Jump to content

Δάγκωσέ με...best


Alucard
 Share

Recommended Posts

Ο τίτλος τα λέει όλα: Γράψτε ποιο θεωρείτε εσείς το καλύτερο βιβλίο που έχετε διάβασει και διαπραγματεύεται το κλασικό θέμα των αγαπημένων μας νεκροζώντανων.

 

Προσωπική επιλόγη 'Χαμένες Ψυχές' της Poppy Z. Brite. Απλά καταπληκτικό! Ατμόσφαιρα, χαρακτήρες, πλοκή, τα πάντα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με μία γρήγορη σκέψη μονάχα δύο βιβλία με βρυκόλακες έχω διαβάσει. Το ''Σάλεμς Λοτ'' του King και το ''Δράκουλας'' του Stoker. Μου άρεσε περισσότερο το πρώτο. Έχω επίσης αδιάβαστα αυτό που ανέφερες και τα ''Μένμοχ ο Διάβολος: Τα Χρονικά του Βαμπίρ'' και ''Συνέντευξη μ' έναν Βρυκόλακα'' της Αν Ράις. Όχι πολύ πράμα από βρικόλακες λοιπόν αν και μου αρέσουν σαν θεματολογία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Ιστορικός της Elizabeth Kostova.

Φανταστικό βιβλίο, ασχολείται κυρίως με ιστορικά στοιχεία, αλλά και μυθολογικά του Βλαντ του Ανασκολοπιστή, μέσα από τις ιστορίες τριών κοριτσιών μιας οικογένειας.

Οι βρικόλακες δεν είναι τόσο εμφανείς, αλλά βρίσκονται παντού τριγύρω μας. Μας ταξιδεύει μέσα σε κάστρα και μοναστήρια, με μια μοναδική επιβλητική ατμόσφαιρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mesmer, το τέλος δε σε ξενέρωσε;

Προσωπικά το βιβλίο δε μου άρεσε καθόλου, αν και μου άνοιξε την όρεξη πολύ με τα ιστορικά στοιχειά κτλ. Ωραία ιδέα δε λέω, αλλά από εκτέλεση...

Link to comment
Share on other sites

Mesmer, το τέλος δε σε ξενέρωσε;

Προσωπικά το βιβλίο δε μου άρεσε καθόλου, αν και μου άνοιξε την όρεξη πολύ με τα ιστορικά στοιχειά κτλ. Ωραία ιδέα δε λέω, αλλά από εκτέλεση...

Είπα να μην πω τίποτα για το τέλος... αλλά αφού το ανέφερες... :p Όντως, ήταν σχετικά αδύναμο σε σχέση με το υπόλοιπο βιβλίο.

Γενικά, όσον αφορά το συναισθηματικό κομμάτι ήταν ιδιαίτερα προσεγμένο, αλλά από άποψη δράσης και εξελίξεων υστερούσε, είτε γιατί δεν ήταν έντονη, είτε γιατί ήταν εύκολη, είτε γιατί ήταν προβλέψιμη. Αλλά και πάλι μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφέρω διηγήματα πρώτα.

 

- Τούτο εστί το αίμα μου, Ρ. Μάθεσον

- Κόμης Μάγκνους, Μ.Ρ.Τζειμς

- Lonely women are the vessels of time, H.Ellison

 

Άντε και μία σειρά που πολλοί την κατακρίνουν αλλά εμένα μου άρεσε πολύ!

 

- Ο Νεκροσκόπος, Μ. Λάμλευ

Link to comment
Share on other sites

Salem's Lot του Stephen King..Το αγαπημένο μου από vampires..

Αλλά από αντικειμενική σκοπιά το καλύτερο είναι ο Δράκουλας του Bram Stoker..Αυτό αποτέλεσε το εναρκτήριο λάκτισμα για όλα τα υπόλοιπα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάθει το εξής με τους βρυκόλακες: Έχω δει τόσες ταινίες,ντοκιμαντέρ,σειρές κλπ ,που έχω μπουχτίσει και αποφεύγω να διαβάσω κάτι σχετικό*,γιατί πιστεύω τίποτα δεν πρόκειται να με συγκινήσει.Εξαίρεση αποτελεί το Σάλεμς Λοτ,που θα είναι το πρώτο βιβλίο που θα διαβάσω στις διακοπές μου.

Χαμός γίνεται με το Twilight,αλλά εγώ το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι ή καλύτερα όπως ο βρυκόλακας το φως της μέρας.

Δεν ξέρω, το έχει διαβάσει κανείς να μου πει την άποψή του?

Γενικά,έχει παραγίνει το κακό,πολύ της μοδός τον τελευταίο καιρό...λολ

 

 

*Βέβαια θα μου πείτε :άλλο να διαβάζεις βιβλίο,άλλο να βλέπεις ταινία και θα έχετε δίκαιο...αλλά ο κορεσμός παραμένει

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά αυτό που σχολιάζει ο ανώριμος για το Twilight άποψη μου είναι ότι οι βρικόλακες πέρα ότι έχουν γίνει πολύ της μόδας έχουν πάψει και να προκαλούν πια καρδιοχτύπια και ύπνους με αναμένα φώτα..Όλα αυτά τα χαρακτηριστκά κυριαρχούν στο Twilight..Γλυκανάλατοι βρικόλακες....Ωιμέ..

Πάντα από την σκοπιά μου θεωρώ ότι η τριλογία Twilihgt δεν προσφέρει τίποτα πάνω στην ιστορία των αιμοβόρων βρικολάκων

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι έχουν εξαντληθεί πλέον τα βαμπιρ σαν θεματολογια. Κοντεύει να γίνει mainstream.

Salems Lot απο τα νεότερα (σχετικα) και Δράκουλας (αν και πλέον η πρόζα του μου φαίνεται γραφική...πέρασαν και τα χρόνια).

 

Απο εκει και πέρα έχω διαβασει σχεδόν οτι έχει πέσει στα χέρια μου απο βιβλία για βαμπίρ και θεωρω οτι πηγαίνουν τελευταια απο το κακό στο χειρότερο. Φθηνές σαπουνόπερες της σειρας, που αντι το κοριτσόπουλο να ερωτευτεί το πλουσιόπαιδο, ερωτεύεται το βαμπιρ.

 

Η σειρά βιβλίων twillight μάλιστα εκτός απο γλυκανάλατη σαπουνόπερα είναι και κακογραμμένη...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν είναι από Pratchett ή Gaiman, αλλά έχει μία ιστορία για ένα χωριό βρυκολάκων, όπου είχαν σκοτώσει ακόμα και τα ποντίκια. Οπότε διοργανώνουν έναν αγώνα ποδοσφαίρου το βράδυ με το κοντινότερο χωριό. Έλα ντε που οι κάτοικοι του κοντινού χωριού δεχτήκανε επειδή ήτανε λυκάνθρωποι και μόλις βγήκε το φεγγάρι στην μέση του αγώνα καταλαβαίνετε τι αγώνας έγινε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θεματάκι με το internet, γι' αυτό και έχω πολλά σχόλια να κάνω!

 

Adicto, ο Νεκροσκόπος είναι πολύ καλό βιβλίο και όντως προσθέτει νέα πνοή σε ένα χιλιοειπωμένο concept.

Anwrime, φυσικά και δεν είχα κατά νου μου το Twilight όταν άρχιζα αυτό το τόπικ. Δεν το έχω διαβάσει, δεν μοθ αρέσει να κρίνω χωρίς να ξέρω αλλά πραγματικά πολύ σούπα ρε παιδάκι μου αυτά τα paranormal romances. Λίγο έλεος πια.

Drake, συμφωνώ απόλυτα για αυτό που λες για το Δράκουλα του Στόουκερ. Όλοι οι λάτρεις των βαμπίρ πρέπει, οφείλουν να το διαβάσουν, αλλα πραγματικά...έχει κάποια σημεία που παρακαλάς να τελειώσουν!!!! Τι να κάνουμε, έτσι έγραφαν τότε!!

Darkchilde, δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα! Ψάξε βρες το όνομα του βιβλίου!! Σε παρακαλώ! Από την υπόθεση για Prachett μου κάνει! Η ψυχική μου υγεία κινδυνεύει! Σώσε με!!!

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

Είναι short story και το είχα διαβάσει είτε στο internet είτε σε κάποια συλλογή. Δεν μπορώ να θυμηθώ... Αν καταφέρω και βρώ το βιβλίο, διότι σε μία συλλογή διηγημάτων που έχω δεν το βρήκα, αν το βρώ θα κάνω άλλο Post.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα δύο καλύτερα που έχω διαβάσει τoν τελευταίo χρόνια είναι το The Passage του Cronin και Το Όρκος Αίματος του Farnsworth. To Passage είναι post apocalyptic πιο κοντά στο I am legend , το Blood Oath είναι ένα μέιγμα από 24 , Μen in black και Hellboy . Δεν έχω διαβάσει ακόμα το Abraham Lincoln vampire hunter για το οποίο μου λένε καλά λόγια φίλοι μου από την αμερική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σάλεμς Λοτ, Άσε το κακο να μπει και Ζωντανός Θρύλος από εμένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει διαβάσει κανείς σας το Dhampir του ζεύγους Hendee; Είναι ένα μείγμα Lord of the Rings και Twilight. Μου άρεσε πολύ, άλλα λίγο με κούρασε, γιατί βγήκαν πολλά μετά από αυτό, συνολικά 5 νόμιζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα και απο μενα παιδια...και καλως σας βρηκα, μιας που αυτο ειναι το 1ο μου ποστ..

Tα Twilight δε προκειται καν να τα σχολιασω...οπως ειπατε και οι περισσοτεροι, δε προσφερουν τπτ στη λογοτεχνια των βρικολακων..

Η δικη μου βιβλιο-προταση πανω στο συγκεκριμενο θεμα ειναι το "Βρυκολακες" (συλλογικο εργο) απο τις εκδοσεις Αρχετυπο..

Προκειται για ενα βιβλιο που καλυπτει παρα πολλα θεματα σχετικα με τους βρικολακες και ειναι σαν να διαβαζεις μια ολοκληρωμενη εγκυκλοπαιδεια πανω στο αντικειμενο..

Εχω επισης διαβασει και το "Βαμπιρικ" (Simon Clark) αλλα δε με ενθουσιασε, καθως κατα τη γνωμη μου η πλοκη εξελισσεται απελπιστικα αργα..Διαφερει ομως αρκετα απο τα κλασικα λογοτεχνικα με λορδους βαμπιρ κλπ, που λιγο πολυ ολοι τα εχουμε διαβασει..

Αυτο τον καιρο διαβαζω το "Αμαρανθος" της Ελιζας Πολιτσοπουλου, και ειναι το 1ο ελληνικο βιβλιο που διαβαζω για βρικολακες...

για να δουμε...hmm.gif

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα παιδια...και καλως σας βρηκα, μιας που αυτο ειναι το 1ο μου ποστ..

Tα Twilight δε προκειται καν να τα σχολιασω...οπως ειπατε και οι περισσοτεροι, δε προσφερουν τπτ στη λογοτεχνια των βρικολακων..

Η δικη μου βιβλιο-προταση πανω στο συγκεκριμενο θεμα ειναι το "Βρυκολακες" (συλλογικο εργο) απο τις εκδοσεις Αρχετυπο..

Προκειται για ενα βιβλιο που καλυπτει παρα πολλα θεματα σχετικα με τους βρικολακες και ειναι σαν να διαβαζεις μια ολοκληρωμενη εγκυκλοπαιδεια πανω στο αντικειμενο..

Εχω επισης διαβασει και το "Βαμπιρικ" (Simon Clark) αλλα δε με ενθουσιασε, καθως κατα τη γνωμη μου η πλοκη εξελισσεται απελπιστικα αργα..Διαφερει ομως αρκετα απο τα κλασικα λογοτεχνικα με λορδους βαμπιρ κλπ, που λιγο πολυ ολοι τα εχουμε διαβασει..

Αυτο τον καιρο διαβαζω το "Αμαρανθος" της Ελιζας Πολιτσοπουλου, και ειναι το 1ο ελληνικο βιβλιο που διαβαζω για βρικολακες...

για να δουμε...hmm.gif

 

Καλώς σε βρήκαμε, Βάσω. Το Βαμπίρικ το έχω διαβάσει και εγώ και μου άρεσε. Δεν ξετρελάθηκα, αλλά όπως λες και εσύ, ξεφεύγει λιγάκι από τα κλασικά. Το 'Αμάρανθος' που λες είναι το δεύτερο βιβλίο της Ελίζας. Μήπως πρέπει πρώτα να διαβάσεις τον 'Ουροβόρο Κρίνο'; Προσωπικά δε θα στο πρότεινα, αλλά στηρίζουμε το ελληνικό fantasy!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το καλωσορισμα Ηλια!

Ναι το ξερω οτι ειναι το 2ο βιβλιο, αλλα ευτυχως η υποθεση προχωραει ανεξαρτητα απο το 1ο..

Απλα το συγκεκριμενο να σου πω την αληθεια, μου τραβηξε περισσοτερο τη προσοχη απο τα "Σμαραγδια και Ασημι"...ειδικα επειδη στο οπισθοφυλλο αναφερει σκηνικα παρομοια με τους φονους του Τζακ του Αντεροβγαλτη..hmm.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το καλωσορισμα Ηλια!

Ναι το ξερω οτι ειναι το 2ο βιβλιο, αλλα ευτυχως η υποθεση προχωραει ανεξαρτητα απο το 1ο..

Απλα το συγκεκριμενο να σου πω την αληθεια, μου τραβηξε περισσοτερο τη προσοχη απο τα "Σμαραγδια και Ασημι"...ειδικα επειδη στο οπισθοφυλλο αναφερει σκηνικα παρομοια με τους φονους του Τζακ του Αντεροβγαλτη..hmm.gif

Από όσο θυμάμαι πάντως αν δεν είχες διαβάσει το πρώτο, στο δεύτερο έχανες κάμποσα επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα? Τοτε ενδεχομενως να το παρω κ εκεινο καποια στιγμη ..Προς το παρον εχω ακομα πολλα βιβλια αδιαβαστα στο ραφι..

Να σαι καλα...

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Ααα...σε ευχαριστουμε πολυ συνοδοιπορε!!

Τουλαχιστον εμαθα οτι προκειται για επταλογια..οποτε..δυσκολα να αγορασω και τα υπολοιπα 6..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα παιδιά ήθελα να σας ρωτήσω την γνώμη σας για ττις νέες σειρές με βαμπιρ που κυκλοφορούν(γαλαζοαίματοι,αθάνατοι και κατι τετοια).Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ήθελα να σας ρωτήσω την γνώμη σας για ττις νέες σειρές με βαμπιρ που κυκλοφορούν(γαλαζοαίματοι,αθάνατοι και κατι τετοια).Ευχαριστώ.

 

Μοδα ειναι θα περασει. Εμπορικες εκδοσεις που εκμεταλλευονται την "επιτυχια" του Twilight και απευθυνονται αποκλειστικα σε πιτσιρικια. Αναξια να αναφερονται διπλα σε ουσιωδη, πρωτοτυπα και αληθινα βιβλια Τρομου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..