Jump to content

Αντίθετο Ημισφαίριο


Ginawa
 Share

Recommended Posts

Ντροπή μου που δεν το έχω κάνει ως τώρα, άλλα είχα, και εξακολουθώ να έχω, πολλά τρεχάματα. Λοιπόν, όπως αναφέρει και ο Mictantecutli πιο πάνω, κυκλοφόρησε το 4ο μέρος της σειράς. Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα, μπορείτε, κάνοντας κλικ εδώ. Να αναφέρω μόνο πως στον τόμο αυτό εμφανίζονται συνολικά 30 συγγραφείς, ανάμεσά τους η δικιά μας Naroualis, ο Δάμτσιος, ο Δημητριάδης, η Τσιρέλη, η Ψευτάκη, η Νικολαϊδου και ο υποφαινόμενος. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επιτέλους το τελείωσα! Άργησα γιατί επεσήμανα θέματα που ξέφυγαν από την επιμέλεια, γιατί έγινε με εντελώς ανορθόδοξο τρόπο (κάτι που δε σας ενδιαφέρει, βέβαια). Προσπερνώντας λοιπόν τα όποια λάθη στο κομμάτι αυτό, θα πω πως υπάρχουν στις σελίδες του 4ου τόμου τέσσερα διηγήματα που δε μου άρεσαν σχεδόν καθόλου. Δύο βρήκα κάπως αδιάφορα. Πάμε στα θετικά. Λάτρεψα το Συμφωνίες Αίματος και το Χαμένο Αυτοκόλλητο. Φοβερές ιστορίες. Λίγο λιγότερο μου άρεσαν οι συμμετοχές της Νικολαΐδου και της Ψευτάκη (αμφότερα φάντασι) και η Χέρα της Ευθυμίας μας. Γενίκα, είμαι ικανοποιημένος από τη βελτίωση της ποιότητας αλλά και τη συμμετοχή 'γνωστών' ονομάτων.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πάει καιρός που διάβασα μια ανθολογία διηγημάτων (πάει να πει, από πολλούς συγγραφείς) και μου είχε λείψει αυτό το χαρούμενο μπέρδεμα φωνών και ειδών και ανησυχιών, που συναντά κανείς σε ένα τέτοιο βιβλίο. Ξεκίνησα αναγνώστης βαρύς, αλλά σύντομα οι σελίδες πήραν να πετούν: είχα, βλέπετε καιρό, να διαβάσω ανθολογία και να μην βαρυγκομώ, να 'χουν τα κείμενα μέσα της φωνής δικής τους και ένα κάποιο λόγο ύπαρξης.

Βρήκα πράγματα που δε μου άρεσαν, ναι. Πράγματα που τα βρήκα ανούσια ή εντελώς έξω απ΄τα γούστα μου, κάποιες φορές ακόμα και εξαιρετικά τετριμμένα, ή οριακά κακογραμμένα. Αλλά αυτά είναι αναμενόμενα σε ένα βιβλίο με τριάντα διαφορετικούς συγγραφείς.

Αλλά αξίζει τον κόπο, όταν έχεις ανάμεσα στα -λίγα- τέτοια ατοπήματα, σπαρμένα διαμαντάκια, όπως ο "Αέναος" του Μάριου Δημητριάδη (που με κάνει να θέλω να διαβάσω άμεσα το Αγκαλιάζοντας το Έρεβος), ο πικρότατος "Ορφέας στον Άδη" (το καλύτερο κείμενο του Ναούμ Θεοδοσιάδη που έχω διαβάσει ως τώρα), το "Δέρμα που ανθίζει" (μια πετυχημένη δοκιμή της Δήμητρας Νικολαϊδου να επιδαψιλεύσει υψηλάς τιμάς στον Κλαρκ Άστον Σμιθ), το "Κρασί του Ίλρισιν" της Βάγιας Ψευτάκη (με κλεισίματα ματιού στον Φριτς Λάιμπερ). Είδα επιτέλους τις ικανότητες του Γιώργου Δάμτσιου στον "Ιδανικό του δοκιμαστή" και εκείνες του Ηλία Τσιάρα στο "Χρυσό νόμισμα". Δε θα αμελήσω να αναφέρω το "Συμφωνίες αίματος" του Βασίλη Γεωργόπουλου, που σύρθηκε ως την εκτίμησή μου χωρίς να το πάρω χαμπάρι.

Για άλλη μια φορά ο Αλέξανδρος Μυροφορίδης ανθολογεί και θέτει τον πήχη των Ημισφαιρίων ψηλότερα από κάθε άλλη φορά. Θα τον αγαπούσαμε ούτως ή άλλως, τώρα τον αγαπάμε ακόμα πιο πολύ. Οπότε ελπίζω να μην τον τρομάξω πάρα πολύ κραυγάζοντας ως άλλος βάρβαρος πολεμιστής: Εμπρός για το επόμενο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είχες δεν είχες, με συγκίνησες βραδιάτικα, παλιοκόριτσο! (σχολιάζω τώρα γιατί το βράδυ κοίμιζα τον Ορέστη!)  :victory:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχες δεν είχες, με συγκίνησες βραδιάτικα, παλιοκόριτσο! (σχολιάζω τώρα γιατί το βράδυ κοίμιζα τον Ορέστη!)  :victory:

Τώρα άμα σε πω κι εγώ τη Δέσποινα κοίμιζα όταν το διάβασα;;;

 

Ευθυμία, δίχως να φανεί σαν ανταλλαγή φιλοφρονήσεων, (πράγμα που δε σου αρέσει, έτσι κι αλλιώς), να πω ότι η ''Χέρα'' μου σκάλωσε άσχημα στο μυαλό. Πρέπει να έχει πάνω από μήνα που το είπα στον μπαμπά του Ορέστη, κάπου εκεί στο ''καφέ Βόλτα''.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..