Jump to content

Top 10 Sci-Fi κινηματογραφικές ταινίες


Guest old#2065
 Share

Recommended Posts

Guest old#2065

Επειδή έχω την αίσθηση ότι είμαι τουλάχιστον 20 χρόνια μεγαλύτερος από τον μεγαλύτερο της παρέας μας, θα ήθελα να παάρω μια ιδέα για το τι θεωρείται σήμερα κλασικό η πολυ καλο στον κινηματογράφο ε.φ.

Και για να κάνω την αρχή θα προσπαθήσω να θυμηθώ αυτα που άρεσαν σε μένα.

 

1) Metropolis

2) Οδύσσεια του διαστήματος 2001

3) Κουρδιστό πορτοκάλι

4 )Zardoz

5) Allien (μόνο το 1 για εικαστικούς λόγους)

6) Solaris

7) Brazil

8) Blade Runner

9) 5th ellement

10) 12 monkies

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω κι εγώ 10 αγαπημένες ΕΦ ταινίες, χωρίς αρίθμηση:

 

-Event Horizon

-Alien

-2001: Space Odyssey

-Contact

-This Island Earth

-The Shape of Things to Come

-Star Wars: Empire Strikes Back

-Lifeforce

-Matrix Reloaded

-Knowing

Link to comment
Share on other sites

1. Star Wars

2. Star Trek

3. Alien

4. The Matrix

5. Total Recall

6. Inception

7. Terminator

8. Back to the future

9. Serenity

10. Avatar

 

Τιμητικές διακρίσεις : ET , Jurrasic Park, Robocop , War Games , Tron , V for Vendetta , 2001: space odyssey , Transformers , Men in Black, The fifth Element , Predator , Blade Runner, Independance day .....σταματάω εδώ πήρα φόρα mf_sherlock.gif

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Πρέπει να βρω 10 οπωσδήποτε; Δεν είμαι και ο Χατζηγιώργης σε κάτι τέτοια και τα πιο πολλά από αυτά που αναφέρετε εσείς οι περισσότερο "μπασμένοι" στο είδος τα έχω μόνο ακουστά. Μια προσπάθεια σε ανάκατη σειρά:

1. Terminator

2. Gattaca

3. Pleasantville

4. V for Vendetta

5. Exam

6. Terminator II

7. Robocop II

8. Matrix

9. Back to the Future

και (ουφ!)

10.Avatar

 

Όχι, ρε παιδιά, το Independence Day και το 5th element! Ειδικά το Independence Day είναι ένα παλιομοδίτικο κλισέ και μισό! Λες και έχει γυριστεί 20 χρόνια νωρίτερα, όπου δεν υπήρχε η τεχνολογία για τα ΦΟ-ΒΕ-ΡΑ εφέ του Terminator II (που είναι και 5 χρόνια παλιότερο κιόλας). Λίγη περισσότερη φαντασία στην εφ, παρακαλώ, όχι "πετάμε μέσα λίγους εξωγήινους και καθαρίσαμε". Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου.

Κέλλυ, τι θέλεις εσύ εδώ; Και καλά πρέπει να γράψεις δηλαδή; Τι; Τις 10 ταινίες ε.φ. που έχεις δει όλες κι όλες; Και να την πεις για τα γούστα των άλλων; Αδημονούσαμε βλέπεις. :atongue:

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου.

Κέλλυ, τι θέλεις εσύ εδώ; Και καλά πρέπει να γράψεις δηλαδή; Τι; Τις 10 ταινίες ε.φ. που έχεις δει όλες κι όλες; Και να την πεις για τα γούστα των άλλων; Αδημονούσαμε βλέπεις. :atongue:

 

:atongue: στα μούτρα σου. Γράψε κι εσύ, που έχεις δει πολλές, να βλέπω κι εγώ και να μαθαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Χμμμ... Πρέπει να βρω 10 οπωσδήποτε; Δεν είμαι και ο Χατζηγιώργης σε κάτι τέτοια και τα πιο πολλά από αυτά που αναφέρετε εσείς οι περισσότερο "μπασμένοι" στο είδος τα έχω μόνο ακουστά. Μια προσπάθεια σε ανάκατη σειρά:

1. Terminator

2. Gattaca

3. Pleasantville

4. V for Vendetta

5. Exam

6. Terminator II

7. Robocop II

8. Matrix

9. Back to the Future

και (ουφ!)

10.Avatar

 

Όχι, ρε παιδιά, το Independence Day και το 5th element! Ειδικά το Independence Day είναι ένα παλιομοδίτικο κλισέ και μισό! Λες και έχει γυριστεί 20 χρόνια νωρίτερα, όπου δεν υπήρχε η τεχνολογία για τα ΦΟ-ΒΕ-ΡΑ εφέ του Terminator II (που είναι και 5 χρόνια παλιότερο κιόλας). Λίγη περισσότερη φαντασία στην εφ, παρακαλώ, όχι "πετάμε μέσα λίγους εξωγήινους και καθαρίσαμε". Γνώμη μου.

Επειδή το 5th element είναι στις επιλογές μου να ...απολογηθώ. Έχει χιούμορ, έχει αληθοφανή πολυ καλά σκηνικά και έχει MILA YOVOVIC !

Με την ευκαιρία, μηπως ξέρει κανεις πως λέγεται μια ταινεία με έναν φαλακρο με περίεργα μάτια σε ένα σκοτεινο πλανήτη με κάτι σαρκοβόρα (?) πουλιά, που πρέπει να γυρίστηκε και σήκουελ ? Τον έλεγαν Ρέντιγκ η κάτι τέτοιο.Το είδα στην τηλεόραση και είχε ενδιαφέροντα στοιχεία,οχι όμως για top ten.

Για το independence day συμφωνώ.Νομίζω ότι είναι χρήσιμα τα σχόλια αλλά όχι και κράξιμο βρε Κέλλυ μου, γιατί μετά θάρθει οάλλος και θα σου πει τι δουλειά έχει ένα γουέστερν (Avatar) στα ε.φ. (χιχιχι)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το 5th element είναι στις επιλογές μου να ...απολογηθώ. Έχει χιούμορ, έχει αληθοφανή πολυ καλά σκηνικά και έχει MILA YOVOVIC !

Με την ευκαιρία, μηπως ξέρει κανεις πως λέγεται μια ταινεία με έναν φαλακρο με περίεργα μάτια σε ένα σκοτεινο πλανήτη με κάτι σαρκοβόρα (?) πουλιά, που πρέπει να γυρίστηκε και σήκουελ ? Τον έλεγαν Ρέντιγκ η κάτι τέτοιο.

Εμ, εκεί κολάει! Είμαστε στην κατάλληλη ηλικία για να μας κάνει κούκου μια Μίλα!

 

Η ταινία με τον Vin Diesel είναι το Pitch Black (2000) με το πολύ καλύτερο sequel, The Chronicles of Riddick (2004).

Link to comment
Share on other sites

Να και το δικό μου τοπ τεν (χωρίς αξιολογική σειρά):

 

Forbitten Planet

2001 Space Odyssey

Alien

Bladerunner

The Man who Fell to Earth

Star Trek The motion Picture

Star Trek The Wrath of Khan

Dune

Farenight 451

Gattaca

 

Oπως βλέπετε γενικά προτιμω τισ παλιότερε. Οχι πως δεν υπάρχουν και πιο προσφατεσ καλές ταινείες ( βλέπετε εβαλα το Gattaca γι'αυτό τον λόγο θα μπορούσα να είχα βάλει το The Thing) αλλά λείπει η πραγματικά διαφορετική ταινεία.

 

Και npaps δεν είσαι ο μόνος μεγάλος εδώ. Ειμαστε 3-4 ακόμα!

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το 5th element είναι στις επιλογές μου να ...απολογηθώ. Έχει χιούμορ, έχει αληθοφανή πολυ καλά σκηνικά και έχει MILA YOVOVIC !

Με την ευκαιρία, μηπως ξέρει κανεις πως λέγεται μια ταινεία με έναν φαλακρο με περίεργα μάτια σε ένα σκοτεινο πλανήτη με κάτι σαρκοβόρα (?) πουλιά, που πρέπει να γυρίστηκε και σήκουελ ? Τον έλεγαν Ρέντιγκ η κάτι τέτοιο.

Εμ, εκεί κολάει! Είμαστε στην κατάλληλη ηλικία για να μας κάνει κούκου μια Μίλα!

 

Η ταινία με τον Vin Diesel είναι το Pitch Black (2000) με το πολύ καλύτερο sequel, The Chronicles of Riddick (2004).

 

BAH τα ξέχασα τελείως τα Riddick..... καθώς και explorers , last starfighter , black hole, ICE PIRATES all time classic .

 

Και barbarella . Barbarella ftw.

Edited by Dimzar
Link to comment
Share on other sites

Μαθετε μπαλιτσα βρε!Τι 2001 κτλ;Βλεπω Αγγελοπουλο καλυτερα...

 

Σε ρανδομια ορδερια:

 

Μπλεηντ Ρανερ (που ο ανηψιος μου θελει να το δουμε μαζι γιατι επιμενει οτι ειναι παιδικο:huh:)

Εξολοθρευτης 2

Η αυτοκρατορια αντεπιτιθεται

Ματριξ

Ντιουν (αν και δεν ειναι τοσο καλη,ειναι αγαπημενη)

Αλιεν

12 πιθηκοι

V for Vendetta

Watchmen

Inception

Dark city

 

Να,ηδη ξεπερασα το οριο.Και δεν εβαλα ποιοτικες ταινιαρες οπως ξερω γω το Bill and Ted's excellent adventure,Μαντ Μαξ,Predator κτλ.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Πρέπει να βρω 10 οπωσδήποτε; Δεν είμαι και ο Χατζηγιώργης σε κάτι τέτοια και τα πιο πολλά από αυτά που αναφέρετε εσείς οι περισσότερο "μπασμένοι" στο είδος τα έχω μόνο ακουστά. Μια προσπάθεια σε ανάκατη σειρά:

1. Terminator

2. Gattaca

3. Pleasantville

4. V for Vendetta

5. Exam

6. Terminator II

7. Robocop II

8. Matrix

9. Back to the Future

και (ουφ!)

10.Avatar

 

Όχι, ρε παιδιά, το Independence Day και το 5th element! Ειδικά το Independence Day είναι ένα παλιομοδίτικο κλισέ και μισό! Λες και έχει γυριστεί 20 χρόνια νωρίτερα, όπου δεν υπήρχε η τεχνολογία για τα ΦΟ-ΒΕ-ΡΑ εφέ του Terminator II (που είναι και 5 χρόνια παλιότερο κιόλας). Λίγη περισσότερη φαντασία στην εφ, παρακαλώ, όχι "πετάμε μέσα λίγους εξωγήινους και καθαρίσαμε". Γνώμη μου.

 

Βρε συ Κέλλυ...ROBOCOP II?????huh.gif

 

δηλαδή σοβαρά....ROBOCOPII????

 

Αντε το πρώτο είχε την ομορφιά του πρωτοποριακού και κάτι φρέσκο, αλλά....ROBOCOP II?????

 

Με ποιο σκεπτικο;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που δεν συμμετέχω σε τέτοιες λίστες είναι γιατί είναι αδύνατο να αναφέρω μόνο 10. Αγαπημένες ταινίες ε.φ. είναι πάρα-πάρα πολλές, κάποιες παλιές, κάποιες πρόσφατες, άλλες blockbusters, αρκετές b-movies, και μερικές τόσο ιδιαίτερες που ίσως να μην τις έχετε ακουστά. Κι αν ακόμα έφτιαχνα μια 10άδα, κάθε τόσο θα έπρεπε να την αλλάζω γιατί θα θυμόμουν κάποια που είχα ξεχάσει, ή θα έβλεπα μια καινούργια. Ξέρω ένα πράγμα: Γουστάρω το είδος.

 

Αδιαπραγμάτευτη, ανώτερη ακόμα και για να ανήκει σε μια δεκάδα, είναι η original τριλογία του Star Wars: A New Hope - The Empire strikes Back - Return of the Jedi. Δημιουργεί μια αψίδα που καθορίζει τις σημαντικότερες στιγμές της ζωής μου, αυτές που έστρωσαν το μονοπάτι της μετέπειτα ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα επισης και την επικοτατη-αγαπημενη cheesy ταινια μου ως παιδι απο ΕΦ,την ταινια που καθορισε τα σεναρια ολων των παιχνιδιων μου με τα στρατιωτακια κτλ αλλα και που ορισε σε εμενα που δηλωνω οτι δεν πολυασχολουμαι με μουσικη το αγαπημενο μου γκρουπ...

 

 

 

Pathetic earthlings!WHO can save you now?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Contact

 

2. Star Trek: First Contact

 

3. Star Wars: A New Hope

 

4. 2001: A Space Odyssey

 

5. Star Trek: The Motion Picture

 

6. Back to the Future

 

7. Bicentennial Man

 

8. A. I.

 

9. E.T.

 

10. Avatar

 

Οι πρώτες 4 είναι οπωσδήποτε οι πιο αγαπημένες μου. Οι επόμενες μπορεί να παίζουν στις θέσεις που θα τις κατέτασα. Αυτά.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Κέλλυ...ROBOCOP II?????huh.gif

 

δηλαδή σοβαρά....ROBOCOPII????

 

Αντε το πρώτο είχε την ομορφιά του πρωτοποριακού και κάτι φρέσκο, αλλά....ROBOCOP II?????

 

Με ποιο σκεπτικο;

 

:blink: Για την ίδια ταινία μιλάμε; Εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρον το ότι φτιάχνουν ένα ρομπότ από έναν ναρκομανή και γίνεται κι αυτό ναρκομανές και ανοίγει ένα πορτάκι, βγάζει μια δαγκάνα και του βάζουν εκεί το ναρκωτικό, ούτε ενέσεις, ούτε μελανιασμένες φλέβες, όλα καθαρά και τακτοποιημένα. Άσε τις "ειδήσεις από το μέλλον", που ήταν καλή ιδέα για τρόπος παρουσίασης μικρών ιδεών για το πώς θα γίνει, υποτίθεται, ο κόσμος σε λίγο. Και γιατί το πρώτο ήταν πρωτοποριακό και φρέσκο; Αυτά τα υπαρξιακά τύπου είμαι-δεν-είμαι-άνθρωπος-και-από-τι-εξαρτάται δε μου φαίνονται ενδιαφέροντα ούτε πρωτότυπα. Ας πούμε ότι είχε (το δεύτερο) τη σωστή για τα γούστα μου δόση εφ και κοινωνικού σχολίου, με το ναρκωτικό κλπ. Από πρωτοτυπία οκ, ούτε του δεύτερου του έτρεχε από τα μπατζάκια.

 

Bicentennial Man, αγαπητέ Διονύση; Σίγουρα; Αυτό το απλοϊκό παλιομοδίτικο με τον Robin Williams; Τόσο σας ενδιαφέρουν αυτά τα από-τι-εξαρτάται-το-να-θεωρείται-κάποιος-άνθρωπος τύπου διλήμματα; Εγώ το βαρέθηκα, νομίζω το έβλεπα και αργά τη νύχτα και έλεγα "άντε, να πεθάνει να πάμε για ύπνο, τι άλλο θέλει πια, μας έπρηξε". No offence, το νήμα είναι για να συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Το Bicentennial Man είναι στην δική μου τριάδα, όχι απλώς δεκάδα.

Επίσης μέσα στην δεκάδα βρίσκεται και το Α.Ι που πραγματεύεται παρόμοιο θέμα.

 

Είναι και άλλες, αλλά δεν βάζω δεκάδα γιατί είναι πολλές (και διαφορετικές μεταξυ τους).

 

Για το ίδιο Ρομποκοπ μιλάμε.Οκ, γούστα είναι αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Κέλλυ...ROBOCOP II?????huh.gif

 

δηλαδή σοβαρά....ROBOCOPII????

 

Αντε το πρώτο είχε την ομορφιά του πρωτοποριακού και κάτι φρέσκο, αλλά....ROBOCOP II?????

 

Με ποιο σκεπτικο;

 

:blink:

Bicentennial Man, αγαπητέ Διονύση; Σίγουρα; Αυτό το απλοϊκό παλιομοδίτικο με τον Robin Williams; Τόσο σας ενδιαφέρουν αυτά τα από-τι-εξαρτάται-το-να-θεωρείται-κάποιος-άνθρωπος τύπου διλήμματα; Εγώ το βαρέθηκα, νομίζω το έβλεπα και αργά τη νύχτα και έλεγα "άντε, να πεθάνει να πάμε για ύπνο, τι άλλο θέλει πια, μας έπρηξε". No offence, το νήμα είναι για να συζητάμε.

 

None taken. Σίγουρα δεν μπορούμε να έχουμε όλοι τα ίδια γούστα (και ακόμα πιο σίγουρα δεν θα έπρεπε). Κάτι που με έλκει σ'αυτήν την ταινία είναι το γεγονός πως βασίζεται σε ένα αγαπημένο μου βιβλίο (δύο βιβλία στην πραγματικότητα) του Isaac Asimov, συγκεκριμένα το Positronic Man (και τη νουβέλα Bicentennial Man). Θεωρώ την ταινία μια πολύ καλή μεταφορά βιβλίου ε.φ. (σε αντίθεση π.χ. με την ταινία I, Robot που μόνο χαλαρότατα βασίζεται σε έργα του Άσιμοφ) και πολύ καλή επιστημονική φαντασία γενικότερα. Αν και ως κινηματογραφική μεταφορά βιβλίου δεν θα μπορούσε βέβαια να έχει το βάθος του αρχικού βιβλίου, ΚΑΙ η ταινία εξευρευνά και σχολιάζει περισσότερα θέματα από το ερώτημα "τι εστί ο άνθρωπος". Θα σου παραθέσω εδώ ένα μικρό κομμάτι από το σχετικό λήμμα της wikipedia (μεταφρασμένο): . . . η πλοκή (της ταινίας) ερευνά ζητήματα ανθρωπιάς, σκλαβιάς, προκατάληψης, ωρίμανσης, διανοητικής ελευθερίας, κονφορμισμού, σεξ, έρωτα, και θανάτου.

 

 

Πιστεύεις πως τα ζητήματα αυτά είναι παλιομοδίτικα, και τα διλήμματα που γεννούν, είναι "απλοικά" και "παλιομοδίτικα" και πως ο άνθρωπος ή, έστω, ο μέσος θεατής, τα έχει ήδη ξεδιαλύνει και ξεπεράσει ώστε να μην χρειάζεται να παρουσιάζονται στον κινηματογράφο? Εγώ δεν το πιστεύω αυτό καθόλου. Αντίθετα πιστεύω πως τέτοιες ταινίες δεν γίνονται πια (και γενικά δεν γίνονται επιτυχίες) γιατί τείνουμε να έχουμε οπισθοδρομήσει αντί για εξελιχθεί. Όχι απλά πιστεύω πως η ταινία είναι αριστουργηματική από πάμπολλες απόψεις, αλλά είναι τόσο τωρινή και, μάλλον, και "μελλοντική" όσο θα υπάρχουν προκαταλήψεις, ρατσισμός, ξενοφοβία, σεξισμός και άλλα διάφορα που όλοι βλέπουμε και γνωρίζουμε κάθε μέρα.

 

Τέλος, δεν πιστεύω πως μια ταινία που έχει ένα σχετικά αισιόδοξο, αν και πικρόγλυκο, μήνυμα είναι "απλοική", αν αυτό εννούσες. btw, ευχαριστώ για την ευκαιρία, Κέλλυ, να διατυπώσω με περισσότερες λεπτομέρειες το γιατί κατέταξα αυτή την ταινία στις top 10! :)

 

Edit: Να πάρει! Ξέχασα το Close Encounters of the 3d Kind! How could I? ΟΚ. Πρέπει να ξανακάνω τη λίστα!!

 

 

 

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις πως τα ζητήματα αυτά είναι παλιομοδίτικα, και τα διλήμματα που γεννούν, είναι "απλοικά" και "παλιομοδίτικα" και πως ο άνθρωπος ή, έστω, ο μέσος θεατής, τα έχει ήδη ξεδιαλύνει και ξεπεράσει ώστε να μην χρειάζεται να παρουσιάζονται στον κινηματογράφο? Εγώ δεν το πιστεύω αυτό καθόλου. Αντίθετα πιστεύω πως τέτοιες ταινίες δεν γίνονται πια (και γενικά δεν γίνονται επιτυχίες) γιατί τείνουμε να έχουμε οπισθοδρομήσει αντί για εξελιχθεί. Όχι απλά πιστεύω πως η ταινία είναι αριστουργηματική από πάμπολλες απόψεις, αλλά είναι τόσο τωρινή και, μάλλον, και "μελλοντική" όσο θα υπάρχουν προκαταλήψεις, ρατσισμός, ξενοφοβία, σεξισμός και άλλα διάφορα που όλοι βλέπουμε και γνωρίζουμε κάθε μέρα.

 

Τέλος, δεν πιστεύω πως μια ταινία που έχει ένα σχετικά αισιόδοξο, αν και πικρόγλυκο, μήνυμα είναι "απλοική", αν αυτό εννούσες. btw, ευχαριστώ για την ευκαιρία, Κέλλυ, να διατυπώσω με περισσότερες λεπτομέρειες το γιατί κατέταξα αυτή την ταινία στις top 10! :)

 

 

 

Διονύση συμφωνώ και επαυξάνω. Αλλωστε το θέμα του τι είναι ο ανθρωπος απασχολεί την ανθρώπινη σκέψη εδώ και χιλιάδες χρόνια και δεν θα πάψει να την απασχολεί και για χιλιάδες ακόμα. Υπάρχει κανείς που να το έχει απαντήσει; αυτή η στάση του να θεωρούνται τέτοια ερωτήματα παλιομοδίτικα είναι χαρακτηριστικό δείγμα της φτώχιας στην σκέψη, του κυνισμού και της αδιαφορίας που έχουν επικρατησει τα τελευταία χρόναι (worldsmith no offence intended!)

 

Aλλά το Avatar διονύση; μπορεί το θέμα να ηταν πολύ ενδιαφέρον αλλά το διαπραγματεύτηκαν ως κλασσική χολλυγουντιανή υπερπαραγωγή και με εντελώς κλισε και επιφανειακό τρόπο. Ισως θα επρεπε να είχαν δει λιγο star trek για να μαθουν πως διαπραγματεύεται κανείς ενα τέτοιο θέμα.

Το Α.Ι. το αφησα απέξω απο τα δέκα αλλά θα ηταν σίγουρα το ενδέκατο μαζί με το silent running (που πόσοι το ξέρουνε; )

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα παιδες αλλα τις ταινιες εγω-και πολλοι αλλοι-τις βλεπω για να διασκεδαζω πρωτα και κυρια.Καλα τα νοηματα και τα ερωτηματα που θετει η Α η η Β ταινια αλλα αν θελω φιλοσοφικα ερωτηματα δεν θα κατσω να δω ταινια του Χολυγουντ για να μου τα θεσει,ποσο μαλλον για να μου τα απαντησει.

Υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια οπου η φιλοσοφια ειναι το παν...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα παιδες αλλα τις ταινιες εγω-και πολλοι αλλοι-τις βλεπω για να διασκεδαζω πρωτα και κυρια.Καλα τα νοηματα και τα ερωτηματα που θετει η Α η η Β ταινια αλλα αν θελω φιλοσοφικα ερωτηματα δεν θα κατσω να δω ταινια του Χολυγουντ για να μου τα θεσει,ποσο μαλλον για να μου τα απαντησει.

Υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια οπου η φιλοσοφια ειναι το παν...

 

 

 

 

 

 

Δεν μπορεί κανείς να διασκεδάσει με μια ιστορία που εχει να πει και κάτι παραπάνω; γαιτί αυτά τα δύο τίθονται αντιπαραθετικά;

Ισως να φταίει βέβαια το ότι είμαι κάπως cerebral στην διασκέδαση μου. Θέλω μια ταινεία να προσθέτει κάτι στην σκέψη μου (χωρίς να αποκλείω και αυτές που είναι απλά καλές περιπέτειες αλλά δεν θα τις εβαζα στο τοπ τεν)

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

τις βλεπω για να διασκεδαζω πρωτα και κυρια

Οπως βλεπεις εχω απαντησει ηδη,στην ιδια ακριβως προταση.

Απο εκει και περα ο Bicentenial Man μου φανηκε μετριοτατη ταινια.Καλα χρυσα τα νοηματα και τα ερωτηματα αλλα πως το λενε βρε αδερφε,περα απο αυτο δεν ειχε τιποτα η ταινια.Πιο καλη θα ηταν να ειχε γυριστει σε ενα γραφειο οπου θα διαβαζαν αρθρα για το τι σημαινει να εισαι ανθρωπος και ποια ειναι η διαχωριστικη γραμμη κτλ.Το ντοκιμαντερ θα μου αρεσε,η ταινια οχι.:p

Link to comment
Share on other sites

τις βλεπω για να διασκεδαζω πρωτα και κυρια

Οπως βλεπεις εχω απαντησει ηδη,στην ιδια ακριβως προταση.

Απο εκει και περα ο Bicentenial Man μου φανηκε μετριοτατη ταινια.Καλα χρυσα τα νοηματα και τα ερωτηματα αλλα πως το λενε βρε αδερφε,περα απο αυτο δεν ειχε τιποτα η ταινια.Πιο καλη θα ηταν να ειχε γυριστει σε ενα γραφειο οπου θα διαβαζαν αρθρα για το τι σημαινει να εισαι ανθρωπος και ποια ειναι η διαχωριστικη γραμμη κτλ.Το ντοκιμαντερ θα μου αρεσε,η ταινια οχι.:p

 

 

Δεν μου εδωσες την εντυπωση οτι απαντησες. Δηλαδή για να διασκεδασεις δεν χρειαζεσαι η δεν θέλεις περισσότερα/πιο δύσκολα ερωτήματα;

Και δεν αναφερόμουν ειδικά στο Bicentential men, μιλούσα γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ας εχει και 800 000 φιλοσοφικα πολιτικοκοινωνικοοικονομικα ερωτηματα.Η ας μην εχει.Δεν βλεπω τις ταινιες για αυτο οποτε αν ειναι το μονο καλο που εχουν με αφηνουν αδιαφορο.Αν δεν εχουν αλλα εχουν αλλα καλα που με τραβανε δεν θα κατσω να πω "αχ,καλη θα ηταν η τετοια αλλα της ελειπαν τα βαθυτερα νοηματα".

Η αναλογια στα βιβλια ειναι πχ οτι δεν με ενδιαφερει αν ειναι βαθυστοχαστο το Lord of Light,το Dune,το Ελρικ,το Ετοιμοθανατη Γη κτλ.Αλλα εχω διαβασει και αρκετα βιβλια φιλοσοφιας,και πολλα βιβλια που πιστευω ολοι οι γνωστοι μου θα βρισκανε βαρετα κι ανουσια.Δεν ειναι ομως μυθιστορηματα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειπα ότι θα πρέπει να είναι το μονο καλό που πρέπει να έχουν. Ανν η ταινεία δεν εχει καλή ιστορία, σκηνοθεσία κλπ τοτε τα ερωτηματα δεν φτάνουν .Και αντιστοιχως ανν έχει μόνο τα άλλα πάλι δεν μου φτάνει τουλάχιστον για να την βάλω στο τοπ τεν. Και θα είχα περισσότερες απαιτησεις στην σκηνοθεσία κλπ μιας τέτοιας ταινείας για να αντικαταστησει τους προβληματισμους που της λείπουν.

τέλος η τέχνη (κινηματογραφική η άλλη) είναι και αυτή πηγη σκέψης με διαγορετικό τρόπο από τα δοκίμια φιλοσοφικά και άλλα (από τα οποία εχω και εγω διαβάσει πατα πολλά)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Top 10 Sci-Fi κινηματογραφικές ταινίες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..