Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

John Connolly

• Please log in to reply
72 replies to this topic

#21 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.141 posts
  • Όνομα:Απόστολος

Posted 01 Φεβρουάριος 2012 - 21:35

Νομίζω ότι τον αδικείτε. Προσωπική μου άποψη αυτή.
Τον κρίνετε σαν συγγραφέα τρόμου, ή έστω συγγραφέα θρίλερ με φανταστικά στοιχεία, ενώ ούτε είναι, ούτε έχει δηλώσει κάτι τέτοιο. Οι δηλώσεις αναγνωστών που θα ήθελαν να βρίσκεται ο Connoly στο genre επειδή οι ίδιοι τον διαβάζουν, δεν τον βάζουν μέσα στο είδος.

Εχει γράψει φάντασυ:
-Οι πύλες της κόλασης ανοίγουν. Προσοχή στο κενό.
-Το βιβλίο των χαμένων πραγμάτων,

που είναι καθαρόαιμα φάντασυ βιβλία, αλλά ούτε αυτό τον κάνει συγγραφέα του φανταστικού. Ο άνθρωπος γράφει θρίλερ. Αστυνομική λογοτεχνία.

Όσο για τις περιττές περιγραφές που αναφέρετε, δεν βρήκα καμία στα βιβλία του που έχω διαβάσει, και είμαι από αυτούς που μετά από μια δύο-τρεις βαρετές και ανούσιες σελίδες πετάνε το βιβλίο στην άκρη.

Posted Image

#22 Adicto

Adicto
  • Members
  • 1.189 posts
  • Όνομα:Stamatis

Posted 02 Φεβρουάριος 2012 - 00:26

Nope... Δεν τον κρίνω σαν συγγραφέα Τρόμου ή σφφ. Επισήμανα απλά το ότι ο εκδ. τον πλασάρει (και) έτσι ενώ δεν είναι. Σαν συγγραφέα τον κρίνω και λέω ότι δεν μου άρεσε το συγκεκριμένο βιβλίο. Όχι οτι είναι σκουπίδι ή κακό, απλά εμένα δεν μου έκανε το κλικ ασχέτως είδους. Την "Τρομερή Ομορφιά" του Μάστερτον π.χ την αγόρασα ως κλασσική ...Μαστερτονιά και μου βγήκε σπλάτερ αστυνομικό. Ε, το απόλαυσα το βιβλίο. Πολύ πιθανό να διαβάσω κάτι άλλο του Κόνολυ και να καραγουστάρω, με τους "Θεριστές" δεν... Πολύ κλο-κλο και το 90% των ηρώων μου έμοιαζαν με καρικατούρες από κόμικ.
Σέκτα του Νυαρλαθοτέπ

#23 Spyrex

Spyrex

Memento vivere

• Members
  • 317 posts
  • Όνομα:Σπύρος

Posted 22 Μάρτιος 2012 - 21:53

Γεια σας παιδιά είμαι νέο μέλος στο site και σαν πρώτο μου post θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει διαβάσει κανείς το "Κάθε νεκρό πράγμα" του Κόνολι και ποια η γνώμη του για αυτό. Είναι στη "λίστα" μου για τα βιβλία που θέλω να διαβάσω και θα ήθελα ένα σχόλιο για το βιβλίο αυτό.
"Ο μόνος τρόπος να απαλλαγείς από έναν πειρασμό είναι να ενδώσεις" Oscar Wilde

#24 northerain

northerain

All I need is some sunshine

• Members
  • 2.488 posts
  • Όνομα:George

Posted 22 Μάρτιος 2012 - 22:27

Καλό είναι, περισσότερο θρίλερ παρά τρόμου.

†††Est. 2004†††

#25 gregacm

gregacm
  • Members
  • 884 posts
  • Όνομα:Γρηγόρης
  • Currently reading:Ο Κοσμος της Φωτιας και του Παγου - Τζορτζ Ρ. Ρ. Μαρτιν, Ο Αρχοντας των Δαχτυλιδιων, Ζωη σαν Μυθιστορημα - Κολιν Ντουριεζ

Posted 09 Αύγουστος 2012 - 12:01

Τελειωσα Το Βιβλιο των Χαμενων Πραγματων και δηλωνω απολυτα ικανοποιημενος με αυτο που διαβασα.Ο Κοννολλυ καταφερνει να συνθεσει ενα υπεροχο παραμυθακι,αρκετα σκοτεινο,υποστηριζοντας το και με παραλλαγμενα στοιχεια απο αλλα γνωστα μας παραμυθια.Αν και απο νωρις αρχιζεις να ψιλλιαζεσαι προς τα που που παει αυτο που διαβαζεις,δεν σου χαλαει καθολου την αναγνωση,αφου η γραφη ειναι εξαιρετικη και σε κραταει.

“She said one thing, I said another, next thing I knew, I wanted to spend the rest of my life in the middle of that conversation.”  - Hank Moody

#26 Mictantecutli

Mictantecutli
  • Members
  • 953 posts
  • Όνομα:Θανάσης

Posted 03 Δεκέμβριος 2013 - 00:26

Δεν ήξερα που να το ποστάρω, οπότε είπα να το βάλω εδώ.
Ποια η γνώμη σας για τον John Connolly;Ξέρω, είναι περισσότερο θρίλερ, παρά τρόμος απ'ότι έχω μάθει.Αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και λέω να αρχίσω να ψάχνομαι.

#27 Spyrex

Spyrex

Memento vivere

• Members
  • 317 posts
  • Όνομα:Σπύρος

Posted 03 Δεκέμβριος 2013 - 01:27

Νομίζω πως υπάρχει σχετικό τόπικ για τον συγκεκριμένο κάπου στη λογοτεχνία τρόμου. 

"Ο μόνος τρόπος να απαλλαγείς από έναν πειρασμό είναι να ενδώσεις" Oscar Wilde

#28 Mictantecutli

Mictantecutli
  • Members
  • 953 posts

Posted 03 Δεκέμβριος 2013 - 01:32

Νομίζω πως υπάρχει σχετικό τόπικ για τον συγκεκριμένο κάπου στη λογοτεχνία τρόμου. 

Έκανα ένα search και δεν έβγαλε τίποτα.
Στο μεταξύ βρήκα το σωστό τόπικ που θα έπρεπε να το γράψω(συγγραφείς που δεν έχω διαβάσει ποτέ και θέλω).Αλλά αφού το έγραψα εδώ, ας το αφήσω...

#29 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.542 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 03 Δεκέμβριος 2013 - 02:14

Στο μεταξύ βρήκα το σωστό τόπικ που θα έπρεπε να το γράψω(συγγραφείς που δεν έχω διαβάσει ποτέ και θέλω).Αλλά αφού το έγραψα εδώ, ας το αφήσω...

Μεταφέρθηκε στο σωστό τόπικ.

Και νομίζω έχω κάποιο βιβλίο του (είτε το Βιβλίο των Χαμένων Πραγμάτων είτε το Οι κούφιοι άνθρωποι, ίσως να έχω και τα δύο) και πρέπει κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον να το διαβάσω για να έχω μια εικόνα.

Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#30 Mictantecutli

Mictantecutli
  • Members
  • 953 posts

Posted 03 Δεκέμβριος 2013 - 02:20

Και νομίζω έχω κάποιο βιβλίο του (είτε το Βιβλίο των Χαμένων Πραγμάτων είτε το Οι κούφιοι άνθρωποι, ίσως να έχω και τα δύο) και πρέπει κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον να το διαβάσω για να έχω μια εικόνα.

Ευχαριστώ!Το έχετε με ένα n, γι'αυτό δεν μου το έβγαζε στο search :p

#31 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.542 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 03 Δεκέμβριος 2013 - 13:48

Ευχαριστώ!Το έχετε με ένα n, γι'αυτό δεν μου το έβγαζε στο search :p

Διορθώθηκε

Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#32 northerain

northerain

All I need is some sunshine

• Members
  • 2.488 posts
  • Όνομα:George

Posted 05 Δεκέμβριος 2013 - 22:08

Δεν ήξερα που να το ποστάρω, οπότε είπα να το βάλω εδώ.
Ποια η γνώμη σας για τον John Connolly;Ξέρω, είναι περισσότερο θρίλερ, παρά τρόμος απ'ότι έχω μάθει.Αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και λέω να αρχίσω να ψάχνομαι.

Έχοντας διαβάσει κάποια, γενικά έχω θετική εικόνα. Το Book of Lost Things μου άρεσε αρκετα. Κάποια απο τα θριλερ ήταν απλά καλά.

†††Est. 2004†††

#33 BladeRunner

BladeRunner
  • Moderators
  • 7.384 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 05 Μάρτιος 2014 - 01:03

Κάθε νεκρό πράγμα

Δεύτερο βιβλίο του Τζον Κόνολι που διαβάζω μετά την μαύρη κωμωδία φαντασίας Οι Πύλες. Εντελώς διαφορετικά βιβλία το ένα με το άλλο, εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα σκοτεινό και απαιτητικό θρίλερ που αγγίζει τον τρόμο, στα χνάρια της Σιωπής των Αμνών και του Κόκκινου Δράκου του Τόμας Χάρις. Σ'αυτό το βιβλίο γνωρίζουμε τον πρώην ντετέκτιβ του τμήματος ανθρωποκτονιών της αστυνομίας της Νέας Υόρκης, Τσάρλι Πάρκερ, που προσπαθεί να μειώσει τον πόνο του και να ξεχάσει, όσο είναι αυτό δυνατόν, την άγρια δολοφονία της γυναίκας του και της μικρής του κόρης. Κάμποσοι μήνες πέρασαν από τότε και η ταυτότητα του παρανοϊκού δολοφόνου παραμένει άγνωστη. Μέχρι που ένας πρώην συνεργάτης του ζητά απ'αυτόν να βρει μια εξαφανισμένη κοπέλα, ίσως για να έχει κάτι να απασχολεί το μυαλό του, ίσως γιατί έτσι μπορεί να βρεθεί και ο δολοφόνος της οικογένειάς του. Ουσιαστικά πρόκειται για δυο ιστορίες με δυο διαφορετικούς κατά συρροήν δολοφόνους, που κατά κάποιον τρόπο συνδέονται. Αυτά που θ'ακολουθήσουν είναι αρκετά σκληρά, ο Πάρκερ θα μπλεχτεί με το οργανωμένο έγκλημα της Νέας Υόρκης, με απαγωγές-δολοφονίες παιδιών σε μια μικρή πόλη της Βιρτζίνια και με κάποιους πραγματικά φρικιαστικούς φόνους σε βάλτους και σκοτεινά υπόγεια στην Λουιζιάνα. Πρόκειται για ένα πολύ δυνατό, σκοτεινό και σε σημεία ανατριχιαστικό θρίλερ, που αν μη τι άλλο σε καθηλώνει και δεν σ'αφήνει να τ'αφήσεις. Το μυστήριο είναι πυκνό, η πλοκή χρειάζεται μια κάποια προσοχή για να μην χαθεί η μπάλα, η δράση είναι μπόλικη και χορταστική και οι σκηνές που περιγράφονται πτώματα αρκετές και φυσικά φρικιαστικές. Μερικά κομμάτια σίγουρα είναι κάπως σκληρά και δεν είναι για όλα τα στομάχια, αλλά εντάξει, έχω δει και χειρότερα! Η γραφή είναι πολύ καλή και ευκολοδιάβαστη και οι χαρακτήρες, αν και πολλοί, στην πλειοψηφία τους ενδιαφέροντες. Περιττό να πω ότι η ατμόσφαιρα είναι σκοτεινή και νοσηρή. Γενικά πρόκειται για ένα δυνατό θρίλερ που προτείνεται άνετα στους φαν του είδους και οφείλω να δώσω έξτρα συγχαρητήρια στον συγγραφέα, γιατί πρόκειται για το πρώτο του μυθιστόρημα!

Βαθμολογία: 9.5/10. Αν ήμουν αυστηρότερος σε κάποια σημεία της πλοκής, τότε θα έβαζα 8.5-9, αλλά πραγματικά όταν καθηλώνομαι από ένα θρίλερ, σε σημείο να διαβάσω 535 σελίδες σε μια μέρα σχεδόν, τότε αξίζει τα πέντε αστεράκια!

Edited by BladeRunner, 05 Μάρτιος 2014 - 01:15.

• Nihilio, Δημήτρης and Drake Ramore like this

#34 Roland

Roland

Sephiroth rules

• Members
  • 89 posts
  • Όνομα:Νικος

Posted 06 Μάρτιος 2014 - 10:20

Κάθε νεκρό πράγμα

Δεύτερο βιβλίο του Τζον Κόνολι που διαβάζω μετά την μαύρη κωμωδία φαντασίας Οι Πύλες. Εντελώς διαφορετικά βιβλία το ένα με το άλλο, εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα σκοτεινό και απαιτητικό θρίλερ που αγγίζει τον τρόμο, στα χνάρια της Σιωπής των Αμνών και του Κόκκινου Δράκου του Τόμας Χάρις. Σ'αυτό το βιβλίο γνωρίζουμε τον πρώην ντετέκτιβ του τμήματος ανθρωποκτονιών της αστυνομίας της Νέας Υόρκης, Τσάρλι Πάρκερ, που προσπαθεί να μειώσει τον πόνο του και να ξεχάσει, όσο είναι αυτό δυνατόν, την άγρια δολοφονία της γυναίκας του και της μικρής του κόρης. Κάμποσοι μήνες πέρασαν από τότε και η ταυτότητα του παρανοϊκού δολοφόνου παραμένει άγνωστη. Μέχρι που ένας πρώην συνεργάτης του ζητά απ'αυτόν να βρει μια εξαφανισμένη κοπέλα, ίσως για να έχει κάτι να απασχολεί το μυαλό του, ίσως γιατί έτσι μπορεί να βρεθεί και ο δολοφόνος της οικογένειάς του. Ουσιαστικά πρόκειται για δυο ιστορίες με δυο διαφορετικούς κατά συρροήν δολοφόνους, που κατά κάποιον τρόπο συνδέονται. Αυτά που θ'ακολουθήσουν είναι αρκετά σκληρά, ο Πάρκερ θα μπλεχτεί με το οργανωμένο έγκλημα της Νέας Υόρκης, με απαγωγές-δολοφονίες παιδιών σε μια μικρή πόλη της Βιρτζίνια και με κάποιους πραγματικά φρικιαστικούς φόνους σε βάλτους και σκοτεινά υπόγεια στην Λουιζιάνα. Πρόκειται για ένα πολύ δυνατό, σκοτεινό και σε σημεία ανατριχιαστικό θρίλερ, που αν μη τι άλλο σε καθηλώνει και δεν σ'αφήνει να τ'αφήσεις. Το μυστήριο είναι πυκνό, η πλοκή χρειάζεται μια κάποια προσοχή για να μην χαθεί η μπάλα, η δράση είναι μπόλικη και χορταστική και οι σκηνές που περιγράφονται πτώματα αρκετές και φυσικά φρικιαστικές. Μερικά κομμάτια σίγουρα είναι κάπως σκληρά και δεν είναι για όλα τα στομάχια, αλλά εντάξει, έχω δει και χειρότερα! Η γραφή είναι πολύ καλή και ευκολοδιάβαστη και οι χαρακτήρες, αν και πολλοί, στην πλειοψηφία τους ενδιαφέροντες. Περιττό να πω ότι η ατμόσφαιρα είναι σκοτεινή και νοσηρή. Γενικά πρόκειται για ένα δυνατό θρίλερ που προτείνεται άνετα στους φαν του είδους και οφείλω να δώσω έξτρα συγχαρητήρια στον συγγραφέα, γιατί πρόκειται για το πρώτο του μυθιστόρημα!

Βαθμολογία: 9.5/10. Αν ήμουν αυστηρότερος σε κάποια σημεία της πλοκής, τότε θα έβαζα 8.5-9, αλλά πραγματικά όταν καθηλώνομαι από ένα θρίλερ, σε σημείο να διαβάσω 535 σελίδες σε μια μέρα σχεδόν, τότε αξίζει τα πέντε αστεράκια!

Καλημέρα. Που το βρήκες το Κάθε Νεκρό Πράγμα;;;; Το ψάχνω απεγνωσμένα αυτό και το Δέντρο Του Θανάτου. Καμιά βοήθεια;

Ο Ρόλαντ Ντεσέϊν ήταν ο τελευταίος από την τελευταία μεγάλη ομάδα πολεμιστών της Γαλαάδ.. Και αυτό δεν ήταν τυχαίο...

#35 BladeRunner

BladeRunner
  • Moderators
  • 7.384 posts

Posted 06 Μάρτιος 2014 - 10:51

Καλημέρα. Που το βρήκες το Κάθε Νεκρό Πράγμα;;;; Το ψάχνω απεγνωσμένα αυτό και το Δέντρο Του Θανάτου. Καμιά βοήθεια;

Μοναστηράκι... Το Δέντρο του Θανάτου το ψάχνω και γω!

#36 Roland

Roland

Sephiroth rules

• Members
  • 89 posts
  • Όνομα:Νικος

Posted 06 Μάρτιος 2014 - 11:48

Μοναστηράκι... Το Δέντρο του Θανάτου το ψάχνω και γω!

Damn.. Μόνο εκεί.. Στην επαρχία δεν υπάρχει πουθενά δυστηχώς.. Αυτά τα δύο μου λείπουν από ότι έχει εκδοθεί στα ελληνικά.. Και μάλλον δεν θα τα βρω συντομα.. 

Ο Ρόλαντ Ντεσέϊν ήταν ο τελευταίος από την τελευταία μεγάλη ομάδα πολεμιστών της Γαλαάδ.. Και αυτό δεν ήταν τυχαίο...

#37 Namarie

Namarie
  • Members
  • 9 posts
  • Όνομα:Eva
  • Currently reading:Η οργή των αγγέλων - John Connolly

Posted 06 Μάρτιος 2014 - 18:31

Αγαπημένος ο Connolly!! Σε κάποιο παραθαλάσσιο μέρος πριν μερικά χρόνια είχα ξεμείνει από βιβλία και αγόρασα ένα βιβλίο στην τύχη από το μοναδικό περίπτερο της περιοχής κι ήμουν αρκετά τυχερή να είναι ένα του Connolly, Από τότε έχω αγοράσει όσα μπόρεσα να βρω. Τον θεωρώ τρομερό συγγραφέα. Η σειρά με τον Parker, όπως προαναφέρθηκε, δεν είναι καθαρά τρόμου, ούτε καθαρά αστυνομικό. Έχει δημιουργήσει την τέλεια μίξη για να μας δώσει μια τρομερή σειρά βιβλίων. Αν κι ομολογώ ότι το αγαπημένο μου είναι το "Η πύλη" (της κολάσεως άνοιξε και σας περιμένει - Προσοχή στο κενό) Πόσο επιδέξια μας δίνει μια τόσο ζοφερή ιστορία μέσα από την ανάλαφρη αφήγηση ενός εφήβου! Αυτός είναι ένας συγγραφέας που στ'αλήθεια αξίζει να τον προσέξουμε πολύ.

(Και μεταξύ μας, πολύ Μέιν πέφτει. Μήπως είναι θαυμαστής του King?)  :harhar1:

• Drake Ramore, Nargathrod and Spyrex like this
“Books are a uniquely portable magic.”

Stephen King

#38 BladeRunner

BladeRunner
  • Moderators
  • 7.384 posts

Posted 13 Μάιος 2014 - 20:11

Το δέντρο του θανάτου

Δεύτερο βιβλίο με ήρωα τον Τσάρλι Πάρκερ. Σίγουρα δεν φτάνει την νοσηρότητα, την πολυπλοκότητα και την δύναμη του πρώτου βιβλίου, όπως και να'χει όμως έχουμε να κάνουμε με μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και καλογραμμένη αστυνομική ιστορία. Ο Πάρκερ επιστρέφει στον τόπο που μεγάλωσε, στο Μέιν, και επισκευάζει το σπίτι του παππού του όπου θα είναι η νέα του κατοικία. Όμως τα προβλήματα δεν λένε να τον αφήσουν, μιας και θα μπλεχτεί σε μια περίπλοκη και επικίνδυνη ιστορία, όταν μια νέα γυναίκα και το παιδάκι της θα δολοφονηθούν. Ο Πάρκερ βοήθησε την γυναίκα για κάτι λεφτά της διατροφής που της χρωστούσε ο πρώην σύζυγός της, Μπίλι Πάρντιου, ο οποίος είναι και ο βασικός ύποπτος του φόνου. Ο Μπίλι καταζητείται από την αστυνομία και αναζητείται από την μαφία, από την οποία έκλεψε ένα μεγάλο ποσό. Όμως, ο Πάρκερ θα έχει να κάνει και με κάτι άλλο, κάτι πραγματικά νοσηρό και βίαιο: Έναν σίριαλ κίλερ που έδρασε πριν από χρόνια σκοτώνοντας νεαρές γυναίκες και που τώρα βγήκε ξανά στο προσκήνιο, μιας και φαίνεται να έχει σχέση με μια σειρά δολοφονιών που συνδέονται άμεσα με την υπόθεση που ερευνά ο Πάρκερ. Όπως είπα, σαν το πρώτο δεν είναι, σίγουρα όμως οι φαν των καλών αστυνομικών θρίλερ θα ικανοποιηθούν. Η πλοκή είναι σύνθετη και ιντριγκαδόρικη, οι ανατροπές και οι εκπλήξεις αρκετές και ωραίες, οι χαρακτήρες ενδιαφέροντες, η ατμόσφαιρα σκοτεινή και η γραφή πάρα πολύ καλή και ευκολοδιάβαστη. Γενικά το πρόσημο είναι θετικό και πιστεύω ότι βρήκα μια πολύ ωραία σειρά μυθιστορημάτων με την οποία θα περνάω σίγουρα καλά.

8.5/10

Edited by BladeRunner, 13 Μάιος 2014 - 20:12.

• Nihilio likes this

#39 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.240 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 09 Αύγουστος 2014 - 21:43

"Το βιβλίο των χαμένων πραγμάτων": Το πήρα με την εφημερίδα που το έδινε τις προάλλες γιατί είδα ότι το αναφέρατε εδώ μέσα ως αριστούργημα και εξαντλημένο και έκανε μόνο 4 ευρώ. Πολύ χειρότερο από αυτό που περίμενα, αλλά όχι ότι δεν αξίζει και καθόλου. Θα το έλεγα παραμύθι για μεγάλους που θυμίζει πολύ Τιμ Μπάρτον, με κλασικά παραμύθια να ερμηνεύονται με πιο "μαύρο" τρόπο. Το γράψιμο είναι πάρα πολύ tell, αν και όχι στο σημείο που να προσβάλλει τη νοημοσύνη του αναγνώστη, απλώς σαν να απευθύνεται σε παιδιά. Αλλά βέβαια κάποιες σκηνές είναι πολύ άγριες για να μπορεί να θεωρηθεί παιδικό (η κυνηγός και τι παθαίνει στο τέλος!). Επίσης αρκετά μεγάλα κομμάτια όμορφα αλλά εντελώς άχρηστα, όπως κάποιες εναλλακτικές εκδοχές παραμυθιών και περισσότερο απ' όλα εκείνη η ιστορία με τον χοντρό και το λιωμένο χρυσάφι προς το τέλος. Επίσης νομίζω ότι το παιδί είναι αρκετά μεγάλο (12 χρονών) για να του φέρονται τόσο πολύ σαν να είναι πιτσιρίκι και να το βάζουν πχ καβάλα στο σβέρκο τους, ενώ από την άλλη, στο τέλος, υπάρχουν σχόλια ότι άρχισε να ενηλικιώνεται συναισθηματικά μέσα από όλες αυτές τις περιπέτειες. Μου άρεσε η φαντασία του συγγραφέα και κάποια σημεία μαύρου χιούμορ που μου θύμισαν ότι ο συγγραφέας δεν είναι (ευτυχώς) Αμερικάνος, αλλά γενικά αυτοί οι συμβολισμοί και το να δίνεται η ερμηνεία τους στο τέλος το κάνουν αποτυχημένα παιδικό ή άστοχα ενήλικο. Προφανώς ούτε ο συγγραφέας ούτε όσοι το θεωρούν αριστούργημα (heiron;) δεν έχουν διαβάσει το "Ιστορία χωρίς τέλος" του Μίχαελ Έντε, που ανήκει στην ίδια κατηγορία από πολλές απόψεις, αλλά είναι δέκα φορές καλύτερο, δουλειά καθηγητή το ένα και μαθητή το άλλο. Διαβάστε το και μου λέτε μετά για τον Connolly.

"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#40 volyros

volyros
  • Members
  • 343 posts
  • Όνομα:Γιαννης

Posted 13 Αύγουστος 2014 - 03:33

Τελειωσα προσφατα το "καθε νεκρο πραγμα" και με αφησε αφωνο το γραψιμο αυτου του κυριου..Σιγουρα θα διαβασω και τα επομενα του!!(μιας και τα χω κιολας!!)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users