Jump to content

Πρόταση για παιχνίδι


aScannerDarkly
 Share

  

18 members have voted

  1. 1. Τι όνομα να έχει το παιχνίδι;

    • Παρ' το γράφ' το - ο Howard έγραψε
    • Ατραπός
    • Δε μου αρέσει ούτε το ένα ούτε το άλλο, προτείνετε κάτι άλλο
    • Πλοτς
    • Ατραπλοτς
      0

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Λοιπόν, επειδή καμιά φορά όντως από δυσάρεστες καταστάσεις μπορεί να βγει κάτι καλό, με ετούτα και μ' εκείνα του διαγωνισμού, σκέφτηκα το παρακάτω παιχνίδι. Πείτε μου αν σας αρέσει:

Ο διοργανωτής δίνει μια προκαθορισμένη πλοκή, χωρίς όμως πάρα πολλές λεπτομέρειες, μόνο σχεδιάγραμμα. ΠΧ (μη δώσετε μεγάλη βάση, τώρα τα σκέφτομαι):

 

Ο Α είναι βετεράνος πολεμιστής. Τον καλούν ξανά να συμμετάσχει σε μια επικίνδυνη αποστολή, που χρειάζονται την πείρα του. Στην αποστολή συναντάει έναν παλιό του γνώριμο που τους ενώνει ένα τρομερό μυστικό, που προσπαθούσαν να αφήσουν πίσω τους. Το ενοχο παρελθόν αρχίζει να βγαίνει ξανά στην επιφάνεια κτλ κτλ κτλ

 

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να δίνεται φινάλε, ή να το επιλέγει ο κάθε συγγραφέας. Είναι ίσως μια ωραία ευκαιρία να αναδειχθεί η προσωπικότητα του καθενός και το πόσο διαφορετικά μπορεί να χειριστεί ένα δεδομένο θέμα σε σχέση με τους άλλους. Τι λέτε;

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • aScannerDarkly

    15

  • Tiessa

    7

  • Drake Ramore

    6

  • Lady Nina

    3

Top Posters In This Topic

Εμένα μου αρέσει αρκεί όντως να μήν δίνονται πολλές λεπτομέριες γιατί τότε περιορίζεται παααααρα πολύ. Ίσως ούτε μέρος, χρόνολογία κλπ. εκτός και άν είναι απολύτως απαραίτητο. Θα είναι μεταξύ δύο ή περισσοτέρων? :lol:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Όχι, ούτε καν να προκαθορίζεται το είδος (φάντασι κτλ). Όπως θέλει ο καθένας. Τώρα, για τον αριθμό, εγώ το φαντάζομαι με περισσότερους συγγραφείς, όχι μόνο δύο, αλλά δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτός είναι ο λόγος που παίζω RPGs! :rolleyes:

 

 

 

Ναι, είμαι ξεκάθαρη: πετάω τη σκούφια μου για παιχνίδια, παντός είδους. Και αυτό εδώ που σκέφτηκες μου φαίνεται πολύ διασκεδαστικό.

Το αν θα δίνεται το φινάλε δεν με απασχολεί (αν και καποιοι βαριούνται να διαβάζουν κάτι αν δεν υπάρχει αγωνία για το τέλος), το ωραίο θα είναι η διαδρομή μέχρι εκεί.

Μέσα! 100% σε αυτό θα παίξω με μεγάλη ευχαρίστηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι, ίσως θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα πρώτο δοκιμαστικά. Σκεφτόμουν να μπορούν να υπάρχουν 2-5 συμμετέχοντες - ανάλογα με το ενδιαφέρον. Για τα διαδικαστικά, αν έχετε κάτι να προτείνετε, πείτε.

 

Όλα αυτά βέβαια αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη διαχείριση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή προτείνεις κάτι σαν write-off με βάση τα υπάρχοντα στοιχεία ή θα έχει αλληλεπίδραση μεταξύ των παικτών;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν write off, αλλά αντί για εισαγωγή θα δίνεται μια προκαθορισμένη πλοκή, στην οποία ο καθένας θα προσθέσει τα δικά του στοιχεία. Καμία αλληλεπίδραση μεταξύ των παικτών.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι στην ουσία RPG.

Ωραία ιδέα!

Εγω θα πρότεινα οι συμμετέχοντες να είναι ως 5 συγγραφείς το πολύ, για να είναι ευέλικτο το παιχνίδι.

Το σχεδιάγραμμα πρέπει να είναι ακόμη πιο ασαφές για να έχουν χώρο οι συγγραφείς να κινηθούν.

 

Αν και είναι περισσότερο στον χώρο του φάντασυ (σαν στησιμο παιχνιδιού), εντούτοις κάτι παρόμοιο έχει γίνει και με ένα βιβλίο τρόμου.

 

9789606732416.jpg

 

 

Ένας οπλισμένος άντρας μπαίνει σ έναν εργασιακό χώρο και αρχίζει να εκτελεί όλους όσους βρίσκονται εκείνη τη στιγμή μπροστά του... Ξεκινώντας από αυτή την κοινή αφετηρία, τρεις από τους πιο καταξιωμένους συγγραφείς ακραίου τρόμου γράφουν την δική τους ανατριχιαστική εκδοχή της ιστορίας, ξετυλίγοντας το νήμα της με μια τελείως διαφορετική προσέγγιση και οπτική. Από την κλειστοφοβική ατμόσφαιρα του Richard Laymon στον συμπαντικό τρόμο του Edward Lee και μέχρι το κυνικό χιούμορ του Jack Ketchum, το βιβλίο αυτό σας προκαλεί να επιλέξετε τον καλύτερο. Το "ξεσκαρτάρισμα" δεν θα είναι εύκολη υπόθεση...

Είναι κάπως σαν write off αλλά στο χέρι μας είναι να το αλλάξουμε. Δηλαδή να μην ξεκινάει ο καθένας απο μια αυτούσια παράγραφο αλλά απο μια ανοικτή εισαγωγή με κάποιες παραμέτρους που δινουν ένα γενικό σέττινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Ή κάτι σαν Ρακόρ, μόνο που τα στοιχεία που θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν θα είναι κοινά για όλους και δε θα υπόκεινται στη διακριτική ευχέρεια του κάθε συγγραφέα. Σωστά;

 

Α, ρε Σκάννερ... το μυαλό μου διάβασες;; :tease:

Link to comment
Share on other sites

Απλά εγώ σκέφτηκα να υπάρχουν τα βασικά στοιχεία της πλοκής (είπαμε, μόνο τα βασικά, ούτε ονόματα, ούτε τοποθεσίες, ούτε χρονολογίες, ούτε τίποτα), ώστε να μπορούμε να δούμε πανω σε μια κοινή βάση πώς διαχειρίζεται ο καθένας την ιστορία.

 

Θυμήθηκα κιόλας πριν από λίγο που κάποτε κυκλοφορούσε ένα αστείο στο ίντερνετ, πώς θα ήταν ο Άρχοντας των δαχτυλιδιών αν τον είχε γράψει πχ ο Dick, o King, o Hemingway κτλ κτλ. Κάπως έτσι, αλλά με πολύ λιγότερους περιορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον φαίνεται. Γιατί όχι;

 

O.T.

btw, δεν ήξερα ότι το ξεσκαρτάρισμα είναι τέτοιο. Έβλεπα τρία ονόματα και νόμιζα ότι το έχουν γράψει παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο το παιχνίδι, θα μπορούσαν για παράδειγμα:

 

  • Από τρία μέχρι πέντε μέλη να προτείνουν από μία πρόταση με κάποια στοιχεία ο καθένας.
  • Από τρία μέχρι πέντε μέλη να γράψουν από μία ιστορία που θα περιλαμβάνει υποχρεωτικά τα παραπάνω στοιχεία.

Επειδή αυτό που κάνω τώρα είναι ουσιαστικά brainstorming, θα επανέλθω κάποια στιγμή με συγκεκριμένα παραδείγματα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα ιδέα. Μένει μόνο να της δώσει και όνομα ο δημιουργός. Εγώ προτείνω το άκρως επιτακτικό "Πάρ'το, γράφ'το"

Link to comment
Share on other sites

Θα με έψηνε να δοκιμάσω. Αν είναι αρκετά ανοιχτό το πλαίσιο,μπορεί να βγει τίποτα καλό.

Link to comment
Share on other sites

Όντως καλή ιδέα! Το θέμα να μην είναι μόνο μία λέξη/έννοια, όπως μέχρι τώρα, αλλά κάτι περισσότερο, όχι όμως τόσο πολύ που να γίνεται περιοριστικό. Έχω να προσφέρω ιδέες/πλοκές όσες θέλετε! Και μία τρόμου!

 

edit: Όχι πάνω από μία ιδέες/υποθέσεις τη φορά, γιατί θα φάμε περισσότερες μέρες να το συζητάμε, παρά να γράφουμε.

Ως προς το όνομα, ας προτείνει κάτι ο δημιουργός. Scanner's Game!

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο το παιχνίδι, θα μπορούσαν για παράδειγμα:

 

  • Από τρία μέχρι πέντε μέλη να προτείνουν από μία πρόταση με κάποια στοιχεία ο καθένας.
  • Από τρία μέχρι πέντε μέλη να γράψουν από μία ιστορία που θα περιλαμβάνει υποχρεωτικά τα παραπάνω στοιχεία.

Επειδή αυτό που κάνω τώρα είναι ουσιαστικά brainstorming, θα επανέλθω κάποια στιγμή με συγκεκριμένα παραδείγματα.

 

 

Μια πρόταση ο καθένας, απο τρια διαφορετικά άτομα, θα δωσει αλλοπρόσαλλα αποτελέσματα νομίζω.

 

Σκοπός είναι να υπάρξει μια κοινη αφετηρία και κάποια κοινά δεδομένα και να αφήσουμε τους συγγραφείς να γράψουν ελέυθερα και χωρίς επιμέρους περιορισμούς κάτι που να τους εκφράζει.

 

Να είναι δηλαδή όπως τους θεματικούς οπου δίνεται μεν μια λέξη, αλλά πέρα απο την λέξη να δίνεται και ένας δρόμος ένα μονοπάτι προς την πορεία της ιστορίας. Μαζί με κάποια επιμέρους μπαχαρικά (στοιχεία) που ίσως θα βοηθάνε στο χτίσιμο της πλοκής χωρίς να είναι υποχρεωτικα όμως.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως καλή ιδέα! Το θέμα να μην είναι μόνο μία λέξη/έννοια, όπως μέχρι τώρα, αλλά κάτι περισσότερο, όχι όμως τόσο πολύ που να γίνεται περιοριστικό. Έχω να προσφέρω ιδέες/πλοκές όσες θέλετε! Και μία τρόμου!

 

edit: Όχι πάνω από μία ιδέες/υποθέσεις τη φορά, γιατί θα φάμε περισσότερες μέρες να το συζητάμε, παρά να γράφουμε.

Ως προς το όνομα, ας προτείνει κάτι ο δημιουργός. Scanner's Game!

 

Δώσε τρόμο στο λαό!

 

Εγώ για όνομα θα προτείνω το "Ψηλός ψηλός καλόγερος και κόκκαλα δεν έχει"laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο το παιχνίδι, θα μπορούσαν για παράδειγμα:

 

  • Από τρία μέχρι πέντε μέλη να προτείνουν από μία πρόταση με κάποια στοιχεία ο καθένας.
  • Από τρία μέχρι πέντε μέλη να γράψουν από μία ιστορία που θα περιλαμβάνει υποχρεωτικά τα παραπάνω στοιχεία.

Επειδή αυτό που κάνω τώρα είναι ουσιαστικά brainstorming, θα επανέλθω κάποια στιγμή με συγκεκριμένα παραδείγματα.

 

 

Μια πρόταση ο καθένας, απο τρια διαφορετικά άτομα, θα δωσει αλλοπρόσαλλα αποτελέσματα νομίζω.

 

Σκοπός είναι να υπάρξει μια κοινη αφετηρία και κάποια κοινά δεδομένα και να αφήσουμε τους συγγραφείς να γράψουν ελέυθερα και χωρίς επιμέρους περιορισμούς κάτι που να τους εκφράζει.

 

Να είναι δηλαδή όπως τους θεματικούς οπου δίνεται μεν μια λέξη, αλλά πέρα απο την λέξη να δίνεται και ένας δρόμος ένα μονοπάτι προς την πορεία της ιστορίας. Μαζί με κάποια επιμέρους μπαχαρικά (στοιχεία) που ίσως θα βοηθάνε στο χτίσιμο της πλοκής χωρίς να είναι υποχρεωτικα όμως.

 

 

 

 

Με μια πρώτη ματιά, φαίνεται πως όντως έχεις δίκιο. Εξ'άλλου, brainstorming έκανα πριν -το είπα άλλωστε. Κάτι σκέφτηκα επιπλέον, αλλά ίσως παραγίνει πολύπλοκο το παιχνίδι, οπότε μάλλον δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Για το όνομα, είμαι ανοιχτός σε προτάσεις γιατί δεν έχω κάτι καλό. Για την πλοκή που λέμε, κι εγώ συμφωνώ με drake να τη γράφει μόνο ο εκάστοτε διοργανωτής. Και πιο εύκολο θα είναι - μόνο ένας θα χρειαζεται για τη διοργάνωση - και η πλοκή θα είναι πιο συγκροτημένη.

 

ΥΓ: Tι θα λέγατε για "trampled road"; Το πατημένος δρόμος ακούγεται τουλάχιστον υπερφίαλο.

Link to comment
Share on other sites

Για το όνομα, είμαι ανοιχτός σε προτάσεις γιατί δεν έχω κάτι καλό. Για την πλοκή που λέμε, κι εγώ συμφωνώ με drake να τη γράφει μόνο ο εκάστοτε διοργανωτής. Και πιο εύκολο θα είναι - μόνο ένας θα χρειαζεται για τη διοργάνωση - και η πλοκή θα είναι πιο συγκροτημένη.

 

ΥΓ: Tι θα λέγατε για "trampled road"; Το πατημένος δρόμος ακούγεται τουλάχιστον υπερφίαλο.

 

Συμφωνώ κι εγώ ότι την πλοκή καλά θα είναι να την ορίζει ένας μόνο και να είναι ο εκάστοτε διοργανωτής.

 

Για όνομα χρειάζεται κάτι πιασάρικο. Να τραβάει το μάτι όταν μπει κανένας καινούργιος μέσα.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε αν είμαστε στην same page που λένε και στο χωριό μου.

Μια εισαγωγή του παρακάτω τυπου αποτυπώνει την ουσία του παιχνιδιου ή ψάχνουμε κάτι διαφορετικο;

 

Ενας γεροδεμένος άντρας μπαίνει σε ένα μπαρ. Καποιους γνωρίζει, κάποιους όχι, και κάποιους νομίζει οτι έχει ξαναδει. Κάθεται, παραγγελνει ποτο και βγαζει κάτι απο την τσεπη του. Ενας αντρας απο τα πίσω τραπέζια τον παρακολουθεί απο την ωρα που μπήκε μέσα. Οταν αφηνει το αντικείμενο που έβγαλε απο την τσεπη του στο μπαρ ο άντρας απο τα πίσω τραπέζια σηκώνεται και πηγαινει προς το μέρος του. Εχει κι αυτός κάτι στο χέρι του...

Κάπως έτσι το φαντάζεστε;

Και να πλάθει ο καθένας την ιστορία όπως του έρχεται στο κεφάλι;

Link to comment
Share on other sites

Με τη διαφορά ότι εγώ προτείνω τα στοιχεία να αφορούν το μεγαλύτερο τμήμα της πλοκής και όχι μόνο το ξεκίνημά της.

 

 

Έβαλα και κάλπη για το όνομα, για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Με τη διαφορά ότι εγώ προτείνω τα στοιχεία να αφορούν το μεγαλύτερο τμήμα της πλοκής και όχι μόνο το ξεκίνημά της.

 

 

Ναι, αυτό φαντάστηκα κι εγώ. Περισσότερη πλοκή έτοιμη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..