Jump to content

Terra Nova (2011)


karatasiospa
 Share

Recommended Posts

Στις 26 Σεπτεμβριου ξεκινάει στο κανάλι Fox ια νέα σειρά επιστημ. φαντασίας με παραγωγό τοβ S.Spielberg (και όχι μόνο)

 

"TERRA NOVA follows an ordinary family on an incredible journey back in time to prehistoric Earth as a small part of a daring experiment to save the human race. In the year 2149, the world is dying. The planet is overdeveloped and overcrowded, with the majority of plant and animal life extinct. The future of mankind is in doubt, and its only hope for survival is in the distant past.

 

When scientists at the FERMI Particle Accelerator unexpectedly discovered a fracture in time that made it possible to construct a portal into primeval history, the bold notion was born to resettle humanity in the past – a second chance to rebuild civilization and get it right this time.

 

The series centers on the Shannon family as they join the Tenth Pilgrimage of settlers to Terra Nova, the first colony established in this beautiful yet forbidding land. JIM SHANNON (Jason O’Mara), a devoted father with a checkered past, guides his family through this new world of limitless beauty, mystery and terror. Jim’s wife, ELISABETH SHANNON (Shelley Conn), is a trauma surgeon and the newest addition to TERRA NOVA’s medical team. JOSH SHANNON (Landon Liboiron) is their 17-year-old son who is angry to leave life as he knows it behind; upon arriving at the settlement, he finds himself instantly drawn to the beautiful and rule-breaking SKYE (Allison Miller). MADDY SHANNON (Naomi Scott), Josh’s endearingly awkward 15-year-old sister, hopes TERRA NOVA will give her a new chance to reinvent herself. Although Elisabeth’s medical training secured the family a spot on the pilgrimage, a secret involving their five-year-old daughter, ZOE (Alana Mansour), soon endangers their place in this utopia.

 

Upon the Shannon’s arrival, they are introduced to COMMANDER NATHANIEL TAYLOR (Stephen Lang), the charismatic and heroic first pioneer and leader of the settlement. Taylor warns the travelers that while Terra Nova is a place of new opportunities and fresh beginnings, all is not as idyllic as it initially appears. Along with blue skies, towering waterfalls and lush vegetation, the surrounding terrain is teeming with danger – and not just of the man-eating dinosaur variety. There is also a splinter colony of renegades led by the battle-hardened MIRA (Christine Adams), who is vehemently opposed to Taylor and his leadership.

 

Even more threatening than what lies outside the protective walls of the colony is the chilling possibility that something sinister is happening inside Terra Nova. The Shannons will come to suspect that not everyone on this mission has the same idea of how to best save mankind; in fact, there may be forces intent on destroying this new world before it even begins.

 

TERRA NOVA is produced by 20th Century Fox Television, Chernin Entertainment, DreamWorks Television and Kapital Entertainment. Steven Spielberg, Peter Chernin, René Echevarria, Brannon Braga, Jon Cassar, Aaron Kaplan, Katherine Pope, Justin Falvey, Darryl Frank, Craig Silverstein and Kelly Marcel serve as executive producers. Alex Graves serves as executive producer and directs the series premiere.¨"

 

Η σειρα είναι μια πανακριβη παραγωγή. , μόνο το pilot στοιχίζει περίπου 6 εκατ. δολλάρια!

Το site ης σειράς είναι: http://www.terranovatv.net/

 

Η σειρά θα παιξει για 13 επεισόδεια και μετα , λόγω κόστους, θα επιστρεψει, αν πάει καλά, τον σεπτεμβριο του 2012! Φτασαμε πια σε σαιζόν των 13 επεισοδίων;

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ορίστε και το trailer : http://www.youtube.com/watch?v=X6aNEIZwPFc

Φαίνεται καλό, αν και έχει μερικά λογικά κενά (πχ παγετώνες, μετεωρίτες - όλα αυτά πως θα τα αντιμετωπίσουν;)

σίγουρα το trailer με άφησε να περιμένω πότε θα ξεκινήσει η σειρά ( και το είδα πριν 3 μήνες χεχε)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ελπίζω να μην μας πείξουν στο family drama με μια δόση απλώς από scifi όπως γίνεται ολο και πιο συχνα τελευταίως.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται.

Μακάρι να ισορροπήσει σωστά στις ιστορίες των χαρακτήρων και στο Φανταστικό.

Πρέπει να πετύχει υψηλή τηλεθέαση, λόγω του πολύ μεγάλου προϋπολογισμού της παραγωγής, οπότε ο προσανατολισμός του θα είναι αρκετά οικογενειακός.

Είδωμεν.

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Όντως φαίνεται πολύ καλό...μα και αυτοί βρήκαν να πάνε στο 80 εκ πριν...χάθηκε να πάνε στο 55 εκ πριν;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Spoilers για τα επεισόδεια 3 και 4

 

Επεισόδειο 4

 

The episode officially is titled “What Remains”

When Elisabeth, Jim, Malcolm and Taylor investigate radio silence at a nearby scientific outpost, they discover an outbreak of a mysterious virus causing memory loss, paranoia and eventually death. The group must work together to find a cure before they lose their sanity and all of Terra Nova is infected in the all-new “What Remains” episode of TERRA NOVA premiering Monday, Oct. 10

 

 

Επεισόδειο 3

 

The episode officially is titled “Instinct”

When Terra Nova comes under attack from a legion of Pterosaurs, Jim and Taylor must find a way to save the colony before it’s completely overtaken. Elisabeth discovers a former flame is also living in Terra Nova and may have been responsible for her recruitment. Syke tries to make Josh feel at home and Reynolds get protective of Maddy in the all-new “Instinct” episode of TERRA NOVA airing Monday, Oct. 3

 

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Terra Nova 1x1 Genesis

 

Οι δικές μου εντυπώσεις: το πρώτο δεκαπεντάλεπτο με το εφιαλτικό μέλλον και το πέραμσα από το time portal καλό

,Στο υπόλοιπο υπήρχαν δυο ενδιαφέροντα στοιχεία

 

η υπαρξη ενός ενός μυστηριωδους οικισμού που αποσχιστηκε από την terra nova χωρίς κανείς να ξερει ποιος και γιατι τους εστειλε στο παρελθόν και τα περιεργα rock cravings με γεωμετρικα σχηματα που φαινεται οτι τα κανει ο χαμενος γιος του δοιηκητη του οικισμού και εχουν καποια σχεση με τον "πραγματικό" λογο υπαρξης της terra nova

 

 

Το προβλημα ειναι οτι αυτα πνιγονται μεσα σε πολυ family drama με αχαρους και κλισε διαλογους και family friendly ανουσιες οικογενοιακες σκηνες συν βεβαια λιγο action με δεινόσαυρους.

Συνολικα αντιφατικό ξεκίνημα με τα αρνητικα μάλλον να υπερισχύυν σε σχεση με τα θετικά.

 

Με αριστα το 5 παίρνει 2.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με άριστα το πέντε βάζω 3, 5.

 

 

Γιατί μου αρέσουν και τα κοινωνικοαισθηματικά. Και θα έβαζα παραπάνω, άμα δεν είναι τόσο κλισέ η οικογενειακή κατάσταση. (Το μεγάλο γιο δεν τον συμπαθώ με τίποτα)

 

Και γιατί μου άρεσε πάρα πολύ το κλίμα προσαρμογής και η ζούγκλα γύρω απ' τον οικισμό, και το μυστήριο που σίγουρα θα αναπτυχθεί παρακάτω.

 

 

Νομίζω πάντως οτι θα μπορούσε να γίνει πολύ καλύτερο στο μέλλον, θα συνεχίσω να το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Μονοπου υποτιθεται οτι ειναι science fiction οχι κοινωνικοαισθηματική σειρά αν και ακομη και ως τέτοια είναι ειναι πολυ τυποποιημενη. Και αν βάζεις σε αυτό 3,5 τι θα εβαζες στο pilot του BSG; 7 στα 5;

Παντως εχει καποια στοιχεία που θα μπορούσαν να ητην κανουν καλύτερη κατι σαν science fiction Lost.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και γω (επειδή το κατέβασε ο brother). Δεν είναι κακό, αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας. Θα περιμένω να δω και άλλα επεισόδια. Συνήθως οι πιλότοι είναι πολύ αδύναμοι σε σύγκριση με τα επόμενα επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

Μονοπου υποτιθεται οτι ειναι science fiction οχι κοινωνικοαισθηματική σειρά αν και ακομη και ως τέτοια είναι ειναι πολυ τυποποιημενη. Και αν βάζεις σε αυτό 3,5 τι θα εβαζες στο pilot του BSG; 7 στα 5;

Παντως εχει καποια στοιχεία που θα μπορούσαν να ητην κανουν καλύτερη κατι σαν science fiction Lost.

 

:cray:Ναι... Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω δει BSG :loughbounce:

 

Όταν έχω όλα τα επεισόδια μπροστά μου δεν παίρνω εύκολα απόφαση να αρχίσω:cold:.

 

Είμαι η άποψη του άσχετου κοινού:fish2:

 

Και θέλω οπωσδήποτε να την εκφράσω:devil2:.

 

ΥΓ: Ίσως πρέπει να αρχίσω να το βλέπω αυτό το BSG, όλοι καλά λόγια λένε.:yeah:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με karatasiospa. Μόνο το πρώτο 15λεπτο άξιζε. Στο σημείο που οι δεινόσαυροι την έπεσαν στους teenagers, με πήρε και ο ύπνος. Είδα βέβαια το υπόλοιπο την επόμενη μέρα, αλλά δεν βελτιώθηκε. Αστείοι διάλογοι, αστεία πλοκή. Χίλιες φορές το Falling Skies. Ξεραϊλα φέτος. Μόνο το Fringe απέμεινε.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο 15λεπτο ήταν ωραίο και υποσχόταν αρκετά. Ωστόσο, η συνέχεια δε δικαίωνε τις προσδοκίες που δημιουργούσε η αρχή. Όχι ότι ήταν κακό, αλλά, όπως είπατε, το όλο family drama, μαζί κυρίως και με τους αφόρητα κλισέ διαλόγους, αλλά και χαρακτήρες, όπως ο Διοικητής, με ξενέρωσε κάπως. Καλό το μυστήριο που πάει να δημιουργηθεί, θα δούμε και στη συνέχεια. Δεν βλέπω, πάντως, να περιμένω και κάθε βδομάδα να δω επεισόδιο, δεν μου δημιούργησε καμιά ανυπομονησία. Αλλά θα δω τη συνέχεια κάποια στιγμή, ίσως τα βλέπω λίγα λίγα μαζεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Το ζητημα ειναι αν θα επικεντρωθουν στο μυστήριο η στην family drama κλισεδούρα. Φοβάμαι οτι θα προσπαθησουν να κανουν λίγο απ'όλα για να κρατήσουν κάθε κατηγορία κοινού και φυσικά στο τέλος δεν θα καταφέρουν τίποτα. Ελπίζω να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήθελα να δούμε και παραπάνω από το δυστοπικό μέλλον. Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο πλάνο ή θα εκτυλιχθεί όλη η σειρά στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήθελα να δούμε και παραπάνω από το δυστοπικό μέλλον. Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο πλάνο ή θα εκτυλιχθεί όλη η σειρά στο παρελθόν.

 

Δεν είμαι σίγουρος αλλά απ'ότι έχω διαβάσει μάλλον το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τα 15 πρώτα λεπτά ήταν πολύ καλά (χαθηκε να γυρισουν σειρα σε αυτόν τον κοσμο?)

 

Μετα όλα κλισε και μετριότατα. Ανοιξε στο πρώτο επεισόδιο 2-3 plots αλλά και αυτα όλα κλασικά..... Πείτε μου τωρα οτι δεν περιμένατε να γίνουν όλα αυτά.

 

Προτιμώ το (επίσης μετριο) Outcasts....περισσότερο ενδιαφερον είχε στο τέλος.

Το οποίο νομίζω οτι εχουν κατακλεψει (αλλα επειδή και εκεί κλισέ είναι δεν μπορώ να το πω με σιγουρια)

 

 

Αν δει δευτερη σεζόν εγω θα......... πληρώσω την ΔΕΗ

Edited by MountainRoot
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο κρίμα που στήσανε όλο αυτό το σκηνικό στο μέλλον χωρίς να προτίθενται να το εκμεταλλευτούν. Και η όλη φάση με το κρυμμένο παιδί, τη φυλακή, την απόδραση κτλ. τελικά δεν είχαν και μεγάλη σεναριακή χρησιμότητα, απλά μπήκαν έτσι. Τεσπα, ελπίζω κάτι να γίνει και να δούμε και μέλλον ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Τα 15 πρώτα λεπτά ήταν πολύ καλά (χαθηκε να γυρισουν σειρα σε αυτόν τον κοσμο?)

 

Μετα όλα κλισε και μετριότατα. Ανοιξε στο πρώτο επεισόδιο 2-3 plots αλλά και αυτα όλα κλασικά..... Πείτε μου τωρα οτι δεν περιμένατε να γίνουν όλα αυτά.

 

Προτιμώ το (επίσης μετριο) Outcasts....περισσότερο ενδιαφερον είχε στο τέλος.

Το οποίο νομίζω οτι εχουν κατακλεψει (αλλα επειδή και εκεί κλισέ είναι δεν μπορώ να το πω με σιγουρια)

 

 

Αν δει δευτερη σεζόν εγω θα......... πληρώσω την ΔΕΗ

 

 

Για το outcasts διαφωνω μαζί σου, αν και είχε αδυναμίες ηταν πολύ πιο ενδιαφέρον και με πολλύ περισσότερες δυνατότητες εξέλιξης. Αλλά τυτό αφορά άλλο τόπικ. Πάντως αν συνεχίσει έτσι και δεν βελτιωθεί και εγω αμφιβάλλων αν θα πάει για δεύτερησαιζόν. Α πό την άλλη όμως ας μην υποτιμούμε το μέγεθος του κοινού που θέλει μετριότητες και κλισέ.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Για το outcasts διαφωνω μαζί σου, αν και είχε αδυναμίες ηταν πολύ πιο ενδιαφέρον και με πολλύ περισσότερες δυνατότητες εξέλιξης

 

Καλά κοίτα να είναι να τα συγκρίνουμε και εγω βρίσκω το Outcasts ανωτερο.

Απλά το ένα κόπηκε και το άλλο δεν εχει αρχίσει καν.

 

 

Και για να μείνουμε και μεσα στο θέμα αν σας αρεσει το Terra Nova προτείνω και το Oucasts.

Link to comment
Share on other sites

1x3 Instict

 

Στην αρχή ειπα σαν να πηγαινουν καλύτερα τα πραγματα αλλά......

Πάντως οι ερμηνειες και οι διάλογοι λίγο καλύτεροι. Αρκετό action με δεινοσαυρους σε μια ψιλοενδιαφερουσα ιστορία αλλά οχι και κατι το πραγματικά ενδιαφέρον. Ξανα οι family friendly(= ολιγον χαζοχαρουμενες ) οικογενοιακές σκηνές και λίγο ρομαντζο και λίγη ζήλεια απο τον συζυγο,,,,,,,,,,

Για το μυστηριο που εισηχθη στο ρilot ούτε κουβέντα.

Με αριστα το 5 παίρνει 2 1/4

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1x4 What remains

 

Μια από τα ίδια. Βαρεμάρα. Μονο το τελευταίο λεπτό είχε κάποιο ενδιαφέρον . Πιθανόν να απορείται γιατί συνεχίζω να βλέπω την σειρά. Μονο και μόνο γιατί υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην την καταδικασω χωρίς να της δώσω μια ευκαιρία. ΄Θα δω λοιπόν ακόμη 1-2 επισόδεια.

Και έχω καιμία ακόμη απορία: υποτίθεται ότι πήγαν στο παρελθόν για να ξαναρχίσουν από την αρχή και να δημιουργ'ησουν μια καλύτερη κοινωνία. Ε λοιπόν γι'αυτό το θέμα μέχρις στιγμής δεν έχουμε δει απολύτως τίποτα.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Απο το κακο στο χειρότερο παει η σειρα....αλλα και εγω λεω να δω 1-2 επεισόδια ακόμη.

 

Υστερα απο συζητηση για το ποιο είναι το πιο παράλογο στη σειρα νικητής, βγήκε με διαφορά το ΤΟΙΧΟΣ που εχουμε γυρω απο την Τερα Νοβα και η Αμυνά τους.....απλα είναι γελοία.

 

5 κορμους με ανοιγματα 1 μετρο μεταξύ τους.

Edited by MountainRoot
Link to comment
Share on other sites

Μονο σε μενα φαινονται κακα τα εφε?Δεν διεκρινα και πολυ φυσικοτητα στους δεινοσαυρους για παραδειγμα.

Τεσπα,ειδα τα 2 πρωτα επεισοδια(3 δηλαδη αφου το 1ο ηταν διπλο) αλλα δε νομιζω να το συνεχισω.Αμα υπαρξει καμια σοβαρη εξελιξη σφυριξτε!

Link to comment
Share on other sites

1x5

 

Λιγο καλύτερα τα πράγματα σε ενα επεισόδειο που αφορούσε τους sixers και οπου μαθαμε κατι γι'αυτούς. Αυτό που μαθαμε ομως ηταν τοσο obvious (και οντως θυμιζε outcasts σε σημειο που να μυριζει αντιγραφή), δραση και διαλογοι ως συνηθως στερεοτυπικοι και φυσικα ειχαμε πάλι αφθονες οικογενοιακες στιγμες και λιγο εφηβικους ερωτες και τα γνωστα που παλι πνιξανε την υποθεση. Χωρια που η οικογενοια shannon ολο και περισσότερο θυμιζει Το μικρο σπίτι στο λιβάδι (το θυμαται κανείς;! )

Δεν ξερω αν θα αντεξω και αλλο επεισόδειο, αλλά αν τα καταφερω θα είναι το πολυ ένα ακόμα.

 

.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Terra Nova (2011)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..