Jump to content

Βιβλία που θέλετε να αγοράσετε, αλλά...


wordsmith
 Share

Recommended Posts

Κέλλη, πήγα στο λινκ που με έδωκες και παρείγγειλα τη Διαθήκη. Στέλνουν με αντικαταβολή μόνο εντός Ελλάδας, αλλά το λύσαμε το πρόβλημα με κάτι συγγενείς. Μιλάμε θα σε κάνω άγαλμα, εικόνισμα, βωμό θα σε στήσω και θα σε λιβανίζω νύχτα-μέρα. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα χρόνια (>12) το ψάχνω αυτό το πράγμα.

 

Μερσί, αλλά το λινκ ο Oberon το έβαλε. Εγώ θα σε εξυπηρετούσα αν ήθελες να πάω να σου το πάρω από το βιβλιοπωλείο.

Link to comment
Share on other sites

Ε μπερδεύτηκα, είδες τί κάνει η έντονη συναισθηματική φόρτιση; Εντάξει, θα κάνω άγαλμα, εικόνισμα και βωμό τον Όμπερον. Εσένα θα σε κάνω μπλουζάκι, κούπα και μάους-παντ (επειδή άνοιξες το τόπικ).

Link to comment
Share on other sites

Ε μπερδεύτηκα, είδες τί κάνει η έντονη συναισθηματική φόρτιση; Εντάξει, θα κάνω άγαλμα, εικόνισμα και βωμό τον Όμπερον. Εσένα θα σε κάνω μπλουζάκι, κούπα και μάους-παντ (επειδή άνοιξες το τόπικ).

 

:D Κι εγώ βρήκα κάμποσα βιβλία που τα είχα για χαμένα μέσω αυτού του τόπικ, μη νομίζεις...

Πάντως θα πάω στο βιβλιοπωλείο έτσι κι αλλιώς, να δω τι άλλο έχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλό βιβλιοπωλείο αυτό, εκεί βρήκα πολλά διαμαντάκια. Λίγο τσιμπημένες οι τιμές, αλλά εντάξει...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό site Κέλλυ......μισοτιμής πολλά βιβλία σε σχέση με τις τιμες στα κανονικά βιβλιοπωλεία. Βρήκα χοντρόδετους τόμους κλασσικών έργων από το 1950 με καλές σχετικά τιμές.....

 

 

Με τα έξοδα αποστολής τι γίνεται?

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

Ε μπερδεύτηκα, είδες τί κάνει η έντονη συναισθηματική φόρτιση; Εντάξει, θα κάνω άγαλμα, εικόνισμα και βωμό τον Όμπερον. Εσένα θα σε κάνω μπλουζάκι, κούπα και μάους-παντ (επειδή άνοιξες το τόπικ).

 

 

Δεν πειράζει. Αρκεί που βοήθησα και σένα και άλλους βρίσκοντας το λινκ. Το βιβλιοπωλείο μου ήταν ήδη γνωστό από χρόνια, αλλά δεν ήξερα πως είχε και website...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λοιπόν, η νέα, ανανεωμένη λίστα μου περιλαμβάνει τα:

-Επιδημία, Scott Sigler, Πλατύπους (το περιμένω να φτηνύνει, ελπίζοντας να μην εξαντληθεί στο μεταξύ)

-Ο καλός και ο κακός, Φίλιπ Πούλμαν, Λιβάνης (όλο το ξεχνάω όταν πηγαίνω στην Πολιτεία και δε θέλω να το πάρω από αλλού)

-Οι διορθώσεις, Τζόναθαν Φράνζεν, Ωκεανίδα (επίσης ελπίζω να φτηνύνει πριν εξαντληθεί)

-Το κορίτσι με τα γυάλινα πόδια, Άλι Σω, Τερζόπουλος (και δεν το βρίσκω και δεν είμαι σίγουρη ότι αξίζει)

-Αντιδίαιτα, Μίμι Σπένσερ, Διόπτρα (αυτό σίγουρα θα φτηνύνει)

-όλα του Τζακ Βανς που έχουν μεταφραστεί, εκτός από "Τα μάτια του ανώτερου κόσμου", που το έχω(στο επόμενο παζάρι)

-ίσως το 2ο και το 3ο της τριλογίας του Abercrombie, αλλά αποκλείεται σε αυτήν την τιμή - θα περιμένω το παζάρι

-όσες Ωρόρες δεν έχω ακόμα

Link to comment
Share on other sites

-Ο καλός και ο κακός, Φίλιπ Πούλμαν, Λιβάνης (όλο το ξεχνάω όταν πηγαίνω στην Πολιτεία και δε θέλω να το πάρω από αλλού)

 

Αυτο το εχω κι εγω στο ματι.Το θεμα του ειναι τουλαχιστον ιντριγκαδορικο,αλλα απο τις 2-3 πρωτες σελιδες που διαβασα,μου φανηκε σα να διαβαζα θρησκευτικα δημοτικου.Και δε νομιζω οτι ειναι η ιστορια που φταιει γι'αυτο.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η νέα, ανανεωμένη λίστα μου περιλαμβάνει τα:

-όλα του Τζακ Βανς που έχουν μεταφραστεί, εκτός από "Τα μάτια του ανώτερου κόσμου", που το έχω(στο επόμενο παζάρι)

 

Να τα πάρεις. Αν όχι και τα τρία που σου λείπουν, τουλάχιστον την ''Οδύσσεια του Κουζέλ'' που είναι εξίσου καλή. Επίσης έχει μεταφραστεί και ''Το Τελευταίο Κάστρο'' του ίδιου (δεν είναι Ετοιμοθάνατη Γη) από εκδόσεις Alien, αλλά είναι δυσεύρετο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα βιβλία παρακάτω είναι κάπως σπάνια, αλλά κάποιοι βιβλιοσκώληκες εδώ μέσα μπορεί να τα έχουν δει κάπου, να τα έχουν οι ίδιοι κλπ:

 

01. Ράμσεϊ Κάμπελ - Το πρόσωπο που πρέπει να πεθάνει (εκδόσεις Οξύ).

02. Ντέιβιντ Άμπροουζ - Ο άνθρωπος με τα δυο πρόσωπα (εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα).

03. Ρόμπερτ Μπλοχ - Παράξενοι κόσμοι (εκδόσεις Terra Nova).

04. Γουίτλι Στρίμπερ - Οι λυκάνθρωποι (εκδόσεις Σίμωσι).

05. Τσαρλς Ντε Λιντ - Η καρδιά του φεγγαριού (εκδόσεις Αρχέτυπο).

06. Τσαρλς Ντε Λιντ - Οι πύλες των ονείρων (εκδόσεις Αρχέτυπο).

07. Τζόναθαν Κάρολ - Ένα παιδί στον ουρανό (εκδόσεις Οξύ).

 

Αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

βιβλία που θέλετε να αγοράσετε αλλά... το περίπτερο τα επέστρεψε : "Ο Κυρίαρχος του Παιχνιδιού", Σιντνευ Σελντον

Το είχα διαβάσει εκείνα τα προ Χριστού χρόνια που είχε πρωτοκυκλοφορήσει μα κάπου έχει - παραπέσει; δανειστεί; εξαϋλωθεί; - και δεν υπάρχει πια στη δισκοθήκη μου.

Σήμερα είδα πως έχει ξαναβγει στα περίπτερα από Anubis μα... άργησα!

Link to comment
Share on other sites

03. Ρόμπερτ Μπλοχ - Παράξενοι κόσμοι (εκδόσεις Terra Nova).

07. Τζόναθαν Κάρολ - Ένα παιδί στον ουρανό (εκδόσεις Οξύ).

Αυτά τα δύο τα έχω, αλλά δεν είναι (ακόμα και μάλλον απίθανο για το προσεχές μέλλον) να μπουν στη λίστα προς ξεκαθάρισμα. Το πρώτο το είχα πάρει από το Σολάρις όταν κυκλοφόρησε, το δεύτερο το είχα βρει από σπόντα πριν 2 μήνες επειδή την προηγούμενη το είχε πουλήσει κάποιος στο παλαιοβιβλιοπωλείο που πήγα.

 

01. Ράμσεϊ Κάμπελ - Το πρόσωπο που πρέπει να πεθάνει (εκδόσεις Οξύ).

Αυτό το είχα βρει πριν 2 χρόνια στο Fleur de mal (όταν ακόμα ήταν στη Θεμιστοκλέους), το πήρα, το διάβασα και μετά το έδωσα είτε στο Fleur de mal είτε στον Αλφειό. Αλλά μιλάμε για πέρσι το χειμώνα, που έφυγε η πρώτη μεγάλη δόση βιβλίων από τα ράφια μου, έκτοτε δεν το έχω ξαναδεί σε κάποιο από τα δύο, αλλά δεν χάνεις και τίποτα να ρωτήσεις.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λοιπόν, η νέα, ανανεωμένη λίστα μου περιλαμβάνει τα:

-Επιδημία, Scott Sigler, Πλατύπους (το περιμένω να φτηνύνει, ελπίζοντας να μην εξαντληθεί στο μεταξύ)

-Ο καλός και ο κακός, Φίλιπ Πούλμαν, Λιβάνης (όλο το ξεχνάω όταν πηγαίνω στην Πολιτεία και δε θέλω να το πάρω από αλλού)

-Οι διορθώσεις, Τζόναθαν Φράνζεν, Ωκεανίδα (επίσης ελπίζω να φτηνύνει πριν εξαντληθεί)

-Το κορίτσι με τα γυάλινα πόδια, Άλι Σω, Τερζόπουλος (και δεν το βρίσκω και δεν είμαι σίγουρη ότι αξίζει)

-Αντιδίαιτα, Μίμι Σπένσερ, Διόπτρα (αυτό σίγουρα θα φτηνύνει)

-όλα του Τζακ Βανς που έχουν μεταφραστεί, εκτός από "Τα μάτια του ανώτερου κόσμου", που το έχω(στο επόμενο παζάρι)

-ίσως το 2ο και το 3ο της τριλογίας του Abercrombie, αλλά αποκλείεται σε αυτήν την τιμή - θα περιμένω το παζάρι

-όσες Ωρόρες δεν έχω ακόμα

 

Αυτά βγαίνουν από τη λίστα μου γιατί τα πήρα. Το 1ο το βρήκα κάπου με 6 ευρώ, το 2ο στα μεταχειρισμένα της Πρωτοπορίας με 12, το 3ο δεν άντεξα και το πήρα σε κανονική τιμή σήμερα από την έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψάχνω τη Φορμόλη του Arnaldur Indridason από τις εκδόσεις Λιβάνη που έχει εξαντληθεί. Το έχω παραγγείλει από διάφορα βιβλιοπωλεία στο οποία φαίνεται να υπάρχει αλλά σε όλα τελικά μου λένε ότι έχει εξαντληθεί από τον εκδότη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψάχνω τη Φορμόλη του Arnaldur Indridason από τις εκδόσεις Λιβάνη που έχει εξαντληθεί. Το έχω παραγγείλει από διάφορα βιβλιοπωλεία στο οποία φαίνεται να υπάρχει αλλά σε όλα τελικά μου λένε ότι έχει εξαντληθεί από τον εκδότη.

 

μεταχειρισμένα στο μοναστηράκι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Την Φορμόλη την ψάχνω και γω πολύ καιρό, και έχω ψάξει σε πολλά παλαιοβιβλιοπωλεία. Είναι θέμα τύχης. Πάντως τον Οκτώβριο θα βγει στα ελληνικά το Η σιωπή του τάφου (Silence Of The Grave ο αγγλικός τίτλος), από τις εκδόσεις Μεταίχμιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Λοιπόν, άκυρες όλες οι παραπάνω λίστες μου, τα έχω πάρει αυτά. Ξεκινάω καινούργια (λίστα) με τα:

-"Κοιλάδα της λάσπης" της Μπουραζοπούλου

-"Σταθμός έντεκα" της Emily St. John Mandel (http://ikarosbooks.gr/643-stathmos-enteka.html )

 

Θα τα περιμένω να φτηνύνουν, δε νομίζω να εξαντληθούν σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ ψάχνω από τις εκδόσεις Αιγόκερως δύο πολύ μικρά βιβλιαράκια με διηγήματα από τη σειρά Φανταστικές ιστορίες. Το Νο 2-Παράξενοι έρωτες και το 7-Φαντασίωση παραίσθηση. Έχω τα υπόλοιπα και αυτά τα δύο τα ψάχνω εδώ και χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λοιπόν, άκυρες όλες οι παραπάνω λίστες μου, τα έχω πάρει αυτά. Ξεκινάω καινούργια (λίστα) με τα:

-"Κοιλάδα της λάσπης" της Μπουραζοπούλου

-"Σταθμός έντεκα" της Emily St. John Mandel (http://ikarosbooks.gr/643-stathmos-enteka.html )

 

Θα τα περιμένω να φτηνύνουν, δε νομίζω να εξαντληθούν σύντομα.

Προσθέτω και το "Τσίρκο της νύχτας" (The night circus) της Erin Morgenstern. Αυτό μάλλον θα το πάρω αγγλικά, μια που δεν το βρίσκω ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

 

Λοιπόν, άκυρες όλες οι παραπάνω λίστες μου, τα έχω πάρει αυτά. Ξεκινάω καινούργια (λίστα) με τα:

-"Κοιλάδα της λάσπης" της Μπουραζοπούλου

-"Σταθμός έντεκα" της Emily St. John Mandel (http://ikarosbooks.gr/643-stathmos-enteka.html )

 

Θα τα περιμένω να φτηνύνουν, δε νομίζω να εξαντληθούν σύντομα.

Προσθέτω και το "Τσίρκο της νύχτας" (The night circus) της Erin Morgenstern. Αυτό μάλλον θα το πάρω αγγλικά, μια που δεν το βρίσκω ελληνικά.

 

 

Που έχεις ψάξει και δεν το βρίσκεις; :p Υπάρχει στην Πολιτεία, και πολύ φθηνά μάλιστα! Και μπορεί να υπάρχει και στον Ποθητό στην Κάνιγγος ακόμα φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο πολλά που δεν τολμώ να αρχίσω καν να τα καταγράφω...

 

Για να είμαι on topic το πιο πρόσφατο που διστάζω να αποκτήσω καθώς το θεωρώ λίγο ακριβό είναι το Inside Hitler's Greece του Mark Mazower.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Λοιπόν, άκυρες όλες οι παραπάνω λίστες μου, τα έχω πάρει αυτά. Ξεκινάω καινούργια (λίστα) με τα:

-"Κοιλάδα της λάσπης" της Μπουραζοπούλου

-"Σταθμός έντεκα" της Emily St. John Mandel (http://ikarosbooks.gr/643-stathmos-enteka.html )

 

Θα τα περιμένω να φτηνύνουν, δε νομίζω να εξαντληθούν σύντομα.

Προσθέτω και το "Τσίρκο της νύχτας" (The night circus) της Erin Morgenstern. Αυτό μάλλον θα το πάρω αγγλικά, μια που δεν το βρίσκω ελληνικά.

 

 

Που έχεις ψάξει και δεν το βρίσκεις; :p Υπάρχει στην Πολιτεία, και πολύ φθηνά μάλιστα! Και μπορεί να υπάρχει και στον Ποθητό στην Κάνιγγος ακόμα φθηνότερα.

 

Έχω πάει και τους έχω ρωτήσει στην Πολιτεία και δεν το έχουν, παρόλο που το λέει στο site. Στον Ποθητό δεν το σκέφτηκα να ρωτήσω χτες που πέρασα, αλλά μόλις τους έστειλα email. Θα τους πάρω και τηλ. αύριο, μια που είναι ανοιχτά και απόγευμα, όπως λέει το site τους. Μερσί.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Λοιπόν, άκυρες όλες οι παραπάνω λίστες μου, τα έχω πάρει αυτά. Ξεκινάω καινούργια (λίστα) με τα:

-"Κοιλάδα της λάσπης" της Μπουραζοπούλου

-"Σταθμός έντεκα" της Emily St. John Mandel (http://ikarosbooks.gr/643-stathmos-enteka.html )

 

Θα τα περιμένω να φτηνύνουν, δε νομίζω να εξαντληθούν σύντομα.

Προσθέτω και το "Τσίρκο της νύχτας" (The night circus) της Erin Morgenstern. Αυτό μάλλον θα το πάρω αγγλικά, μια που δεν το βρίσκω ελληνικά.

 

 

Που έχεις ψάξει και δεν το βρίσκεις; :p Υπάρχει στην Πολιτεία, και πολύ φθηνά μάλιστα! Και μπορεί να υπάρχει και στον Ποθητό στην Κάνιγγος ακόμα φθηνότερα.

 

Έχω πάει και τους έχω ρωτήσει στην Πολιτεία και δεν το έχουν, παρόλο που το λέει στο site. Στον Ποθητό δεν το σκέφτηκα να ρωτήσω χτες που πέρασα, αλλά μόλις τους έστειλα email. Θα τους πάρω και τηλ. αύριο, μια που είναι ανοιχτά και απόγευμα, όπως λέει το site τους. Μερσί.

 

Παράγγειλέ το ηλεκτρονικά και βάλε "παραλαβή από το κατάστημα" για να μην πληρώσεις μεταφορικά. Δεν ξέρω τι παθαίνει καμιά φορά το σύστημά τους... Εγώ έτσι αγόρασα ένα ανθρωπολογικό, το "Παίρνοντας Φωτιά". Είχε πάει δικός μου και του είπαν ότι δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

 

Προσθέτω και το "Τσίρκο της νύχτας" (The night circus) της Erin Morgenstern. Αυτό μάλλον θα το πάρω αγγλικά, μια που δεν το βρίσκω ελληνικά.

 

 

To πήρα το Σάββατο από τον Ποθητό με 5Ε ;)

Edited by melkiades
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Προσθέτω και το "Τσίρκο της νύχτας" (The night circus) της Erin Morgenstern. Αυτό μάλλον θα το πάρω αγγλικά, μια που δεν το βρίσκω ελληνικά.

 

 

To πήρα το Σάββατο από τον Ποθητό με 5Ε ;)

 

Ορμάω αύριο η την Πέμπτη το πρωί, που θα κατέβω έτσι κι αλλιώς. Μερσί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..