Jump to content

27ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Εξέλιξη


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Πραγματική απελπισία, ούτε 24 ώρες μετά την ανακοίνωση του θέματοςdazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 603
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    37

  • DinoHajiyorgi

    35

  • Tiessa

    81

  • Eugenia Rose

    40

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κάτι ξεκίνησα κι εγώ. Θα ρωτήσω τη διοργανώτρια για ένα διαδικαστικό ζήτημα και αν είναι όλα εντάξει, θα συνεχίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίω εγω η ιδέα μου αρέσει πάρα πολύ για να την αγνοήσω. Αλήθεια μου αρέσει. Και είναι και λίγο μιξ όχι καθαρόαιμο ε.φ.. Βασικά την σκέφτηκα χτες στο τσατ που συζητάγαμε τα του θέματος. Αλλα θα την δουλέψω :book: δεν θα την ξεπετάξω υπόσχομαι. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σεξ την προηγούμενη, Σ-εξέλιξη τώρα, απο 'δω το πάτε, απο 'κει το φέρνετε εσείς οι Scifατζήδες, όλο λογοτεχνικός διαγωνισμός καταλήγει αυτός της ΕΦ wink.gif

 

Χεχε, μ' έτρωγε να το πω ότι το θέμα είχε μια κάποια λογική συνέχεια σε σχέση με το σεξ, αλλά φοβόμουνα ότι θα το πρόδιδα πριν την ώρα του.

Ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι σε κάποιες ομάδες ανθρώπων η Εξέλιξη είναι περισσότερο ταμπού και από το σεξ.

 

 

 

post-1534-0-58400500-1314879268_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tiessa, το θέμα είναι συμπαθέστατο! Η συμμετοχή μου αναμφίβολη όσο δεν πάει, δυστυχώς dazzled.gif

 

Ήρθε η ώρα όμως να ζητήσω -πάλι- τα φώτα σας. Πρέπει να ξέρει κανείς από "Ε", και εννοώ πέρα από τα βασικά που μας μαθαίνουν -ή μάλλον, από τα ακόμα λιγότερα που κάνουμε κτήμα μας- στο σχολείο για να γράψει "ΕΦ", ή βολεύεται ο αναγνώστης και με πιο light πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

Tiessa, το θέμα είναι συμπαθέστατο! Η συμμετοχή μου αναμφίβολη όσο δεν πάει, δυστυχώς dazzled.gif

 

Ήρθε η ώρα όμως να ζητήσω -πάλι- τα φώτα σας. Πρέπει να ξέρει κανείς από "Ε", και εννοώ πέρα από τα βασικά που μας μαθαίνουν -ή μάλλον, από τα ακόμα λιγότερα που κάνουμε κτήμα μας- στο σχολείο για να γράψει "ΕΦ", ή βολεύεται ο αναγνώστης και με πιο light πράγματα;

Ανάλογα τον αναγνώστη. Άλλος θέλει μαζί με την ιστορία του και επιστημονική διατριβή που να τη δικαιολογεί (αλλά όχι όταν μιλάμε για ταξίδι σε ταχύτητες μεγαλύτερες του φωτός, τότε η επιστημονική ορθότητα είναι αυταπόδεικτη - και ναι, το ξέρω ότι καταντάω κουραστικός) και άλλος βολεύεται με την επιστήμη του "μισό λεπτό να αλλάξω την πολικότητα των νετρονίων".

 

Σε γενικές γραμμές πάντως, καλύτερα να γράψεις μία καλή ιστορία και όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Νομίζω οτι έχω μια ιδέα. Θα κάτσω να την προσπαθήσω κι άμα μ' αρέσει θα πάρω μέρος.:good:

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τον αναγνώστη. Άλλος θέλει μαζί με την ιστορία του και επιστημονική διατριβή [...] και άλλος βολεύεται με την επιστήμη του "μισό λεπτό να αλλάξω την πολικότητα των νετρονίων".

Σαν το αγγουράκι ένα πράμα.

 

 

Σε γενικές γραμμές πάντως, καλύτερα να γράψεις μία καλή ιστορία και όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα.

Ακριβώς έτσι.

 

 

Κι όσο για το θέμα (σκεπτόμενος και τ' αγγουράκια) εγώ δεν δροσίζομαι (για την ώρα).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tiessa, το θέμα είναι συμπαθέστατο! Η συμμετοχή μου αναμφίβολη όσο δεν πάει, δυστυχώς dazzled.gif

 

Ήρθε η ώρα όμως να ζητήσω -πάλι- τα φώτα σας. Πρέπει να ξέρει κανείς από "Ε", και εννοώ πέρα από τα βασικά που μας μαθαίνουν -ή μάλλον, από τα ακόμα λιγότερα που κάνουμε κτήμα μας- στο σχολείο για να γράψει "ΕΦ", ή βολεύεται ο αναγνώστης και με πιο light πράγματα;

Τα περιθώρια είναι πολύ μεγάλα και χαλαρά. Αν η ιστορία σου βασίζεται στο "Ε" στοιχείο (και βεβαίως και στο θέμα) είσαι μια χαρά, ακόμα κι αν το technobabble σου είναι μικρό. Αν μάλιστα είναι και καλή σε άλλους τομείς, θα βρεις και αρκετούς πρόθυμους να παραβλέψουν την αντιεπιστημονικότητα της ιδέας ή της δικαιολόγησής της (αλλιώς δεν θα γράφαμε ποτέ για faster than light ταχύτητες και ταξίδια στον χρόνο). Χαρακτηριστικό παράδειγμα.

 

 

Τα μεγάλα και χοντρά γουρούνια are kindly requested (whip.gif) να βγουν απ' τη λάσπη τους και να στρωθούν στη δουλειά.

 

Link to comment
Share on other sites

Howard, νομίζω ότι οι Nihilio, Big Fat Pig και mman πρόλαβαν να απαντήσουν αντί για μένα, πράγματα παρόμοια μ΄αυτά που θα σου έλεγα κι εγώ.

Χρειάζεται λίγο "Ε" για να είναι Ε.Φ. αλλά μέσα στο μυαλό μου το θέμα είναι αρκετά πλατύ για να μπορείς να κινηθείς άνετα προς πολλές κατευθύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το "έχω". Το θέμα μού έδωσε έναυσμα να ασχοληθώ με κάτι που αγαπάω πάρα πολύ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν πούμε ότι είναι απλώς στο κοντινό μέλλον, αρκεί για να θεωρηθεί επ. φαντασία;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν περιέχει κάποιο υποθετικό σενάριο για την εξέλιξη κάποιου είδους, φαντάζομαι πως ναι. Αν είναι όλα όπως τα ξέρουμε, απλώς το 2050, φαντάζομαι πως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αν πούμε ότι είναι απλώς στο κοντινό μέλλον, αρκεί για να θεωρηθεί επ. φαντασία;

Ξεκίνησαν τα όργανα;

 

:band:

Link to comment
Share on other sites

laugh.gif Παραδοσιακά δεν πρέπει να γίνει μια τέτοια κουβέντα;

Στο fantasy από όσους παραδοσιακά δεν γουστάρουν (ή δεν ξέρουν τι είναι) το fantasy, και τώρα ήρθε η σειρά εκείνων που παραδοσιακά δεν γουστάρουν (ή δεν ξέρουν τι ακριβώς είναι) η ε.φ. Δεν αποφεύγονται, ε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ωραίο παιχνίδι. :)

 

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ και για όποια απορία, ρωτήστε ελεύθερα.

Αυτό ήταν το 2000ό ποστ της Βάσως στο sff;! Συγχαρητήρια! :wish:

Link to comment
Share on other sites

και τώρα ήρθε η σειρά εκείνων που παραδοσιακά δεν γουστάρουν (ή δεν ξέρουν τι ακριβώς είναι) η ε.φ. Δεν αποφεύγονται, ε;

 

Δηλαδή εμένα που μ' αρέσει η επ. φαντασία σημαίνει ότι δεν ξέρω τί είναι; Thanx a lot guys :(

Link to comment
Share on other sites

και τώρα ήρθε η σειρά εκείνων που παραδοσιακά δεν γουστάρουν (ή δεν ξέρουν τι ακριβώς είναι) η ε.φ. Δεν αποφεύγονται, ε;

 

Δηλαδή εμένα που μ' αρέσει η επ. φαντασία σημαίνει ότι δεν ξέρω τί είναι; Thanx a lot guys :(

Ξέρεις Αλέξανδρε, βετεράνε των ΦΕΦΕ, εκείνη όμως η ερώτηση τι ήταν; Εεεε; :aangry:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δε σκέφτηκα κάτι τέτοιοfriends.gif.

 

Η παρατήρηση του Ντίνου είχε να κάνει με το ότι μπορεί με την ευκαιρία αυτή να ξεκινούσε άλλη μία συζήτηση γύρω από το τι είναι ΕΦ ή φάντασι ή οτιδήποτε, όπως γίνεται συχνά στους διαγωνισμούς - και φυσικά δεν καταλήγει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δε σκέφτηκα κάτι τέτοιοfriends.gif.

 

Η παρατήρηση του Ντίνου είχε να κάνει με το ότι μπορεί με την ευκαιρία αυτή να ξεκινούσε άλλη μία συζήτηση γύρω από το τι είναι ΕΦ ή φάντασι ή οτιδήποτε, όπως γίνεται συχνά στους διαγωνισμούς - και φυσικά δεν καταλήγει πουθενά.

 

Είναι πολύ πιο ωραία και πιο χρήσιμη όμως από το να μαντεύουμε το θέμα και από το να λέμε "έλα καλό μου, τελείωσε, τελειώνω, τελειώνεις" και από το να δίνουμε συγχαρητήρια στο τέλος [τα άλλα παραδοσιακά περιεχόμενα των topic των διαγωνισμών].

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

και τώρα ήρθε η σειρά εκείνων που παραδοσιακά δεν γουστάρουν (ή δεν ξέρουν τι ακριβώς είναι) η ε.φ. Δεν αποφεύγονται, ε;
Δηλαδή εμένα που μ' αρέσει η επ. φαντασία σημαίνει ότι δεν ξέρω τί είναι; Thanx a lot guys :(
Ξέρεις Αλέξανδρε, βετεράνε των ΦΕΦΕ, εκείνη όμως η ερώτηση τι ήταν; Εεεε; :aangry:
Καλά.. Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω μια πρόωρη ένταση ή είναι (ΕΦ) ιδέα μου;;:unsure:

 

Εγώ σκέφτηκα κάτι αλλά ακόμα είναι πολύ ανώριμο για να το κατονομάσω "ιδέα". Το επεξεργάζομαι κι ίδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όλα όπως τα ξέρουμε, απλώς το 2050, φαντάζομαι πως όχι.

 

Κι όμως. Για σκέψου το. Σαράντα (ή τριάντα ή είκοσι ή και δέκα) χρόνια από τώρα και όλα είναι όπως τα ξέρουμε. Ο Τζεφ, ο Αντώνης, το ΔΝΤ, η ΕΚΤ, η Λιβύη, η Συρία, o Ομπάμα και η Χέλγκα. Το OSX Lion και τα Windows 9. H Google στα πρόθυρα της online κυριαρχίας.

 

Δεν είναι ΕΦ; Και μάλιστα μέσα στο θέμα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω μια πρόωρη ένταση ή είναι (ΕΦ) ιδέα μου;;:unsure:

 

Ιδέα σου είναι.

 

Κε Γουρούνη, δεν πέφτω στην παγίδα.dirol.gif

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..