιλιωθώ με την ιδέα ότι αφήνουν την κοπέλα μόνη της σε έναν πλανήτη, με κάποιον άγνωστο που ήδη θέτει όρους... Και αφού την αφήνουν... εκείνη -χμ!- αρχίζει να κυκλοφορεί πλάι του με το μίνι-ξώπλατο!!

 

Στο άλλο επίπεδο, με τη σφαίρα, δεν βλέπω κανένα ενδιαφέρον...

 

Άσχετο - σεξουαλικό: η Χόσι είναι και αυτή εντυπωσιακή γυναίκα, έτσι; Μπορεί να μην έχει τις καμπύλες και την εκρηκτική σεξουαλικότητα της Τ'πολ, αλλά ξέρω πολλούς άντρες που θα την προτιμούσαν!

 

 

:rose: :rose: :rose:

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Exile

 

Άσχετο - σεξουαλικό: η Χόσι είναι και αυτή εντυπωσιακή γυναίκα, έτσι; Μπορεί να μην έχει τις καμπύλες και την εκρηκτική σεξουαλικότητα της Τ'πολ, αλλά ξέρω πολλούς άντρες που θα την προτιμούσαν!

 

 

Σαφέστατα. Είναι κρίμα που ο χαρακτήρας της είναι κάπως παραμελημένος από τους σεναριογράφους. Φυσικά το Exile εστίασε πάνω της, δεν της έτυχε όμως αρκετά καλή ιστορία.

 

Και τώρα υπομονή, ή θα σε παρασύρω ξανά λίαν συντόμως.

Link to comment
Share on other sites

The Shipment

 

Επιτέλους κάποια εξέλιξη στην πλοκή του 3ου κύκλου. Κάτι κινείται, και είναι σημαντικό. Μια ουσιώδης επαφή του Έντερπραϊζ με τους Ζίντι. Να πω, με "τους καλούς Ζίντι." Από αυτή την άποψη ήταν ενδιαφέρον επεισόδιο, τίποτα όμως που να με ενθουσιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Εχμ... Νομίζω το φαντάζεστε.

Έχουμε δει μόνο το Anomaly και το Extinction και (μαντέψτε) δεν προβλέπεται τίποτα άλλο μέχρι τουλάχιστον τις 20 Αυγούστου - ίσως και λίγο περισσότερο αν εξαντλήσω στο έπακρο την καλοκαιρινή μου άδεια. :bag:

Από το Anomaly ήδη δεν θυμάμαι και πολλά πέρα από ένα πράγμα που μου θύμισε το deathstar.

Από το Extinction θα έλεγα ότι ξίνισα και διαφώνησα με την ταχύτητα που έδρασε αυτός ο ιος της μετάλλαξης. Όπως και να έχει, θα πιάσουμε εντατικά με την επιστροφή και ελπίζουμε σε περισσότερες ώρες θέασης για να σας προλάβουμε.

Link to comment
Share on other sites

 

δεν προβλέπεται τίποτα άλλο μέχρι τουλάχιστον τις 20 Αυγούστου

 

Λοιπόν... Εχμ...  δεν προβλέπεται τίποτα άλλο μέχρι τουλάχιστον τις 20 Αυγούστου.

 

:crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

:surf: :boat: :flirt: :surf: :boat: :flirt: :surf: :boat: :flirt:

 

Ορίστε, θα υποχρεωθώ να καταφύγω σε άλλες -δυσάρεστες- δραστηριότητες

Link to comment
Share on other sites

The Shipment

 

Έτσι και έτσι. Ενδιαφέρον τύπος ο Ζίντι που γνωρίσαμε, αλλά κάπως αφελές το όλο σκηνικό. Και μίνι πέρασμα από σπηλιά, ε;

 

:rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Twilight

 

Αυτό μου άρεσε πολύ. Ήταν κατά τη γνώμη μου έξοχο. Έδωσε μια άλλη εικόνα στο υποτιθέμενο μέλλον και εξερεύνησε νέες, έστω επώδυνες πιθανότητες. Η έκπληξη ήταν η Τ'Πολ και η σχέση της με τον Άρτσερ. Δεύτερη φορά που το βλέπω, η εικόνα του τελευταίου οικισμού της Γης και το σπιτάκι του ζευγαριού με το πρωινό που ετοιμάζει είναι η εικόνες που μου είχαν μείνει πιο δυνατές στο μνημονικό μου. Πολύ ενδιαφέρουσα και η λύση στο όλο ζήτημα. Σαν ιστορία είχε κάτι από υπερπαραγωγή.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Twilight

 

Καλό το βρήκα και εγώ. Η ιδέα ότι η απομάκρυνση των παρασίτων, λόγω της φύσης τους, γυρνούσε το φορέα τους στο χρονικό σημείο πριν τα κολλήσει καλή.

 

Και καλύτερη εικόνα; Μα φυσικά το ΕΝΤ να συνοδεύει ένα στόλο από civilian σκάφη. Χεχε τι σου θύμισε, Ντίνο;

 

:rose: :rose: :rose:

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Twilight

 

Και καλύτερη εικόνα; Μα φυσικά το ΕΝΤ να συνοδεύει ένα στόλο από civilian σκάφη. Χεχε τι σου θύμισε, Ντίνο;

 

 

Battlestar Galactica? :asmile:

Link to comment
Share on other sites

E, βέβαια. Αφού θα έλεγε κανείς ότι αντέγραψαν τις σκηνές από το BSG2. Μόνο που το συγκεκριμένο επεισόδιο είναι παλιότερο...

Link to comment
Share on other sites

Προς Βάσω: Είθε ο ήλιος, η θάλασσα και το μελτεμάκι να γεμίζουν τις μπαταρίες σου για τον υπόλοιπο ολόκληρο χρόνο. Σε σένα και τον Κώστα παρομοίως. Εδώ όμως αναμένουμε φουλ ραπόρτο για τα επεισόδια που βλέπετε μεταξύ καρπουζιού και πίνιας-κολάδας. Δεν έχει "δεν θυμάμαι ακριβώς" και τέτοια. Μόλις βλέπουμε ένα, γράφουμε σε ένα χαρτάκι τα σχετικά για αργότερα. Αυτά. :whip:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι βλέπουν τίποτα. Μου έστειλε ένα sms ο Κώστας (για άλλο λόγο, ένα οικόπεδο που κοιτούν στη Σύρο) και μου είπε ότι ξέχασαν να πάρουν μαζί το boxset.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι βλέπουν τίποτα. Μου έστειλε ένα sms ο Κώστας (για άλλο λόγο, ένα οικόπεδο που κοιτούν στη Σύρο) και μου είπε ότι ξέχασαν να πάρουν μαζί το boxset.

 

Δεν βλεπουμε τίποτα, όντως. Βασικά δεν είμαστε καν μαζί με τον Κώστα αυτές τις μέρες και γι' αυτό είπα ότι θα ξαναδούμε μετά τις 20 Αυγούστου.

 

(Περαστική από ένα ξεκλείδωτο Internet των γειτόνων)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..