Jump to content

Πως να ξεκινήσω να βλέπω Star Trek; (Poll)


Oberon
 Share

  

26 members have voted

  1. 1. Τι θα προτείνατε σε έναν νέο Τρεκκερ;

    • Tα πάντα! Ξεκινώντας από το κλασσικό Τρεκ μέχρι σήμερα.
      7
    • Star Trek: The Original Series
      2
    • Star Trek: Animated
      0
    • Star Trek: The Next Generation
      9
    • Star Trek: Deep Space Nine
      0
    • Star Trek: Voyager
      0
    • Star Trek: Enterprise
      0
    • Tα πάντα αλλά ξεκινώντας από το Star Trek: Enterprise.
      4
    • Star Trek: The Motion Picture ή κάποια άλλη παλιά ταινία
      2
    • Star Trek Movie (2009)
      1
    • Κάτι άλλο (Ποτ-πουρί από επεισόδια διαφόρων σειρών, βιβλία, documentaries, merchandise, κλπ)
      4


Recommended Posts

OK, η ερώτηση είναι απλή και μάλλον την έχουμε ακούσει όλοι κατά καιρούς από φίλους που θέλουν να ξεκινήσουν να βλέπουν Σταρ Τρεκ και νιώθουν πελαγωμένοι. Και άντε να εξηγήσεις την internal chronology, και άντε να εξηγήσεις τη σχέση της μιας σειράς, ή ταινίας, με την άλλη. H απάντηση λοιπόν δεν είναι απλή.

 

Κάθε σειρά έχει και τα δικά της υπέρ ή κατά για να ξεκινήσει κάποιος με αυτήν. Το Voyager ας πούμε είναι πιο "μοντέρνο" και με μια γυναίκα για κυβερνήτη, κάτι που πιθανά μια κοπέλα να το νιώσει πιο οικείο. Το κλασσικό Τρεκ είναι βέβαια η αρχή των πάντων. Ενώ το Next Generation είναι επίσης "κλασσικό" Τρεκ και, με πιθανή εξαίρεση το original Trek, θεωρείται ήδη το μέτρο με το οποίο κρίνεται κάθε άλλο Τρεκ, τηλεοπτικό ή κινηματογραφικό. Από την άλλη βέβαια, υπάρχει και η νέα ταινία που χάραξε ένα άλλο δρόμο για το Τρεκ και πιθανά νεαροί Τρεκερς να ταυτιστούν με αυτό μια που είναι το "τώρα". (Όχι, το τόπικ δεν είναι πρόσκληση για bashing)! Το Deep Space Nine πάλι είχε μια επεισοδική και, καλώς εννοούμενη, soap operatic ποιότητα που μας έφερε πιο κοντά σε πολλούς χαρακτήρες, κάτι που επίσης νέοι θεατές μπορεί να βρουν ελκυστικό. Ενώ ξεκινώντας από το Star Trek: Enterprise έχουμε το advantage να δει ο "μυούμενος" την internal chronology του Τρεκ ξεκινώντας συγχρόνως από μια μοντέρνα σειρά.

 

Το πολλ είναι ανοιχτό σε multiple answers μια που μπορεί κάποιος να προτιμήσει περισσότερες επιλογές-προτάσεις για να "μυήσει" κάποιο νέο φίλο. Mια που μπορεί νέοι συμφορουμίτες Trekkers-in-the-making να διαβάσουν το τόπικ, καλό θα είναι να λέει ο καθένας γιατί επέλεξε τις επιλογές που ψήφισε στο πολλ. :)

 

Προσωπικά ψήφισα την επιλογή 4: Star Trek: The Next Generation μια που τη θεωρώ την καλύτερη σειρά Τρεκ όλων των εποχών, και σαν δεύτερη επιλογή το 1: Τα πάντα. Ξεκινώντας από το κλασσικό Τρεκ μέχρι σήμερα. Αλλά για μετά αυτό.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    12

  • karatasiospa

    6

  • DimitrisX

    6

  • messier88

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πιστεύω οτι πρέπει να τα πάρεις με τη σειρά....και να τα δείς όλα φυσικά.....

post-2387-0-32686400-1308688517_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά δύσκολο ερώτημα. Νομίζω οτι θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη η ηλικία αλλά και γενικότερα η πρωσοπικότητα του κάθε νέου τρεκκερ. Εγώ θα εδινα μια απάντηση που δεν υπάρχει στο poll: ένα ποτ-πουρι 10 επεισοδίων από περισσότερες και ει δυνατον όλες τισ σειρές ωστε ο νεος τρεκκερ να αποκτησει μια βασική και αντιπρωσοπευτική εικόνα του τι είναι το τρεκ,. Θα αφηνα τις ταινειες για αργότερα.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά δύσκολο ερώτημα. Νομίζω οτι θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη η ηλικία αλλά και γενικότερα η πρωσοπικότητα του κάθε νέου τρεκκερ. Εγώ θα εδινα μια απάντηση που δεν υπάρχει στο poll: ένα ποτ-πουρι 10 επεισοδίων από περισσότερες και ει δυνατον όλες τισ σειρές ωστε ο νεος τρεκκερ να αποκτησει μια βασική και αντιπρωσοπευτική εικόνα του τι είναι το τρεκ,. Θα αφηνα τις ταινειες για αργότερα.

 

ΟΚ, θα το προσθέσω στην τελευταία επιλογή "Κάτι άλλο". :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ένας νέος ηλικιακά Treker μπορεί να καταλάβει μόνο τα Enterprise και την 11η ταινία, τουλάχιστον αισθητικά.

Με το που "τσιμπήσει" με τη θεματολογία και την αισθητική, τότε χρειάζεται μια προσεκτική συνταγή από TNG, DS9 και ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Ένας νέος ηλικιακά Treker μπορεί να καταλάβει μόνο τα Enterprise και την 11η ταινία, τουλάχιστον αισθητικά.

Με το που "τσιμπήσει" με τη θεματολογία και την αισθητική, τότε χρειάζεται μια προσεκτική συνταγή από TNG, DS9 και ταινίες.

 

Προσωπικά φαντάζομαι πως και η αισθητική του Voyager και του Nemesis δείχνει αρκετά νέα ώστε να γίνει αποδεκτή από newbie Trekkers. btw, μια που ανέφερες την ταινία του 2009, να σου θυμίσω πως το πολλ είναι πολλαπλών επιλογών οπότε μπορείς να ψηφίσεις και εκείνη, αν θέλεις.

 

 

Τώρα, αυτό που προτείνει ο karatasiospa είναι μεν μια καλή ιδέα για κάποιον που δεν έχει δει ποτέ Τρεκ, ώστε να πάρει μια γεύση, αλλά δεν ξέρω αν θα "έπιανε" το όλο νόημα του Τρεκ, μια που στις περισσότερες σειρές πολλά επεισόδια συνδέονται με ένα ή περισσότερα overarching story arcs.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα μόνο ΕΝΤ με το σκεπτικό το τί έχω προτείνει κατά καιρούς σε μη μυημένους.

Εάν τσιμπήσουν με το ΕΝΤ, τότε δεύτερη επιλογή είναι μια ταινία έτσι για χαλάρωμα. Συνήθως πρότεινα τα Motion Picture και Generations, αλλά πλέον μόνο το ST 2009.

Από 'κει και πέρα προτείνω DS9 και κάποια από TNG.

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Ένας νέος ηλικιακά Treker μπορεί να καταλάβει μόνο τα Enterprise και την 11η ταινία, τουλάχιστον αισθητικά.

Με το που "τσιμπήσει" με τη θεματολογία και την αισθητική, τότε χρειάζεται μια προσεκτική συνταγή από TNG, DS9 και ταινίες.

 

Προσωπικά φαντάζομαι πως και η αισθητική του Voyager και του Nemesis δείχνει αρκετά νέα ώστε να γίνει αποδεκτή από newbie Trekkers. btw, μια που ανέφερες την ταινία του 2009, να σου θυμίσω πως το πολλ είναι πολλαπλών επιλογών οπότε μπορείς να ψηφίσεις και εκείνη, αν θέλεις.

 

 

Τώρα, αυτό που προτείνει ο karatasiospa είναι μεν μια καλή ιδέα για κάποιον που δεν έχει δει ποτέ Τρεκ, ώστε να πάρει μια γεύση, αλλά δεν ξέρω αν θα "έπιανε" το όλο νόημα του Τρεκ, μια που στις περισσότερες σειρές πολλά επεισόδια συνδέονται με ένα ή περισσότερα overarching story arcs.

 

 

 

Νομιζω ότι υπάσχουν αρκετα αναεξαρτητα επεισόδεια ώστε να σχηματιστει ένς καταλογος από 10 αντιπρωσοπευτικα επεισόδεια

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα που συνηθως αποφευγω να παρακολουθω σιριαλ που δεν εχουν αυτοτελη επεισοδια...λατρεψα το TNG.Καθε επεισοδιο του ηταν μια εκπληκτικη ιστορια space opera.Και μονο απο αυτο μπορει κανεις να μαζεψει 10 επιλεκτα επεισοδια για το ποτ πουρι.Καταλαβαινω τους φαν που λενε να τα παρει καποιος απο την αρχη αλλα δεν ειναι ξερω γω 2 τριλογιες ταινιων να πεις θα τις δει καποιος σε ενα τριημερο.Αν καποιος νεος στο Σταρ Τρεκ αρχισει να παρακολουθει την original μπορει να του ξενισει λογω της παλιακης αισθητικης της.Παρομοιως μπορει να χαλαστει απο κατωτερες γενικα σειρες και ταινιες.Γιατι πχ το Enterprise ειναι μια καλη αρχη στο storyline αλλα -αν και καλογυρισμενη- δεν ειναι απο τις καλυτερες σειρες του Σταρ Τρεκ.Το ιδιο ισχυει με την ταινια του 2009 για την οποια υπαρχει ενας επιπλεον λογος να μην τη δει καποιος νεος: ειναι ενα εναλλακτικο Σταρ Τρεκ οοτε ειναι αποκομμενο απο ολα τα προηγουμενα(σειρες και ταινιες).

Οπως καταλαβαινετε προτεινω TNG γιατι και εκπληκτικη σειρα ειναι,και αρκετα φρεσκια φαινεται αφου πλεον εκεινη την εποχη ειχαν αναπτυχθει συγχρονες τεχνολογιες και αυτοτελη επεισοδια εχει οποτε μπορει καποιος να δει μονο τα καλυτερα επεισοδια και και και...

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα, φυσικά. Όμως, όσον αφορά τη σειρά θέασής τους, προσωπική μου άποψη και αυτό που έχω δει να δουλεύει και καλύτερα σε νέους, ανεξαρτήτως ηλικίας, προτείνω πάντα αρχικά ένα ποτ πουρί από όλες τις σειρές, για γεύση, καμιά δεκαριά επεισόδια (με προσοχή η επιλογή των επεισοδίων ώστε να αποφευχθούν spoilers) και έπειτα για ολόκληρη σειρά ξεκινάμε ή με TNG ή με DS9, με προτίμηση μάλλον στο πρώτο και μετά όλες τις υπόλοιπες, σειρές και ταινίες.

 

Δύο ενδεχόμενα δεν υποστηρίζω με τίποτα. Το πρώτο και το προφανές (από άλλα μου ποστ που δείχνουν τους λόγους), η ταινία του 2009. Περιττό να εξηγήσω εδώ το γιατί.

Δεύτερο, δεν θα ξεκινούσα κανέναν με το Enterprise. Αυτό πρέπει να μπει οπωσδήποτε τελευταίο. Κι αυτό γιατί έχει πολύ νόημα να το δεις ως prequel, έχοντας δει και έχοντας γνώση των άλλων σειρών. Όσα χαρακτηριστικά έχει αυτή η σειρά ως prequel, έχει μεγάλο νόημα να τα δεις ως τέτοια. Λειτουργούν τελείως διαφορετικά και μερικές φορές το ότι ακριβώς ξέρεις τι έπεται δίνει σ' αυτά το μεγαλύτερο μέρος της αξίας τους και στον θεατή το μεγαλύτερο μέρος της απόλαυσης.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, για να το καταλάβω καλύτερα. Όταν λέτε "ποτ πουρί" από τα δέκα, ας πούμε δέκα, καλύτερα επεισόδια, εννοείτε δέκα από κάθε σειρά, δηλαδή, 50 επεισόδια πάνω κάτω (αν δεν λάβουμε υπόψη τα animated) ή σύνολο δέκα επεισόδια από τα 700-τόσα όλου Τρεκ?

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εννοώ καμιά δεκαριά στο σύνολο. Πχ 2 από κάθε σειρά, κάπως έτσι, πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο εννούσα κι εγώ. Συνήθως βολεύουν στην επιλογή τα διπλά επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα "Κάτι Άλλο", παρόλο που δεν έχω δει όλες τις σειρές, αλλά φέρνοντας στο μυαλό μου πώς θα αντιδρούσε κάποιος που θα ερχόταν σήμερα για πρώτη φορά σε επαφή με Startrek.

Εγώ θα του πρότεινα να δει πέντε-έξι από τα πολύ καλά επεισόδια του TOS για αρχή (σαφώς και το διπλό μέσα), για να γνωρίσει τον κόσμο και το αρχικό setting, να δει μερικές από τις πρώτες ταινίες (σίγουρα την 6η για να ξέρει και την κατάσταση με τους Κλίνγκον) και μετά να πάει στο TNG. Εκεί, το περιβάλλον και τα εφέ είναι αρκετά "μοντέρνα" ώστε να μην τον ξενίσουν ως εντελώς παλιομοδίτικα και τα περισσότερα επεισόδια είναι αρκετά καλά ώστε να τον προσελκύσουν.

Από Enterprise έχω δει ελάχιστα, αλλά καταλαβαίνω ότι δεν είναι καλή επιλογή για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Διονύση, επιτέλους ένας οδηγός :)

Εμένα που μου αρέσει να τα βλέπω με τη σειρά που γίνονται τα πράγματα, να το πιάσω από το original με λίγα λόγια?

(Και μη με αρχίσετε στα "για να μην βαρεθείς" κτλ :p νομίζω είμαι σαφής: είναι τα πρώτα χρονολογικά? :p)

Link to comment
Share on other sites

Υπό το πλαίσιο του σύμπαντος του ST, προηγείται χρονικώς το Enterprise.

Εφόσον, όμως, αντέχεις να τα πιάσεις από την αρχή-αρχή, τότε ξεκινάς από τα κλασσικά (Original Series), τα οποία έχουν κυκλοφορήσει με νέα εφέ.

Με το που τελειώνεις τους τρεις κύκλους, συνεχίζεις με την πρώτη ταινία και μετά αναμένεις οδηγίες. :lol:

 

:starfleet:

Link to comment
Share on other sites

@Nienor: Καλοδεχούμενη, Κιάρα :)

 

Η ιδέα του ποτ πουρί είναι πολύ καλή βέβαια, αλλά με προβληματίζει το εξής: Μιλάμε για άτομα που δεν έχουν δει ποτέ Τρεκ, σωστά? 2 επεισόδια από κάθε σειρά θα είναι, κατά τη γνώμη μου, υπερβολικά overwhelming, αν σκεφτεί κανείς πόσοι βασικοί χαρακτήρες υπάρχουν σε κάθε σειρά, οι οποίοι - σε αντίθεση με τους πιο έμπειρους Τρεκκερς - δεν λένε απολύτως τίποτα σε έναν εντελώς καινούργιο θεατή.

 

Σε αντίθεση με μια κινηματογραφική ταινία που εξ αρχής παρουσιάζει το premise, τους χαρακτήρες, τα κίνητρά τους κλπ κλπ, σε μια τηλεοπτική σειρά αυτά παρουσιάζονται (σε ιδανικές συνθήκες) στον πιλότο. Και δεν είναι όλοι οι πιλότοι έτσι, ή και η καλύτερη εισαγωγή σε μια σειρά από άποψη ποιότητας κλπ. Οπότε το ερώτημα είναι: Πρέπει το ποτ πουρί να αποτελείται κυρίως από τους πιλότους των τηλεοπτικών σειρών? Κι αν όχι, τι είδους επεισόδια θα θεωρούσαμε ως "χαρακτηριστικά"?

 

Όταν είχαμε κάνει εκείνα τα παλιά Τrek happenings στο Cube και προβάλαμε κάποια επεισόδια, ένας φιλος είχε προτείνει να δείχναμε το Best of Both Worlds του TNG που θεωρείται από τα καλύτερα. Είχα πει όχι τότε, με το σκεπτικό πως όσοι δεν ήταν εξοικιωμένοι με το Τρεκ θα έβλεπαν ένα διπλό επεισόδιο μιας space opera με πολλές μάχες και αγωνία βέβαια, αλλά για το οποίο δεν θα ήξεραν ούτε ποιοι ήταν οι Borg, ούτε ποιοι ήταν οι Federation/Starfleet, ούτε πως έφτασαν τα πράγματα εκεί που έφτασαν. Θα ήταν δηλαδή out of context.

 

Οπότε δείξαμε το First Contact (το επεισόδιο, όχι την ταινία) που αν και πιο ήσυχο, ήταν πιο Τρεκ, με πολύ characterization, και πολλές πληροφορίες για το τι εστί Star Trek χωρίς να χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη γνώση εκ των προτέρων.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Υπό το πλαίσιο του σύμπαντος του ST, προηγείται χρονικώς το Enterprise.

Εφόσον, όμως, αντέχεις να τα πιάσεις από την αρχή-αρχή, τότε ξεκινάς από τα κλασσικά (Original Series), τα οποία έχουν κυκλοφορήσει με νέα εφέ.

Με το που τελειώνεις τους τρεις κύκλους, συνεχίζεις με την πρώτη ταινία και μετά αναμένεις οδηγίες. :lol:

 

:starfleet:

Για το timeline προβολών των σειρών και ταινιών, υπάρχει αυτό εδώ, courtesy του δικού μας Δημήτρη-Spock:

 

post-1004-0-03095700-1308814010_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εννοώ καμιά δεκαριά στο σύνολο. Πχ 2 από κάθε σειρά, κάπως έτσι, πάνω κάτω.

 

 

Αυτό εννοούσα και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ :)

 

Υοu're most welcome. Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, ναι. Σε σένα θα προτεινα να ξεκινήσεις από την αρχική σειρά της δεκαετίας του '60 (αν τη βρεις και σαν Remastered, με τα νέα εφφέ δηλαδή, ακόμα καλύτερα). Bέβαια πρέπει να κρατάς υπόψη σου πως αρκετά στοιχεία της είναι πια αναχρονιστικά, οπότε θεώρησέ τη, εν μέρει, "cult" σειρά. Σίγουρα όμως θα σ'αρέσει.

 

 

Από την άλλη πάντως, θα σου πρότεινα να ξεκινούσες ίσως και από το Next Generation που είναι ακόμα relevant και με πολλά και πολύ καλά επεισόδια. Σε αντίθεση με άλλες πιο καινούργιες Τρεκοσειρές, δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα για το σύμπαν του Τρεκ για να δεις Next Gen. και δεν είναι καν απαραίτητο να έχεις δει το κλασσικό Trek.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα είναι αυτονόητο!

Από τη στιγμή που έχουμε πλέον τα pre του TOS θα έλεγα να ξεκινήσει με Enterprise και την χμ... γκουχ.. γκουπ... ουφουουουου... την ταινία.

Από εκεί και πέρα με τη σειρά εμφάνισης (με τις ενδιάμεσες ταινίες φυσικά).

Κάτι που θα κάνω κι εγώ, γιατί όπως και να 'χει το TOS δεν το θυμάμαι πια σχεδόν καθόλου και από το TNG έχω πολλά κενά.... Αφού διακοπές δεν παίζουν φέτος θα έχω κάτι να κάνω ;-)

 

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα είναι αυτονόητο!

Από τη στιγμή που έχουμε πλέον τα pre του TOS θα έλεγα να ξεκινήσει με Enterprise και την χμ... γκουχ.. γκουπ... ουφουουουου... την ταινία.

Από εκεί και πέρα με τη σειρά εμφάνισης (με τις ενδιάμεσες ταινίες φυσικά).

Κάτι που θα κάνω κι εγώ, γιατί όπως και να 'χει το TOS δεν το θυμάμαι πια σχεδόν καθόλου και από το TNG έχω πολλά κενά.... Αφού διακοπές δεν παίζουν φέτος θα έχω κάτι να κάνω ;-)

 

 

Έχεις ψηφίσει και στο πολλ, seaconfused? :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτητα απο την γνωμη που εχει κανεις για την τελευταια ταινεία πως να ξεκινησει κανεις από αυτήν αφου λαμβανει χωρα σε άλλο timeline από ολο το υπόλοιπο τρεκ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Πως να ξεκινήσω να βλέπω Star Trek; (Poll)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..