Jump to content

FFL #7 (npaps vs Sonya vs TheSea IsBurned vs Mesmer vs Naroualis vs Adicto vs niceguy0973 vs DinoHajiyorgi vs Zaratoth vs Nienor vs Eugenia Rose vs Drake Ramore vs Nirgal vs Lady Nina vs Soul_walker vs DinMacXanthi vs NIKANTHI vs Howard Crease)


Oberon
 Share

Recommended Posts

  • Replies 322
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    57

  • Sonya

    18

  • dagoncult

    25

  • Eugenia Rose

    21

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπράβο, κοριτσάκι! :) Να 'σαι καλά, να γράφεις, να χαμογελάς (όχι σαν το πλάσμα της σοφίτας, ξέρεις εσύ τώρα ;) )και να μας δίνεις πάντα υπέροχες ιστορίες!

 

Τελικά κι εγώ βρήκα την τετράδα που υπολόγιζα, αν και μου 'φυγε η πρωτιά... Κατάρα, άλλη φορά θα τα λέω όλα πακέτο. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα προφανή συγχαρητήρια σε διοργάνωση, συμμετέχοντες και αναγνώστες για την προσπάθεια, ένα έξτρα ποντάκι στον CliveMacXanthi, όχι μόνο για την ιστορία και το βάθρο, αλλά και για μια από τις καλύτερες πρώτες αντιδράσεις δεύτερου ever.

Τώρα, πολλά μπράβο Σάντι-που-δεν-κοιμήθηκες-όλη-νύχτα, αλλά... καμμία έκπληξη για μένα -και πιστεύω και για πολλούς άλλους. Νομίζω ότι ήταν θέμα χρόνου. Αν δεν συνέβαινε τώρα, θα συνέβαινε σε κάποιον επόμενο διαγωνισμό. Σου δίνω 48 ώρες χοροπηδήματος μέχρι το ταβάνι (ναι, το είδα ότι ξεκίνησες στο status). Φρόντισε να σου φτάσουν, γιατί στο μέλλον σε περιμένει τρελή δουλειά.:whip:

Τέλος, θεωρώ επίσης σημαντική την ισοβαθμία στην 4η θέση του Howard. Δεν είναι τόσο εντυπωσιακή όσο η θέση της Sea, αλλά το γράψιμο ήταν εξίσου ανταγωνιστικό κατά τη γνώμη μου.:good:

Σας φοράω τις μπάλες των καταδίκων στα πόδια και σας στρώνω ξανά μπροστά στο πληκτρολόγιο.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

+1 για τις μπάλες και τους κατάδικους. Σας περιμένουν τα ράφια, νεολέρες! :D

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, πολλά μπράβο Σάντι-που-δεν-κοιμήθηκες-όλη-νύχτα, αλλά... καμμία έκπληξη για μένα -και πιστεύω και για πολλούς άλλους. Νομίζω ότι ήταν θέμα χρόνου. Αν δεν συνέβαινε τώρα, θα συνέβαινε σε κάποιον επόμενο διαγωνισμό. Σου δίνω 48 ώρες χοροπηδήματος μέχρι το ταβάνι (ναι, το είδα ότι ξεκίνησες στο status). Φρόντισε να σου φτάσουν, γιατί στο μέλλον σε περιμένει τρελή δουλειά.:whip:

 

 

Χαχαχαχα, για μένα πάντως ήταν έκπληξη!! :p Ευχαριστώ πολύ, mman, Sonya, Howard, σας ευχαριστώ όλους!! :friends:

 

Πάνω στη φούρια μου χθες ξέχασα να ευχαριστήσω το πλάσμα της σοφίτας. Με έπρηξε όλο το βράδυ, είχε κρυφτεί κάτω από το κρεβάτι και μουρμούριζε ασταμάτητα :p

 

Ευχαριστώ το πλάσμα της σοφίτας που δέχτηκε να εκμυστηρευτεί σε εμένα όλες τις ιστορίες από τα προηγούμενα σπίτια στα οποία είχε βρεθεί! Μικρέ μου φίλε, δε θα τα κατάφερνα χωρίς εσένα!! :rolleyes:

 

Υ.Γ.: mman, +1 για αυτό που λες για τον Din και για τον Howard!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Sorry gia ta greeklish, alla den mporw na min sigxarw thn Sea. Polla polla sygxaritiria, oxi giati kerdises se enan FFL alla epeidh grafeis toso kala. Ayth h istoria, mazi me tou Howard, htan h agapimeh moy apo ton diagwnismo, gia ayto sygxairw kai ton etero mikro! Mpravo sas, paidia!

 

Santi, stin ilikia sou den eixa grapsei tipota allo apo lista gia psonia ths manas mou apo to super-market... Prosypografw thn antidrasi tou DinXanthi.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενα τεράστιο μπράβο και από εμένα στην νικήτρια του διαγωνισμού! 16 χρονών κοπέλα με τέτοια πένα είναι πράγματι αξιοθαύμαστο. :)

Ένα μεγάλο μπράβο επίσης σε όλους τους συμμετέχοντες για την προσπάθεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στη Θάλασσα, στους υπόλοιπους συμμετέχοντες και, φυσικά, στους διοργανωτές. Δεν έχω προλάβει να σχολιάσω τα φλασάκια αλλά ψήφισα, ελπίζω μόλις βρω τον χρόνο να κάνω τα σχόλια που χρωστάω.

 

Εγώ πάλι πήρα το βατόμουρο... χαχαχαχα

 

΄

Οχι φίλε, μην το βλέπεις στραβα και κυρίως μην στεναχωρηθείς για αυτόν τον διαγωνισμό.

Θα σου πω το γιατί.

Ακόμη και αν είχαν όλοι όσοι ψήφισαν την ιστορία σου στην έκτη θέση, θα έπαιρνες μηδέν ψηφους γιατί δεν θα ήσουν στην πεντάδα κανενός.

Δεν έχει σχέση με το επίπεδο της ιστορίας. Μετα την πέμπτη θέση στην λίστα του καθενός είτε ήσουν έκτος είτε δεκατος όγδοος είναι το ίδιο πράγμα.

 

Με λίγα λόγια, Shit Happens!

Μην μασάς και βουρ για τον επόμενο διαγωνισμό!

Ακριβώς. Το πως θα γίνει η ψηφοφορία επιρεάζει αρκετά τα αποτελέσματα, θυμάμαι κάποτε έκανα πειράματα με αποτελέσματα διαγωνισμού και είχα δει πώς άλλαζαν κάποιες θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως και από τις πέντε ιστορίες που ψήφισα, δυο από αυτές ξεχώριζαν κατά πολύ από τις άλλες τρεις . Θέλω να πω πως, αν είχα το δικαίωμα να βαθμολογήσω αυτές τις πέντε θα ήταν κάπως έτσι: 9-9-8-8-7 με άριστα το 10.

Θα ήθελα να είχα το δικαίωμα αυτό. Έτσι ούτε πολλές ισοψηφίες θα υπήρχαν και θα ήταν και η ψηφοφορία ακριβέστατη.

 

Ναι μεν πέντε επιλογές, άλλα και από αυτές έχω να ξεχωρίσω την καλύτερη. Και μετά πάλι με το άθροισμα βγαίνει ο νικητής.

 

Ταπεινή μου άποψη

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως και από τις πέντε ιστορίες που ψήφισα, δυο από αυτές ξεχώριζαν κατά πολύ από τις άλλες τρεις . Θέλω να πω πως, αν είχα το δικαίωμα να βαθμολογήσω αυτές τις πέντε θα ήταν κάπως έτσι: 9-9-8-8-7 με άριστα το 10.

Θα ήθελα να είχα το δικαίωμα αυτό. Έτσι ούτε πολλές ισοψηφίες θα υπήρχαν και θα ήταν και η ψηφοφορία ακριβέστατη.

 

Ναι μεν πέντε επιλογές, άλλα και από αυτές έχω να ξεχωρίσω την καλύτερη. Και μετά πάλι με το άθροισμα βγαίνει ο νικητής.

 

Ταπεινή μου άποψη

Μια παρόμοια διαδικασία κατάταξης ακολουθείται στους μεγάλους διαγωνισμούς, όπου βαθμολογούνται όλες οι ιστορίες. Στις αρχές Σεπτεμβρίου θα ξεκινήσει ο διαγωνισμός ΕΦ και μπορείς να συμμετέχεις είτε σαν συγγραφέας, είτε σαν αναγνώστης, για να δεις από κοντά τη διαδικασία, αλλά και για την όλη φάση του διαγωνισμού.

 

Στους διαφωνισμούς FFL τα πράγματα είναι πιο χαλαρά, γι' αυτό και δεν υπήρξε βαθμολογία. Συνήθως ψηφιζόταν μία μόνο ιστορία, αλλά σε αυτόν, επειδή ήταν πολλές οι συμμετοχές, αλλάξαμε λίγο τη διαδικασία ψηφοφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρόμοια διαδικασία κατάταξης ακολουθείται στους μεγάλους διαγωνισμούς, όπου βαθμολογούνται όλες οι ιστορίες. Στις αρχές Σεπτεμβρίου θα ξεκινήσει ο διαγωνισμός ΕΦ και μπορείς να συμμετέχεις είτε σαν συγγραφέας, είτε σαν αναγνώστης, για να δεις από κοντά τη διαδικασία, αλλά και για την όλη φάση του διαγωνισμού.

 

Στους διαφωνισμούς FFL τα πράγματα είναι πιο χαλαρά, γι' αυτό και δεν υπήρξε βαθμολογία. Συνήθως ψηφιζόταν μία μόνο ιστορία, αλλά σε αυτόν, επειδή ήταν πολλές οι συμμετοχές, αλλάξαμε λίγο τη διαδικασία ψηφοφορίας.

 

 

Τι διαγωνισμός είναι Mes αυτός του σεπτεμβρίου;

Link to comment
Share on other sites

Τι διαγωνισμός είναι Mes αυτός του σεπτεμβρίου;

Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας Επιστημονικής Φαντασίας. Ο 4ος μας.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δώσω κι εγώ πολλά συγχαρητήρια στο ανερχόμενο ταλέντο (:thmbup:), να θυμίσω και κάτι άλλο:

 

Ας εγκαταλείψουμε όλοι τη φιλοδοξία της κατάκτησης της πρώτης θέσης.

Το είδα σε όνειρο, μάγκες.

Πρώτη βγαίνει η TheSea IsBurned. doh.gif

 

Βουρ λοιπόν όλοι για το σπίτι του Howard φορτωμένοι με δώρα τύπου Πυθίας, μπας και την επόμενη φορά δει σε όνειρο το τζακπότ του λαχείου! :trumpet:

 

Συγχαρητήρια και στον ΝΙΚΑΝΤΗΙ που το πείρε με τόσο καλή διάθεση το ότι κατέκτησε την προτελευταία θέση! :thumbsup:

 

Καλά πείρα ψήφο; Ε αυτό και αν είναι έκπληξη

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όλους σας.....εσύ μικρή παραπονιάρα μην μιλας καθόλου :drinks:!!!!!!!!! σου φεξε....22, κοιτα που ήθελες κι αλλους:lol:!! Μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισαν τριάντα ένα μέλη.

 

 

Συγγραφείς (18)

 

npaps

Sonya

TheSeaIsBurned

Mesmer

Naroualis

Adicto

niceguy0973

DinoHajiyorgi

Zaratoth

Nienor

Eugenia Rose

Drake Ramore

Nirgal

Lady Nina

Soul_walker

DinMacXanthi

ΝΙΚΑΝΤΗΙ

Howard Crease

 

Μη συγγραφείς (13)

TheHunter-Writter

dagoncult

vinegrete

Yuuko Ichihara

wordsmith

Oberon

John82

Nihilio

Stanley

northerain

Αιθεροβάμων

Sakura-chan

kitsos

 

 

Ακολουθούν για ακόμα μια φορά οι ψήφοι, μαζί με το ποσοστό κάθε ιστορίας. Στις παρενθέσεις ο πρώτος αριθμός είναι ο αριθμός των ψήφων που ήρθαν από τους συγγραφείς και ο δεύτερος από τους μη συγγραφείς. Η TheSeaIsBurned συγκέντρωσε τις περισσότερες ψήφους, τόσο ανάμεσα στους συγγραφείς (14 στους 18) όσο και στους υπόλοιπους (8 στους 13).

 

 

 

Ο Lilian - npaps 7 (4-3) - 22,58%

 

Το χαμόγελο της Λακάνσυελ - Sonya 13 (7-6) - 41,93%

 

Το χαμόγελο της σοφίτας - TheSeaIsBurned 22 (14-8) - 70,96%

 

Μόνο χαμογέλασέ μου - Mesmer 8 (6-2) - 25,80%

 

Δυο σταγόνες ιδρώτα - Naroualis 15 (11-4) - 48,38%

 

Αιρετικός - Adicto 11 (6-5) - 35,48%

 

Το χαμόγελο - niceguy0973

 

Άτιτλο - DinoHajiyorgi 7 (4-3) - 22,58%

 

Για ένα χαμόγελο - Zaratoth 5 (3-2) - 16,13%

 

Ο Ερχομός του Θέρους - Nienor 13 (7-6) - 41,93%

 

Ονειροπαγίδα - Eugenia Rose 6 (2-4) - 19,35%

 

Μιχαήλ - Drake Ramore 7 (3-4) - 22,58%

 

Οδυνηρές αναμνήσεις - Nirgal 4 (2-2) - 12,90%

 

Μάγος Ολεγόμαχ - Lady Nina 4 (1-3) - 12,90%

 

Κλέφτης τριγώνων - Soul_walker 2 (1-1) - 6,45%

 

Ο Κόλπος των Ναυαγίων - DinMacXanthi 17 (11-6) - 54,83%

 

Πέντε λεπτά - ΝΙΚΑΝΤΗΙ 1 (0-1) - 3,22%

 

Το χαμόγελο - Howard Crease 13 (8-5) - 41,93%

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Αφού συνχαρώ όλους που συμμετείχαν στην ολοκλήρωση του διαγωνισμού, τους διοργανωτές, τους συγγραφείς και τους ψηφίσαντες, για το υψηλό επίπεδο, να ΄δωσω την πεντάδα που ψήφισα.

 

 

  • TheSeaIsBurned
  • HowardCrease
  • Naroualis
  • DinMacXanthi
  • Adicto

Μόνο ο Adicto μου ξέφυγε απο την τελική πεντάδα.

Θεωρώ τιμητικό για μένα που είχα ακριβώς την ίδια αποδοχή με τον Ντινο( ακόμη και στην αναλογία συγγραφέων μη συγγραφέων) και τον Drake.(Μπορεί να μην βγαίνουμε Ευρώπη αλλά εξασφαλίσαμε την παραμονή) :badgoalie:

 

Και κάτι για τα παιδιά που δεν είχαν μεγάλη βαθμολογία.Αν στην αξιολογική σειρά των ψηφισάντων βρισκόταν κάποιος σταθερά 6ος η 7ος δεν πήρε κανένα βαθμό έναντι κάποιου που μπορεί να έπαιξε σε 25 προτιμήσεις τελευταίος και να πήρε βαθμούς επειδή άρεσε σε 3-4. Άρα το μόνο που είναι καθαρό είναι οτι η Θαλασσίτσα είναι η αδιαφιλονίκητη αρχόντισα του σκότους, και έχουμε να φάμε τρόμο απο αυτήν όρεξη νάχουμε. Οι υπόλοιποi πάμε για άλλα.

.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με τόσα ορθογραφικά και να πάρω ψήφο είναι ηρωικό κατόρθωμα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Με τόσα ορθογραφικά και να πάρω ψήφο είναι ηρωικό κατόρθωμα

 

 

Ας μην πέρναγα το δικό μου από το word και θάβλεπες τι σημαίνει ωρθογραφοία :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κάνω εδώ το bump που του αξίζει, επειδή δεν βρίσκω το τόπικ (δεν υπήρχε σε δικό του;).

 

TheSeaIsBurned - Το Χαμόγελο της Σοφίτας (Flash μόλις 740 λέξεων.)

 

Παιδί, λίγο πριν πάει για ύπνο, ανακαλύπτει κάτι στη σοφίτα του καινούριου τους σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Φάντασμα changed the title to FFL #7 (npaps vs Sonya vs TheSea IsBurned vs Mesmer vs Naroualis vs Adicto vs niceguy0973 vs DinoHajiyorgi vs Zaratoth vs Nienor vs Eugenia Rose vs Drake Ramore vs Nirgal vs Lady Nina vs Soul_walker vs DinMacXanthi vs NIKANTHI vs Howard Crease)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..