Jump to content

Top 10 Sci-Fi κινηματογραφικές ταινίες


Guest old#2065
 Share

Recommended Posts

Πιστεύεις πως τα ζητήματα αυτά είναι παλιομοδίτικα, και τα διλήμματα που γεννούν, είναι "απλοικά" και "παλιομοδίτικα" και πως ο άνθρωπος ή, έστω, ο μέσος θεατής, τα έχει ήδη ξεδιαλύνει και ξεπεράσει ώστε να μην χρειάζεται να παρουσιάζονται στον κινηματογράφο? Εγώ δεν το πιστεύω αυτό καθόλου. Αντίθετα πιστεύω πως τέτοιες ταινίες δεν γίνονται πια (και γενικά δεν γίνονται επιτυχίες) γιατί τείνουμε να έχουμε οπισθοδρομήσει αντί για εξελιχθεί. Όχι απλά πιστεύω πως η ταινία είναι αριστουργηματική από πάμπολλες απόψεις, αλλά είναι τόσο τωρινή και, μάλλον, και "μελλοντική" όσο θα υπάρχουν προκαταλήψεις, ρατσισμός, ξενοφοβία, σεξισμός και άλλα διάφορα που όλοι βλέπουμε και γνωρίζουμε κάθε μέρα.

 

Τέλος, δεν πιστεύω πως μια ταινία που έχει ένα σχετικά αισιόδοξο, αν και πικρόγλυκο, μήνυμα είναι "απλοική", αν αυτό εννούσες. btw, ευχαριστώ για την ευκαιρία, Κέλλυ, να διατυπώσω με περισσότερες λεπτομέρειες το γιατί κατέταξα αυτή την ταινία στις top 10! :)

 

 

 

Διονύση συμφωνώ και επαυξάνω. Αλλωστε το θέμα του τι είναι ο ανθρωπος απασχολεί την ανθρώπινη σκέψη εδώ και χιλιάδες χρόνια και δεν θα πάψει να την απασχολεί και για χιλιάδες ακόμα. Υπάρχει κανείς που να το έχει απαντήσει; αυτή η στάση του να θεωρούνται τέτοια ερωτήματα παλιομοδίτικα είναι χαρακτηριστικό δείγμα της φτώχιας στην σκέψη, του κυνισμού και της αδιαφορίας που έχουν επικρατησει τα τελευταία χρόναι (worldsmith no offence intended!)

 

Aλλά το Avatar διονύση; μπορεί το θέμα να ηταν πολύ ενδιαφέρον αλλά το διαπραγματεύτηκαν ως κλασσική χολλυγουντιανή υπερπαραγωγή και με εντελώς κλισε και επιφανειακό τρόπο. Ισως θα επρεπε να είχαν δει λιγο star trek για να μαθουν πως διαπραγματεύεται κανείς ενα τέτοιο θέμα.

Το Α.Ι. το αφησα απέξω απο τα δέκα αλλά θα ηταν σίγουρα το ενδέκατο μαζί με το silent running (που πόσοι το ξέρουνε; )

 

Να σου πω την αλήθεια, έχοντας ξεχάσει απ'έξω το Close Encounters of the Third Kind θα έπρεπε να ξανακάνω τη λίστα μου και το Άβαταρ δεν θα έμπαινε στα 10 πρώτα. Όμως θα έμπαινε στα Τοπ 20 μου γιατί, όπως έλεγε κι ο Χείρων, βλέπει κανείς μια ταινία και από άποψη απλής διασκέδασης. Δηλαδή και η τενχική, κινηματογραφική πλευρά μετράει και οπωσδήποτε το Άβαταρ είναι κορυφαίο από αυτή την άποψη.

 

Βέβαια μερικοί από μας, όπως και συ, προτιμάμε να υπάρχουν και κάποια παραπάνω νοήματα σε μια ταινία, ακόμα και του Χόλυγουντ. Γι'αυτό ίσως και δεν γίνονται μεγάλες επιτυχίες όσες περιέχουν τέτοια νοήματα που ο συνήθης θεατής τα βαριέται. Αυτό όμως δεν τις κάνει λιγότερο καλές. Είναι και κάπου θέμα προκατάληψης ίσως. (Αυτό το σχόλιο δεν έχει να κάνει με το εκείνο της wordsmith, ούτε και αποτελεί απάντηση σε κάποιο ποστ της).

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα οταν ποσταρω τοπ10 ποσταρω αυτα που μου αρεσαν.Αντικειμενικα,σκηνοθετικα,σεναριογραφικα,απο αποψεως ερμηνειων κτλ μπορει να ειναι εντελως διαφορετικη η δεκαδα.Αλλα δεν ειμαι κριτικος κινηματογραφου.

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο κάνουμε όλοι. Και ειδικά οι κριτικοί κινηματογράφου κι ας παρουσιάζουν τα πράγματα ως αντικειμενικά. Αυτό είναι και το μόνο "ταλέντο" τους εξ άλλου.

 

 

 

 

Προσωπικά προτιμώ να έχει μια ταινία κάποια νοήματα, να εξερευνά ή έστω αγγίζει, κάποια πράγματα. Όχι γιατί θα τη δω ως φιλοσοφικό δοκίμιο αλλά γιατί αυτά τα νοήματα προσθέτουν βάθος σε μια ταινία. Κι αυτό μ'άρεσει πολύ. Ειδικά αν μ'αρέσει η ταινία γενικά.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Εγω προσωπικα οταν ποσταρω τοπ10 ποσταρω αυτα που μου αρεσαν.Αντικειμενικα,σκηνοθετικα,σεναριογραφικα,απο αποψεως ερμηνειων κτλ μπορει να ειναι εντελως διαφορετικη η δεκαδα.Αλλα δεν ειμαι κριτικος κινηματογραφου.

Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιάννη ,άλλωστε αυτό ήταν το σκεπτικό μου για τη δημιουργία του topic.

Με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολουθώ ποιά έργα δεν λείπουν απο τα περισσότερα top ten αλλά και ποιά (δικά μου) απουσιάζουν εντελώς π.χ Clokwork orrange,Solaris,Brazil.

Όσο για τη σχέση πρωτότυπου ταινίας έχω ένα χτυπητό παράδειγμα αποτυχίας. Το αριστούργηματικό κόμικ του Enki Bilal "Η γιορτή των Αθανάτων"το θεωρώ παπάρα στην κινηματογραφική του μεταφορά .

Edited by npaps
Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε απο ταινιες φαντασυ,μια απο τις κορυφαιες εχει μετριους διαλογους,μετρια εφφε(καλουτσικα για την εποχη τους) και μετριες ερμηνειες απο τους κεντρικους ηρωες που τους υποδυονται(οσο μπορουν δηλαδη) ενας μποντιμπιλντερας,ενας σερφερ και μια χορευτρια αν θυμαμαι καλα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα οταν ποσταρω τοπ10 ποσταρω αυτα που μου αρεσαν.

 

Ολοι αυτό κάνουμε. Αλλά προφανως ο καθενας μας έχει διαφορετικά κριτήρια. αν και για τα γούστα λέγεται δεν μπορεί να γινει συζήτηση νομιζω οτι τουλάχιστον είναι δυνατον η συζητηση /αντιπαραθεση διαφορετικων κριτηριων να κάνει οποιονδηποτε από εμας να σκεφτει λιγο διαφορετικα. Αλλωστε τα γουστα μας δεν παραμενουν αναλοιωτα σε ολη την ζωή μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα οταν ποσταρω τοπ10 ποσταρω αυτα που μου αρεσαν.

 

Ολοι αυτό κάνουμε. Αλλά προφανως ο καθενας μας έχει διαφορετικά κριτήρια. αν και για τα γούστα λέγεται δεν μπορεί να γινει συζήτηση νομιζω οτι τουλάχιστον είναι δυνατον η συζητηση /αντιπαραθεση διαφορετικων κριτηριων να κάνει οποιονδηποτε από εμας να σκεφτει λιγο διαφορετικα. Αλλωστε τα γουστα μας δεν παραμενουν αναλοιωτα σε ολη την ζωή μας.

 

Αληθινά λόγια! ;) Eξ άλλου γι'αυτό και απάντησα πιο πάνω στη wordsmith που ρώτησε για το Bicentennial Man.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πως και δεν έχει βάλει κανείς την πρώτη ταινία "Ο πλανήτης των Πιθήκων"; Ήταν πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι διαολε!"Ζουνε αναμεσα μας"!I have come here to chew bubblegum and kick ass...And I'm all out of bubblegum!:camper:

Και βεβαια η παντελως ακυρη σκηνη με το ΞΥΛΟ.Ξυλο για το ξυλο.:boxing:Τι να μας πει το μπαησεντενιαλ μαν....

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω τη δική μου λίστα μια που στην πρώτη είχα ξεχάσει το CE3K. Άλλαξα επίσης τη θέση μερικών ταινιών, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο το Bicentennial Man ύστερα από . . . "ωριμότερη" σκέψη. ;)

 

1. Contact

 

2. Star Trek: First Contact

 

3. Star Wars: A New Hope

 

4. 2001: A Space Odyssey

 

5. Bicentennial Man

 

6. Star Trek: The Motion Picture

 

7. Close Encounters of the Third Kind

 

8. Back to the Future

 

9. A.I.

 

10. E.T.

 

 

 

 

 

Τέλος, αν έβαζα 11η και 12η ταινία θα ήταν οι: Άβαταρ, και Blade Runner.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Κέλλυ...ROBOCOP II?????huh.gif

 

δηλαδή σοβαρά....ROBOCOPII????

 

Αντε το πρώτο είχε την ομορφιά του πρωτοποριακού και κάτι φρέσκο, αλλά....ROBOCOP II?????

 

Με ποιο σκεπτικο;

 

:blink: Για την ίδια ταινία μιλάμε; Εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρον το ότι φτιάχνουν ένα ρομπότ από έναν ναρκομανή και γίνεται κι αυτό ναρκομανές και ανοίγει ένα πορτάκι, βγάζει μια δαγκάνα και του βάζουν εκεί το ναρκωτικό, ούτε ενέσεις, ούτε μελανιασμένες φλέβες, όλα καθαρά και τακτοποιημένα. Άσε τις "ειδήσεις από το μέλλον", που ήταν καλή ιδέα για τρόπος παρουσίασης μικρών ιδεών για το πώς θα γίνει, υποτίθεται, ο κόσμος σε λίγο. Και γιατί το πρώτο ήταν πρωτοποριακό και φρέσκο; Αυτά τα υπαρξιακά τύπου είμαι-δεν-είμαι-άνθρωπος-και-από-τι-εξαρτάται δε μου φαίνονται ενδιαφέροντα ούτε πρωτότυπα. Ας πούμε ότι είχε (το δεύτερο) τη σωστή για τα γούστα μου δόση εφ και κοινωνικού σχολίου, με το ναρκωτικό κλπ. Από πρωτοτυπία οκ, ούτε του δεύτερου του έτρεχε από τα μπατζάκια.

 

Bicentennial Man, αγαπητέ Διονύση; Σίγουρα; Αυτό το απλοϊκό παλιομοδίτικο με τον Robin Williams; Τόσο σας ενδιαφέρουν αυτά τα από-τι-εξαρτάται-το-να-θεωρείται-κάποιος-άνθρωπος τύπου διλήμματα; Εγώ το βαρέθηκα, νομίζω το έβλεπα και αργά τη νύχτα και έλεγα "άντε, να πεθάνει να πάμε για ύπνο, τι άλλο θέλει πια, μας έπρηξε". No offence, το νήμα είναι για να συζητάμε.

 

 

χαχαχα Είσαι Θεά!!

Τα 'σπασε η ανάλυση για το Robocop 2 και εγώ το θεωρώ υπερ-καλτ διαμαντάκι και εννοείται "μπακ του δε φιουτσα",λέμε όχι στην σοβαροφάνεια.

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δέκα αγαπημένες Sci-Fi ταινίες. Αν και δεν είμαι απόλυτος με την σειρά που τα έβαλα, εκτός φυσικά του πρώτου που για εμένα είναι η κορυφαία όλων των εποχών.

 

 

1) 2001: A Space Odyssey (1968)

 

2) Blade Runner (1982)

 

3) Twelve Monkeys (1995)

 

4) Planet of the Apes (1968)

 

5) The Matrix (1999)

 

6) The Day the Earth Stood Still (1951)

 

7) Avatar (2009)

 

8) The Time Machine (1960)

 

9) Aliens (1986)

 

10) The Incredible Shrinking Man (1957)

Edited by Klaatu
Link to comment
Share on other sites

1) Twelve Monkeys

2) Blade Runner

3) Dark City

4) Terminator II

5) Brazil

6) Primer

7) The Matrix

8) Alien

9) I, robot

10) Tron

 

Απο κοντα Total Recall, AI, Terminator, Back to the Future, Serenity και καποιες ταινιες Star Trek (Wrath of Khan, Undiscovered Country και αυτη του 2009).

Link to comment
Share on other sites

1) Total recall

2) Bicentennial Man

3) Alien

4) Back to the future

5) Blade runner

6) Κουρδιστο πορτοκάλι

7) Terminator

8) Tron

9) Avatar

10) The Matrix

 

Υ.Γ. Ρε παιδιά αυτό το Brazil πως το είδατε; Λυπηθηκα τις 2 μιση ώρες που χαράμισα από τη ζωή μου. Κουραστικό κ απάλευτο...

Link to comment
Share on other sites

Aliens (1986)

 

Terminator II (1991)

 

Blade Runner (1982)

 

Solyaris (1972)

 

The 5th element (1997)

 

The day the earth stood still (1951)

 

The fly (1986)

 

Close Encounters of the Third Kind (1977)

 

2001: A space odyssey (1968)

 

Stalker (1979), They live (1988)

 

 

Χωρίς αυτήν τη σειρά και με αρκετά διαμάντια εκτός 10δας. (Star Trek II, The matrix, Avatar, Planet of the Apes, 12 monkeys, Children of men, Clockwork orange, Dark city, Metropolis...)

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Ρε παιδιά αυτό το Brazil πως το είδατε; Λυπηθηκα τις 2 μιση ώρες που χαράμισα από τη ζωή μου. Κουραστικό κ απάλευτο...

Ο κάθε άνθρωπος βρίσκει διαφορετικά πράγματα σε ένα έργο τέχνης. Καλό ή κακό, συχνά τα όρια είναι ρευστά.

 

Ακόμα και αν δεν αρέσει σε κάποιον η εν λόγω ταινία όμως, (πράγμα πολύ πιθανό, εικοσιεπτά χρόνια μετά, και με το πέρασμα σε μια άλλη εποχή, την ηλεκτρονική), μόνο και μόνο για εκείνη τη σκηνή (εκείνο το ποίημα σε εικόνα) με τον άνθρωπο που χάνεται μέσα στη χαρτούρα, είναι για 'μένα μέσα στις 5 πιο αξιόλογες ταινίες που έχουν βγει ή θα βγουν ποτέ.

 

edit:

Για να είμαι και λίγο μέσα στο θέμα όμως, ας αναφέρω κι εγώ μερικές που θυμάμαι πιο ευχάριστα και έντονα από άλλες. Με τυχαία σειρά:

Brazil

Mad Max (τη θυμάμαι ελάχιστα, αλλά μου έχει μείνει πολύ έντονα το κλίμα της, που όταν την είδα, πολύυυ παλιά, με είχε εντυπωσιάσει).

Blade Runner

The Thirteenth Floor

Matrix

Truman Show

Avatar

Κάτι ταινίες με ανδροειδή (όπως αυτή με τον Ρόμπιν Γουίλιαμς και η άλλη με το αγοράκι που το αγόρασαν για γιο) που πάντα με στεναχωρούν πάρα πολύ αλλά, μαζοχιστικά σχεδόν, κάθομαι και τις βλέπω γιατί μου αρέσει με αγγίζει αυτό το θέμα.

 

 

(Ευχαριστώ όσους άντεξαν να διαβάσουν ολόκληρο το ποστ μου).

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Top 10 Sci-Fi κινηματογραφικές ταινίες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..