Jump to content

Ποια βιβλία πήρατε/θα πάρετε στις διακοπές σας;


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Σαββατοκύριακο φεύγω από Αθήνα. Οι φετινές διακοπές θα είναι χωρισμένες στα δυο, 15-20 μέρες σε ένα μέρος και άλλες τόσες σε άλλο μέρος, οπότε να η λίστα για την πρώτη περίοδο. Θα αποφασίσω για την δεύτερη περίοδο αργότερα...

 

01. Πατρίσια Χάισμιθ - Ο ταλαντούχος κύριος Ρίπλεϊ
02. Ίαν Φλέμινγκ - Από τη Ρωσία με αγάπη
03. Καρλ Χαϊάσεν - Στριπτίζ
04. Ρίτσαρντ Πράις - Κρακ: Το αδιέξοδο (το γνωστό Clockers που έγινε ταινία)
05. Τρεβάνιαν - Σιμπούμι
06. Τζον Κόνολι - Κάθε νεκρό πράγμα
07. Τζο Χιλ - Φαντάσματα του 20ου αιώνα
08. Ισαάκ Ασίμοφ - Σπηλιές από ατσάλι

 

Ο αριθμός σελίδων των παραπάνω είναι μεγάλος (πάνω από 3.100 συνολικά) οπότε φτάνουν και με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το μεσημερι αναχωρηση για το εξοχικο για 3 εβδομαδες και πηρα

1. η χαμενη βιβλιοθηκη του αλχημιστη - μαρσελο σιμονι

2. ο γριφος του ψηφιδωτου - τζουλιο λεονι

3. τα πετρινα καταφυγια  - αουελ τζην

4. η θρησκεια  - τιμ γουιλοκς

5. inferno - νταν μπραουν

 

και φυσικα οτι ωραιο βρω στη βραδυνη βολτα στο ξυλοκαστρο...επιστροφη online 19/8

 

 

 

 

 

καλα να περασετε ολοι

Edited by alanon
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σαββατοκύριακο φεύγω από Αθήνα. Οι φετινές διακοπές θα είναι χωρισμένες στα δυο, 15-20 μέρες σε ένα μέρος και άλλες τόσες σε άλλο μέρος, οπότε να η λίστα για την πρώτη περίοδο. Θα αποφασίσω για την δεύτερη περίοδο αργότερα...

 

01. Πατρίσια Χάισμιθ - Ο ταλαντούχος κύριος Ρίπλεϊ

02. Ίαν Φλέμινγκ - Από τη Ρωσία με αγάπη

03. Καρλ Χαϊάσεν - Στριπτίζ

04. Ρίτσαρντ Πράις - Κρακ: Το αδιέξοδο (το γνωστό Clockers που έγινε ταινία)

05. Τρεβάνιαν - Σιμπούμι

06. Τζον Κόνολι - Κάθε νεκρό πράγμα

07. Τζο Χιλ - Φαντάσματα του 20ου αιώνα

08. Ισαάκ Ασίμοφ - Σπηλιές από ατσάλι

 

Ο αριθμός σελίδων των παραπάνω είναι μεγάλος (πάνω από 3.100 συνολικά) οπότε φτάνουν και με το παραπάνω.

 

Ούτε 200 σελίδες την ημέρα δηλαδή; Σε βλέπω να ψάχνεις βιβλιοπωλείο! :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

-Το χρώμα της μαγείας, Πράτσετ

-The light fantastic, Pratchett

-Η χρονιά της πλημμύρας, Μάργκαρετ Άτγουντ

-Science Fiction Hall of Fame, volume 2 (συλλογή διηγημάτων)

-Make Room! Make Room!, Harry Harrison

-Το κουρδιστό κορίτσι, Paolo Bacigalupi

  Τελικά πήρα αυτά και ολοκλήρωσα μόνο το "Χρώμα της μαγείας". Διάβασα και 2-3 νουβέλες από το Science Fiction Hall of Fame, που δε μου πολυάρεσαν, καμιά εκατοστή σελίδες από το "Κουρδιστό κορίτσι" και μερικά κεφάλαια από το "Make Room! Make Room!", το οποίο τώρα μόλις αρχίζει να έχει ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Για την επόμενη εβδομάδα, λέω να πάρω μαζί μου, τον τρίτο τόμο του 1Q84 του Murakami και τους Άλλους του Herbert.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αλεποχώρι, παρέα με 2 νουβέλες του Αντρέγιεφ (Ό Άλλος, Το Κοκκινο Γέλιο) και Μακάρθυ (Το Πέρασμα). Μόλις τα ξεπετάξω, βουρ στις τελευταίες 150 σελίδες του Ουράνιου Τόξου της Βαρύτητας!

Link to comment
Share on other sites

Χτες γύρισα στην Αθήνα μετά από σχεδόν είκοσι μέρες διακοπών και σήμερα ξαναέφυγα για άλλες τόσες μέρες, οπότε όλο και κάτι πήρα μαζί μου για τα βαρετά μεσημέρια:

 

01. Τζον Λίντκβιστ - Άσε το κακό να μπει
02. Ντελ Τόρο/Χόγκαν - Το ίχνος
03. Ισαάκ Ασίμοφ - Γυμνός ήλιος
04. Στάνισλαβ Λεμ - Σολάρις

05. Χαρούκι Μουρακάμι - Το κυνήγι του αγριοπρόβατου
06. Πέτερ Χόε - Η δεσποινίς Σμίλλα διαβάζει το χιόνι
07. Ντάσιελ Χάμετ - Το γεράκι της Μάλτας
08. Ίαν Φλέμινγκ - Δόκτωρ Νο

Link to comment
Share on other sites

Φεύγω για μια εβδομάδα και παίρνω Κουρδιστό Κορίτσι, IcewindDale Trilogy και Ματαίως ζουν οι Σαρωτές (καρδούλες!) Μπορεί και να μη με φτάσουν, αλλά έχω λαπτοπ μαζί μου, γιατί εκκρεμούν διορθώσεις στο τρίτο κεφάλαιο του πρώτου βιβλίου της τριλογίας μου. 

 

Τσάο-τσάο, ραγκάτσι ε ραγκάτσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ένας χρόνο μετά...

 

Πρώτη δόση από αύριο, 12-13 μέρες, και θα πάρω αυτά:

 

1. Χοσέ Κάρλος Σομόθα - Η θεωρία των χορδών 

2. Φρέντερικ Φορσάιθ - Το τσακάλι

3. Μάρτιν Κρουζ Σμιθ - Γκόρκι Παρκ

4. Φίλιπ Ντικ - Εμείς οι Αρειανοί

5. Ίαν Φλέμινγκ - Ο χρυσοδάκτυλος

6. Γ. Ρ. Μπέρνετ - Η ζούγκλα της ασφάλτου

7. Αλεξέι Πάνσιν - Τελετή ενηλικίωσης

 

Μετά θα επιστρέψω στο κλεινόν άστυ αλλά σχεδόν αμέσως θα ξαναφύγω για άλλες 22-25 μέρες σε άλλο μέρος. Όταν γίνει αυτό, θα ποστάρω και την λίστα γι'αυτήν την περίοδο.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πάρω μόνο "Το όνομα του ανέμου" του Rothfuss, που το έχουμε για τη ΛΑΦ και μόλις το αγόρασα και είδα ότι είναι 840 σελίδες, όχι 600 που λέγανε μερικοί εδώ μέσα, οπότε θα με φτάσει.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Συνήθως στις διακοπές μου παίρνω μια τριλογία φου-ρου και δύο τρία ακόμη για να έρθω στα ίσα μου. Πιθανόν αυτή τη φορά να πάρω μόνο φου-ρου, να διαλέξω άτι μεγαλύτερο από τριλογία. Μου κλείνει το μάτι το Avatar (Η Κοιλάδα των Σκιών, Ταντράς, Βαθιά Νερά), μαζί με τα δύο που το ακολούθησαν, τον Πρίγκιπα του Ψεύδους και τη Δίκη του Σάιρικ. Νομίζω θα με φτάσουν για εφτά μέρες. Αν όχι, μπορεί να στριμώξω κανένα τομάκι της σειράς In Orbit του ΠαράΠέντε. Έχω καιρό να διαβάσω λίγο Φίλιπ Χοσέ Φάρμερ.

Link to comment
Share on other sites

Στις διακοπές συνήθως παίρνω μαζί μου κάποιο αστυνομικό, θρίλερ, horror κλπ. ΑΛΛΑ φέτος επειδή είχα αγοράσει τα άπαντα από Μισέλ Ουελμπέκ θα πάρω μαζί μου την Πλατφόρμα κ τη δυνατότητα ενός νησιού.  Το αν θα διαβάσω κάτι από τα 2 είναι άλλο θέμα κ ίσως πρέπει να ανοιχθεί κ ξεχωριστό topic. Βιβλία που πήρατε σε διακοπές, αλλά δεν τα ξεκινήσατε ποτέ :)

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω το reader και τελείωσε η υπόθεση.Ότι έχει μέσα δηλαδής όταν το γέμισα τελευταία φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηγα διακοπες, αλλα για δουλεια στην Παρο... Πηρα μαζι μου 25 βιβλια, αλλα λογο κουρασης, εχω καταφερει εδω και 20 μερες να διαβασω μονο 2. Αλλιως τα ειχα στο μυαλο μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λογικα θα πορευθω με τον..Πυργο του Καφκα... Χαλαρο κι αναλαφρο για διακοπουλες... :juggle:

Ισως και το Ο Κοσμος Μετά της Σουζαν ΕΕ....

Link to comment
Share on other sites

λογικα θα πορευθω με τον..Πυργο του Καφκα... Χαλαρο κι αναλαφρο για διακοπουλες... :juggle:

Ισως και το Ο Κοσμος Μετά της Σουζαν ΕΕ....

Kάπως μελαγχολικό δεν είναι για διακοπές; θα μου πεις δεν επηρεάζονται όλοι το ίδιο εύκολα. Απλά εγώ όταν το διάβαζα είχα πέσει σε μίνι κατάθλιψη, αλλά ήταν κ χειμώνας :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω μεχρι την αλλη Πεμπτη που φευγω να εχω ξκπερδεψειμε Ερικσον, για να κατεβασω Dresden Files και 2-3 αλλα που εχβ για "ξεπεταγμα"

Link to comment
Share on other sites

 

λογικα θα πορευθω με τον..Πυργο του Καφκα... Χαλαρο κι αναλαφρο για διακοπουλες... :juggle:

Ισως και το Ο Κοσμος Μετά της Σουζαν ΕΕ....

Kάπως μελαγχολικό δεν είναι για διακοπές; θα μου πεις δεν επηρεάζονται όλοι το ίδιο εύκολα. Απλά εγώ όταν το διάβαζα είχα πέσει σε μίνι κατάθλιψη, αλλά ήταν κ χειμώνας :)

 

 

Μελαγχολικοτατο θα ελεγα... οτι..πρεπει για καλοκαιρακι χιχι...

 

Απο την αλλη, ολο το χρονο σε ,,,μινι καταθλιψη ειμαι, οποτε δε νομιζω να με βαρυνει παραπανω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αύριο (σήμερα δηλαδή...) φεύγω από την Αθήνα για τον δεύτερο γύρο διακοπών, που θα διαρκέσει περίπου 25-30 μέρες και παίρνω τα παρακάτω:

 

01. Τζορτζ Πελεκάνος - Δίλημμα δικαίου
02. Χ. Φ. Λάβκραφτ - Τα βουνά της τρέλας

03. Ρόμπερτ Χάουαρντ - Άλμουρικ

04. Πίτερ Στράουμπ - Μυστήριο

05. Ντιν Κουντζ - Νύχτες τρόμου

06. Μάριο Πάζο - Ο Νονός

07. Στίβεν Κινγκ - Νεκρή ζώνη

08. Ρόμπερτ Χάινλαϊν - Οι στρατιώτες του γαλαξία

09. Τζον Μακντόναλντ - Ο ένοχος

10. Ντόναλντ Χάμιλτον - Θανάσιμη απειλή

11. Ισαάκ Ασίμοφ - Ακόμα και οι Θεοί

12. Ντ. Τζ. Μάρλοου - Τρόμος στους βάλτους

13. Τζον Κόνολι - Το βιβλίο των χαμένων πραγμάτων

14. Νατάσα Μόστερτ - Η εποχή των μαγισσών

15. Αντώνης Τουμανίδης - Trapped

16. Εντ Μακμπέιν - Η υπογραφή του δολοφόνου

 

Εκτός από δυο βιβλία, τα υπόλοιπα είναι εκδόσεις τσέπης, για να χωράνε στο σακίδιο πλάτης. Άνετα θα μου φτάσουν τα βιβλία, άλλωστε για διακοπές πάω, άρα μπάνια, βόλτες κλπ, αλλά ακόμα και αν δεν φτάσουν κάτι άλλο θα βρω.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 βιβλία για ένα μήνα;Σε κόβω να τη στήνεις σε κάνα πανηγύρι δεκαπενταύγουστου να ζητιανεύεις σε φάση "Φιλαράκι, ένα ευρώ* να βγάλω τις διακοπές μου...σε παρακαλώ, το έχω ανάγκη".

 

*βιβλιαράκι

Edited by heiron
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα για την πρώτη βδομάδα διακοπών δε μου έφτασε το "Όνομα του Ανέμου" και διάβασα επίσης τα "Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει" και άλλα δυο μικρά σχεδόν τυχαία. Κρίνοντας από αυτό, για την επόμενη βδομάδα θα πάρω τούβλα: το "Όσα φοβούνται οι σοφοί", το "Catch 22" και ίσως το "Πέρασμα" του Justin Cronin. Λέτε να πάρω και το "Βιβλίο των χαμένων πραγμάτων", που το άρχισα αλλά δε θα προλάβω να το τελειώσω πριν φύγω;

Link to comment
Share on other sites

Και δεν το παίρνεις; Μικρό κι ελαφρύ είναι.

 

Εγώ έχω εφεδρεία στο χωριό μερικά, πχ το Σατανικοί Στίχοι του Ρουσντι που το άφησα μισό πέρσι. Έχω και το War and Peace του Τολστόι στα Αγγλικά για να μην ανοιγοκλείνει η πόρτα όταν φυσάει αλλά και αν δεν εμφανιστούν οι παρέες μου και δεν έχω τι να κάνω(είναι τούβλο εδώ που τα λέμε). Έχω και το Μυστικό ποτάμι του Lehane, και το Βιβλίο των Χαμένων Πραγμάτων του Κόνολι που το άφησα εκεί με την εφημερίδα. Νομίζω πήγα εκεί την άνοιξη τα World Without End του Κεν Φόλετ και Θέρος του Coetzee. Ίσως έχω κι άλλα, ίσως όμως είναι στο άλλο χωριό.

 

Λέω να πάρω μαζί μου και τα

Teatro grottesco του Ligotti

Τροία: Ο αργυροτοξος θεός του Gemmell

Bran Mak Morn του Howard (αυτό μπορεί να το τελειώσω εδώ αλλά είναι μικρό οπότε λίγη σημασία έχει)

Link to comment
Share on other sites

15 βιβλία για ένα μήνα;Σε κόβω να τη στήνεις σε κάνα πανηγύρι δεκαπενταύγουστου να ζητιανεύεις σε φάση "Φιλαράκι, ένα ευρώ να βγάλω τις διακοπές μου...σε παρακαλώ, το έχω ανάγκη".

 

Να φανταστείς το πρώτο ήδη έφυγε στο πεντάωρο ταξίδι με το ΚΤΕΛ. Τελευταία στιγμή πήρα και ένα 16ο. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και δεν το παίρνεις; Μικρό κι ελαφρύ είναι.

 

Θέρος του Coetzee.

Θα σε συμβουλεύσω εναντίον του Coetzee, αν δεν τον έχεις διαβάσει. Δεν αρέσει σε όλους, σοβαρή πιθανότητα να τον βαρεθείς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..