Jump to content
Oberon

Τι σημαίνει το Σταρ Τρεκ για σας;

Recommended Posts

Oberon

Ο τίτλος του τόπικ εξηγεί το θέμα από μόνος του. Τι σημαίνει το Σταρ Τρεκ, γενικά, για τον καθένα μας που ενδιαφέρεται γι'αυτό, αν ήταν να το εκφράσουμε με 10 μόνο λέξεις ή λιγότερες? Θα μπορούσε να είναι κάτι σαν: "Ωραίες σειρές τηλεοπτικής ε.φ." ή κάτι πιο περίπλοκο και πολύ πιο προσωπικό. Αλλά μόνο με δέκα λέξεις ή λιγότερες. Για μένα είναι:

"Πήγαμε στα άστρα γιατί εξελιχθήκαμε. Εξελιχθήκαμε γιατί πήγαμε στα άστρα."

Edited by Oberon

Tiessa

Ένα σύμπαν που με προσκαλεί να το εξερευνήσω.

karatasiospa

Tελικά πήραμε τον σωστό δρόμο και δεν τα κάναμε μαντάρα,

seaconfused

Το όνειρο, η φαντασίωση, η ελπίδα. :wub:

DimitrisX

Η απεικόνιση των κυριότερων διαστημικών φαντασιώσεών μου.

DinoHajiyorgi

Δεν μπορώ και δεν είναι δίκαιο να δώσω την δική μου αναφορά, στο τι σημαίνει το Σταρ Τρεκ για μένα, σε δέκα λέξεις, βάσει όσων αντιλήφθηκα πλέον στα 40 μου. Το Σταρ Τρεκ είναι παιδικός σύντροφος που συνοδεύοντας με όλα αυτά τα χρόνια δεν γέρασε όπως άλλες σειρές, και η ανακάλυψη του ονείρου του Ρόντενμπερη ήταν ένα τεράστιο bonus. Τα καλούδια ήταν εκεί από την αρχή, και όσο μεγάλωνα και άλλαζα εγώ, τα ανακάλυπτα στρώμα-στρώμα.

Συγνώμη λοιπόν για την πολυλογία. Η δική μου, επίσημη, και σωστή, απάντηση:

Ουάου, διαστημόπλοια, ακτινοπίστολα, εξωγήινοι, μυστήριοι πλανήτες και ο Σποκ! Γουστάρω!

(Και δεν είναι τόσο που δεν είχε χώρο για τις ωραίες γυναίκες, το ηλικιακό συναίσθημα ήταν αρκετά πρόωρο για να τις προσέξει.)

• Like 1

Oberon

Δεν μπορώ και δεν είναι δίκαιο να δώσω την δική μου αναφορά, στο τι σημαίνει το Σταρ Τρεκ για μένα, σε δέκα λέξεις, βάσει όσων αντιλήφθηκα πλέον στα 40 μου. Το Σταρ Τρεκ είναι παιδικός σύντροφος που συνοδεύοντας με όλα αυτά τα χρόνια δεν γέρασε όπως άλλες σειρές, και η ανακάλυψη του ονείρου του Ρόντενμπερη ήταν ένα τεράστιο bonus. Τα καλούδια ήταν εκεί από την αρχή, και όσο μεγάλωνα και άλλαζα εγώ, τα ανακάλυπτα στρώμα-στρώμα.

Συγνώμη λοιπόν για την πολυλογία. Η δική μου, επίσημη, και σωστή, απάντηση:

Ουάου, διαστημόπλοια, ακτινοπίστολα, εξωγήινοι, μυστήριοι πλανήτες και ο Σποκ! Γουστάρω!

(Και δεν είναι τόσο που δεν είχε χώρο για τις ωραίες γυναίκες, το ηλικιακό συναίσθημα ήταν αρκετά πρόωρο για να τις προσέξει.)

Η απάντησή σου είναι τόσο καλή όσο οποιαδήποτε άλλη Ντίνο. Και πολύ περιγραφική μάλιστα.

Ωραίες απαντήσεις, παίδες και παιδίσκες! :)

Leonidas

Τις προάλλες συζητούσα με τον Δημήτρη εδώ στο forum σε ένα άλλο post, για την ταινία First Contact και γενικά για τα παράπονα που είχα από τις 4 TNG ταινίες. Εκεί που έψαχνα στο αρχείο μου σήμερα, βρήκα το παρακάτω βιντεάκι, το οποίο με έκανε να σκεφτώ λίγο διαφορετικά για το 'First Contact' και να το δω λίγο με άλλο μάτι. Επίσης, το βιντεάκι είναι μια καλή πρώτη απάντηση για το τί σημαίνει Star Trek για μένα.

www.youtube.com/watch?v=YBI5-UySCQY

Edited by Leonidas
  • Like 3

NCC1701

Όσα είπε ο Ντίνος + την ελπίδα ότι ο κόσμος μπορεί να γίνει πολύ καλύτερος..

• Like 1

Leonidas

Μόλις ανακάλυψα την παρακάτω εκπληκτική και συγκλονιστική συζήτηση της Nichelle Nichols με τον (Αφρο-Αμερικάνο) αστροφυσικό Neil deGrasse Tyson στην ραδιοφωνική του εκπομπή Star Talk Radio, και έτρεξα αμέσως να την μοιραστώ εδώ στο forum!

Στο πρώτο μέρος η συζήτηση αφορά το Star Trek

http://www.startalkradio.net/show/a-conversation-with-nichelle-nichols/

Και το δεύτερο μέρος αφορά την συνεργασία της Nichols με την NASA, και την ενεργή συμμετοχή της στο να εμπνεύσει νεαρούς Αφροαμερικάνους μαθητές και μαθήτριες σχετικά με το διάστημα και το διαστημικό πρόγραμμα

http://www.startalkradio.net/show/nasa-and-nichelle-nichols/

Δεν θέλω να ακούγομαι μελό, αλλά δεν μπορώ να κρύψω το γεγονός οτι βούρκωσα επαννειλημένα για πολλούς και διαφορετικούς λόγους, σε πολλά σημεία καθ'όλη τη διάρκεια...

Edited by Leonidas
  • Like 2

CaptainSmith

Είναι λίγο δύσκολο να περιγράψω τα συναισθήματα που νιώθω όταν βλέπω Star Trek. Φανταστείτε κι εγώ είμαι πρωτάρα - εδώ και 3 χρόνια, αλλά τέλος πάντων - στον κόσμο αυτόν. Πριν δεν ήξερα σχεδόν τίποτα για αυτό, ούτε καν ότι υπήρχε που λέει ο λόγος. Έτυχε και είδα στον ΑΝΤ1 το Star Trek (2009), ε κι από τότε άλλαξε η ζωή μου, παιδιά. Δεν υπήρχε... τι να πω... ένιωθα σαν να γνώριζα τους χαρακτήρες από πάντα. Ένιωσα σαν να ήμουν σε ένα μακρύ ταξίδι και να γύρισα σπίτι. Ήταν καταπληκτικό αυτό. Η ιστορία, η καρδιά και η ψυχή που φαινόταν μέσα από την ταινία. Ένας από τους κύριους λόγους που με κέρδισε το Star Trek ήταν - τι άλλο; - η φιλία Κερκ-Σποκ. Μέσα από αυτό φάνηκε ότι δεν έχει σημασία από πού είσαι - εδώ, από ποιον πλανήτη - ή το παρελθόν ή οτιδήποτε άλλο. Το θέμα ήταν η προσωπικότητα και το πνεύμα των ατόμων αυτών που, παρ' όλο που δεν συμφωνούσαν σε τίποτα, τελικά ένωσαν τις δυνάμεις τους και, μαζί με το υπόλοιπο πλήρωμα αυτού του θρυλικού αστροπλοίου, έσωσαν την Γη. Και όλο αυτό φαίνεται πάλι και στο Star Trek Into Darkness και το Star Trek Beyond (που ήταν καταπληκτικό. Must see. Επιβεβαίωνει γιατί ακολουθείς το Star Trek τόσο καιρό που το ακολουθείς), καθώς και στις υπόλοιπες παραγωγές. Λόγω του franchise ελπίζω σ' ένα μεταπτυχιακό στην Αστροφυσική. Τέλος πάντων επειδή φλυαρώ - και νομίζω βγήκα λίγο off topic - θα πω και ΄γω με τη σειρά μου μέσα σε 10 λέξεις ή και λιγότερες - αν τα καταφέρω - τι σημαίνει για 'μενα αυτό το καταπληκτικό franchise:

"Ελπίδα, αναζήτηση πραγματικού εαυτού και εξερεύνηση του αγνώστου."

Και κάτι ακόμα - κάπου το διάβασα αυτό, πρέπει να είναι από αυτά τα βιβλία που βγαίνουν σε σχέση με το Star Trek, αλλά τέλος πάντων - παραθέτω το παρακάτω quote το οποίο με επηρέασε πολύ, οφείλω να πω (τα δικαιώματα σε όποιον το πρωτοσκέφτηκε):

"In every species, there are the misfits. Those who do not like their fellow people, and wish to be somewhere else. With alien alliances across the universe, we can hope to achieve this. We can find our homes, wherever they may be, and the people who are our families, be they equipped with red, blue, green, purple, black or white blood. For the first time, we can go home." - Anonymous

Edited by CaptainSmith
  • Like 1

clayman

Καλησπέρα. Επειδή βλέπω οτι η σειρά έχει φανατικούς οπαδούς, λέω κ εγώ να την ξεκινήσω. Το θέμα είναι οτι δεν έχω ιδέα απο πού να ξεκινήσω και τί να πρωτοπιάσω... κάποια βοήθεια?

Ιρμάντα
8 hours ago, clayman said:

Καλησπέρα. Επειδή βλέπω οτι η σειρά έχει φανατικούς οπαδούς, λέω κ εγώ να την ξεκινήσω. Το θέμα είναι οτι δεν έχω ιδέα απο πού να ξεκινήσω και τί να πρωτοπιάσω... κάποια βοήθεια?

Καλώς όρισες στην κοινότητά μας.

Ξεκίνησε από το original series του 1967

...που νομίζω θα σε εισάγει στην σχετική κουλτούρα. Αν σε κερδίσει, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Μπορείς άφοβα να κολυμπήσεις στη συμπαντική θάλασσα των σειρών και των ταινιών και των ξανα-ξανα-σειρών που γυρίζονται ακόμα....

clayman

απο μια πρόχειρη έρευνα που έκανα στα γρήγορα βρήκα οτι το πρώτο σαν timeline είναι το Enterprise. Μάλλον έτσι θα ξεκινήσω για να τα πιάσω με την σειρά. Μετά ακολουθεί το Discovery που παίζει φέτος στο netflix και μετά είναι το original series.

Edited by clayman

Ιρμάντα

Στην ερώτηση πάντως τι σημαίνει to Star Trek για μένα θα μας γειώσω λιγουλάκι και θα πω:

μυτερά αυτιά και μπλουζάκια Minerva.