Jump to content

Διαφορές διηγήματος - μυθιστορήματος κτλ


Fizur
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ και ελπίζω να είστε επιεικής μαζί μου.

Όντας, το λοιπόν, νέος στο φόρουμ και στη συγγραφική τέχνη έχω πολλά ερωτήματα...

 

Ένα από αυτά είναι:

 

Τι είναι τα διηγήματα, τα μυθιστορήματα, οι νουβέλες κτλ?

 

 

Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση, αλλά διαβάζοντας διάφορα πόστ του φόρουμ μου δημιουργήθηκε η απορία.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by aScannerDarkly
Ορθογραφική αστυνομία
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνονόματε και καλωσόρισες στο forum.

 

Με μία πρόχειρη αναζήτηση τόσο στο google όσο και στο forum, βλέπεις ότι:

 

Διήγημα ... έως 14,900 λέξεις

 

Νουβέλα ... 15.000 έως 39.900 λέξεις

 

Μυθιστόρημα ... 40.000+ λέξεις ...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες κι από εμένα mate.

Κατά προσέγγιση είναι όπως τα λέει ο Deus από πάνω, όμως πιστεύω πως όσον αφορά τη διαφορά νουβέλα-μυθιστόρημα, υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις. Υπάρχουν βιβλία 50.000 λέξεων που πολλοί θεωρούν νουβέλες, και άλλα τόσα 40 χιλιάρικων, που οι αναγνώστες τους ορκίζονται πως είναι μυθιστορήματα. Επαναλαμβάνω πως ο γενικός κανόνας είναι όπως τον λέει ο Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλοσορίσματα και τις σαμπάνιες! :p

 

Έτσι όπως τα είχα και εγώ στο μυαλό μου ήταν πολύ χύμα τα όρια της κάθε περίπτωσης.

Μπορώ να πω πως προσανατολίζομαι προς την σωστή κατεύθυνση...

 

Domo arigato...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πολύ καλή ερώτηση αν και δύσκολα θα βρεις συγκεκριμένη απάντηση αφού οι απόψεις διίστανται!

 

 

Η Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών (ΠΕΛ) πάντως, επίσημα στους διαγωνισμούς της τα ορίζει ως:

 

Διήγημα: μέχρι 6 σελίδες (με μέγεθος χαρακτήρων 14)

 

Νουβέλα: μέχρι 80 σελίδες

 

Μυθιστόρημα: απεριόριστο

 

Συμπέρασμα: Από 6 μέχρι 80 σελίδες τις θεωρεί Νουβέλα!

 

Αν δεχτούμε ότι κάθε σελίδα έχει σαν μέσο όρο 250 λέξεις, τότε έχουμε:

 

Διήγημα: μέχρι 1500 λέξεις

 

Νουβέλα: 1500 – 20000 λέξεις

 

Μυθιστόρημα: 20000-

 

(όλα τα πιο πάνω σύμφωνα με την ΠΕΛ) :drinks:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μια ιστοριουλα 1800 λεξεων πχ ειναι... νουβελα για αυτους;:lol:

Τα ορια βεβαια ειναι ασαφη και τα θετει ο καθενας λιγο υποκειμενικα.Σε γενικες γραμμες μερικες σελιδουλες(χωρις κεφάλαια) ειναι διηγημα,μερικες δεκαδες σελιδες ειναι νουβελα καιαπο 3ψηφια νουμερα σελιδων και πανω ειναι μυθιστορημα.Ουσιαστικα τα μεγαλα διηγηματα και τα μικρα μυθιστορηματα μπορεις να τα πεις νουβελες κατα το δοκουν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μια ιστοριουλα 1800 λεξεων πχ ειναι... νουβελα για αυτους;:lol:

Τα ορια βεβαια ειναι ασαφη και τα θετει ο καθενας λιγο υποκειμενικα.Σε γενικες γραμμες μερικες σελιδουλες(χωρις κεφάλαια) ειναι διηγημα,μερικες δεκαδες σελιδες ειναι νουβελα καιαπο 3ψηφια νουμερα σελιδων και πανω ειναι μυθιστορημα.Ουσιαστικα τα μεγαλα διηγηματα και τα μικρα μυθιστορηματα μπορεις να τα πεις νουβελες κατα το δοκουν.

 

 

Έτσι ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ερώτηση αν και δύσκολα θα βρεις συγκεκριμένη απάντηση αφού οι απόψεις διίστανται!

 

 

Η Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών (ΠΕΛ) πάντως, επίσημα στους διαγωνισμούς της τα ορίζει ως:

 

Διήγημα: μέχρι 6 σελίδες (με μέγεθος χαρακτήρων 14)

 

Νουβέλα: μέχρι 80 σελίδες

 

Μυθιστόρημα: απεριόριστο

 

OK, αυτό θα ήταν πραγματικά για γέλια, αν δεν ήταν ενδεικτικό της (μη)σοβαρότητας με την οποία αντιμετωπίζονται μερικά πράγματα σ' αυτή τη χώρα.

Για να ορίσεις το μέγεθος μιας ιστορίας με σελίδες δεν αρκούν δύο αριθμοί (σελίδες, μέγεθος χαρακτήρων). Χρειάζονται τουλάχιστον πέντε! (αριθμητικώς: 5)

1. Σελίδες

2. Μέγεθος χαρακτήρων

3. Γραμματοσειρά (επακριβώς ορισμένη αφού υπάρχουν και οι condensed)

4. Διάστιχο

5. Περιθώρια

(Αν τα περιθώρια -αριστερό, δεξί, πάνω, κάτω- είναι διαφορετικά μεταξύ τους, χρειάζονται οχτώ!:devil2: Επίσης, θεωρούμε δεδομένο ότι μιλάμε για χαρτί Α4...)

 

Αντίθετα, για να ορίσεις το μέγεθος μιας ιστορίας με λέξεις χρειάζεται (μαντέψτε!) μόνο ένας αριθμός: Οι λέξεις. Όλως τυχαίως, αυτός είναι και ο πιο αντικειμενικός τρόπος μέτρησης. Μια νουβέλα 30.000 λέξεων θα εξακολουθεί να είναι μια νουβέλα 30.000 λέξεων, είτε τη γράψεις σε Α4 με Georgia 24άρια και μηδέν περιθώρια, είτε τη γράψεις σε χαρτί τουαλέτας με Arial Narrow 8άρια με περιθώρια μιας ίντσας εκατέρωθεν των ραφών.

Αλλά όχι, πρέπει να κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη.

Μου θυμίζει

α) Σεμινάριο στο οποίο όλοι οι άλλοι συμμετέχοντες (προερχόμενοι από mainstream μεριά) απορούσαν που για να καταλάβω το μέγεθος των ιστοριών τους επέμενα να μάθω τις λέξεις. Εκείνοι ποτέ δεν τις ήξεραν κι ας μιλάγαμε για κείμενα στο word και όχι για εκτυπώσεις.

β) Υπεύθυνο διαγωνισμού γνωστού εκδοτικού που, όταν του ζήτησα να μου ορίσει ("σε λέξεις, παρακαλώ"!) το όριο μεταξύ νουβέλας και μυθιστορήματος, μου απάντησε "ε, όπως θα ξέρετε είναι γύρω στις 100 σελίδες".

 

Τέλος πάντων, επειδή τα χαζά τα αμερικανάκια δεν ξέρουν απ' αυτά, η SFWA (αν δεν κάνω λάθος) ορίζει τα μεγέθη ως εξής:

< 7.000 short short story

7.000 - 14.000 short story

14.000 - 40.000 novelette

> 40.000 novel

 

Edit: Ξέχασα κι αυτό: Αν δεν χρησιμοποιήσεις λέξεις, πρέπει επίσης να ορίσεις τις εσοχές και το αν θα έχεις αριστερή, δεξιά ή εκατέρωθεν στοίχιση... Μα, τι κακός που είμαι...:devil2:

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Όχι, είμαι κακός-κακός γιατί μόλις θυμήθηκα κι αυτό:

 

Η Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών (ΠΕΛ) πάντως, επίσημα στους διαγωνισμούς της τα ορίζει ως:

 

Διήγημα: μέχρι 6 σελίδες (με μέγεθος χαρακτήρων 14)

 

Νουβέλα: μέχρι 80 σελίδες

 

Μυθιστόρημα: απεριόριστο

 

Συμπέρασμα: Από 6 μέχρι 80 σελίδες τις θεωρεί Νουβέλα!

 

Δηλαδή σκοπεύουν στις νουβέλες να "συγκρίνουν" έργα τα οποία θα είναι το ένα πάνω από 13 φορές μεγαλύτερο από το άλλο! (80 / 6 = 13,33)

Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τα μυθιστορήματα. Ένα έργο 150.000 λέξεων θα είναι στο ίδιο καζάνι με ένα των 20.000, δηλαδή με κάτι 7,5 φορές μικρότερο.

Περίσσεια σοβαρότητας...

 

 

Αχ, τα 'πα και ξαλάφρωσα...

 

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Επειδή διαπιστώνω οτι κάποιοι έχουν ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα, ήθελα να ρωτήσω αν η διαφορά μεταξύ διηγήματος-μυθιστορήματος έχει να κάνει μόνο με το μέγεθος η παίζει ρόλο και το περιεχόμενο.

Για παράδειγμα ένα απο τα αγαπημένα μου βιβλία, ΟΙ αόρατες πόλεις του Ι.Καλβίνο, χαρακτηρίζεται ως αφήγημα.

Link to comment
Share on other sites

Edit: Ξέχασα κι αυτό: Αν δεν χρησιμοποιήσεις λέξεις, πρέπει επίσης να ορίσεις τις εσοχές και το αν θα έχεις αριστερή, δεξιά ή εκατέρωθεν στοίχιση... Μα, τι κακός που είμαι...:devil2:

 

Επίσης τα περιθώρια βιβλιοδεσίας και (θεωρητικά τουλάχιστον) τον αριθμό των στηλών!

(Μη γελάς, σε μια τουλάχιστον περίπτωση μού χρειάστηκε!)

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα ένα απο τα αγαπημένα μου βιβλία, ΟΙ αόρατες πόλεις του Ι.Καλβίνο, χαρακτηρίζεται ως αφήγημα.

 

Νίκο, πριν δοθούν ποσοτικά χαρακτηριστικά στους όρους διήγημα, αφήγημα κλπ., αυτοί οι όροι χρησιμοποιούνταν εναλλακτικά για να δηλώσουν τη γραπτή διήγηση. Ο όρος αφήγημα (ως απόδοση του αγγλικού όρου narrative) σημαίνει, σε τελική ανάλυση, "ιστορία", δηλαδή αυτό που ο αφηγητής, μέσω της αφήγησης, επιδιώκει να μεταδώσει στον ακροατή ή αναγνώστη.

Με δυο λόγια, ο όρος αφήγημα είναι όρος-ομπρέλα που α) είτε μας βγάζει από τη δύσκολη θέση, όταν δεν ξέρουμε πού να κατατάξουμε ένα κείμενο, είτε β) μας επιτρέπει να ξεχωρίσουμε ένα βιβλίο από άλλα ομοειδή του, π.χ. σε μια προσπάθεια να το πλασάρουμε ως κάτι διαφορετικό (π.χ. από άλλες νουβέλες ή μυθιστορήματα).

Τα παραπάνω, βεβαίως, αποτελούν προσωπική άποψη, χωρίς αξιώσεις αυθεντίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, είμαι κακός-κακός γιατί μόλις θυμήθηκα κι αυτό:

 

Η Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών (ΠΕΛ) πάντως, επίσημα στους διαγωνισμούς της τα ορίζει ως:

 

Διήγημα: μέχρι 6 σελίδες (με μέγεθος χαρακτήρων 14)

 

Νουβέλα: μέχρι 80 σελίδες

 

Μυθιστόρημα: απεριόριστο

 

Συμπέρασμα: Από 6 μέχρι 80 σελίδες τις θεωρεί Νουβέλα!

 

Δηλαδή σκοπεύουν στις νουβέλες να "συγκρίνουν" έργα τα οποία θα είναι το ένα πάνω από 13 φορές μεγαλύτερο από το άλλο! (80 / 6 = 13,33)

Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τα μυθιστορήματα. Ένα έργο 150.000 λέξεων θα είναι στο ίδιο καζάνι με ένα των 20.000, δηλαδή με κάτι 7,5 φορές μικρότερο.

Περίσσεια σοβαρότητας...

 

 

Αχ, τα 'πα και ξαλάφρωσα...

 

Εντάξει, αυτή η κατηγοριοποίηση είναι τουλάχιστον άστοχη, αλλά προφανώς αναφέρεται στις ανάγκες του διαγωνισμού και δε δίνεται ως "οδηγία" για την κατηγοριοποίηση κειμένων. Τώρα, αν θα ήταν καλύτερο να έχουν πχ το διήγημα ως τις 20 σελίδες (που προφανώς και θα ήταν), ανήκει σε άλλη συζήτηση.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνέντευξη / συζήτηση δυο βραβευμένων συγγραφέων για τις διαφορές μεταξύ διηγήματος και νουβέλας.

 

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, επειδή τα χαζά τα αμερικανάκια δεν ξέρουν απ' αυτά, η SFWA (αν δεν κάνω λάθος) ορίζει τα μεγέθη ως εξής:

< 7.000 short short story

7.000 - 14.000 short story

14.000 - 40.000 novelette

> 40.000 novel

 

 

 

Δίκιο έχεις, αλλά ακόμα υπάρχει πολύς κόσμος που σκέφτεται με σελίδες, έστω και αν γράφει σε word. 

Πάντως πολύ large τη βρίσκω τη SFWA, αφού θεωρεί μικρά διηγήματα (και ούτε καν απλώς κανονικού μεγέθους διηγήματα) τα μικρότερα των 7.000 λέξεων. Τα flash fiction πού τα βάζει, δηλαδή; Και η novella(=νουβέλα); Που δεν είναι ούτε novelette (μικρή νουβέλα) ούτε novel (=μυθιστόρημα);

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από όσο ξέρω τα όρια που θέτουν είναι

 

  1.  Short Story: less than 7,500 words;
  2.  Novelette: at least 7,500 words but less than 17,500 words;
  3.  Novella: at least 17,500 words but less than 40,000 words
  4.  Novel: 40,000 words or more.
    1. At the author’s request, a novella-length work published individually, rather than as a part of a collection, anthology, or other collective work, shall appear in the novel category.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ από όσο ξέρω τα όρια που θέτουν είναι

 

  1.  Short Story: less than 7,500 words;
  2.  Novelette: at least 7,500 words but less than 17,500 words;
  3.  Novella: at least 17,500 words but less than 40,000 words
  4.  Novel: 40,000 words or more.
    1. At the author’s request, a novella-length work published individually, rather than as a part of a collection, anthology, or other collective work, shall appear in the novel category.

 

 

 

 

That's more like it! Πιάνει και τα όρια του εργαστηρίου της ΑΛΕΦ (7.500). Άλλο αν στην Ελλάδα ακόμα και κάτι 6.000 λέξεων θα μπορούσε να δημοσιευτεί individually (το έχω ακούσει κι αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεχτούμε ότι κάθε σελίδα έχει σαν μέσο όρο 250 λέξεις, τότε έχουμε:

 

Διήγημα: μέχρι 1500 λέξεις

 

Νουβέλα: 1500 – 20000 λέξεις

 

Μυθιστόρημα: 20000-

 

 

(όλα τα πιο πάνω σύμφωνα με την ΠΕΛ) :drinks:

Εεεπ! Τώρα το είδα αυτό! Ποιος λέει ότι η κάθε σελίδα έχει 250 λέξεις; (Και τι είδους σελίδα; ) Μια σελίδα word έχει μέχρι και 500-600 λέξεις. Έχω γράψει διηγήματα εγώ για σεμινάρια, με όριο τις 600 λέξεις, που χωρούσαν σε μία σελίδα. Οκ, είχα ζουπήξει και λίγο τα περιθώρια, αλλά χωρούσαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι νέος στην παρέα σας. Διάβασα το θέμα και βρήκα ενδιαφέρουσες, όλες τις απόψεις. Θα ήθελα κι εγώ να πω κάτι. Θεωρώ ότι η Νουβέλα με το Μυθιστόρημα δεν διαφέρουν μόνο στην έκταση, δηλαδή των αριθμό των λέξεων, αλλά και στη δομή. Στο μυθιστόρημα συνήθως υπάρχει μία κατάληξη. Και φυσικά ανάλογα με το είδος, έχει και την δική του πλοκή. Στη Νουβέλα ο στόχος πρωτίστως είναι ανάδειξη των χαρακτήρων και κατά δεύτερο λόγο η υπόθεση.  Διάβασα πρόσφατα την "Χοντρομπαλού". Αυτό διαπίστωσα. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dimitrakis said:

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι νέος στην παρέα σας. Διάβασα το θέμα και βρήκα ενδιαφέρουσες, όλες τις απόψεις. Θα ήθελα κι εγώ να πω κάτι. Θεωρώ ότι η Νουβέλα με το Μυθιστόρημα δεν διαφέρουν μόνο στην έκταση, δηλαδή των αριθμό των λέξεων, αλλά και στη δομή. Στο μυθιστόρημα συνήθως υπάρχει μία κατάληξη. Και φυσικά ανάλογα με το είδος, έχει και την δική του πλοκή. Στη Νουβέλα ο στόχος πρωτίστως είναι ανάδειξη των χαρακτήρων και κατά δεύτερο λόγο η υπόθεση.  Διάβασα πρόσφατα την "Χοντρομπαλού". Αυτό διαπίστωσα. 

Καλησπέρα σας, δείτε και αυτό, ίσως σας φανεί εδνιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..