Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo

Ρακόρ #6: Nihilio vs Adicto

• Please log in to reply
43 replies to this topic

Poll: Ρακόρ #6: Nihilio vs Adicto (17 member(s) have cast votes)

Ποια ιστορία σας άρεσε περισσότερο

1. Του Addicto (5 votes [29.41%])

Percentage of vote: 29.41%

2. Του Nihilio (12 votes [70.59%])

Percentage of vote: 70.59%

Vote Guests cannot vote

#41 dagoncult

dagoncult
  • Members
  • 1.202 posts

Posted 27 Ιούνιος 2011 - 13:23

Θα πάω με το δόκανο.
Η επιλογή έχει να κάνει με το ότι την ευχαριστήθηκα περισσότερο.

Δόκανο: Ίσως λίγο μπερδεύτηκα με τον τρόπο με τον οποίο
Spoiler
, παρά την εξήγηση που παίζει (κι η οποία εξήγηση φαίνεται και λίγο σαν τέτοια). Κατά τα άλλα, πρέπει να πω ότι πήγαινε πολύ γρήγορα η ιστορία κι ότι το σέτινγκ λειτούργησε για μένα χωρίς να χρειάζομαι πολλές-πολλές πληροφορίες, απλώς έπαιρνα τα πράγματα όπως έρχονταν (και με κάποιον τρόπο έρχονταν αρκετά φυσικά). Δεν έχω να πω κάτι άλλο, πέρα από καμιά-δυο (όχι περισσότερες) βρισιές (όπως οι
Spoiler
) που θα μπορούσαν να λείπουν ή να είναι κάπως διαφορετικές.
Φυλακή: Σε δυο πράγματα κόλλησα. Το ένα και κυριότερο ήταν εκείνο το κεντρικό τμήμα στο οποίο σκάνε οι πληροφορίες. Το άλλο ήταν τα διάφορα μικρολαθάκια (πχ τελεία και μετά έναρξη της πρότασης με μικρό γράμμα αντί για κεφαλαίο) που έπαιζαν και τα οποία μ' ένα πέρασμα διορθώνονται. Εννοείται ότι για την
Spoiler
θεματολογία της ιστορίας δεν δικαιούμαι δια να ομιλώ :) :). Ωραίο, τραγικό φινάλε.

Πάντως, θα έλεγα ότι κι οι δυο ιστορίες ίσως θα μπορούσαν να αναπτυχθούν σε κάτι μεγαλύτερο. Για το δόκανο κρατάω μια επιφύλαξη, γιατί έτσι όπως είναι δομημένο στέκεται στα μάτια μου τόσο όπως είναι τώρα, όσο κι αν του έβαζες καμιά δεκαριά χιλιάδες λέξεις παραπάνω. Για την φυλακή νομίζω οι παραπάνω λέξεις θα μπορούσαν να δώσουν με άλλον τρόπο τη φάση των εξηγήσεων.

edit: spoiler

Edited by dagoncult, 27 Ιούνιος 2011 - 13:24.

''Drop out of life with bong in hand

Follow the smoke toward the riff filled land''

Sleep - Dopesmoker

#42 Stanley

Stanley

το αγόρι της διπλωτής πόρτας

• Members
  • 1.732 posts
  • Όνομα:Χρήστος

Posted 03 Ιούλιος 2011 - 02:30

Θα βρικολακιάσει κι άλλο αυτό;
Ένας άνθρωπος που τον μποδίζουν να βαδίζει
ένας άνθρωπος που τον αλυσοδένουνε

#43 Zaratoth

Zaratoth

High Librarian

• Members
  • 1.553 posts
  • Όνομα:Νικολής

Posted 24 Αύγουστος 2011 - 11:44

Λόγω κάποιων συγκυριών (κυρίως έλλειψη σύνδεσης ίντερνετ) και του σαθρού μνημονικού μου αυτό το τόπικ δεν έχει κλείσει ακόμα.
Λοιπόν, το κομμάτι του Mors Planch είναι από το The Fuller Memorandum του Charles Stross.
Του Stanley δεν γνωρίζω. Όταν μου απαντήσω στο pm θα κάνω edit.Posted Image

Για την ιστορία ο Νιχ κέρδισε το συγκεκριμένο Ρακόρ.
- Who is this Triss to you?
- What difference does it make in this situation?
- In this situation - none. I asked out of an inappropriate curiosity born of the desire to start new rumours going around the inns.
Posted Image

#44 Stanley

Stanley

το αγόρι της διπλωτής πόρτας

• Members
  • 1.732 posts
  • Όνομα:Χρήστος

Posted 24 Αύγουστος 2011 - 12:33

Η δική μου ήταν μια ιρλανδική ιστορία( ναι, η παράγραφος όλη κι όλη) από μια ανθολογία με παρόμοιες ιστορίες από όλο τον κόσμο, που συγκέντρωσε ο Μπόρχες με τον Κασάρες, "Σύντομες και Παράξενες Ιστορίες".
Ένας άνθρωπος που τον μποδίζουν να βαδίζει
ένας άνθρωπος που τον αλυσοδένουνε

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users