Jump to content

Ποια βιβλία πήρατε/θα πάρετε στις διακοπές σας;


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

To Θέρος το έχω πάει στο χωριό με αυτό ακριβώς στο μυαλό. Αν δεν μου αρέσει θα το αφήσω στη δανειστική βιβλιοθήκη που στήνουμε εκεί. Το είχα πάρει με ένα άλλο προσφορά στα 6 ευρώ και κάτι ψιλά και τα δύο μαζί οπότε μικρό το κακό.

 

Α, έχω αφήσει στη μέση ένα που έπιασα στο χωριό κατά τη διάρκεια του Μουντιάλ:

Αρχίζει το ματς. Το ποδοσφαιρο στη λογοτεχνία

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

φευγω την επομενη Τεταρτη για Ισπανια, για το τουρ μου στην Ανδαλουσια, πηγη εμπνευσης (ελπιζω..) με..το θλιμενες π*τανες της ζωης μου και το Ο Κοσμος μετα. Αν εχω τελιωσει νωριτερα τον Μαρκες, θα παρω μαζι το Πεθαινοντας στην Καταλωνία του Οργουελ.

Edited by georgezerv76
Link to comment
Share on other sites

 

Και δεν το παίρνεις; Μικρό κι ελαφρύ είναι.

 

Θέρος του Coetzee.

Θα σε συμβουλεύσω εναντίον του Coetzee, αν δεν τον έχεις διαβάσει. Δεν αρέσει σε όλους, σοβαρή πιθανότητα να τον βαρεθείς.

 

Εμένα πάλι ο Coetze δεν με κάνει να βαριέμαι καθόλου. Νομίζω, όμως, ότι είναι πάρα πολύ στενάχωρα αυτά που γράφει και οι χαρακτήρες του είναι, συνήθως, τόσο παλιάνθρωποι που τελειώνεις τα βιβλία του με ένα βάρος στο στομάχι άλλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω σε 1 ώρα τις διακοπές μου και μαζί μου θα πάρω το NOS4A2 του Joe Hill...

Πιστεύω πως αξίζει για διακοπές... Δεν σκέφτηκα κάτι άλλο για εναλλακτική λύση...

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή φεύγω για μια εβδομάδα για Χίο παρέα με τον θόλο του Κινγκ και την υπηρεσία του βασιλια της χόμπ και ότι βρω εκεί

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Νεκροταφείο Ζώων. Έλεγαν πως ήταν το πιο τρομακτικό, πώς διαβάζεται μόνο ημέρα και ποτέ μετά τις δώδεκα το βράδυ και άλλα τέτοια. Ωραία ιστορία αλλά όχι και τόσο τρομακτική τελικά. Ίσως απλά να έχουμε γίνει εμείς πιο ανθεκτικοί. Δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω σε 1 ώρα τις διακοπές μου και μαζί μου θα πάρω το NOS4A2 του Joe Hill...

Πιστεύω πως αξίζει για διακοπές... Δεν σκέφτηκα κάτι άλλο για εναλλακτική λύση...

...και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Διακοπές τέλος λοιπόν...καλή σαιζόν να έχουμε...

 

Μαζί μου πήρα διάφορα βιβλία αλλά κατέληξα στο: Το Πέρασμα του Τζάστιν Κρόνιν... Νομίζω ότι ήταν μια πολύ δυνατή επιλογή και το ευχαριστήθηκα πολύ. Θα ακολουθήσει εντός της ημέρας και το απαραίτητο review. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε κατι λιγοτερο απο τις 10μερες των διακοπων μου τελειωσα "Το Περασμα" και "Το κουρδιστο κοριτσι", πολυ ωραια και τα δυο, αλλιως δεν θα τα ειχα τελειωσει, με διαλειμματα ενα αστυνομικο του Arne Dahl, και "Οι κουρσαροι" του Wilbur Smith, ελαφρυ αλλα ευχαριστο για βεραντα/παραλια. Τα δυο πρωτα, ειδικα το περασμα με την δραση του, πολυ καλα, αν και τελικα αφηνουν αναπαντητα καποια ερωτηματα το πρωτο, και καποια λειψη αισθηση το δευτερο. Πιο αναλυτικα ισως αλλη στιγμη, αν και περιμενω καποιον πιο σχετικο "βιβλιοφαγο" να τα κρινει.

 

Εδιτ: Οσο για το NOS4A2 που διαβασα λιγο νωριτερα, πρεπει να σου αρεσει το ειδος. Εμενα με κρατησε, αλλα νομιζω εκανε καποιες κοιλιες, αλλιως δεν θα προσπερναγα προσπερνουσα παραγραφους για να φτασω σε καποιο για μενα ενδιαφερον σημειο.

Edited by Kon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξεθάβω το τόπικ γιατί είναι επίκαιρο. Τι θα διαβάσετε για καλοκαίρι; Εγώ, για 2 βδομάδες μακριά από το σπίτι, θα πάρω τον "Αιγύπτιο" του Μίκα Βαλταρι, τον "Οι δώδεκα αιώνιοι" του Justin Cronin (συνέχεια του "Περάσματος" που διάβασα πέρσι) και τον (πολυταξιδεμένο αλλά ακόμη σχεδόν εντελώς αδιάβαστο) "Ηλίθιο" του Ντοστογιέφσκι. Αλλά δε θα φτάσουν. Να πάρω και το "Άσε το κακό να μπει" ή δεν ταιριάζει για καλοκαίρι;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κάτι.... δεν ξέρω. Έχω δεχθεί ως δώρο τον Εκατοντάχρονο που πήδηξε από το παράθυρο. Έχω αρπάξει τη Σέρρα του Καλπούζου (don't judge me) και μια λαογραφία του Ποντιακού Ελληνισμού. Τουβλάκια και τα τρία. Θέλω οπωσδήποτε να πατώσω άλλη μια τριλογία φου-ρου, ίσως το War of the Spider Queen, που το είχα και πέρσι στο μάτι.

 

Κι από την άλλη... έχω Σόνυα, Λαγκώνα, Γιώτσα, και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις on hold κι έχω και δύο ή τρεις ιδέες για το κατιτί το δικό μου κι έχω και τον επόμενο Κόμπες... Ουφ.

 

Μου φαίνεται θα τα παρατήσω όλα και θα διαβάσω Γεωλογία Ελλάδας. Σοβαρολογώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν είναι τούβλα. Εγώ το "Έρημος και ομίχλη" το διάβασα σε λιγότερο από βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Στίβεν Κινγκ και ''Σάλεμς Λοτ'' και Έντουαρντ Λι και ''Οι Γυναίκες με τα Μαύρα''. Αυτά θα διαβαστούν σίγουρα. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω, θα δω. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν είναι τούβλα. Εγώ το "Έρημος και ομίχλη" το διάβασα σε λιγότερο από βδομάδα.

 

Τη Σέρρα και τον Εκατοντάχρονο, λέω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φέτος, όπως και πέρυσι, θα πάω διακοπές παρέα με το e-reader μου, μιας και είμαι λιγάκι αναποφάσιστος στην επιλογή κάποιου έντυπου βιβλίου για να πάρω μαζί μου.

Είμαι ανάμεσα στο Ο'τι βρεις δικό σου του Stephen King και στον Κύκλο του Dave Eggers.

Θα δείξει...

Αν δεν κάτσουν αυτά, η συσκευή έχει καμιά 300αριά αδιάβαστα. Θα το ρίξω στην τύχη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτά δεν είναι τούβλα. Εγώ το "Έρημος και ομίχλη" το διάβασα σε λιγότερο από βδομάδα.

 

Τη Σέρρα και τον Εκατοντάχρονο, λέω.

 

Η Σέρρα ναι, είναι πάνω από 600 σελ. Αλλά ο Εκατοντάχρονος είναι 480. Καρδαμωμένος, αλλά όχι ακριβώς τούβλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν, φεύγω σε λίγη ώρα και παίρνω τα:

 

-Ο Αιγύπτιος, του Μικα Βαλτάρι

-Φεγγάρι στο νερό, της Τούλας Τίγκα

-Οι δώδεκα αιώνιοι, του Τζάστιν Κρόνιν

-Το γκόλεμ και το τζίνι

 

Θα αρχίσω με τους "Δώδεκα αιώνιους" και βλέπουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και όλο τα αλλάζω τελευταία στιγμή μέχρι στιγμής λέω για

 

1 - Επιβολή. Το 2ο μερος της τριλογίας του κυρίου Βαντερμιρ.

2 - The Last Hero: A discworld Fable για το αστείο του καλοκαιριού

3 - A Betrayal in Winter. Το 2ο μέρος της 4λογίας του Long Price Quartet

4 - The Waking Engine....για την έκπληξη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις γύρισα και αναφέρω διαβαστική επιτυχία 80% ας πούμε περίπου. Τελείωσα κατά σειρά τα:

-Οι δώδεκα αιώνιοι (αυτό πρώτο επειδή ήταν συνέχεια του "Περάσματος" που είχα διαβάσει πέρσι και ας πούμε ότι ήθελα να θυμάμαι και το περσινό όσο γινόταν)

-Ο Αιγύπτιος (αυτό με καθυστέρησε επειδή σε γενικές γραμμές το βαρέθηκα και έκανα μεγάλα διαλείμματα)

-Φεγγάρι στο νερό (αυτό σε 2 μέρες, διότι πολύ ωραίο)

 

και άρχισα χτες το "Γκόλεμ και το Τζίνι", που το έχω φτάσει σχεδόν στη σελ. 200 σε μια μέρα και κάτι, διότι υπέροχο, έτσι πρέπει να γράφεται η λογοτεχνία, καρδούλες, αγκαλίτσες, φιλάκια και λοιπά ωδικά πτηνά :wub: .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αύριο το πρωί φεύγω με την οικογένεια για Κρήτη για 14 μέρες και πήρα μόνο 3 bell... King, gruber, connelly... Θα μου φτάσουν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στις Διακοπες διαβάστηκαν τα εξής:

 

1, Ο Πόλεμος των Κόσμων, ΓΟΥΕΛΣ ΧΕΡΜΠΕΡΤ-ΤΖΟΡΤΖ

 

http://www.politeianet.gr/books/9789602292600-wells-herbert-george-erato-o-polemos-ton-kosmon-5273

 

2. Ό,τι βρεις, δικό σου, Stephen King

 

http://www.politeianet.gr/books/9789605070991-king-stephen-bell-oti-breis-diko-sou-258672

 

3. Κρυφό Παράθυρο, Μυστικός Κήπος, Stephen King

 

http://www.politeianet.gr/books/king-stephen-epilogi-krufo-parathuro-mustikos-kipos-173948

 

4. H Επιπεδοχώρα, Abbot A. Edwin

 

http://www.politeianet.gr/books/9789607872524-abbott-a-edwin-aiora-flatland-i-epipedochora-196578

 

ΥΓ. 1ο μου post εδώ πέρα, καλώς σας βρήκα!

Edited by zefuros
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Διακοπες θα παω την Τριτη Λευκαδα

 

Θα παρω μαζι μου το End of Watch- Stephen King σκληροδετη εκδοση. Το μονο αρνητικο με τον King ειναι οτι ξεκινας να διαβαζεις και ξεχνας να μπεις για μπανιο :o

 

Δεν παιζεται ο μπαγασας στο γραψιμο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φεύγω σε λίγο για Σύρο για το τριήμερο και παίρνω το "Άσε το κακό να μπει". Το σκέφτομαι μήπως να πάρω και το "Έρχονται με την ομίχλη", αλλά είναι δανεικό και άσε καλύτερα μην το στραπατσάρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..