Jump to content

27ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Εξέλιξη


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Σχολίασα, ψήφισα. Κι εγώ επίσης βρήκα αρκετές ιστορίες να κινούνται ψιλομακριά από το θέμα Εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 603
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    37

  • DinoHajiyorgi

    35

  • Tiessa

    81

  • Eugenia Rose

    40

Top Posters In This Topic

Posted Images

ΝτίνοςΧατζηγιώργης είπε:

Άσε που έχουμε ξεχειλώσει στους διαγωνισμούς. Ο άλλος περιμένοντας τα εδώ αποτελέσματα πετάγεται να ξεπετάξει κι ένα write-off! Που πήγε η παλιά αίγλη, που χάθηκε η σιδηρά πυγμή;

 

Δυσοίωνη η εξέλιξ' τ'φόρουμ πατριώτ'.

 

Γιατί γκρινιάζεις πάλι; :tease:

Αντί να χαίρεσαι, που το φόρουμε επιτέλους έχει ένα σωρό ιστορίες, κίνηση οι βιβλιοθήκες, σχόλια, παιχνίδι από 'δω διαγωνισμός από 'κει, τι να πρωτοδιαβάσει κανείς; Έχει για όλα τα γούστα! Από κάτι εποχές (πέρυσι) που το μόνο που είχες να διαβάσεις ήταν βλακείες (τι φάγαμε το Σαββατοκύριακο), τώρα δεν είμαστε καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί γκρινιάζεις πάλι; :tease:

Αντί να χαίρεσαι, που το φόρουμε επιτέλους έχει ένα σωρό ιστορίες, κίνηση οι βιβλιοθήκες, σχόλια, παιχνίδι από 'δω διαγωνισμός από 'κει, τι να πρωτοδιαβάσει κανείς; Έχει για όλα τα γούστα! Από κάτι εποχές (πέρυσι) που το μόνο που είχες να διαβάσεις ήταν βλακείες (τι φάγαμε το Σαββατοκύριακο), τώρα δεν είμαστε καλύτερα;

Δε λέω... Αυτή η "άπλα" της προσοχής του κοινού, συμμετεχόντων και αναγνωστών, έκλεψε "κάτι" σε ίντριγκα από το παρόν τόπικ. Έτσι ήταν πάντα; Έτσι ήταν στο θέμα "Σεξ"; Καθημερινά όλο και κάτι γράφονταν επί του διαγωνισμού... Τώρα, μέχρι τα βγουν αποτελέσματα τίποτα. Τίποτα εδώ, ναι, όλο και κάτι γίνεται αλλού, αλλά... να ξέρω γω; :huh:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω πρόσεξε τα σημεία στίξης σου και άσ' τα αυτά. Τσκ τσκ... τι ποστ ήταν αυτό;

:blow:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω πρόσεξε τα σημεία στίξης σου και άσ' τα αυτά. Τσκ τσκ... τι ποστ ήταν αυτό;

:blow:

Ποια είναι τα σημεία στίξης; Οι τόνοι; :crazy:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Τρέχω να προλάβω!!!!! στο όριο θα παραδώσω ψήφο...

 

Έλα, πάτα λίγο τα αναγνωστικά γκάζια.:skiing:

Έχεις πέντε ολόκληρες μέρες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΙ ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΒΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ...

 

post-1004-0-23661400-1318316962_thumb.jpg

... γιατί όταν παίζεις με την Εξέλιξη, αυτό που συνήθως ακολουθεί είναι...

post-1004-0-16267800-1318317105_thumb.jpg

 

Ο ΤΡΟΜΟΣ

 

 

Χεχ-χεχ-χεχ...

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΙ ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΒΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ...

 

 

... γιατί όταν παίζεις με την Εξέλιξη, αυτό που συνήθως ακολουθεί είναι...

 

Ο ΤΡΟΜΟΣ

 

 

Χεχ-χεχ-χεχ...

 

:lol: Τέλειο!

Ξέχασες να πεις όμως ότι κάπου ανάμεσα, θα εξελιχθεί κι ένα θρίλερ!

Βράδυ Σαββάτου 15 Οκτωβρίου, στις κερκίδες.

Και από αύριο, καυτά ρεπορτάζ!

 

Στο μεταξύ ωστόσο, θέλω να ευχαριστήσω πολύ θερμά τους αναγνώστες, που έχουν μπει οικειοθελώς στη διαδικασία να διαβάσουν και τις 21 ιστορίες, που καταθέτουν την ψήφο τους και προσθέτουν τα σχόλιά τους, συμβάλλοντας στην επιτυχία του διαγωνισμού.:)

Link to comment
Share on other sites

Μετά τον μαραθώνιο αναγνώσεων sweatdrop.gif έστειλα κι εγώ τη λίστα μου!

 

Ως καινούργια στο site, ήταν και ο πρώτος διαγωνισμός που πέτυχα σε εξέλιξη, και μου άρεσε πολύ όλη αυτή η διαδικασία του να διαβάσω τις ιστορίες, να τις σκεφτώ, να τις βάλω σε μια σειρά.

Αυτή η σειρά βέβαια αποδείχτηκε αρκετά δύσκολο πράγμα καθώς διάβασα τόσες ιστορίες που μου άρεσαν, που η επιλογή ήταν πραγματικά δύσκολη.

Μπράβο victory.gif και συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες, τα αξίζετε =!

 

Μια γενικότερη παρατήρηση και εντύπωση που μου έμεινε από όλες τις ιστορίες πάντως είναι ότι

 

στο σύνολο τους τα διηγήματα (καλά αν όχι το 100%, το 99% σίγουρα...) μιλούν για την έννοια της εξέλιξης συνδέοντας την εντέλει με κάτι που τείνει προς το αρνητικό... δεν το λέω ως κακό, απλά μου έμεινε σαν εντύπωση και το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον μάλιστα, καθώς η έννοια εξέλιξη απομονωμένη, είναι κάτι που φέρνει θετικές σκέψεις...

 

 

Άντε και στον επόμενο διαγωνισμό εύχομαι!

Edited by Σουσαμένια Άνοιξη
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον, χμμ... αναφορά!

 

Ψήφοι 22 (14 + 8)

 

Μερικά teaserάκια, μια που τα υποσχέθηκα: :)

 

Μια ιστορία προηγείται σταθερά, μα πάρα πολύ σταθερά, αλλά η διαφορά της από τη δεύτερη -που επίσης κρατάει τη θέση σταθερά- είναι σχετικά μικρή.

Όχι πολύ παρακάτω, και με μικρή διαφορά μεταξύ τους (μετά από συνεχή αλληλοπροσπεράσματα), βρίσκονται η τρίτη και η τέταρτη ιστορία, ενώ στην πέμπτη ισοψηφούν αυτή τη στιγμή δυο.

 

Επίσης, σε αρκετά καλές θέσεις βρίσκονται και ιστορίες που έχουν εξαντλήσει όλο το φάσμα της βαθμολογίας, από 21 μέχρι 1 (και δεν είναι η μονάδα που δίνει αναγκαστικά ο/η συγγραφέας)

 

Μια που περιμένουμε αρκετές ψήφους ακόμα (μένουν 7 συγγραφείς και σίγουρα 3-4 αναγνώστες), όλα μπορεί να αλλάξουν σημαντικά ακόμα και την τελευταία στιγμή.

 

Επόμενη αναφορά, αύριο. Μέχρι τότε... :chinese:

Link to comment
Share on other sites

Κλαψ. Μόλις συνειδητοποίησα ότι θα χάσω τη βραδιά των αποτελεσμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Κλαψ. Μόλις συνειδητοποίησα ότι θα χάσω τη βραδιά των αποτελεσμάτων.

 

Τι εννοείς; Πως τολμάς να έχεις δουλειά ή οικογενειακές υποχρεώσεις αντί να κάθεσαι στην κερκίδα;!:tease:

 

 

Edit το συμπληρωματικό: Μηδέν ψήφοι από χτες το απόγευμα, καμιά αλλαγή στην κατάσταση.

Το βλέπω το έργο: Σάββατο 12 παρά 1 να ανάβουν τα excel.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Χμμ. Όσοι έχουν όρεξη και (αρκετή) υπομονή, μπορούν να διαβάσουν με τον πρωινό τους καφέ την Κυριακή ένα 22ο διήγημα: Χρειάστηκα πάνω από 1500 λέξεις για να απαντήσω στα σχόλια για τη "Μόνα". Οι καπνιστές ας έχουν κι ένα (όχι προς το τέλος του) πακέτο τσιγάρα από δίπλα...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ. Όσοι έχουν όρεξη και (αρκετή) υπομονή, μπορούν να διαβάσουν με τον πρωινό τους καφέ την Κυριακή ένα 22ο διήγημα: Χρειάστηκα πάνω από 1500 λέξεις για να απαντήσω στα σχόλια για τη "Μόνα". Οι καπνιστές ας έχουν κι ένα (όχι προς το τέλος του) πακέτο τσιγάρα από δίπλα...:rolleyes:

Έι, να μια πολλή καλή πατέντα για να βγάζεις βιβλία με τα μισά διηγήματα. Πάντα ανεκτίμητες οι αυτοαναλύσεις ενός μοναδικού συγγραφέα και λογοτέχνη.:)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ. Όσοι έχουν όρεξη και (αρκετή) υπομονή, μπορούν να διαβάσουν με τον πρωινό τους καφέ την Κυριακή ένα 22ο διήγημα: Χρειάστηκα πάνω από 1500 λέξεις για να απαντήσω στα σχόλια για τη "Μόνα". Οι καπνιστές ας έχουν κι ένα (όχι προς το τέλος του) πακέτο τσιγάρα από δίπλα...:rolleyes:

 

Να σου πω...μην με αναγκάσεις να πάω να μετρήσω τις λέξεις από την απάντηση στα σχόλια του "Κιβουριού"rofl.gifdevil2.gifyahoo.gif

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω...μην με αναγκάσεις να πάω να μετρήσω τις λέξεις από την απάντηση στα σχόλια του "Κιβουριού"rofl.gifdevil2.gifyahoo.gif

1900.

Αλλά θυμήσου σε τι κατεβατό είχες να απαντήσεις εσύ! Στη "Μόνα" τα πράγματα είναι πολύ πιο ήσυχα -κι αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα των δύο ιστοριών. Απλώς δεν μπορούσα να γράφω κατέβατά στον καθένα (κάπου 4300 λέξεις συνολικά) κι εγώ να τη βγάλω με ένα "ευχαριστώ για τα σχόλιά σας". Δεν θα ήταν σωστό.

 

Edit: typo

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω...μην με αναγκάσεις να πάω να μετρήσω τις λέξεις από την απάντηση στα σχόλια του "Κιβουριού"rofl.gifdevil2.gifyahoo.gif

1900.

Αλλά θυμήσου σε τι κατεβατό είχες να απαντήσεις εσύ! Στη "Μόνα" τα πράγματα είναι πολύ πιο ήσυχα -κι αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα των δύο ιστοριών. Απλώς δεν μπορούσα να γράφω κατέβατά στον καθένα (κάπου 4300 λέξεις συνολικά) κι εγώ να τη βγάλω με ένα "ευχαριστώ για τα σχόλιά σας". Δεν θα ήταν σωστό.

 

Edit: typo

 

laugh.gif

Τόσες είναι; Περισσότερες μου είχαν φανεί τότε (αχ, ωραίες εποχέςtease.gif). Και φυσικά κι έχεις να πεις πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Χμμ. Όσοι έχουν όρεξη και (αρκετή) υπομονή, μπορούν να διαβάσουν με τον πρωινό τους καφέ την Κυριακή ένα 22ο διήγημα: Χρειάστηκα πάνω από 1500 λέξεις για να απαντήσω στα σχόλια για τη "Μόνα". Οι καπνιστές ας έχουν κι ένα (όχι προς το τέλος του) πακέτο τσιγάρα από δίπλα...:rolleyes:

Ενάμιση πακέτο καλού κακού, έχω και γω ένα φλασάκι 880 λέξεων.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ μάλλον θα είμαι στην ανακοίνωση

 

Τουλάχιστον εσύ έχεις ψηφίσει, οπότε θα είσαι μέσα στην ανακοίνωση.

 

Πού είσαστε, καλέ; :help:

 

:clock: Περίπου 30 ώρες πριν τη λήξη, η σιγή μερικών έχει αρχίσει να με ανησυχεί.

Μενουν εφτά συγγραφείς για να ψηφίσουν. Αν και βλέπω ότι οι περισσότεροι έχουν σχολιάσει αρκετά, άρα προχωρούν ικανοποιητικά στην ανάγνωσή τους, υπάρχουν κάποιες απουσίες πολύ τρανταχτές.

Αν κάποιος συγγραφέας δεν ψηφίσει, η συμμετοχή του ακυρώνεται. :bye2:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..