Jump to content

Εσεις τι πιστευετε για τις περιληψεις


Esteldor
 Share

Recommended Posts

Εμένα, πάντως, μια περίληψη στο οπισθόφυλλο με έκανε να αποκτήσω το νέο βιβλίο της Katherine Neville με τίτλο "Οχτώ" και θεματολογία σχετική με το μύθο που δημιουργήθηκε γύρω από το σκάκι του Μονγκλάν του Καρλομάγνου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Μια περίληψη στο πίσω μέρος του βιβλίου είναι απαραίτητη. Το μόνο κακό είναι ότι τα τελευταία χρόνια τα οπισθόφυλλα μου θυμίζουν τηλεοπτικά τρέιλερς ταινιών οπού μέσα σε μισό λεπτό έχεις δει όλες τις σκηνές που περιέχουν σεχ και βία και δεν έχεις πάρει μυρωδιά από υπόθεση. Την καλύτερη περίληψη τη βγάζω μόνος μου στο βιβλιοπωλείο διαβάζοντας σκόρπιες σελίδες από το εσωτερικό του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα κι εγω τις θεωρω πολυ χρισημες ειδικα οταν ψαχνεις για δωρο και ειναι ειδος λογοτεχνιας που δε τη κατεχεις, αν και παντα η πρωτη μου κινηση ειναι να δω τιτλο που να μου κανει κλικ, να διαβασω 3 4 τυχαιες παραγραφους απο αρχη μεση και τελος και μετα να δω περιληψη, το καλο με τις περιληψεις ειναι οτι αν ειναι catchy και εχουν και 2 3 καλες κριτικες copy pasted επανω μπορει να κανουν το μεσο στουρνο κακγκουρα να πιασει ενα βιβλιο το οποιο απο μονο του το θεωρω προσφορα στο πολιτισμο

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια χρειάζονται. Να μην ξέρεις τι παίρνεις; Οκ, ας μην περιέχουν τη μισή υπόθεση αλλά να δώσουν πέντε στοιχεία στον άνθρωπο για να δει αν τον ενδιαφέρει.

Όσο για τις ταμπέλες, τις βρίσκω τρομερά κοροιδίστικες. Τα μισά φάντασι βιβλία που εκδόθηκαν από το σωτήριο έτος 2003 και μετά, έχουν πάνω τους το όνομα του Τόλκιν. "Ισάξιο του Άρχοντα, "Σχεδόν σαν τον Άρχοντα, Καλύτερο μετά τον Άρχοντα, Άξιος συνεχιστής του Τόλκιν, Παρολίγο Καλύτερος του Τόλκιν, Τύφλα να έχει ο Τόλκιν κ.τ.λ (συγχωρέστε με αλλά...). Μια ετικέτα που να γράφει Αντιγραφή-Απομίμηση του Τόλκιν δεν είδαμε ακόμα πουθενά.

Όλα τα υπόλοιπα καλοδεχούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια χρειάζονται. Να μην ξέρεις τι παίρνεις; Οκ, ας μην περιέχουν τη μισή υπόθεση αλλά να δώσουν πέντε στοιχεία στον άνθρωπο για να δει αν τον ενδιαφέρει.

Όσο για τις ταμπέλες, τις βρίσκω τρομερά κοροιδίστικες. Τα μισά φάντασι βιβλία που εκδόθηκαν από το σωτήριο έτος 2003 και μετά, έχουν πάνω τους το όνομα του Τόλκιν. "Ισάξιο του Άρχοντα, "Σχεδόν σαν τον Άρχοντα, Καλύτερο μετά τον Άρχοντα, Άξιος συνεχιστής του Τόλκιν, Παρολίγο Καλύτερος του Τόλκιν, Τύφλα να έχει ο Τόλκιν κ.τ.λ (συγχωρέστε με αλλά...). Μια ετικέτα που να γράφει Αντιγραφή-Απομίμηση του Τόλκιν δεν είδαμε ακόμα πουθενά.

Όλα τα υπόλοιπα καλοδεχούμενα.

 

Σωστός...

Edited by THE ANDROID
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εστελδορ, πιστευω πως αφορα μεμονωμενα την περιληψη. Δλδ αν προκειται για σωστη περιληψη. Παιζει ρολο και ο εκδοτικος οικος. Η περιληψη αλλες φορες με βαζει σε διαθεση, και αλλες φορες με γειωνει, επειδη αποκαλυπτει πολλα. Καλο κανει α αφηνει μια δοση μυστηριου. laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω κατευθείαν στο πρώτο post, εγώ πιστεύω ότι είναι καλό να τις γράφει ο εκδοτικός οίκος, γιατί είναι καθαρά marketing, και ως τέτοιο, καλύτερα να το κάνουν οι ειδικοί!

Και ναι, εγώ εκτιμώ ότι υπάρχουν όταν πάω σε ένα βιβλιοπωλείο να αγοράσω για να έχω μια ιδέα του τι πραγματεύεται το βιβλίο, όμως "κρατάω και μια πισινή", επειδή ακριβώς ξέρω ότι είναι marketing και βλέπω τι γίνεται και με τα trailer ταινιών. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τις διαβαζω αλλα μερικες φορες το παρακανουν , σε λιγο θα μας αποκαλυπτουν και το τελος του βιβλιου

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...
On 3/4/2005 at 9:23 PM, Esteldor said:

1)γιατι στο πισω μερος των βιβλιων ή σε παρουσιασεις τους υπαρχουν αρκετα περιεκτικες περιληψεις οι οποιες συχνα δεν ειναι του συγγραφεα αλλα του εκδοτικου οικου?

2) Τι πιστευετε για αυτες? 3) Θα επρεπε να υπαρχουν ή καλο θα ηταν να τις δινει ο συγγραφεας?

1) Επειδή όταν πας να αγοράσεις ένα βιβλίο που είναι 350-500 σελίδες που είναι τα περισσότερα, δε μπορείς να το διαβάσεις όλο επιτόπου και να αποφασίσεις αν θα το πάρεις τελικά ή όχι.   Παρουσιάζουν το ρεζουμέ του βιβλίου (φυσικά πάντα ωραιοποιημένο) ώστε αν σου κινήσει τη προσοχή και το ενδιαφέρον, να το ξεφυλλίσεις λίγο με σκοπό να το πάρεις.

2) Δεν έχω άποψη, δεν τρελαίνομαι να τις διαβάζω αλλά έχουν τον σκοπό τους θαρρώ.

3) Ναι, καλό θα ήταν να της δίνει ο συγγραφέας αλλά ο συγγραφέας δεν είναι επιχειρηματίας, ούτε πωλητής, και δεν ξέρει να προωθήσει/"πουλήσει"/διαφημίσει τον εαυτό του. Ο εκδότης ξέρει καλύτερα τη δουλειά αυτή, αυτή είναι όλη και όλη η δουλειά του. :D

 Βέβαια, το ιδανικό θα ήταν να συνεργάζοτανε ο συγγραφέας με τον εκδότη αλλά τέλος πάντων, δε θα γίνει αυτό ποτέ, ο καθένας έχει άλλο πόστο: ο συγγραφέας γράφει, ο επιμελητής διορθώθει, ο εκδότης πουλάει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..