Jump to content

27ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Εξέλιξη


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Αυτό είναι απλά τυπικό. Για κάποιους διοργανωτές φαίνεται πιο πρέπον. Μην τα κάνουμε όλα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 603
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    37

  • DinoHajiyorgi

    35

  • Tiessa

    81

  • Eugenia Rose

    40

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αυτό είναι απλά τυπικό. Για κάποιους διοργανωτές φαίνεται πιο πρέπον. Μην τα κάνουμε όλα θέμα.

 

Δεν το είπα για κανέναν άλλο λόγο, εκτός από το ότι η Βάσω έδειξε να θέλει να σχολιάσει τώρα. Σε αυτήν την περίπτωση, γιατί να "καταπιέζεται";

 

Όσο για το αν το κάνουμε θέμα, ε, εντάξει, να ανέβουν και λίγο οι θερμοκρασίες και τα views! Μόνο ο Χατζηγιώργης θα δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

Έχω τελειώσει την ανάγνωση των ιστοριών, και σύντομα θα γίνει κι αυτό με τα σχόλια. Νομίζω πως το επίπεδο είναι αρκετά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση: Ημέρα 7η από λήξης υποβολών.

 

Ψήφοι εφτά, εκ των οποίων οι έξι συγγραφείς.

 

npaps

mman

DinoHajiyorgi

niceguy0973

Mesmer

Big Fat Pig

 

έχουν ψηφίσει.

 

Μερικά πράγματα αρχίζουν να ξεκαθαρίζουν για τις πρώτες θέσεις -μια ιστορία φαίνεται να κρατάει σταθερά την κορυφή- αλλά είμαστε ακόμα στη φάση που οι διαφορές είναι μικρές και η ψήφος κάθε συγγραφέα τον καταβαραθρώνει κανονικότατα.

 

Ευχαριστούμε για την συμμετοχή, το σχολιασμό και τις ψήφους. :)

 

Ο/Η υποψήφιος/α νικητής/τρια να ξέρει ότι διαβάζω το The Unfolding of Language, το ένα από τα δώρα που έχω παραλάβει στην αρχή της εβδομάδας.

 

 

Να είμαι σίγουρη ότι είναι καλό πριν το δώσω, βρε παιδί μου!

Δεν είχα υποσχεθεί πουθενά να μην το ξεπαρθενέψω... :rolleyes:

Καλά, εντάξει, μη βαράτε! Προσέχω πάρα πολύ να μην του σπάσω τη ράχη. Ξέρω ότι κάποιους τους ενοχλεί πάρα πολύ αυτό.

 

 

 

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα με την ανάγνωση και τα σχόλια και πριν λίγο έστειλα και την ψήφο μου, την οποία ελπίζω να παρέλαβαν οι διοργανωτές!;-)

 

Σα γενικό συμπέρασμα, ήταν ένας πολύ ωραίος διαγωνισμός, αντάξιος του θέματος, με μεγάλη ποικιλία εξελίξεων που προσωπικά απόλαυσα! Εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία σ' όλους τους συμμετέχοντες!!^_^

 

Πλέον κάθομαι στην κερκίδα και περιμένω τ' αποτελέσματα μ' αγωνία!!!:tease:

Link to comment
Share on other sites

Πλέον κάθομαι στην κερκίδα και περιμένω τ' αποτελέσματα μ' αγωνία!!!:tease:

 

Δέκατη ψήφος μέχρι τώρα.

Ευχαριστούμε τους ηρωικούς αναγνώστες που διαβάζουν, σχολιάζουν και ψηφίζουν. :friends:

Για να δώσουν και μερικοί διαγωνιζόμενοι το παρόν, γιατί η σιωπή τους έχει αρχίσει και γίνεται ανησυχητική... :search:

Link to comment
Share on other sites

Απο μη συγγραφείς πόσες δηλαδή, Βάσω, μέχρι τώρα;

 

Ουπς, νόμιζα ότι είχα απαντήσει από χτες σ' αυτό.

 

Τρεις από μη συγγραφείς + εφτά από συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω και εγώ ο έρμος ακόμα...δύσκολη η επιλογή σε αυτόν τον διαγωνισμό...

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται εδώ;

Ψόφησε ο διαγωνισμός ή εξελίσσεται;

Μήπως φταίει που μερικοί σχολιάσαμε και ψηφίσαμε τις πρώτες μέρες;

Πού είστε οι υπόλοιποι;

Τα hot topics ηρέμησαν!

Ντίνο, αφού βλέπεις ότι η διοργανώτρια χρειάζεται βοήθεια ( :girl_devil:) γιατί δεν τους σαλαγάς;:blow:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, αφού βλέπεις ότι η διοργανώτρια χρειάζεται βοήθεια ( :girl_devil:) γιατί δεν τους σαλαγάς;:blow:

Η διοργανώτρια είναι γλυκιά σαν ζάχαρη και την έσπρωξαν σε απαράδεκτα ξεχειλωτική παράταση. Πως να ξεκινήσω από τώρα τις καμπάνες και τα καμουτσίκια με δέκα, 10, ολόκληρες μέρες ανάγνωσης ακόμα;

 

Τι άλλο να σκεφτώ για να προκύψει τζέρτζελο; Άσε που έχουμε ξεχειλώσει στους διαγωνισμούς. Ο άλλος περιμένοντας τα εδώ αποτελέσματα πετάγεται να ξεπετάξει κι ένα write-off! Που πήγε η παλιά αίγλη, που χάθηκε η σιδηρά πυγμή;

 

Δυσοίωνη η εξέλιξ' τ'φόρουμ πατριώτ'.

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, αφού βλέπεις ότι η διοργανώτρια χρειάζεται βοήθεια ( :girl_devil:) γιατί δεν τους σαλαγάς;:blow:

Η διοργανώτρια είναι γλυκιά σαν ζάχαρη και την έσπρωξαν σε απαράδεκτα ξεχειλωτική παράταση. Πως να ξεκινήσω από τώρα τις καμπάνες και τα καμουτσίκια με δέκα, 10, ολόκληρες μέρες ανάγνωσης ακόμα;

 

Τι άλλο να σκεφτώ για να προκύψει τζέρτζελο; Άσε που έχουμε ξεχειλώσει στους διαγωνισμούς. Ο άλλος περιμένοντας τα εδώ αποτελέσματα πετάγεται να ξεπετάξει κι ένα write-off! Που πήγε η παλιά αίγλη, που χάθηκε η σιδηρά πυγμή;

 

Δυσοίωνη η εξέλιξ' τ'φόρουμ πατριώτ'.

27 διαγωνισμούς μετά έρχεται και η απομυθοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, αφού βλέπεις ότι η διοργανώτρια χρειάζεται βοήθεια ( :girl_devil:) γιατί δεν τους σαλαγάς;:blow:

 

Ο άλλος περιμένοντας τα εδώ αποτελέσματα πετάγεται να ξεπετάξει κι ένα write-off! Που πήγε η παλιά αίγλη, που χάθηκε η σιδηρά πυγμή;

 

 

Εγώ είμαι ο άλλος, κύριε Ντίνο μας;:rolleyes:

 

Ε τι να κάνουμε; Σε κουβέντα να βρισκόμαστε!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγω! Μπράβο για τις ιστορίες σας, παιδιά! :thumbsup:

 

Καλά αποτελέσματα! :)

Link to comment
Share on other sites

Συγγραφείς-Αναγνώστες: Εφτά-Έξι.

 

Υπάρχουν μερικές σταθερές στις προτιμήσεις όσων έχουν ψηφίσει, αλλά κι αυτές δεν είναι σίγουρες ακόμα.

Όσο προχωράει η ψηφοφορία, τόσο αυξάνεται και ο αριθμός των ιστοριών με μεγάλη τυπική απόκλιση.

 

Συνεχίστε να ψηφίζετε, για να συνεχίσω να αποκαλύπτω :chinese:.

Link to comment
Share on other sites

Συγγραφείς-Αναγνώστες: Εφτά-Έξι.

 

Αν δεν ήξερα ότι είναι 21 ιστορίες θα πίστευα ότι μπορούμε να κερδίσουμε! :lol: Τουλάχιστον θα 'χουμε αρκετές ψήφους σ' αυτό το διαγωνισμό και μάλλον το αποτέλεσμα θα 'ναι αρκετά αντιπροσωπευτικό!

 

Υπάρχουν μερικές σταθερές στις προτιμήσεις όσων έχουν ψηφίσει, αλλά κι αυτές δεν είναι σίγουρες ακόμα.

Όσο προχωράει η ψηφοφορία, τόσο αυξάνεται και ο αριθμός των ιστοριών με μεγάλη τυπική απόκλιση.

 

το τετράγωνο της τυπικής απόκλισης ισούται με τη μέση τιμή του τετραγώνου των τιμών μείον...εε... γκουχ... με τρελαίνουν αυτά τα στατιστικά σου, ναι!:lol:

 

Συνεχίστε να ψηφίζετε, για να συνεχίσω να αποκαλύπτω :chinese:.

 

Πονηρή!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα αρχίσω να προσθέτω και εγώ τα σχόλια μου, τώρα που κατάφερα να διαβάσω όλα τα διηγήματα για 2η (τουλάχιστον) φορά. Είναι η πρώτη φορά που γράφω σχόλια οπότε ελπίζω να είσαστε επιεικείς με τα σχόλια μου (όσο αυστηροί θέλω να είστε με τα κείμενα μου) γιατί θεωρώ ότι είναι το πιο σημαντικό σημείο αυτού του forum. Η κριτική από ανθρώπους που ασχολούνται με το θέμα είναι αυτή που πραγματικά μπορεί να μας βελτιώνει και ελπίζω να βοηθήσω σε αυτό.

 

Γενικά βαθμολογώ-σχολιάζω με 6 (φυσικά αλληλοεξαρτούμενα) κριτήρια. Πόσο πρωτότυπο ήταν το σενάριο (σύμφωνα με τα δικά μου διαβάσματα/ακούσματα), πόσο ωραίο ήταν το σενάριο (σαν θέμα και πόσο πιθανό να συμβεί - θεωρώ ότι στην Ε.Φ. πρέπει το σενάριο να αφορά κάτι που μπορεί να συμβεί στο μέλλον ενώ στα κείμενα Φαντασίας ξεκινάς με έναν φανταστικό κόσμο που όλα είναι δυνατά), πόσο εμπίπτει στην κατηγορία της Ε.Φ. και του θέματος (στην εξέλιξη επί του προκειμένου), αν κυλάει σαν κείμενο (αν με τραβάει στο να το διαβάσω) και η γενική γραφή του (παράγραφοι, τίτλοι, ποιητικές αναφορές και λόγος, κτλ)...

 

Καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, σχολίασα, ψήφισα. Ωραίος διαγωνισμός. Είχε μερικά πολύ καλά διηγήματα και ένα ικανοποιητικό επίπεδο συνολικά. Νομίζω ότι κάπου μπερδέψαμε την εξέλιξη με την πρόοδο, γιατί ένοιωσα πολλές ιστορίες να βρίσκονται στα όρια ή και εκτός θέματος. Όχι ότι έχει καμία σημασία για την ποιότητα των ιστοριών, αλλά το έλαβα κι αυτό υπόψη στη βαθμολογία. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Update: 8-10-2011

 

Μια εβδομάδα πριν από τη λήξη:

Ψήφοι 16 (10 + 6)

 

Μερικά προγνωστικά;

 

 

Ε, όχι ακόμα :devil2: . Κάπου στην εικοστή ψήφο, θα δοθεί το πρώτο αληθινό ρεπορτάζ

 

 

Πάντως εκει που νόμιζα οτι μερικά πράγματα ήταν ξεκάθαρα, ένα θριλεράκι το βλέπω να παίζεται τελικά...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα επιτελους και εγω τις ιστοριες και πραγματικα.. θα δυσκολευτω πολυ με την βαθμολογια, γιατι οι περισσοτερες ειναι εξαιρετικες :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχουν μείνει έξι ιστορίες ακόμα, αλλά μπορώ να πω ότι αυτός ο διαγωνισμός έχει καλό επίπεδο. Επιτέλους, γιατί τελευταία είχαμε πέσει. Βέβαια το θέμα Εξέλιξη είναι κάπως μπερδεμένο-ξεχασμένο στη γωνίτσα του, και είναι περίεργο αυτό με διαγωνισμό Ε.Φ.

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

To σασπένς σε αυτόν τον διαγωνισμό πάει κάπως έτσι (κινείται, αλλά δεν είσαι σίγουρος):

 

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια το θέμα Εξέλιξη είναι κάπως μπερδεμένο-ξεχασμένο στη γωνίτσα του, και είναι περίεργο αυτό με διαγωνισμό Ε.Φ.

 

Εγώ πάλι νομίζω ότι στην προσπάθεια πρωτοτυπίας και να ξεφύγουμε απ' τα κλασσικά κλισέ με μεταλλαγμένα όντα, πήγε λίγο πιο τριγύρω το θέμα σ' εξέλιξη κοινωνιών, σ' εξέλιξη νοοτροπιών κτλ. Του έδινε χώρο δηλαδή και το ευρύ του θέματος... Εμένα δε με πείραξε για να πω την αλήθεια μου, μ' εξαίρεση μερικές λίγες ιστορίες που για μένα ήταν πολύ μακριά απ' το κεντρικό θέμα του διαγωνισμού.

 

Αρκετά καλό επίπεδο ιστοριών γενικά, μπράβο παιδιά!;-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..