Jump to content

Ποιό διήγημα του Πόε σας αρέσει περισσότερο;


Kafka
 Share

  

39 members have voted

  1. 1. Ποιό διήγημα σας αρέσει περισσότερο;

    • Μαρτυριάρα καρδιά
      2
    • Τα εκγλήματα της οδού Μόργκ
      5
    • Το βαρέλι του Αμοντιλάδο
      1
    • Εκείνος που τον είχαν βασανίσει (He who was used up)
      0
    • Ο μαύρος γάτος
      8
    • Ο οίκος των Ώσερ
      8
    • Η σφίγγα
      1
    • Κάποιο άλλο (μπορείτε να πείτε ποιό)
      14


Recommended Posts

" Η μάσκα του κόκκινου θανάτου" - "Το πηγάδι και το εκκρεμές". Όμως ομολογώ οτι δεν τα έχω διαβάσει όλα, οπότε πιθανοτατα στο μέλλον να ανανεώσω το ποστ μου.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

χαχ ωραιος ο nihilio.καποια τα ξερα,καποια οχι(αλλα θα τ ακουσω),αλλα με την ερμηνεια του midnight ειμαι συναισθηματικα δεμενος:)

Edited by faramir
Link to comment
Share on other sites

χαχ ωραιος ο nihilio.καποια τα ξερα,καποια οχι(αλλα θα τ ακουσω),αλλα με την ερμηνεια του midnight ειμαι συναισθηματικα δεμενος:)

Όλοι μας. Ακόμα κι αν τον είχαμε πετύχει live στο ναδίρ των Crimson Glory το 2005.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έχει σημαδέψει ο Μαύρος Γάτος (νομίζω φαίνεται πολύ σε ένα διήγημά μου). Οπότε δεν μπόρεσα να αντισταθώ και να μην το ψηφίσω...

Θες να μας πεις ποιο είναι αυτό το διήγημά σου; Θα ήθελα να το διαβάσω.

 

Εμένα με έχει σημαδέψει Το Πηγάδι και το Εκρεμές. Από τα πιο μαύρα, αγχωτικά, τρομακτικά πράγματα που έχω διαβάσει. Φυσικά και λατρεύω όλες τις ιστορίες του (δεν τις έχω διαβάσει όλες όμως - ακόμα - και πολύ χαίρομαι ), γι' αυτό δεν θα ψηφίσω στο poll.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είμαι η μόνη που ψήφισα το βαρέλι του Αμοντιλάδο; Ας κάνω τη διαφορά λοιπόν... Μου άρεσαν πολύ οι συμβολικές προεκτάσεις της συγκεκριμένης ιστορίας.

Link to comment
Share on other sites

Ο Πόε είναι μια ξεχωριστή περίπτωση συγγραφέα.Τα έργα του είναι σαν να προυπήρχαν του δημιουργού τους.Είναι αρχέτυπα, κρυμμένα μέσα σε όλους μας πιστεύω.

Την πρώτη φορά που διάβασα τον Μαύρο γάτο, έλεγα από μέσα μου...ρε που την ξέρω αυτή την ιστορία, που την ξέρω;...

Σαν να μου την είχε διηγηθεί η γιαγιά μου και είχε θαφτεί στο υποσυνείδητό μου.

Πραγματικά τον θεωρώ από τους μετρ του είδους, και δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο από τα διηγήματά του.

Αλλά μπορώ με σιγουριά να πω οτι: το Κοράκι, είναι το καλύτερο ποιήμα του και κατά την ταπεινή μου άποψη ένα από τα καλύτερα όλων των εποχών.

 

 

 

 

 

για μένα η συγγραφή δεν είναι ανάγκη, αλλά πάθος... e.a. poe.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρόσφατα διάβασα τη Μάσκα του Κόκκινου Θανάτου στα αγγλικά. Πολύ ωραίο διηγήμα, με σκοτεινή ατμόσφαιρα!

Μου φαίνεται πως θα διαβάσω κι άλλα του Poe!

Edited by GeoVa
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψηφισα τον "Οικο των Ωσερ" γιατι πραγματικα μου αρεσε πολυ, αλλα νομιζω εξισου αγαπημενο μου ειναι το "Πηγαδι και το Εκκρεμες" που οταν ξεκινησα να το διαβαζω νυσταζα και μου φαινοταν βαρετο, αλλα οταν το τελειωσα ειχα μεινει με το στομα ανοιχτο με το ποσο μου ειχε αρεσει!

Edited by Hermione Granger
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαβάζοντας Πόε, δεν ένιωσα τόσο τρόμο, όσο αγωνία, μαυρίλα, ξεπεσμό,νοσηρότητα και μελαγχολία... Είναι εντελώς γκόθικ η αισθητική του

Είναι πολλά αυτά που σε στιγματίζουν, αλλά αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι το Μαρτυριάρα Καρδιά με το γυάλινο μάτι του γέρου να με στοιχειώνει...

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν εχω διαβασει πολυ Ποε, ομως εχω διαβασει τα περισσοτερα απο τα διηγηματα του poll. Ψηφισα το Μαυρο Γατο, για μενα ειναι κορυφαιο διηγημα.

 

 

 

Δεν εχω διαβασει ομως τη Μασκα του Κοκκινου Θανατου... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τα περισσότερα και η ψήφος πάει σε δύο. Μαυρός γάτος και δολοφονιές της οδού Μοργκ. Διαφορετικό συγγραφικό ύφος. Είναι πολλά, είναι τόσα πολλά και φυσικά υποκειμενικά. Αν και νομίζω η μάσκα κρύβει μια δύναμη, που δύσκολα συναντάς σε βιβλία, όχι μόνο του Πόε....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψήφισα καποιο αλλο.Η Μασκα του Κόκκινου Θανάτου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελείωσα πρόσφατα μία συλογή του και ήταν πραγματικά πολύ καλή.

 

Ψήφισα τον Μαύρο Γάτο αν και μάρεσε εξίσου ο Οίκος των Ώσερ και η Μάσκα του κόκκινου θανάτου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγω ψήφισα καποιο αλλο.Η Μασκα του Κόκκινου Θανάτου!

 

Κι εγώ. Έχω διαβάσει τα άπαντα του Πόε και είναι πάμπολλες οι ιστορίες και τα ποιήματα που θυμάμαι, αλλά αυτό με είχε συγκλονίσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το πηγαδι και το εκκρεμες. η κλιμακωση της εντασης σε αυτη την ιστορια απλα δεν παιζεται

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Θα ψηφίσω το πηγάδι και το εκκρεμές και εγώ γιατί ήταν ατμοσφαιρικό και γενικότερα όλη η φάση με την ιερά εξέταση σε ιστορίες τρόμου.

Link to comment
Share on other sites

H πτώση του οίκου των Ωσερ ψηφισα, αν και ό,τι έχει γράψει ο άρχοντας είναι διαμάντι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ψήφησα άλλη. Η αγαπημένη μου είναι(αν και δεν μου αρέσει πολύ ο ποε) το πορτρέτο 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..