Jump to content

Πλοτς! #1 (kitsos vs Naroualis vs Nihilio vs Nirgal vs Nienor)


aScannerDarkly
 Share

Πλοτς! #1  

12 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία σας άρεσε περισσότερο;


This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Εσυ θα διχάσεις το κοινό έτσι κι αλλιώς...

Δράκοι σε συμπαντικό σέττινγκ, τοποθετημένοι στην βιβλιοθήκη Ε.Φ;

Φωτιές θα ανάψεις!laugh.gif

 

Το σκέφτηκα και νομίζω ότι για εκεί είναι...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nienor

    10

  • Naroualis

    10

  • aScannerDarkly

    22

  • Nirgal

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κανένα πρόβλημα από τη μία σου συμπαίχτρια, κύριος. Εξάλλου, είναι το πρώτο και η πρώτη ιστορία του που ολοκληρώθηκε, επομένως δε μπορούμε να είμαστε και σίγουροι πως ο σκελετός ήταν όντως για 3.500. Απλά θα πρότεινα να μπορούν να ξεφύγουν όλοι :) -όχι εγώ, όχι, εγώ δε γράφω τόσο μεγάλα πράγματα :p-

 

Εγώ δε θα τη διαβάσω μέχρι να ολοκληρώσω (μια ιστορία) και να την ανεβάσω γιατί δεν την παλεύω ποτέ με αυτό. Πάντα στο τέλος. Καλή επιτυχίαααα :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι για να γίνει κουβεντούλα, σε ποιο είδος γράφετε οι διαγωνιζόμενοι;

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε λίγο σε τι έκταση θα φτάσετε και οι υπόλοιποι για να δούμε τι θα κάνουμε με το όριο λέξεων; Λέω εγώ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

@ Ντρέικ: νταρκ φάντασυ, όπως το κόβω. Για την ακρίβεια είμαι σε ανάλογο mood με αυτό.

 

Γενικά: Θα έλεγα, εφόσον οι ιστορίες είναι αυστηρά πέντε ότι δεν έχει και τόση σημασία το όριο λέξεων. Ακόμα κι αν γράψουμε όλοι από 5000, πάλι παλεύονται να διαβαστούν από όποιος θελήσει να ψηφίσει και να σχολιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω διακρίνει οτι το επίπεδο αρκετών συγγραφέων έχει ανέβει πολύ για να υπάρχουν όρια στις λέξεις (μιλάω απο την στιγμη που γράφτηκα εγώ στο sff. Φανταζομαι οτι απο ακόμη παλιότερα, οταν δηλαδή δημιουργήθηκαν οι κανόνες των διαγωνισμών, η ποιοτική διαφορά στην γραφή είναι τεράστια).

 

Οι ιδέες πολλών έχουν γίνει πολύ περίπλοκες και η ποιότητα των διηγημάτων είναι για έκδοση πολλές φορές.

Στους θεματικούς διαγωνισμούς έγινε μια αυξηση ορίου στις λέξεις αλλά και πάλι είναι μικρή. Καταλαβαίνω βέβαια οτι όταν υπάρχουν 20-25 συμμετοχές πρέπει να κρατηθεί η μπάλα χαμηλά, γιατί στο σύνολο των ιστοριών μπορεί να ξεφύγουμε πάνω απο τις 100.000 λέξεις.

 

Στους μικρής συμμετοχής όμως διαγωνισμούς που είναι one on one (write off, ρακόρ, ατάκα κι επι τόπου) ή έστω λίγων συμμετοχών (Πλοτς, Φεστιβαλικοι τύπου Ερινυών κ.α) καλό είναι να καταργηθεί το όριο λέξεων.

 

Υ.Γ Προσωπική πρόταση έτσι; Μην πέσετε να με φάτε όσοι διαφωνείτεlaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως αυτό

Εγώ έχω διακρίνει οτι το επίπεδο αρκετών συγγραφέων έχει ανέβει πολύ
δεν πάει μαζί με αυτό:
για να υπάρχουν όρια στις λέξεις

 

Ίσα ίσα, το αντίθετο θεωρώ πρόκληση για παρακάτω. Το "τώρα που έμαθες να γράφεις, μάθε και να πετάς" :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως αυτό

Εγώ έχω διακρίνει οτι το επίπεδο αρκετών συγγραφέων έχει ανέβει πολύ
δεν πάει μαζί με αυτό:
για να υπάρχουν όρια στις λέξεις

 

Ίσα ίσα, το αντίθετο θεωρώ πρόκληση για παρακάτω. Το "τώρα που έμαθες να γράφεις, μάθε και να πετάς" :p

 

Αυτό ισχύει μονο με την παραδοχή οτι κάποιος συγγραφέας που είναι ικανός, πρέπει σε όσο το δυνατόν λιγότερες λέξεις να περικλείσει πολλά νοήματα ή πολλές οπτικές γωνίες μιας ιστορίας. Παραδοχή που δεν την ασπάζονται όλοι.

 

Και πάλι όμως η ικανότητα συμπύκνωσης μιας ιστορίας δεν είναι πανάκεια για να χαρακτηριστεί κάποιος συγγραφέας καλός. Είναι μόλις ένα και μονο skill απο τα πολλά που οφείλει να έχει κάποιος συγγραφές για να χαρακτηριστεί καλός.

 

Ειδικά οταν η συμπύκνωση έρχεται σε τέτοιο βαθμό που λόγο πολλών χαρακτήρων πολλές φορές ή πολλών συμβάντων, αναγκαστικά μένουν κενά (που βρισκονται μονο στο μυαλό του συγγραφέα αφου δεν έχουν αποτυπωθεί στις ιστορίες). Πόσες φορές έτυχε να πούμε για κάποιες ιστορίες "Χρειαζόσουν άλλες 500 λέξεις για...";

 

Anyway, όπως είπα και παραπάνω είναι απλά μια προσωπική πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως αυτό

Εγώ έχω διακρίνει οτι το επίπεδο αρκετών συγγραφέων έχει ανέβει πολύ
δεν πάει μαζί με αυτό:
για να υπάρχουν όρια στις λέξεις

 

Ίσα ίσα, το αντίθετο θεωρώ πρόκληση για παρακάτω. Το "τώρα που έμαθες να γράφεις, μάθε και να πετάς" :p

Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω με αυτό. Όταν είσαι πραγματικά καλός συγγραφέας θα γράψεις κάτι καλό ανεξάρτητα από τους περιορισμούς. Το ότι οι πιο πολλές ιστορίες στους διαγωνισμούς καταλήγουν να κόβονται για να χωρέσουν και να ψηφίζονται ως τέτοιες, κάτι κάνουμε λάθος οι συγγραφείς.

 

Όμως

Γενικά: Θα έλεγα, εφόσον οι ιστορίες είναι αυστηρά πέντε ότι δεν έχει και τόση σημασία το όριο λέξεων. Ακόμα κι αν γράψουμε όλοι από 5000, πάλι παλεύονται να διαβαστούν από όποιος θελήσει να ψηφίσει και να σχολιάσει.

εδώ θα συμφωνήσω. 3-χίλιαρες ιστορίες έχουμε μπόλικες, με τόσες λίγες συμμετοχές μας παίρνει να ανεβάσουμε λίγο το όριο για να δούμε κάτι το διαφορετικό.

 

 

ΥΓ: Εγώ γράφω κάτι που μάλλον είναι Science Fantasy αν και δεν ξέρω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία συζήτηση, αλλά πρέπει να επανέλθω σε αυτό που μας αφορά αυτή τη στιγμή. Οι περισσότεροι λογοτεχνικοί διαγωνισμοί έχουν ένα όριο λέξεων και υπάρχει λόγος γι' αυτό. Ναι, δεν είναι πολλές οι ιστορίες, αλλά και στο write off είναι μόνο δύο συνήθως, και πάλι υπάρχει όριο. Το ζητούμενο είναι να διαβαστούν από τον κόσμο.

 

Δεν ξέρω. Νομίζω θα περιμένω λίγο ακόμα για να δω πώς πάει - άλλωστε το είπα και ο ίδιος, είναι πρώτη φορά και δεν ξέρω τι μπορεί να δώσει ένα σχέδιο πλοκής με αυτά τα στοιχεία. Μπορεί όντως να είναι περίπλοκο.

 

Και, για να πω κάτι άλλο, αυτή τη στιγμή με αυτόν τον τρόπο, ξέρω ότι καθυστερώ τα πιθανά σχόλια του Nirgal αν τελικά δε συμμετάσχει στο διαγωνισμό. Αλλά βιάστηκες κι εσύ βρε παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Το νταρκ φάντασυ που ξεκίνησα δεν ξέρω αν θα καταλήξει τόσο νταρκ όσο θα ήθελα. Όου γουέλ. Η ιστορία είναι αυτή που είναι και δε με πολυνοιάζει στην τελική η κατηγοριοποίησή της.

 

Από την άλλη, έχω την υποψία ότι κι εγώ θα ξεφύγω από τις 3000 λέξεις. Όχι πάρα πολύ, αλλά εκεί γύρω στις 4, 4 παρά το βλέπω να βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Και, για να πω κάτι άλλο, αυτή τη στιγμή με αυτόν τον τρόπο, ξέρω ότι καθυστερώ τα πιθανά σχόλια του Nirgal αν τελικά δε συμμετάσχει στο διαγωνισμό. Αλλά βιάστηκες κι εσύ βρε παιδί μου.

Ώπα! Δηλαδή δεν έπρεπε να κάνουμε σχόλια πριν τελειώσουν κι οι άλλοι;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το αν συμμετάσχει τελικά... Αλλά δε βαριέσαι, δεν έγινε και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια μου, απόψε λίγη η διορία, γράφει άλλος (πέραν του Νιργκάλ που μας ξεπέταξε:friends: ) ή θα γίνει το πενταπλό διπλό. FYI, μάλλον τελειώνω σε λίγο κι εγώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γράφω, μα δεν το προλαβαίνω το αποψινό. Με μεγάλη χαρά και ανακούφιση θα δεχόμουν μια μικρή παράταση! :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, τι θα λέγατε για δυο μερούλες; Επισης, μιας και δεν έχουμε feedback, λέω να γίνει δεκτή η ιστορία του Nirgal. Θα δούμε μονάχα για στατιστικούς λόγους και για το μέλλον του παιχνιδιού στις πόσες λέξεις σταμάτησαν οι άλλοι. Για τώρα, γράψτε έως 5500 λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, τι θα λέγατε για δυο μερούλες; Επισης, μιας και δεν έχουμε feedback, λέω να γίνει δεκτή η ιστορία του Nirgal. Θα δούμε μονάχα για στατιστικούς λόγους και για το μέλλον του παιχνιδιού στις πόσες λέξεις σταμάτησαν οι άλλοι. Για τώρα, γράψτε έως 5500 λέξεις.

 

ΝΑΙ, σε όλα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry αν από τη βιασύνη μου να ανεβάσω την ιστορία προκάλεσα αλλαγές, αλλά είναι η πρώτη φορά που έγραψα κάτι ακολουθώντας οδηγίες και δεν μπορώ παρά να παραδεχτώ ότι δεν περίμενα ότι θα τα κατάφερνα.

Τελικά, όμως, σηκώνει μεγάλη κουβέντα το αν θα έπρεπε να γίνει αποδεκτή η ιστορία μου και ίσως το μόνο που έσωσε την συμμετοχή, είναι ότι ο διαγωνισμός είναι ο πρώτος του είδους.

 

Η έμπνευση σίγουρα αποτελεί τη μεγαλύτερη πρόκληση για να γράψει κάποιος, αλλά τελικά και οι υπόλοιποι όροι (όριο χρόνου και μεγέθους) πρέπει να λαμβάνονται πολύ σοβαρά. Εγώ σίγουρα απέτυχα στο ζήτημα του μεγέθους. Αν και όταν ξαναλάβω μέρος σε κάποιον διαγωνισμό του forum, η τήρηση του μεγέθους του διηγήματος πιστεύω ότι ίσως αποτελέσει μεγαλύτερη πρόκλησει για μένα, με την προϋπόθεση, βέβαια, ότι θα γράψω έστω και κάτι.

 

Ειλικρινά, δεν θα με πείραζε αν η ιστορία μου έβγαινε σκτός συναγωνισμού, αλλά σας ευχαριστώ που την δεχτήκατε.

Edited by Nirgal
Link to comment
Share on other sites

Πίστευα ότι δε θα το χρειαζόμουν, αλλά τελικά το χρειάζομαι το παρατασάκι. Θέλει ένα καλό πέρασμα το κομμάτι μου, είναι μάλλον για πολύ ντομάτα όπως το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

30 Ιουνίου μεσάνυχτα, το πρώτο Πλοτς! φτάνει στο τέλος του με παφλασμό, μουσκεύοντας όλους τους παρευρισκόμενους. Για να δούμε τι θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω: Σήμερα τα μεσάνυχτα το κλείνουμε το τάβλι.

Link to comment
Share on other sites

:o

 

Καταρχάς, χίλια συγνώμη για την εξαφάνιση (είχα άλλο ένα ατυχηματάκι), απλά έπαθα ένα ψιλοσόκ γιατί είχα καταλάβει πως τελειώνουμε την άλλη Τρίτη. Θα κάνω ό,τι μπορώ για σήμερα το βράδυ, αλλά επειδή αύριο πρωί δίνω μάθημα μου είναι από λίγο έως πολύ δύσκολο. Συγνώμη προκαταβολικά και θα προσπαθήσω μέχρι τα μεσανυχτα να έχω ανεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν προλαβαίνεις, να το κάνουμε μέχρι αύριο βράδυ;

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Πλοτς! #1 (kitsos vs Naroualis vs Nihilio vs Nirgal vs Nienor)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..