Jump to content

Ποια βιβλία πήρατε/θα πάρετε στις διακοπές σας;


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

A dance with dragons και The Haunter of the ring and other horror stories του Robert Howard.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και αγόρασα επί τόπου και το Under the Dome του Stephen King, που πρόλαβα και το τελείωσα και αυτό.

 

Τώρα έπεσε στα χέρια μου αυτό. Είναι εφ, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Και αγόρασα επί τόπου και το Under the Dome του Stephen King, που πρόλαβα και το τελείωσα και αυτό.

 

Τώρα έπεσε στα χέρια μου αυτό. Είναι εφ, έτσι;

 

Ασφαλώς. Εμένα μου άρεσε και δεν το βαρέθηκα, παρά το τεράστιο μέγεθος. Μου αρέσει που το αυθαίρετο σημείο είναι μικρό και το βάρος πέφτει στο ΤΙ θα συνέβαινε ΑΝ και όχι στο ΑΝ. Βέβαια η εξήγηση που δίνει για το εφ στοιχείο είναι βλακεία, κατά τη γνώμη μου. Πρόσεξε ένα από τα λαθάκια επιμέλειας, ειδικά αν το έχεις στο πρωτότυπο: η Μπρέντα Πέρκινς έχει δύο πατρικά επώνυμα, που αναφέρονται με διαφορά καμιάς 500ριάς σελίδων το ένα από το άλλο. Είμαι περίεργη να μάθω αν το λάθος είναι του συγγραφέα ή του μεταφραστή και νομίζω ότι είναι του συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τετραήμερο διακοπών, με τρία βιβλία τρόμου.

 

1. Ντιν Κουντζ - Το σπέρμα του δαίμονα (εκδόσεις Μπουκουμάνη). Η αρχική έκδοση και όχι η πιο καινούργια.

2. Ντιν Κουντζ - Φωνή απ'το σκοτάδι (εκδόσεις Bell). Με το ψευδώνυμο Leigh Nichols.

3. Ντέιβιντ Σέλτζερ - Η προφητεία (εκδόσεις Ζάρβανος).

Link to comment
Share on other sites

  1. Το στοίχειωμα του Μάθεσον που ήδη διαβάζω
  2. Ωρόρα #1 Ιστορίες από παράξενους κόσμους
  3. Κ.Α. Σμιθ - Ιστορίες του μελαγχολικού ερημίτη
  4. + καμιά Ωρόρα ακόμα από αυτές που δεν έχουν δεχθεί κριτικές στο τόπικ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Από βδομάδα θα λείπω για κάνα μήνα, οπότε θα πάρω μπόλικα βιβλία μαζί. Μια αρχική λίστα είναι αυτή: (κάποια μπορεί να αλλάξουν)

 

01. Ρόμπερτ Χάουαρντ - Κόναν ο τυχοδιώκτης (εκδόσεις Ροές).

02. Ντέιβιντ Άμπροουζ - Ο άνθρωπος με τα δυο πρόσωπα (εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα).

03. Τσαρλς Ουίλφορντ - Miami Blues (εκδόσεις Μεταίχμιο).

04. Έλμορ Λέοναρντ - Stick: Στην κόψη του ξυραφιού (εκδόσεις Ροές).

05. Ρόμπερτ Μπ. Πάρκερ - Το χαμένο χειρόγραφο (εκδόσεις Bell).

06. Τζακ Χίγκινς - Στο μάτι του κυκλώνα (εκδόσεις Bell).

07. Αρτούρο Πέρεθ - Ρεβέρτε - Ο λοχαγός Αλατρίστε (εκδόσεις Πατάκη).

08. Λουίς Λ'Αμούρ - Η άδεια γη (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ).

09. Ντάσιελ Χάμετ - Η κατάρα των Ντέιν (εκδόσεις Λυχνάρι).

10. Άλιστερ Μακλίν - Πολικός Σταθμός Ζίμπρα (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ).

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις διακοπές τα τελευταία χρόνια διαβάζω πάντα κάποια από τις τριλογίες των Forgotten Relams, συν κάτι ακόμη, για να στανιάρω. Φέτος θα πιάσω την τριλογία του Ερεβις Κέιλ, του Πωλ Κεμπ. Για το στανιάρισμα που λέγαμε, λέω να το ρίξω στις περιπέτειες. Θα ήθελα πολύ να διαβάσω την Κατάβαση και το Έτος Μηδέν του Τζεφ Λονγκ ή το Χάρτη των Οστών του Ρόλλινς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για τις 6 ημέρες που θα λείπω, θα πάρω το codex gigas (H βίβλος του διαβόλου) του Richard Dubell..

Είναι 654 σελίδες, οπότε πιστεύω να μου φτάσει...

wink.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φέτος δεν θα πάω διακοπές γιατί πρέπει να βρίσκομαι Θεσσαλονίκη για ένα σεμινάριο που παρακολουθώ. Από την άλλη φυσικά βρίσκομαι σε μόνιμες διακοπές εδώ και πολυυυυύ καιρό. Δυστυχώς. Πάντως από το ΣΚ που μας έρχεται θα μείνω μόνος στο σπίτι για δύο βδομάδες, κάτι είναι και αυτό. Έχω βάλει λοιπόν στην άκρη μερικά βιβλία που ξέρω από τώρα ότι θα μου αρέσουν: Robert Howard: Η Βασίλισσα της Μαύρης Ακτής και Βασιλιάς Καλ, Stephen King: Ντούμα Κη και Clifford Simak: Πόλη. Όσο περνάει από το χέρι μου, θα διαβαστούν όλα. Πάντως δεν σκοπεύω να χρησιμοποιήσω όλο τον χρόνο μου στο διάβασμα. Θα δω σίγουρα και κάποια επεισόδια από Το Σύμπαν που Αγάπησα. Και επίσης μερικά ντοκιμαντέρ με καρχαρίες που έχω γράψει στην τηλεόραση, όπως και τα κόμικς που έβγαλε η Anubis για τον Κόναν. Αυτά τα τελευταία όμως δεν είναι σίγουρα, μόνο αν προλάβω.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

πήρα και διάβασα το "King rat" του James Clavel (618 σελίδες) αλλα και δύο της Agatha Christie με την Μις Μαρπλ. Στον γυρισμό είχα τελειώσει τα πάντα και ξεκίνησα το "The Pelican breef" του John Grisham.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Bump εδώ μια που έφτασε και πάλι ο καιρός των διακοπών. Εγώ φεύγω αύριο και θα πάρω μαζί μου κάποια (ή όλα) από τα:

-Το χρώμα της μαγείας, Πράτσετ

-The light fantastic, Pratchett

-Pane e Tempesta, Stefano Benni

-Η χρονιά της πλημμύρας, Μάργκαρετ Άτγουντ

-Science Fiction Hall of Fame, volume 2 (συλλογή διηγημάτων)

-Make Room! Make Room!, Harry Harrison

 

Εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι είχα φύγει από την Αθήνα για διακοπές από 4-5 Ιουλίου και είχα γυρίσει τέλη Αυγούστου, τώρα λόγω καταλήψεων η εξεταστική άργησε να ξεκινήσει και θέλει μια βδομάδα ακόμα μέχρι να τελειώσει, οπότε μάλλον μόνο λίγες μέρες του Ιουλίου και ολόκληρο τον Αύγουστο θα κάνω διακοπές φέτος... 

 

Μια πρώτη σκέψη:

 

01. Μορίς Λεμπλάν - Αρσέν Λουπέν, ο αριστοκράτης λωποδύτης (εκδόσεις Ερατώ)
02. Ρόμπερτ Χάινλαϊν - Τα παιδιά του Μαθουσάλα (εκδόσεις Space)
03. Τζον Κόνολι - Κάθε νεκρό πράγμα (εκδόσεις Bell)
04. Σάιμον Κέρνικ - Φονική συναλλαγή (εκδόσεις Bell)
05. Τόμας Μ. Ντις - Στρατόπεδο Α (εκδόσεις Παρά Πέντε)

06. Κλάιβ Μπάρκερ - Τα βιβλία του αίματος Ι (εκδόσεις Τρίτων)
07. Ντιν Κουντζ - Φαντάσματα (εκδόσεις Bell)

08. Γκράχαμ Τζόις - Ρέκβιεμ (εκδόσεις Οξύ Pocket)

09. Ρος Μακντόναλντ - Μελαγχολική πόλη (εκδόσεις Παρατηρητής)

10. Άλιστερ Μακλίν - Νύχτα χωρίς τέλος (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ)
11. Ίαν Φλέμινγκ - Από τη Ρωσία με αγάπη (εκδόσεις Λυχνάρι)

 

Όλα είναι εκδόσεις τσέπης για να μην πιάνουν πολύ χώρο και να μην ζυγίζει η τσάντα καμιά δεκαριά κιλά!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι είχα φύγει από την Αθήνα για διακοπές από 4-5 Ιουλίου και είχα γυρίσει τέλη Αυγούστου, τώρα λόγω καταλήψεων η εξεταστική άργησε να ξεκινήσει και θέλει μια βδομάδα ακόμα μέχρι να τελειώσει, οπότε μάλλον μόνο λίγες μέρες του Ιουλίου και ολόκληρο τον Αύγουστο θα κάνω διακοπές φέτος... 

 

Μια πρώτη σκέψη:

 

01. Μορίς Λεμπλάν - Αρσέν Λουπέν, ο αριστοκράτης λωποδύτης (εκδόσεις Ερατώ)

02. Ρόμπερτ Χάινλαϊν - Τα παιδιά του Μαθουσάλα (εκδόσεις Space)

03. Τζον Κόνολι - Κάθε νεκρό πράγμα (εκδόσεις Bell)

04. Σάιμον Κέρνικ - Φονική συναλλαγή (εκδόσεις Bell)

05. Τόμας Μ. Ντις - Στρατόπεδο Α (εκδόσεις Παρά Πέντε)

06. Κλάιβ Μπάρκερ - Τα βιβλία του αίματος Ι (εκδόσεις Τρίτων)

07. Ντιν Κουντζ - Φαντάσματα (εκδόσεις Bell)

08. Γκράχαμ Τζόις - Ρέκβιεμ (εκδόσεις Οξύ Pocket)

09. Ρος Μακντόναλντ - Μελαγχολική πόλη (εκδόσεις Παρατηρητής)

10. Άλιστερ Μακλίν - Νύχτα χωρίς τέλος (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ)

11. Ίαν Φλέμινγκ - Από τη Ρωσία με αγάπη (εκδόσεις Λυχνάρι)

 

Όλα είναι εκδόσεις τσέπης για να μην πιάνουν πολύ χώρο και να μην ζυγίζει η τσάντα καμιά δεκαριά κιλά!

 

 

Μονο 11 βιβλια σε 30 μερες? Σκουριασες ..  :boo:   :nonono:                 :p

Edited by Mr. R.Carter
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, όταν φύγω, γύρω στις 30 Ιουλίου, θα πάρω: τον Οδυσσέα του Joyce (εκτός κι αν τον έχω τελειώσει πριν - κοντεύω, άλλες 300 σελίδες μου μένουν σχεδόν!), και σίγουρα την Ενδοχώρα του Εμπειρίκου και τα Χρονικά της Νάρνια του Lewis στο πρωτότυπο. Ταυτόχρονα τον Αύγουστο, όμως, θα πιάσω να διαβάζω και σχολικά βιβλία προηγούμενων τάξεων για τα Μαθηματικά... :( Ήρθε η σειρά μας!... Α, μπορεί (αν ποτέ προλάβω και τα διαβάσω όλα τα προηγούμενα) να πάρω και το The Last Man, της Shelley.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έτοιμα 

 

Jim Butcher - Dresden files 2-11

Dan Brown - Inferno

Joe Hill - NOS4RA2

Paul Wilson - The Keep

Neil Gaiman - Anansi Boys

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Μονο 11 βιβλια σε 30 μερες? Σκουριασες ..  :boo:   :nonono:                 :p

 

 

Εκεί που πηγαίνω υπάρχει διαθέσιμη βιβλιοθήκη στο σπίτι, ξαδέρφια και θείοι όλο και κάτι διαβάζουν. Και πέρυσι με 10 βιβλία έφυγα, και από τις αρχές του Ιούλη μάλιστα, αλλά διάβασα συνολικά πάνω από 21-22... Δεν μπορώ να κουβαλήσω παραπάνω :p

Link to comment
Share on other sites

Bump εδώ μια που έφτασε και πάλι ο καιρός των διακοπών. Εγώ φεύγω αύριο και θα πάρω μαζί μου κάποια (ή όλα) από τα:

-Το χρώμα της μαγείας, Πράτσετ

-The light fantastic, Pratchett

-Pane e Tempesta, Stefano Benni

-Η χρονιά της πλημμύρας, Μάργκαρετ Άτγουντ

-Science Fiction Hall of Fame, volume 2 (συλλογή διηγημάτων)

-Make Room! Make Room!, Harry Harrison

 

Εσείς;

 

Και "Το κουρδιστό κορίτσι" του Paolo Bacigalupi, είχα ξεχάσει να το γράψω.

Έχω έτοιμα 

 

Jim Butcher - Dresden files 2-11

Dan Brown - Inferno

Joe Hill - NOS4RA2

Paul Wilson - The Keep

Neil Gaiman - Anansi Boys

 

To Inferno να μας πεις πώς είναι και αν αξίζει, διότι κάπου θα αρχίσει να κουράζει ο Νταν Μπράουν με τον Λάνγκντον ξανά και ξανά.

 

Το Anansi Boys το είχα πιάσει μια φορά πριν χρόνια, αλλά δεν το τελείωσα, το βαρέθηκα στη μέση. Θυμάμαι πάντως την ατάκα "...if a just-married couple put a coin in a jar every time they make love in their first year and take a coin out for every time that they make love in the years that follow, the jar will never be emptied."

 

Του Joe Hill τι είναι πάλι αυτό; Δεν το έχω ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

Του Joe Hill τι είναι πάλι αυτό; Δεν το έχω ακούσει.

 

 

Ολοκαίνουργιο τούβλο 700 σελίδων περίπου, κυκλοφόρησε στο εξωτερικό τον Απρίλιο, ελπίζω οι εκδόσεις Bell να το μεταφράσουν σύντομα... Παίρνει πολύ καλές κριτικές (4.2/5 με 6.000 αξιολογήσεις στο goodreads).

 

Η υπόθεση:

 

NOS4A2 is a spine-tingling novel of supernatural suspense from master of horror Joe Hill, the New York Times bestselling author of Heart-Shaped Box and Horns.
 
Victoria McQueen has a secret gift for finding things: a misplaced bracelet, a missing photograph, answers to unanswerable questions. On her Raleigh Tuff Burner bike, she makes her way to a rickety covered bridge that, within moments, takes her wherever she needs to go, whether it’s across Massachusetts or across the country.
 
Charles Talent Manx has a way with children. He likes to take them for rides in his 1938 Rolls-Royce Wraith with the NOS4A2 vanity plate. With his old car, he can slip right out of the everyday world, and onto the hidden roads that transport them to an astonishing – and terrifying – playground of amusements he calls “Christmasland.”
 
Then, one day, Vic goes looking for trouble—and finds Manx. That was a lifetime ago. Now Vic, the only kid to ever escape Manx’s unmitigated evil, is all grown up and desperate to forget. But Charlie Manx never stopped thinking about Victoria McQueen. He’s on the road again and he’s picked up a new passenger: Vic’s own son.
Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνηθίζω στις διακοπές να διαβάζω Dan Brown ως κάτι ανάλαφρο των περιστάσεων και δεν θα χαλάσω το προξενιό τώρα..

Inferno για τις φετινές διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να πάω διακοπές τον Σεπτέμβριο στο εξοχικό της θείας, αλλά δεν είναι σίγουρο. Θα κάνω πάντως ότι και πέρσι. Για τις δύο βδομάδες που θα αράξω μόνος στο σπίτι, έχω αφήσει μερικά βιβλία στην άκρη ειδικά για την περίσταση:

 

- Στήβεν Κινγκ: Περί Συγγραφής

- Ρέι Μπράντμπερι: Τα Χρονικά του Άρη

- Ρόμπερτ Χάουαρντ: Τα Πετράδια του Γκβαχλούρ

- Γιώργος Μπαλάνος: Όντα από το Διάστημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φετος δεν ξερω ποσο καιρο θα μεινω στο εξοχικο, και επισης ποσο θα με αφησουν τα πιτσιρικια να διαβασω...

 

σιγουρα θα παρω τη χαμενα βιβλιοθηκη του αλχημιστη που αγορασα προσφατα και το 2001 η οδυσσεια του διαστηματος του α, κλαρκ. περα απο αυτα εχω να κανω μια βολτα στον ιανο και στην πολιτεια και θα αποφασισω τελευταια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

 

 

To Inferno να μας πεις πώς είναι και αν αξίζει, διότι κάπου θα αρχίσει να κουράζει ο Νταν Μπράουν με τον Λάνγκντον ξανά και ξανά.

 

 

 

Λοιπόν το Lost Symbol ήταν κουραστικό και απογοήτευση. Το Inferno είναι κατά την άποψη μου το καλύτερο βιβλίο του Dan Brown. Είναι το τέλειο καλοκαιρινό βιβλίο. Συνεχή δράση μέσα σε τρεις από τις πιο όμορφες Ευρωπαικές πολεις. Συνεχείς ανατροπές. Και πολύ καλή και ανατρεπτίκή υπόθεση. Το τέλος δεν το περιμένα έτσι. 

 

Η δομή είναι η ίδια όπως και στα προηγούμενα, δεν αλλάζει με τίποτα, αλλά αντίθετα με το Lost Symbol δεν κουράζει. O Langton μπλέκεται σε κάτι που δεν καταλαβαίνει. Μυστηριώδης γυναίκα τον βοηθάει. Κακοί τον κυνηγούνε. Κάνει συνεχή μαθήματα ιστορίας, τέχνης, αρχιτεκτονικής και συνωμοσίας. Αλλά ακόμα και αν το έχουμε ξαναδεί σαν δομή, αυτή την φορά είναι φρέσκο.

 

 

Φυσιολογικό βέβαια, η Φλωρεντία, Βενετία και Κωνσταντινούπολη είναι εκατό φορές πιο ενδιαφέρουσες από την Ουάσινκτον.

 

 

Ακόμα και η γυναίκα που βοηθάει τον Langton είναι πολύ πιο ενδιαφέρων χαρακτήρας αυτή την φορά. Παρεπιπτώντος το κιμηματογραφικό στούντιο αποφάσισε να παγώση την παραγωγή του Lost Symbol που είχε ξεκινήσει και στην θέση του θα γυρίσουν το Inferno με κυκλοφορία το 2015. Η ταινία θα είναι super. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Terry Pratchett - Jingo

Stephen King - Skeleton crew

 

συν το στοιχειωμενο του James Herbert που πετυχα στα ΚΤΕΛ

Link to comment
Share on other sites

Καθώς δεν προβλέπονται διακοπές φέτος (βλ. γέννηση μπέμπη) θεωρητικά, ό,τι βιβλίο έχω δαβάσει τις τελευταίες μέρες και όλες τις επόμενες μέχρι τέλη Αυγούστου, μετράνε. Λοιπόν:

 

Διάβασα Stephen King- Χρήσιμα Αντικείμενα (πολύ καλό) και τελείωσα την First Law trilogy του Abercrombie (σχεδόν τέλειο).

Τώρα διαβάζω Brandon Sanderson- Elantris. Η λίστα με τα επόμενα είναι (μάλλον) η εξής:

John Verdon: Άσε τον Διάβολο Ήσυχο

Graham Masterton: Οι Παγιδευμένοι (BladeRunner ευχαριστώ!)

Lois McMaster Bujold- Paladin of Souls

Hugh Howey- Wool

Παίζει επίσης η τριλογία του Asimov- Foundation, Dan Brown- Inferno και Michael Grigorio- Η όψη του ΣΚότους

Link to comment
Share on other sites

Διακοπές θα πάω Νάξο και μετά Ζάκυνθο, φιλοξενούμενος. Σίγουρα θα τελειώσω τη  Λέσχη των Αθεράπευτα Αισιόδοξων και μετά θα πάω να αγοράσω το καινούριο του Dan Brown. Δεν είμαι από αυτούς που θέλουν να προβληματιστούν ενώ βρίσκονται 2 μέτρα από τη θάλασσα και πίνουν μπύρες. :)

Edited by Anwrimos23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..