Jump to content

26ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Καλοκαιρινός, Θέμα: Αποχέτευση


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ

 

ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ

post-1004-0-50201300-1309464372_thumb.jpg

 

Ναι αυτό είναι το θέμα, και αναγκαστικά το κεντρικό σκηνικό της ιστορίας σας. Θα δοκιμάσετε τις ικανότητες σας στο φανταστικό εκμεταλλευόμενοι…

 

Το Αποχετευτικό Σύστημα στην Ε.Φ. …

post-1004-0-49933800-1309464479_thumb.jpg

 

Το Αποχετευτικό Σύστημα στον Τρόμο…

post-1004-0-92857500-1309464508_thumb.jpg

 

Το Αποχετευτικό Σύστημα στο Φάνταζυ…

post-1004-0-15670500-1309464545_thumb.jpg

 

Από την κορυφή…

post-1004-0-76447100-1309464575_thumb.jpg

 

Ως τον πάτο…

post-1004-0-29550300-1309464619_thumb.jpg

 

…οι πιθανότητες είναι γόνιμες. Οι σωλήνες, τα πλακάκια και τα λαγούμια βρίθουν φαντασίας και λιπασμάτων! Αν το βλέπετε σαν κωμωδία, κάντε μας να γελάσουμε. Αλλά αυτό δεν είναι υποχρεωτικό.

 

Ως καλοκαιρινός, ο διαγωνισμός είναι ολίγον μινιόν. Δηλαδή, το όριο λέξεων των διηγημάτων κυμαίνεται ανάμεσα στις 1.000 και τις 3.000! Τα όρια θα τηρηθούν αυστηρά.

 

Δύο εβδομάδες συγγραφής, δύο εβδομάδες ψηφοφορίας. Τσακ-μπαμ, κυρίες και κύριοι.

 

Υποβολή διηγημάτων έως τα μεσάνυχτα της Πέμπτης, 14 Ιουλίου.

Υποβολή ψήφων έως τα μεσάνυχτα της Πέμπτης, 28 Ιουλίου.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ:

 

ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΤΕ ΑΝΩΝΥΜΑ!

 

Η σύντομη διάρκεια του διαγωνισμού θα βοηθήσει να τσεκάρουμε πως πάει αυτό το σύστημα, και να βγάλετε ορισμένοι το άχτι σας.

 

Μην κάνετε το σφάλμα να αναφέρετε πουθενά σε φόρουμ (ή μυτήγκιο) ποια ιστορία γράφετε, ή έχετε γράψει. Μην δώσετε καν πρόθεση συγγραφής. «Δεν ξέρω αν θα λάβω μέρος –γκουχ, γκουχ» κλπ. Μην τυχόν και αναρτήσετε αφηρημένα αφίσα για το έργο σας.

 

Θα στέλνετε τα διηγήματα σας με pm σε μένα, σε word, και θα τα αναρτώ όλα στο παρόν τόπικ καθώς… Μέχρι το τέλος της ψηφοφορίας, λόγω ανωνυμίας, θα απαγορεύονται οι σχολιασμοί των διηγημάτων. Από όλους. Το ποστάρισμα των ιστοριών σας θα γίνεται με ελαφριά καθυστέρηση λόγω ελέγχου τήρησης κανονισμών και διαμόρφωσης copy-paste.

 

Άρα ψηφίζεται, με τη γνωστή μέθοδο, δίνοντας μόνο τους τίτλους των διηγημάτων.

 

Στην ανακοίνωση των αποτελεσμάτων θα δοθούν και τα ονόματα των συγγραφέων. Μετά, ο κάθε συγγραφέας είναι υπεύθυνος να αναρτήσει το έργο του στην ανάλογη βιβλιοθήκη – για να λάβει και να δώσει σχόλια.

 

Επίσης:

 

Χωρίς στοιχεία του φανταστικού, ρεαλιστική, mainstream λογοτεχνία δεν θα γίνει αποδεκτή. Ούτε ψυχολογικής ή άλλης φύσεως παραισθήσεις των χαρακτήρων δεν θα κερδίσουν στο πόνημα σας τον τίτλο του “φανταστικού”. Ως διοργανωτής του διαγωνισμού βαρύνομαι από την ευθύνη στο να αποφασίσω αν το διήγημα σας πληρεί ή όχι τους όρους.

 

Οι ιστορίες του διαγωνισμού, με σειρά συμμετοχής:

Το κηρύκειο

Υπόνομοι

Ραβδί

Βοθρία (mind the gap)

Απόβλητος

Είκοσι Βήματα

Μετά την 46

Τούλα η Σκατούλα

Να είναι τα πάντα σιωπηλά και τα πάντα σκοτάδι

Ανωριμότητα

Ίσως...

Παρίσι 1941

Ο Θεός των Υπονόμων

Φόροι

Η κατάρα του Μπαλιστάρ

Shit happens...

Κουτσοί Στραβοί Στον Άγιο Παντελεήμωνα

Edited by Mesmer
Προσθήκη ιστοριών διαγωνισμού
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 434
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • DinoHajiyorgi

    120

  • Drake Ramore

    39

  • Stanley

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

χαχα

 

Όλα καλά, μέχρι την τελευταία, έντονη παράγραφοtease.gif

 

Το μόνο κακό είναι ότι βλέπω να χάνεται πολύς από τον χαβαλέ έτσι, αλλά δεν βαριέσαι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαινόταν πολύ χαβαλετζίδικο το "ξύλο" που έπεσε για τα είδη στον προηγούμενο διαγωνισμό. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Μην χαλάτε το φεστιβαλικό κλιμα με ασχετες συζητησεις παρακαλώdry.gif

 

Οι κανόνες που έθεσε ο Ντινος είναι σαφείς. Οποιος δεν θέλει ή δεν συμφωνεί δεν συμμετέχει.

Link to comment
Share on other sites

Μην χαλάτε το φεστιβαλικό κλιμα με ασχετες συζητησεις παρακαλώdry.gif

 

Οι κανόνες που έθεσε ο Ντινος είναι σαφείς. Οποιος δεν θέλει ή δεν συμφωνεί δεν συμμετέχει.

 

Να σου πω, θέλω να φάω σαλάτα για απόγευμα, αλλά μου τέλειωσε το ξίδι. Στείλει κάναν ντενεκέmellow.gif

Link to comment
Share on other sites

laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Γιατί; Είπα κάτι που δεν έπρεπε;

Αυτό δεν ήταν το γενικό συμπέρασμα απο την συζητηση που δεν έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, αλλά άμα δεν κάνουμε και λίγη πλάκα, να πάμε να πέσουμε στον Κηφισό να πνιγούμε, βρε αδερφάκι μ' dirol.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε παράλληλα να κάνουμε και υποδιαγωνισμό για το ποιος θα μαντέψει περισσότερα από τα ονόματα των συγγραφέων. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε παράλληλα να κάνουμε και υποδιαγωνισμό για το ποιος θα μαντέψει περισσότερα από τα ονόματα των συγγραφέων. Τι λέτε;

 

Αυτό όντως θα είχε πλάκα!

Αλλά θα πρέπει να είναι κρυφές οι μαντεψιές για να μην επηρρεάσουν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού.

Να φανερωθούν με την λήξη της ψηφοφορίας

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε παράλληλα να κάνουμε και υποδιαγωνισμό για το ποιος θα μαντέψει περισσότερα από τα ονόματα των συγγραφέων. Τι λέτε;

Χεχ-χεχ, και ευκαιρία σε κάποιους να δοκιμάσουν να γράψουν σε τελείως διαφορετικό ύφος! Θολώστε τα νερά! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε παράλληλα να κάνουμε και υποδιαγωνισμό για το ποιος θα μαντέψει περισσότερα από τα ονόματα των συγγραφέων. Τι λέτε;

Κάτσε αυτό συζητιέται. Τι απόδοση θα έχουν τα στοιχήματα? :p Περνάμε και δύσκολες εποχές :p

Link to comment
Share on other sites

Ο εκατόνταρχος Τριγλυκερίδιους παρακαλείται να δώσει διευκρινίσεις για τον τρόπο που θα ανεβάζει ο κάθε συγγραφέας το διήγημά του, γιατί βλέπω τον καβγά να αρχίζει πριν το διαγωνισμό. Υποθέτω θα στέλνει ο καθένας το διήγημά του με πμ στο διοργανωτή και αυτός θα αλλάζει τη γραμματοσειρά, για να είναι όλων η ίδια, και θα το ανεβάζει συνημμένο σε κάποιο ποστ του παρόντος τόπικ, για να μη φαίνεται ποιανού είναι. Το μάντεψα;^_^

Tattoman, μη σου πω εσένα από τι θα γνωρίσουν το διήγημά σου... Μη γινόμαστε και μονότονοι...:p

Εγώ σίγουρα θα συμμετέχω στον υποδιαγωνισμό για το ποιανού είναι τι. Εκεί θα πέσει πολύ γέλιο!:cool2:

Link to comment
Share on other sites

Θα στέλνει ο καθένας το διήγημά του με πμ στο διοργανωτή και αυτός θα αλλάζει τη γραμματοσειρά, για να είναι όλων η ίδια, και θα το ανεβάζει συνημμένο σε κάποιο ποστ του παρόντος τόπικ, για να μη φαίνεται ποιανού είναι.

Θα το κάνω "copy-paste" ολόκληρο στο post, όπως κάνω και τα δικά μου χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε κανέναν βαθμό ξεκαρφώματος, δεν θα παραδεχτώ την ταυτότητα συγγραφέα σε συγκεκριμένο διήγημα. ΑΝ ΟΜΩΣ, συγγραφέας παραδεχτεί, ή του ξεφύγει, οπουδήποτε στο φόρουμ ότι εκείνος έγραψε το διήγημα, έχουμε δύο οδούς: Αφαιρείται το διήγημα από τον διαγωνισμό, ή βγαίνουν όλα τα ονόματα στη φόρα.

 

Ο ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΥΠΟΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ.

 

ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Θα στέλνει ο καθένας το διήγημά του με πμ στο διοργανωτή και αυτός θα αλλάζει τη γραμματοσειρά, για να είναι όλων η ίδια, και θα το ανεβάζει συνημμένο σε κάποιο ποστ του παρόντος τόπικ, για να μη φαίνεται ποιανού είναι.

Θα το κάνω "copy-paste" ολόκληρο στο post, όπως κάνω και τα δικά μου χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

 

Με το κόπυ/πεηστ θα φας πολύ ζόρι Ντίνο.

Αν κάποιος έχει πολλά πλάγια ή εντονα γράμματα ή περίεργες παραγράφους, θα πρέπει να κάνεις και την ανάλογη μορφοποίηση.

 

Εγω πιστευω οτι θα είναι καλύτερο να είναι όλα μορφοποιημένα απο τους συγγραφείς σε pdf ή σε word και εσυ απλά να τα βάζεις σε κάθε επόμενο ποστ που θα ανοίγει.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι θα είναι καλύτερο να είναι όλα μορφοποιημένα απο τους συγγραφείς σε pdf ή σε word και εσυ απλά να τα βάζεις σε κάθε επόμενο ποστ που θα ανοίγει.

Κανένα πρόβλημα. Αλλά αν η ομοιόμορφη γραμματοσειρά είναι σημαντικό για σας, καλύτερα να αποφασιστεί εδώ και τώρα ποια θα χρησιμοποιηθεί. Στα pdf δεν έχω καμία δυνατότητα παρέμβασης.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Στο Word θα φαίνεται το όνομα στα στοιχεία του αρχείου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου φαίνεται εξαιρετική ιδέα όπως είπα ήδη. Μπράβο σ αυτόν/αυτήν που το σκέφτηκε. Για να δούμε :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μας απασχολεί η γραμματοσειρά; Ποτέ μου δεν θα καταλάβω αυτά τα μεγάλα προβλήματα...

Εγώ θα υπερασπίσω το κόπι-πάστε. (copy-paste μωρέ, 'ντάξει).

Link to comment
Share on other sites

Στο Word θα φαίνεται το όνομα στα στοιχεία του αρχείου.

Στείλτε τα μου σε word τότε κι εγώ θα το περάσω ολόκληρο με copy-paste.

Link to comment
Share on other sites

Θα στέλνει ο καθένας το διήγημά του με πμ στο διοργανωτή και αυτός θα αλλάζει τη γραμματοσειρά, για να είναι όλων η ίδια, και θα το ανεβάζει συνημμένο σε κάποιο ποστ του παρόντος τόπικ, για να μη φαίνεται ποιανού είναι.

Θα το κάνω "copy-paste" ολόκληρο στο post, όπως κάνω και τα δικά μου χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

 

Με το κόπυ/πεηστ θα φας πολύ ζόρι Ντίνο.

Αν κάποιος έχει πολλά πλάγια ή εντονα γράμματα ή περίεργες παραγράφους, θα πρέπει να κάνεις και την ανάλογη μορφοποίηση.

 

Εγω πιστευω οτι θα είναι καλύτερο να είναι όλα μορφοποιημένα απο τους συγγραφείς σε pdf ή σε word και εσυ απλά να τα βάζεις σε κάθε επόμενο ποστ που θα ανοίγει.

 

 

 

 

Επαναλαμβάνω γιατί πραγματικά έχω σιχαθεί να παρερμηνεύομαι συνέχεια.

Εντονα γράμματα (κοινώς bold) και πλάγια γραφή (κοινώς Italic). ΟΧΙ διαφορετική γραμματοσειρά (όποια και αν είναι αυτή)!

 

Κάντε έναν κόπο να διαβάζετε πιο προσεκτικά σας παρακαλώ.

 

Εκανα αυτήν την πρόταση γιατί στην αντιγραφή και την επικόληση χάνονται τα έντονα καθώς και τα πλάγια όπως χάνεται και τυχόν

Μ

ο

ρ

φ

ο

π

ο

ι

η

σ

η

 

 

που κάνουν ορισμένοι στα κείμενα τους.

 

Σας τα φέρνω με οπτικά παραδείγματα, μπας και....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάντε έναν κόπο να διαβάζετε πιο προσεκτικά σας παρακαλώ.

Τότε θα κάνω την μορφοποίηση. Ακόμα κι αν ξεσαλώσει κάποιος συγγραφέας στα bold και στα italics θα κάνω τον κόπο. (Τα βρισίδια θα δοθούν επίσης σε pm.)

 

Γράφετε διήγημα. Το στέλνετε με pm στον διοργανωτή. The End.

Link to comment
Share on other sites

Αν γράψω εγώ, μάλλον θα με καταλάβετε. Οι bookmakers ήδη το δίνουν ποσοστό 1..05

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..