Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Εγώ μπορώ σίγουρα ένα σήμερα. Για το τριπλό θα έβαζα στόχο να το δούμε όλοι ως την Τετάρτη βράδυ. Αλλά είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση, πιο γρήγορη ή πιο... βραδεία.

 

Ναι, και το επεισόδιο δεν πήγε πολύ άσχημα, αλλά και η τέταρτη σίζον πρέπει να ήταν αρκετά καλή: Δεν θυμάμαι τώρα επεισόδια, όμως ήταν η πρώτη από ΕΝΤ που είδα (δεν το έχω ξανακάνει, αυτό το ανάποδο) και με έκανε να πάρω και τις υπόλοιπες. Μάλιστα η σειρά που τις είδα ήταν: 4η, 3η, 2η, 1η!! χεχε καλό;

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

 

Μάλιστα η σειρά που τις είδα ήταν: 4η, 3η, 2η, 1η!! χεχε καλό;

 

Α, εσύ είδες τις σεζόν ολοένα να βελτιώνονται! :abiggrin:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εντάξει, παιδιά. Μεταξύ μας, είχαμε ήδη δει το Home αυτές τις μέρες και δε λέγαμε κουβέντα :whistling: , οπότε είναι εντάξει το ορόσημο μέχρι την Τετάρτη για το τριπλό. Θα δούμε σίγουρα ένα σήμερα το απόγευμα και θα πράξουμε ανάλογα με τη διάθεση όταν φανεί το To be Continued...

 

Τι έχω να πω για το Home;

Η κατάσταση στην Γη ήταν ένα κλασικό homecoming, όπου δεν πάνε όλα όπως πρέπει. Για την Τ'Πολ και τον @#%^@% τον αρραβωνιαστικό, :death: .

Πολύ ανατρεπτικά όσα έχουμε δει σ' αυτή τη σειρά για τους Βουλκάνιους, πολύ πιο άμεμπτους τους περίμενα, αλλά τι να πεις τώρα;

Link to comment
Share on other sites

 

Τι έχω να πω για το Home;

Η κατάσταση στην Γη ήταν ένα κλασικό homecoming, όπου δεν πάνε όλα όπως πρέπει. Για την Τ'Πολ και τον @#%^@% τον αρραβωνιαστικό, :death: .

Πολύ ανατρεπτικά όσα έχουμε δει σ' αυτή τη σειρά για τους Βουλκάνιους, πολύ πιο άμεμπτους τους περίμενα, αλλά τι να πεις τώρα;

 

Εμένα μου ράγισε την καρδιά. Κι επειδή τώρα ξέρω πως τελειώνει η σειρά ολόκληρη, το θεωρώ απαράδεχτο ως επεισόδιο. Δεν ραγίζετε έτσι καρδιές κύριοι σεναριογράφοι αν δεν σκοπεύεται στην πορεία να τις γειάνεται. Το βλέμμα της Τ'Πολ ήταν σπαρακτικό, και ο Τριπ "δυστυχώς" στάθηκε στο ύψος του.

 

Χαρά μόνο στην παρουσία της αγαπημένης Τζοάνας Κάσιντη (Blade Runner, Who Framed Roger Rabbit). Ωραίο και το Βουλκάνιο σπίτι που είχε κάτι το Κυκλαδίτικο, στο πιο ώχρα.

Link to comment
Share on other sites

Ωωωω ζω στο Βολκάν και δεν το ξέρω;

 

Εγώ την Κάσιντι την ξέρω κυρίως από το Six feet under...

Link to comment
Share on other sites

Borderland: Ει! Τι έκπληξη ήταν αυτή; Ο καθηγητής Soong, παιγμένος από τον Data!

Ώπα κι eugenics στη μέση και να και οι Κλίνγκον. Πολύ καλό κοκτέιλ. Και -τι χαρά!- ούτε ένας χρονοταξιδιώτης! :)

Αναγκαστήκαμε να μείνουμε στο ένα επεισόδιο λόγω υποχρεώσεων, αλλά αύριο το απόγευμα, θα το τελειώσουμε το τριπλό!

Ωραία, ωραία, πολύ ωραία!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Home

 

Μου θύμισε το επεισόδιο που το άλλο ΕΝΤ είχε γυρίσει στη Γη μετά το Best of both worlds και ο Πικάρ είχε επισκεφθεί τον αδελφό με τα αμπέλια... Καλό και το σκηνικό με τον Φλοξ -και η φουσκωτή μούρη! Έκπληξη να υπάρχουν χρυσαυγίτες και το 2150, ε; Χμμ... ελπίζω να μην επαληθευτεί. Πάντως καλό το ότι έδωσαν και αυτή την πλευρά της φουτουριστικής κοινωνίας.

 

Πού και πού μας χρειάζεται ένα τέτοιο επεισόδιο...

 

 

:rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

C-12 και Augments

Πανηγυρίζω! Αυτά ήταν πραγματικά πολύ καλά επεισόδια. Καλύτερα από το πρώτο (το Bordeland με το παζάρι, όπου όμως οι πράσινες Οριανές μάς έκλεισαν λίγο το ματάκι). Πού τις θυμάμαι, πού τις θυμάμαι; :)

Αγωνία, δράση, αλλαγές συμμαχιών και απόψεων, δεν έλλειπε τίποτα. Σοβαρά και επίκαιρα τα διλήμματα, καθόλου απλές και οι απαντήσεις.

Κλίνγκον, βιολογικά όπλα, ακόμα και η αναφορά στο Botany Bay.

Ξεγλίστρησαν βέβαια -τι να πούνε ότι Ευγονικοί Πόλεμοι έγιναν το 1996;- αλλά τους το συγχωρούμε. :)

Εξαιρετικές σκηνές, κι εκείνη η αγωνία τι θα κάνουν με τα παθογόνα στην αποικία και τις τορπίλες να κυνηγιούνται στην ατμόσφαιρα, ανέβασε την αδρεναλίνη.

 

Εντάξει, καθηγητά Σουνγκ. Ξέρουμε τι θα φτιάξεις. Σ' εμπιστευόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

C-12 και Augments

 

Εντάξει, καθηγητά Σουνγκ. Ξέρουμε τι θα φτιάξεις. Σ' εμπιστευόμαστε.

 

:ablush: Ήξερα τι θα πει στο τέλος πριν ακόμα το πει. Όντως πολύ καλά επεισόδια, με κάποια "σκληρά" σημεία για Τρεκ, όπως η θανάτωση του επιστήμονα. Όταν έβλεπα το TNG φυσικά δεν είχα φανταστεί τον Σουνγκ σε τόσο... Χάνιμπαλ Λέκτερ διάσταση. Και από την αρχή αυτής της σειράς με βασανίζει μια ερώτηση: Είναι ο Τζόναθαν Άρτσερ ο πιο δαρμένος καπετάνιος από τους καπετάνιους του κόσμου του Τρεκ; Ναι, είχαν όλοι τις συγκρούσεις τους, τις τρώγανε αλλά έδερναν κιόλας (ο Κερκ βεβαίως). Ο Άρτσερ τρώει πολύ ξύλο συχνά χωρίς να έχει την ευκαιρία ή να μπορεί να ανταποδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω τον Νίκο να μιλάει για το τριπλό. Σίγουρα θα του πάρει λίγες μέρες.

Κι επειδή δεν μπόρεσα ν' αποφύγω κάτι spoilers στη λίστα τον επεισοδείων που έχουμε βρει, ξέρω ότι  και το επόμενο είναι πολλαπλό, οπότε κρατάμε λίγο την όρεξή μας.

Link to comment
Share on other sites

Borderland

C-12

Augments

 

Εντάξει, δεν θα βρίσκαμε κακό επεισόδιο που παίζει ο Ντέιτα, ε; Εξαιρετικός ο Spiner αν και παίζει τον Λορ, όπως τον είδα (όταν κάνει τις γκριμάτσες θυμού). Η ιστορία ικανοποιητική, με το κυνηγητό και το ξύλο της εντός αποδεκτών ορίων και καλύτερο σημείο τη σύγκρουση μέσα στον ερευνητικό σταθμό. Ωραίος και ο Λούκας που έψαξα και είδα (γιατί δεν μπορούσα να θυμηθώ από πού τον ξέρω) ότι έπαιζε στο υπέροχο The inner light... Αχ, πότε θα το ξαναδούμε αυτό; Ωραία και η Πέρσις, όμως, ε; Να αφιερώσω δυο φωτογραφίες της που έκοψα στον Ντίνο, πιστεύω ότι θα τις εκτιμήσει.

 

 

post-394-0-42567100-1412411138_thumb.png

post-394-0-64135300-1412411154_thumb.png

 

:rose: :rose: :rose:

Edited by nikosal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 Ωραία και η Πέρσις, όμως, ε; Να αφιερώσω δυο φωτογραφίες της που έκοψα στον Ντίνο, πιστεύω ότι θα τις εκτιμήσει.

 

 

Ω μα τι λέτε, μεταξύ ορμονολάγνων κατανόησις! :abiggrin:

 

Και το επόμενο πολλαπλό;

Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι ταξίδι μετά της ταμπλέτας, οπότε ίσως να μπορώ να δω και πέντε ή έξι (!) επεισόδια ως την άλλη Κυριακή. Ξέρετε, πλοίο... αεροπλάνο... αεροπλάνο... πλοίο... ξενοδοχείο... Χρόνος υπάρχει. Κανονίστε τις λεπτομέρειες εσείς.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα δούμε το επόμενο πολλαπλό αύριο.

 

Δευτέρα; Πιο δύσκολο για μένα γιατί έχω εφημερίδα όλο το πρωί. Ίσως το δω σήμερα και θα σας συναντήσω στα σχόλια αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, καλέ. Δε βιαζόμαστε. Εμείς θα το δούμε αύριο που μπορούμε και το σχολιάζουμε όλοι μαζί όποτε είστε εύκαιροι.

Link to comment
Share on other sites

Τα σχόλιά μου αυτή τη βδομάδα θα είναι συνοπτικά: ταμπλετ-ικά.

Link to comment
Share on other sites

Kir'shara κλπ. τριπλό. Οκ ήταν, αν εξαιρέσει κανείς τους δύο κουκουλοφόρους που... μπουύκαραν στο ανώτατο αρχηγείο της Ηigh Command. Έλεος δηλαδή, λίγη αληθοφάνεια! Μου θύμισε Σίσκο-Όντο-Γκάρακ να μπουκάρουν στο δικαστήριο στην Καρντάσια. Και το (επίσης κουφό) βασανιστήριο μεταξύ "φίλων" τι σας θύμισε;

 

Αύριο και κάθε μέρα συνεχίζω.

Link to comment
Share on other sites

Kir'shara κλπ. τριπλό. Οκ ήταν, αν εξαιρέσει κανείς τους δύο κουκουλοφόρους που... μπουύκαραν στο ανώτατο αρχηγείο της Ηigh Command. Έλεος δηλαδή, λίγη αληθοφάνεια! Μου θύμισε Σίσκο-Όντο-Γκάρακ να μπουκάρουν στο δικαστήριο στην Καρντάσια. Και το (επίσης κουφό) βασανιστήριο μεταξύ "φίλων" τι σας θύμισε;

 

The Forge

Awakening

Kir’Shara

 

Το θέμα της τρομοκρατίας πάντα ευαίσθητο και επίκαιρο στην Αμερική, αναμενόμενο ήταν να δημιουργεί τέτοια επεισόδια, δοσμένα όμως κόντρα στην σκληροπυρινική άποψη που επικρατεί στην αμερικάνικη δημοσιογραφία. Εγείρονται και άλλα ζητήματα σχετικά με την Βουλκάνια κοινωνία, ιντριγκαδόρικα που σίγουρα εκπλήσουν. Το τριπλό αυτό επεισόδιο είναι διανθησμένο με μια «πνευματικότητα» που φοβάμαι θα στραβώσει τη Βάσω, για να μην πω τίποτα για τον Νίκο που περιχαρής θα αντικρίσει όλα αυτά τα Βουλκάνια σπήλαια (βιαζόταν και δεν είπε κάτι). Είναι όμως σημαντικό και εξελικτικό σημείο στη σειρά, που πλέον κατηφορίζει προς το TOS.

 

Στο φινάλε, οι δύο κουκουλοφόροι διακτινίστικαν στο Vulcan High Command με κώδικες που τους έδωσε ο σύζυγος της Τ'Πολ. Το πρόσεξες ή άσχετη για σένα η εξήγηση Νίκο;

Link to comment
Share on other sites

The Forge

Awakening

Kir’Shara

 

[...] Το τριπλό αυτό επεισόδιο είναι διανθησμένο με μια «πνευματικότητα» που φοβάμαι θα στραβώσει τη Βάσω, [...]. Είναι όμως σημαντικό και εξελικτικό σημείο στη σειρά, που πλέον κατηφορίζει προς το TOS.

 

 

Καθόλου δε με χάλασε, Ντίνο. Ίσα-ίσα που μου άρεσε πάρα πολύ όλο το στήσιμο και η εξέλιξη της ιστορίας. Ευχαριστήθηκα πάρα πολύ και το ξεκίνημα με τα πλαστά στοιχεία, και την πορεία στην έρημο και όλο το φινάλε. Για να μην πω τίποτα πόσο χάρηκα που ο Κος ακύρωσε το γάμο με την Τ'Πολ! :)

 

Και μια παρατήρηση: Τ'Pau, ε; Να υποθέσω η γνωστή Τ'Pau που είχε παρευρεθεί στον παρ' ολίγον γάμο του Σποκ στο TOS. Θυμάμαι την αναφορά και το σχόλιο τότε στο Amok Time ότι δεν ήξεραν πως ο Σποκ ήταν από τόσο σπουδαία οικογένεια.

 

Δεν ξέρουμε πότε θα ξαναδούμε (ίσως Τετάρτη ή Πέμπτη) το επόμενο. Είναι κι αυτό πολλαπλό ή φτάνει μια ωρίτσα;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν ξέρουμε πότε θα ξαναδούμε (ίσως Τετάρτη ή Πέμπτη) το επόμενο. Είναι κι αυτό πολλαπλό ή φτάνει μια ωρίτσα;

 

 

Daedalus. Φτάνει μια ωρίτσα. :ablush:

Link to comment
Share on other sites

Daedalus.

Μέτρια πράγματα και κάπως πολυχρησιμοποιημένη ιδέα. Το τέλος δεν μπορούσε να είναι παρά μονόδρομος.

 

Αν θέλετε, μπορούμε να δούμε και αύριο το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..