Jump to content

Βιβλία που θέλετε να αγοράσετε, αλλά...


wordsmith
 Share

Recommended Posts

Εδώ σημειώνουμε βιβλία που θα θέλαμε να έχουμε, αλλά:

1)έχουν εξαντληθεί

2)δεν έχουν μεταφραστεί ακόμα σε γλώσσα που να μπορούμε να διαβάσουμε

3)είναι πολύ ακριβά

4)δεν τα βρίσκουμε στα βιβλιοπωλεία

5)δεν έχουμε λεφτά να τα αγοράσουμε

6)για οποιοδήποτε λόγο δεν τα έχουμε στην κατοχή μας (έστω όχι ακόμα)

 

Και, αν ξέρουμε κάτι παραπάνω από όσους τα αναζητούν, μπορούμε να τους υποδείξουμε πού θα τα βρουν ή, αν ξέρουμε κάποιον που τα έχει και δεν τα θέλει, να τα ανταλλάξουμε/χαρίσουμε/πουλήσουμε. Ή, αν θέλουμε να κάνουμε ένα δώρο σε κάποιον από εδώ μέσα και δεν ξέρουμε τι, μπορούμε να ρίξουμε μια ματιά εδώ. Και άλλες πιθανές χρήσεις που έχετε αρκετή φαντασία για να τις σκεφτείτε μόνοι σας.

 

Εγώ έχω στα υπόψη να αγοράσω τα παρακάτω βιβλία:

-Ποιούς θα δαγκώσω άμα λυσσάξω, του Παντελή Καλιότσου (Καστανιώτης)

-Ένας κόμπος όλα, της Ευσταθίας Μαντζαρίδου (Μεταίχμιο)

-Μετρό 2033 (Καστανιώτης)

-Το δωμάτιο, της Έμμα Ντόναχιου (Ψυχογιός)

-Ελευθερία, του Τζόναθαν Φράνζεν (Ωκεανίδα)

-Sillage No 13, Derapage Controlle (γαλλικό κόμικ - αμετάφραστο ακόμα απ'ό,τι ξέρω)

-Το κατά Πιλάτον Ευαγγέλιο, του Ερίκ Εμμανουέλ Σμιτ (Περιπλους-εξαντλημένο)

-Γενικά όλα του Ε.Ε.Σμιτ που δεν έχουν ακόμα μεταφραστεί ελληνικά-δεν ξέρω γαλλικά

-Το βιβλιοπωλείο των σκιών, του Μίκελ Μπίρκεγκορ (Πατάκης)

-Αν σου άρεσε το σχολείο, θα λατρέψεις τη δουλειά, του Ίρβινγκ Γουέλς (Οξύ-καλά, γι'αυτό δεν τρελαίνομαι)

-Αντιδίαιτα, της Μίμι Σπένσερ (Διόπτρα- φαίνεται να έχει πλάκα)

 

αλλά έχω πάαααρα πολλά αδιάβαστα και επίσης σκέφτομαι ότι θα φτηνύνουν μέχρι να διαβάσω όσα έχω ήδη.

Σειρά σας.

 

edit: Τα παραπάνω τρία βγαίνουν από τη λίστα μου, γιατί την "Ελευθερία" μου την υποσχέθηκε η TheSeaIsBurned και τα άλλα δύο τα παρήγγειλα από αυτό το βιβλιοπωλείο, που τα έχει όλα μισή τιμή και μου το έστειλε ο araya4 με πμ. Ευχαριστώ! Ελπίζω να φτάσουν και να μην ειναι εξαντλημένα, γιατί μερικά ελληνικά ονλάιν βιβλιοπωλεία το κάνουν αυτό, να σε αφήνουν να παραγγέλνεις βιβλία που δεν τα έχουν πια...

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Το "Requiem For A Dream" του Hubert Selby Jr. , αλλά δεν υπάρχει στα ελληνικά κι ούτε μπορώ να το αγοράσω στα αγγλικά διότι δεν έχω πιστωτική κάρτα για να το παραγγείλω μέσω ίντερνετ :huh:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το "Requiem For A Dream" του Hubert Selby Jr. , αλλά δεν υπάρχει στα ελληνικά κι ούτε μπορώ να το αγοράσω στα αγγλικά διότι δεν έχω πιστωτική κάρτα για να το παραγγείλω μέσω ίντερνετ :huh:

Έχει εξαντληθεί η ελληνική μετάφραση;

Link to comment
Share on other sites

Το "Requiem For A Dream" του Hubert Selby Jr. , αλλά δεν υπάρχει στα ελληνικά κι ούτε μπορώ να το αγοράσω στα αγγλικά διότι δεν έχω πιστωτική κάρτα για να το παραγγείλω μέσω ίντερνετ :huh:

 

 

 

Αν θέλεις σου το παίρνω εγώ. Στείλε μου το λινκ και τη διεύθυνσή σου με πμ και μου τα δίνεις στο εργαστήριο της ΑΛΕΦ...:chinese:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εψαχνα πριν απο λιγο καιρο το "Ερωτας και Θανατος" του Καμπελ Ραμσι απο εκδοσεις Οξυ..

Σειρα: Κολαση

Ρωτησα σε 2-3 μαγαζια (public & eshop) αλλα μου ειπαν οτι εχει εξαντληθει απο τον εκδ. οικο......:(

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Εγω εψαχνα πριν απο λιγο καιρο το "Ερωτας και Θανατος" του Καμπελ Ραμσι απο εκδοσεις Οξυ..

Σειρα: Κολαση

Ρωτησα σε 2-3 μαγαζια (public & eshop) αλλα μου ειπαν οτι εχει εξαντληθει απο τον εκδ. οικο......:(

 

Πράγματι, έχει εξαντληθεί εδώ και χρόνια (δεν νομίζω ότι βγήκε παραπάνω από μια χιλιάδα). Νομίζω ότι έχω ένα αντίτυπο. Αλλά θα βρεθούμε, θα το διαβάσεις επιτόπου παρουσία μου, και θα το δώσεις πίσω... (χαχαχαχαχαχα... βλέπε νήμα περί Έλληνα βιβλιοφάγου)

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα

 

Η Γερμανική Πολίτικη στην Ελλάδα 1896-1914, Κώστας Λούλος

The Mediterranean Naval Situation 1908-1914, Paul G Halpern

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, έχει εξαντληθεί εδώ και χρόνια (δεν νομίζω ότι βγήκε παραπάνω από μια χιλιάδα). Νομίζω ότι έχω ένα αντίτυπο. Αλλά θα βρεθούμε, θα το διαβάσεις επιτόπου παρουσία μου, και θα το δώσεις πίσω... (χαχαχαχαχαχα... βλέπε νήμα περί Έλληνα βιβλιοφάγου)

 

 

Α....μαλιστα.....εχεις αντιτυπο ε??? Χμμμ....hmm.gifτουλαχιστον κανενα σκαναρισμα παιζει???? :p

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Εγω εψαχνα πριν απο λιγο καιρο το "Ερωτας και Θανατος" του Καμπελ Ραμσι απο εκδοσεις Οξυ..

Σειρα: Κολαση

Ρωτησα σε 2-3 μαγαζια (public & eshop) αλλα μου ειπαν οτι εχει εξαντληθει απο τον εκδ. οικο......:(

 

Αν θέλεις απλώς να το διαβάσεις, τότε μπορώ να σου το δανείσω όποτε μου πεις. Αν όμως θέλεις και να το κρατήσεις τότε αυτό που μπορεί να γίνει, είναι να το διαβάσω και σε περίπτωση που δεν μου αρέσει να σου το δώσω. Βλέπεις, έχω πρόβλημα χώρου στο σπίτι και δεν θέλω να κρατάω βιβλία που δεν μου αρέσουν. Δεν ξέρω αν σε κάλυψαν αυτά που είπα..

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη σε ευχαριστω παρα πολυ για τη προθυμια σου...!

Διαβασε το πρωτα με το καλο οποτε μπορεσεις, να μου πεις αν αξιζει κιολας, να ακουσω τις εντυπωσεις σου, και θα τη βρω την ακρη...:)

Να 'σαι καλα παντως! Σε ευχαριστωfriends.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη σε ευχαριστω παρα πολυ για τη προθυμια σου...!

Διαβασε το πρωτα με το καλο οποτε μπορεσεις, να μου πεις αν αξιζει κιολας, να ακουσω τις εντυπωσεις σου, και θα τη βρω την ακρη...:)

Να 'σαι καλα παντως! Σε ευχαριστωfriends.gif

 

 

ok θα το διαβάσω. Θα χρειαστεί πάντως να περιμένεις λίγο - ή μάλλον αρκετά :whistling: - μιας και προηγείται το τούβλο του King που ακούει στο όνομα ''Θόλος''. Όποτε όμως το διαβάσω, θα σε ενημερώσω αμέσως. Να αναφέρω επίσης ότι ψάχνω να βρω και δεν μπορώ, το ''Ίλιον'' του Simmons. Δεν το πήρα ο ηλίθιος όσο υπήρχε, και τώρα που εξαντλήθηκε τρέχω και δεν προλαβαίνω. Μπορώ να προσφέρω χρήματα ή κάτι από εδώ πέρα αν ενδιαφέρεται κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Ή μπορείς να περιμένεις μέχρι τις αρχές Σεπτεμβρίου, που θα βγει η ανατύπωση του Ίλιον σε νέα έκδοση :) (γκαραντί που λέει και η διαφήμιση)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ή μπορείς να περιμένεις μέχρι τις αρχές Σεπτεμβρίου, που θα βγει η ανατύπωση του Ίλιον σε νέα έκδοση :) (γκαραντί που λέει και η διαφήμιση)

 

 

 

Α ναι; Άντε ωραία, να είσαι καλά ρε trillian που έχεις τέτοια ωραία νέα :lol: :book: Θα πρέπει να χτυπήσω και το ''Όλυμπος'' μετά, μου αρέσουν πολύ σαν υπόθεση.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψάχνω το Σπίτι από φύλλα του Mark Danielewski στα ελληνικά (εκδόσεις Πόλις). Το έβλεπα καιρό και όλο έλεγα πως κάποια στιγμή θα το αγοράσω αλλά μέχρι να το πάρω απόφαση εξαντλήθηκε :(

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, πολύ ευχάριστα νέα για το Ίλιον μέσα στο καλοκαίρι. Ανυπομονώ να γυρίσω από τις διακοπές, να πάρω τον Όλυμπο, και να περιμένω το Ίλιον!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, παρηγγειλα πριν κατι μερες στο eshop τα βιβλια: "Καρμιλλα" - Φανου και "Στο σκοτεινο δωματιο" - Π. Στραουμπ,

και μου ηρθε πριν λιγο μηνυμα οτι ειναι εξαντλημενα απο τον εκδ. οικο! Ισχυει αυτο? Αφου ειδικα το σκοτεινο δωματιο το εδινε το tv zapping (ή θα το δωσει, δε μπορεσα να βρω τελικα ποια ημερομηνια ηταν κ το εχασα)..

Εψαξα στο public και βλεπω οτι η καρμιλλα απο αλλο εκδ. οικο ειναι στα 14,68 (ενω η εκδοση του eshop ηταν στα 4,97 ευρω...) ranting.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μένεις στην Αθήνα, πήγαινε Μοναστηράκι και βρίσκεις όποιο Bell θέλεις. Το Καρμίλλα νομίζω ότι μπορείς να το βρεις από εκδόσεις Γράμματα στην Πρωτοπορία. Μέχρι λίγο καιρό πριν το είχαν.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δε μενω αθηνα, αλλα απο οτι ειδα, και το Πρωτοπορια εχει και τις δυο εκδοσεις. Αυτη που ειχα παραγγειλει εγω ηταν απο τα Γραμματα....

Θα παρω ενα τηλεφωνο να δω, αλλα δυσκολα....

Να 'σαι καλα Γιωργο..:)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ποστ γκρίνιας

 

θέλω τα τρία βιβλία του Alex Bledsoe με ήρωα τον Eddie LaCrosse

θέλω τα δεκατρία(?) βιβλία του Steven Brust με ήρωα τον Vlad Taltos(σχετικά θέμα στο φόρουμ)

θέλω τα βιβλία του Martin Millar με ήρωα τον Thraxas

θέλω και τα βιβλία του William Rabkin με τους ήρωες της πιο αστείας αστυνομικής σειράς εβερ

 

τα οποία δεν βρίσκω από ελληνικά e-shop

 

και τα τρία βιβλία του Παναγιώτη Αγαπητού με ήρωα τον πρωτοσπαθάριο Λέων(πρώτο βιβλίο της σειράς)

τα οποία με πονάνε λίγο στην τιμή γιατί όσο να ναι 16-17 ευρώ για έκδοση pocket ψιλοπονάει

αν και μάλλον θα αγοραστούν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν, από τη λίστα μου αφαιρώ το Μετρό 2033 (το πήρα και το διάβασα κιόλας) και προσθέτω τη "Χρονιά της Πλημμύρας" της Μάργκαρετ Άτγουντ, που υπάρχει μεν στα βιβλιοπωλεία, αλλά είναι πολύ καινούριο και αρκετά ακριβό ακόμα. Και το "Ο καλός και ο κακός" του Φίλιπ Πούλμαν, για τον ίδιο λόγο.

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Ποστ γκρίνιας #2

θέλω τα δεκατρία(?) βιβλία του Steven Brust με ήρωα τον Vlad Taltos(σχετικά θέμα στο φόρουμ) (κλόπυ-πέηστ από joidv)

θέλω τα υπόλοιπα βιβλία της black company (από το 3 και μετά)

θέλω τα υπόλοιπα βιβλία του έπους των Φαρσίερ.

θέλω το Metro 2033.

θέλω τα βιβλία 3 και 4 της σειράς "Οι Μύθοι των Οτόρι".

Link to comment
Share on other sites

-Το κατά Πιλάτον Ευαγγέλιο, του Ερίκ Εμμανουέλ Σμιτ (Περιπλους-εξαντλημένο)

 

Καλά, αυτό δεν το είδες στο ράφι μου με τα "Ιστορικά. 0-500 μχ";

 

 

Λοιπόν, εγώ θέλω, ποθώ, πρέπει να αποκτήσω, με τρώει σα σαράκι, το "η Διαθήκη της Έλενας" της Έλενας Ακρίτα.

 

Το είχα παλιά, αλλά δανείζοντάς το από δω κι από κει... με έμεινε μόνο το εξώφυλλο :badmood:

 

 

:crybaby: :crybaby: :crybaby: ΟΥΑΑΑΑΑΑ το θέεεεεΕΕΕΕΛΩΩΩΩΩΩ!!!:crybaby: :crybaby: :crybaby:

 

αλλά είναι εξαντλημένο εδώ και πολλά χρόνια και δεν το βρίσκω με τίποτα :death:

Link to comment
Share on other sites

-Το κατά Πιλάτον Ευαγγέλιο, του Ερίκ Εμμανουέλ Σμιτ (Περιπλους-εξαντλημένο)

 

Καλά, αυτό δεν το είδες στο ράφι μου με τα "Ιστορικά. 0-500 μχ";

 

 

Λοιπόν, εγώ θέλω, ποθώ, πρέπει να αποκτήσω, με τρώει σα σαράκι, το "η Διαθήκη της Έλενας" της Έλενας Ακρίτα.

 

Το είχα παλιά, αλλά δανείζοντάς το από δω κι από κει... με έμεινε μόνο το εξώφυλλο :badmood:

 

 

:crybaby: :crybaby: :crybaby: ΟΥΑΑΑΑΑΑ το θέεεεεΕΕΕΕΛΩΩΩΩΩΩ!!!:crybaby: :crybaby: :crybaby:

 

αλλά είναι εξαντλημένο εδώ και πολλά χρόνια και δεν το βρίσκω με τίποτα :death:

 

Αν ήσουν Ελλάδα να στο έδινα ευχαρίστως. Αν βοηθάει σε τίποτα πάντως, υπάρχει εδώ http://www.booksistor.com/product_info.php?products_id=16206 με 12 Ευρώ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

-Το κατά Πιλάτον Ευαγγέλιο, του Ερίκ Εμμανουέλ Σμιτ (Περιπλους-εξαντλημένο)

 

Καλά, αυτό δεν το είδες στο ράφι μου με τα "Ιστορικά. 0-500 μχ";

 

 

ΤΟ ΕΧΕΙΣ!; Πούντο; Πούντο; Εξάπαντος να το δώσεις στη Χριστίνα να μου το φέρει το Νοέμβριο! Θα το διαβάσω μονορούφι και θα σου το επιστρέψω πάραυτα, το ορκίζομαι. Στην ανάγκη θα έρθω εγώ να σου το φέρω.

Όσο γι' αυτό που θέλεις εσύ, I' ll keep my eyes open σε κανένα παζάρι, αλλά δεν ξέρω. Πώς δηλαδή δανείζοντάς το σου το μαδήσανε; Ο καθένας έκοβε και δυο σελίδες να τις κρατήσει για σουβενίρ;

Στην εσχάτη θα πρότεινα να επικοινωνήσεις με τη συγγραφέα, μήπως ξέρει πού μπορεί να υπάρχει ακόμα.

 

edit: Θα πάω εγώ στο βιβλιοπωλείο αυτό, Ιπποκράτους 157, να δω αν όντως το έχουν και να σου το αγοράσω, και σου το στέλνω με τη Χριστίνα. Μέσα στη βδομάδα ελπίζω να μπορέσω. Thanks, Oberon!

Ναι, υπάρχει, τους πήρα τηλέφωνο.

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Κέλλη, πήγα στο λινκ που με έδωκες και παρείγγειλα τη Διαθήκη. Στέλνουν με αντικαταβολή μόνο εντός Ελλάδας, αλλά το λύσαμε το πρόβλημα με κάτι συγγενείς. Μιλάμε θα σε κάνω άγαλμα, εικόνισμα, βωμό θα σε στήσω και θα σε λιβανίζω νύχτα-μέρα. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα χρόνια (>12) το ψάχνω αυτό το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..