Jump to content

27ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Εξέλιξη


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Μενουν εφτά συγγραφείς για να ψηφίσουν.

Δώσε τα ονόματα τους!

post-1004-0-06880400-1318608453_thumb.jpg

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 603
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    37

  • DinoHajiyorgi

    35

  • Tiessa

    81

  • Eugenia Rose

    40

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest old#2065

Α έτσι, τρανταχτές και και μη τρανταχτές απουσίες-παρουσίες. Χμ αυτό σηκώνει συζήτηση.:hmm:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α έτσι, τρανταχτές και και μη τρανταχτές απουσίες-παρουσίες. Χμ αυτό σηκώνει συζήτηση.:hmm:

 

 

 

Τι συζήτηση σηκώνει; Είναι πολύ απλό το πράγμα.

Αν κάποιος μέσα σε είκοσι μέρες έχει σχολιάσει από μηδέν μέχρι δυο-τρία διηγήματα, έχεις μια αίσθηση τρανταχτής απουσίας.

Δεν υπονοούσα τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σχολίασα 4 άρα δεν απουσιάζω. Στο τσακ!

 

Σωστά. :)

Δεν εννοούσα εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Α έτσι, τρανταχτές και και μη τρανταχτές απουσίες-παρουσίες. Χμ αυτό σηκώνει συζήτηση.:hmm:

 

Τι συζήτηση σηκώνει; Είναι πολύ απλό το πράγμα.

Ακριβώς, απλά πράγματα. Μεγάλες πένες - μικρές πένες! Μη μασάς Βάσω! :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Τι συζήτηση σηκώνει; Είναι πολύ απλό το πράγμα.

Αν κάποιος μέσα σε είκοσι μέρες έχει σχολιάσει από μηδέν μέχρι δυο-τρία διηγήματα, έχεις μια αίσθηση τρανταχτής απουσίας.

Δεν υπονοούσα τίποτα άλλο.

Αχά!

Βέβαια το να σχολιάσει κανείς σε 2 μέρες 20 κείμενα με "Αχ υπέροχα-μοναδικά-εξαίσια-αλλά-μπορείς-και-καλύτερα" είναι τρανταχτή παρουσία στις κριτικές... Αυτή τη στιγμή διαβάζω ένα από τα τελευταία κείμενα του διαγωνισμού και είπα για αλλαγή να κρατάω σχόλια στο doc: Σε μία σελίδα πρέπει τα σχόλια να είναι περισσότερα από το κείμενο - και ο συγγραφέας ξέρει να γράφει... Αν θέλουμε να μιλάμε για κριτική πρέπει και να την κάνουμε κιόλας, οι ξεπέτες, οι δημοσχετισμοί, οι κατινιές και το σούσουρο-να-γίνεται είναι το μόνο εύκολο σε έναν διαγωνισμό.

 

ΥΓ1: Το παραπάνω σχόλιο δεν πάει σε όλους τους συμμετέχοντες, είδα πολύ καλές κριτικές στη συμμετοχή μου και υπάρχουν σχολιαστές που τιμούν τη φανέλα τους σε κάθε διαγωνισμό. Απλά κάπου με ενοχλεί η μανία να είναι οι διαγωνισμοί το επίκεντρο των συγγραφοαναγνωστικών ζωών μας.

 

ΥΓ2: Σχόλια θα κάνω μετά τη δημοσίευση των αποτελεσμάτων, όπως πιστεύω ότι είναι σωστό να γίνονται. Κακώς έκανα και το ένα σχόλιο που έκανα, θεωρώντας ότι ίσως να ήταν πιο αποδοτικό να γράφω αμέσως αφού διάβασα, αλλά τελικά είδα ότι δε δουλεύει τόσο καλά για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ξεπέτες, οι δημοσχετισμοί, οι κατινιές και το σούσουρο-να-γίνεται είναι το μόνο εύκολο σε έναν διαγωνισμό.

Ε, και; Μια χαρά είναι και αυτά. :whistling:

 

Η αλήθεια είναι, ότι δεν μπορώ αλλιώς, δεν το έχω δηλαδή μέσα μου να είμαι "μέντορας" ή "δάσκαλος". Τα σχόλια μου για κάθε διήγημα είναι ακριβώς ό,τι θα έλεγα για μια ταινία που έχω δει σε σινεμά αν με ρωτούσε κάποιος την γνώμη μου βγαίνοντας από την αίθουσα. Τα "μ'άρεσε" "δεν μ'άρεσε" είναι το βασικό επίκεντρο της άποψης μου, βασισμένη κυρίως στο συναίσθημα. Κάποιες φορές, θα μου βγει κάτι παραπάνω αν με έχει ενθουσιάσει κάτι πάρα πολύ, και μπορεί να πω κάτι σκληρό, μόνο αν είναι κάτι που με έχει ενοχλήσει πολύ. Δεν μπορώ ειλικρινά να δώσω οδηγίες που θα κάνουν τον κρινόμενο συγγραφέα καλύτερο, όταν δεν ξέρω και δεν έχω αναλύσει το πως γράφω εγώ ο ίδιος.

 

Θα προτιμούσα να μην σχολιάζω καθόλου. Όταν το κάνω ακάλεστος, χωρίς υποχρέωση, είναι γιατί διάβασα κάτι που με ενθουσίασε πραγματικά. Κι όταν διαβάζω κάτι κακό, προτιμώ να μην πω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τι συζήτηση σηκώνει; Είναι πολύ απλό το πράγμα.

Αν κάποιος μέσα σε είκοσι μέρες έχει σχολιάσει από μηδέν μέχρι δυο-τρία διηγήματα, έχεις μια αίσθηση τρανταχτής απουσίας.

Δεν υπονοούσα τίποτα άλλο.

Αχά!

Βέβαια το να σχολιάσει κανείς σε 2 μέρες 20 κείμενα με "Αχ υπέροχα-μοναδικά-εξαίσια-αλλά-μπορείς-και-καλύτερα" είναι τρανταχτή παρουσία στις κριτικές... Αυτή τη στιγμή διαβάζω ένα από τα τελευταία κείμενα του διαγωνισμού και είπα για αλλαγή να κρατάω σχόλια στο doc: Σε μία σελίδα πρέπει τα σχόλια να είναι περισσότερα από το κείμενο - και ο συγγραφέας ξέρει να γράφει... Αν θέλουμε να μιλάμε για κριτική πρέπει και να την κάνουμε κιόλας, οι ξεπέτες, οι δημοσχετισμοί, οι κατινιές και το σούσουρο-να-γίνεται είναι το μόνο εύκολο σε έναν διαγωνισμό.

 

ΥΓ1: Το παραπάνω σχόλιο δεν πάει σε όλους τους συμμετέχοντες, είδα πολύ καλές κριτικές στη συμμετοχή μου και υπάρχουν σχολιαστές που τιμούν τη φανέλα τους σε κάθε διαγωνισμό. Απλά κάπου με ενοχλεί η μανία να είναι οι διαγωνισμοί το επίκεντρο των συγγραφοαναγνωστικών ζωών μας.

 

ΥΓ2: Σχόλια θα κάνω μετά τη δημοσίευση των αποτελεσμάτων, όπως πιστεύω ότι είναι σωστό να γίνονται. Κακώς έκανα και το ένα σχόλιο που έκανα, θεωρώντας ότι ίσως να ήταν πιο αποδοτικό να γράφω αμέσως αφού διάβασα, αλλά τελικά είδα ότι δε δουλεύει τόσο καλά για εμένα.

 

Βρε, Μιχάλη, συγνώμη. Δεν εννοούσα τίποτα κακό. Και ειδικά δεν το εννοούσα για σένα που ξέρω ότι σχολιάζεις στο τέλος.

Ούτε ήθελα να πιέσω κανέναν να γράψει σχόλια. Και ασφαλώς δε θα το συζητούσα αν είχα λάβει την ψήφο.

Απλώς ήθελα να υπενθυμίσω ότι ο διαγωνισμός λήγει αύριο και ότι όταν δεν βλέπω σημεία ζωής δεν ξέρω αν κάποιοι είναι ακόμα μαζί μας.

 

Λυπάμαι, δεν είχα ούτε κακή ούτε επικριτική διάθεση. :rose:

Link to comment
Share on other sites

Οι ξεπέτες, οι δημοσχετισμοί, οι κατινιές και το σούσουρο-να-γίνεται είναι το μόνο εύκολο σε έναν διαγωνισμό.

Ε, και; Μια χαρά είναι και αυτά. :whistling:

 

Η αλήθεια είναι, ότι δεν μπορώ αλλιώς, δεν το έχω δηλαδή μέσα μου να είμαι "μέντορας" ή "δάσκαλος". Τα σχόλια μου για κάθε διήγημα είναι ακριβώς ό,τι θα έλεγα για μια ταινία που έχω δει σε σινεμά αν με ρωτούσε κάποιος την γνώμη μου βγαίνοντας από την αίθουσα. Τα "μ'άρεσε" "δεν μ'άρεσε" είναι το βασικό επίκεντρο της άποψης μου, βασισμένη κυρίως στο συναίσθημα. Κάποιες φορές, θα μου βγει κάτι παραπάνω αν με έχει ενθουσιάσει κάτι πάρα πολύ, και μπορεί να πω κάτι σκληρό, μόνο αν είναι κάτι που με έχει ενοχλήσει πολύ. Δεν μπορώ ειλικρινά να δώσω οδηγίες που θα κάνουν τον κρινόμενο συγγραφέα καλύτερο, όταν δεν ξέρω και δεν έχω αναλύσει το πως γράφω εγώ ο ίδιος.

 

Θα προτιμούσα να μην σχολιάζω καθόλου. Όταν το κάνω ακάλεστος, χωρίς υποχρέωση, είναι γιατί διάβασα κάτι που με ενθουσίασε πραγματικά. Κι όταν διαβάζω κάτι κακό, προτιμώ να μην πω τίποτα.

Μιλάμε για σχολιασμό, όχι για κριτική. Άρα και αυτά είναι θεμιτά και καταννοώ απόλυτα τη στάση σου - δεν είναι όλοι σε θέση να διορθώσουν κείμενα άλλων, σε ορισμένες δε περιπτώσεις ούτε καν τα δικά τους. Ούτε φιλόλογοι είμαστε, ούτε έχουμε σπουδάσει τη συγγραφή ούτε έχουμε τόσα αναγνώσματα για να μπορούμε να διατυπώσουμε αυτό που νιώθουμε μέσα μας.

Απλά είναι στιγμές που διαβάζω σχόλια του τύπου: "ε, να, ήθελε βελτίωση σε κάποια σημεία" και μου ανάβουν τα λαμπάκια γιατί δεν ξέρω για ποια σημεία μου μιλάνε. Είναι ωραίο να σε διαβάσουν 30 άτομα και οι είκοσι να σου αφήσουν γνώμη. Αλλά δεν αρκεί πάντα αυτό, ιδίως όταν θέλεις να βελτιώσεις το κείμενό σου, και αυτό είναι και κάπου απόρροια της μαζικής παραγωγής και κατανάλωσης ιστοριών στα πλαίσια του διαγωνισμού, με αποτέλεσμα να χάνεται κάπου το μεράκι και η ποιότητα.

Πχ ξέρω ότι, επειδή έχω να διαβάσω ένα σκασμό ιστορίες, δε θα δώσω προσοχή σε κάποια που για Χ, Ψ ή Ζ λόγους θέλει να κάτσω να την εξετάσω λίγο πιο προσεχτικά για να την κατανοήσω και ίσως έτσι να την αδικήσω - και έχω υπόψη μου τουλάχιστον μία ιστορία από αυτό το διαγωνισμό που με έκανε να το κάνω αυτό. Ή ότι θα μπορούσα να είχα κάνει άλλα δύο χτενίσματα στην ιστορία μου (ή να είχα προσθέσει άλλες 2000 λέξεις) αν δεν υπήρχε deadline να τη σηκώσω και όριο λέξεων.

 

Βρε, Μιχάλη, συγνώμη. Δεν εννοούσα τίποτα κακό. Και ειδικά δεν το εννοούσα για σένα που ξέρω ότι σχολιάζεις στο τέλος.

Ούτε ήθελα να πιέσω κανέναν να γράψει σχόλια. Και ασφαλώς δε θα το συζητούσα αν είχα λάβει την ψήφο.

Απλώς ήθελα να υπενθυμίσω ότι ο διαγωνισμός λήγει αύριο και ότι όταν δεν βλέπω σημεία ζωής δεν ξέρω αν κάποιοι είναι ακόμα μαζί μας.

 

Λυπάμαι, δεν είχα ούτε κακή ούτε επικριτική διάθεση. :rose:

Μην ανησυχείς, και τις ψήφους θα λάβεις στην ώρα σου και τα σχόλια θα γίνουν ξαφνικά. Μετά από λίγο καιρό μαθαίνεις ότι αρκεί να θυμίσεις στους συγγραφείς ότι αύριο λήγει η ψηφοφορία και ξαφνικά θα κάνουν ότι δεν έκαναν σε τρεις εβδομάδες.

Και ξέρω ότι εσύ δεν είχες καμία επικριτική διάθεση και λυπάμαι αν θεώρησες την αντίδρασή μου αποτέλεσμα του σχολίου σου.

Link to comment
Share on other sites

Και, ας ξεκαθαριστεί από τώρα, παράταση δεν θα δωθεί. Μέχρι αύριο στις 23.59. Μετά ποπ-κόρν, F5 και αποτελέσματα ;-)

Link to comment
Share on other sites

Και, ας ξεκαθαριστεί από τώρα, παράταση δεν θα δωθεί. Μέχρι αύριο στις 23.59. Μετά ποπ-κόρν, F5 και αποτελέσματα ξύδια, μουσική και κόσμος ;-)

(ναι, ούτε κι εγώ θα είμαι εδώ στην ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ, έχει γενέθλια ένας φίλος και θα πάω οπότε θα ψηφίσω αργότερα σήμερα. :drinks: Νιχ και εσύ εκεί θα πας; :tease:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ, έχει γενέθλια ένας φίλος και θα πάω οπότε θα ψηφίσω αργότερα σήμερα. :drinks: Νιχ και εσύ εκεί θα πας; :tease:

Όχι, θα πάω σε φίλη αύριο. Αν είναι φίλος που φαντάζομαι, πρώτη φορά ακούω για γεννέθλια.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, σχολίασα και ψήφισα! Ελάχιστες ήταν οι ιστορίες που δε με ικανοποίησαν έστω και λίγο, ενώ περισσότερες ήταν αυτές που πραγματικά μου άρεσαν! Μερικές καινούργιες, ελπιδοφόρες συμμετοχές με χαροποίησαν ιδιαιτέρως, ενώ οι "παλιοί" (γιατί ο παλιός είναι αλλιώς) στάθηκαν στο ύψος τους.

 

Πολύ καλός διαγωνισμός, περιμένω τ' αποτελέσματα με ποπ-κορν

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

, ενώ οι "παλιοί" (γιατί ο παλιός είναι αλλιώς) στάθηκαν στο ύψος τους.

 

Ένας 'καινούργιος' θα εκτιμούσε πολύ, αν κάποιοι θέλανε να σχολιάσουν τα σχόλιά του. Για μένα θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μάθω και την ετικέτ του σχολιασμού. Την ιδέα μου την έδωσε το σχόλιο του Νihilio.

Link to comment
Share on other sites

, ενώ οι "παλιοί" (γιατί ο παλιός είναι αλλιώς) στάθηκαν στο ύψος τους.

 

Ένας 'καινούργιος' θα εκτιμούσε πολύ, αν κάποιοι θέλανε να σχολιάσουν τα σχόλιά του. Για μένα θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μάθω και την ετικέτ του σχολιασμού. Την ιδέα μου την έδωσε το σχόλιο του Νihilio.

Για αρχή θα δεις από μεθαύριο τις απαντήσεις των συγγραφέων.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μάθω και την ετικέτ του σχολιασμού.

 

Η ετικέτ λέει να μην bangin.gif τον δημιουργό αλλά να chair.gif το έργο του. Ειδικά αυτό το δεύτερο, είναι χρήσιμο και για άλλους λόγους. Μη ετικέτ. Εφ' όσον υπάρχει σχόλιο, αυτό αρκεί νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Για αρχή θα δεις από μεθαύριο τις απαντήσεις των συγγραφέων.

Με ρέγουλα μη σκίσουμε και κανένα καλσόν ε;

Edited by npaps
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διάβασα και σχολίασα ακόμα δυο ιστορίες, μιας και σηκώθηκα μέσα στη μαύρη νύχτα χωρίς να έχω κλείσει μάτι (σπάνιο, συνήθως κοιμάμαι σαν πουλάκι). Οπότε μου μένει άλλη μία για αύριο.

 

Σε λίγο ελπίζω νακοιμ- :lazy:

Link to comment
Share on other sites

(Με τους "παλιούς", εννοούσα τις παλιές καραβάνες ΕΦ -και διαγωνισμών γενικά- του σφφ. Δεν είχε να κάνει με σχόλια)

Link to comment
Share on other sites

OK, Stan, σ' έχω! 2100 και περιμένω ακόμα την Βάσω!:lol:

 

wacko.gifblink.gifshok.gifeek.gif

 

Ρε, κόψε τα παραπάνω επίθετα που έβαλες!laugh.giflaugh.gif

 

ΥΓ:Ωχ, το βρήκα! Εγώ πεταγόμουν μετά από κάθε σχόλιο και απαντούσα με κατεβατά, οπότε αναπόφευκτα έγινε μια εκτόνωση. You can't beat me there, mman!tongue.giflaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θα δεις από μεθαύριο τις απαντήσεις των συγγραφέων.

Με ρέγουλα μη σκίσουμε και κανένα καλσόν ε;

Τα καλτσόν τα προσέχουμε, γιατί είναι σέξυ.

 

Και τώρα το δράμα των ψήφων: από τις 20 ιστορίες ξέρω ποιες 2 θα βάλω πρώτες και ποιες δύο θα βάλω ακριβώς πάνω από τη δικιά μου. Και μετά το χάος. υπάρχουν5-6 ιστορίες που τις βρήκα είτε εκπληκτικά καλές σε κάτι αλλά με σημαντικές ελλείψεις είτε σε γενικά καλό επίπεδο και όλες συναγωνίζονται για τις θέσεις 3-9. Μετά είναι άλλες τόσες που ήταν καλές και παίζουν για τις από κάτω θέσεις. Και υπάρχουν και άλλες 4 που τις βρήκα ενδιαφέρουσες μεν, αλλά "λίγες" και δεν είμαι σίγουρος ότι δε θα πηδήξουν ξαφνικά στην αποπάνω κατηγορία. Με άλλα λόγια η ψήφος θα βγει δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..