Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

Νεος διαγωνισμος Ποιησης!

• Please log in to reply
41 replies to this topic

#21 lizbeth_covenant

lizbeth_covenant
  • Members
  • 642 posts
  • Όνομα:Λίνα
  • Currently reading:Υφαντόκοσμος - Clive Barker

Posted 12 Σεπτέμβριος 2011 - 16:55

Αν και πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο αυτό που θέλετε να κάνετε, εύχομαι κάθε επιτυχία! Και χωρίς σκοτωμούς και ξεκατινιάσματα!! Για ποίηση μιλάμε!!!:p

Εγώ θα παρακολουθήσω το διαγωνισμο και αν μπορεσω θα σχολιάσω!!

Να είμαι μ'αυτούς που θέλω, είναι αρκετό.
Να περιτριγυρίζομαι από ζεστή, χαμογελαστή σάρκα που αναπνέει, είναι αρκετό.
Να εφορμώ απερίσκεπτα.
Να υποταχθώ σε σένα, όποιος κι αν είσαι, κι εσύ να υποταχθείς σε μένα.
Να νιώθω σήμερα και κάθε μέρα ότι είμαι αρκετή όπως είμαι.
Να χαθώ αν έτσι πρέπει.
Θα ταΐσω τα απομεινάρια της ζωής με μία ώρα ολοκλήρωσης και ελευθερίας.
Με μία σύντομη ώρα ευτυχίας και τρέλας.

Posted Image

#22 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.547 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 12 Σεπτέμβριος 2011 - 17:16

Διαγωνισμός ποίησης, ε; :eat:
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#23 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.141 posts
  • Όνομα:Απόστολος

Posted 12 Σεπτέμβριος 2011 - 17:38

Αγαπητα μου sff-ακια συζητωντας με τον drake ειπαμε να κανουμε διαγωνισμο ποιησης ενθυμουμενοι τις ωραιες εκεινες εποχες που ειχαμε μαχες,κλαματα,υστεριες,σκοτωμους, λοιπους ξυλοδαρμους και παλικαρια να σφαζονται στις ποδιες δεσποσινων που ξεριζωναν τις κοτσιδες τους και τα υματια τους. Ωραιοι καιροι!!

Θυμάμαι τον Nihilio να μας τα εξιστορεί και να δακρίζει το παιδί.

Ρε παραλογοτέχνη!
Βρήκες την ευγενή κατηγορία των ποιητών για να χλευάσεις;
Οουουουου!Posted Image

καλή επιτυχία σε όσους θα τολμήσουν να πάρουν μέρος στον πιο δύσκολο διαγωνισμό του φορουμ
φαντάζομαι πως θα είναι σε στυλ flash fiction έτσι ;(εννοω διαγωνισμός μίας/μιάμισης ώρας)

O.T.
κάντε το ραπ battle και είμαι μέσα

Η ποίηση ειναι τόσο δύσκολη όσο και κάθε άλλο ειδος, και τόσο ευκολη επίσης.
Πάντως φαντάζομαι δεν θα είναι σε στυλ flash fiction (1.5 ώρα)

Edited by Drake Ramore, 12 Σεπτέμβριος 2011 - 17:39.

Posted Image

#24 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.623 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 12 Σεπτέμβριος 2011 - 18:05

Ρε παραλογοτέχνη!
Βρήκες την ευγενή κατηγορία των ποιητών για να χλευάσεις;
Οουουουου!Posted Image

Δεν θυμάμαι πόσο καινούργιος ή παλιός είσαι στο φόρουμ γιατρέ, και μπορεί τα ίχνη να σβήστηκαν, έδωσα όμως αγώνες για την ποίηση εγώ. Με σιχάθηκαν οι moderators, τους έγινα κόκκινο πανί σου λέω! :p
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#25 Eugenia Rose

Eugenia Rose

Master Of Disaster

• Members
  • 1.817 posts
  • Όνομα:Eugenia

Posted 12 Σεπτέμβριος 2011 - 18:20

Εγω ένα ποιήμα έγραψα μόνο και μαραμένο και το ανέβασα με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα. :lol: Μάλλον δεν με κόβω για ποιήτρια, αλλά θα σας παρακλουθήσω.. :book:

Υ.Γ. Στην ποιήση τα ορθογραφικά πιάνονται για "ποιητική αδεία"; Γιατί άμα είναι έτσι να το ξανασκεφτώ! :lol:
Υ.Γ.2
Spoiler

Edited by Eugenia Rose, 12 Σεπτέμβριος 2011 - 18:33.

Posted Image

#26 Guest_old#2065_*

Guest_old#2065_*
  • Guests

Posted 12 Σεπτέμβριος 2011 - 18:29

Να ευχηθώ καλή επιτυχία σε όσους θα το τολμήσουν.
Να πω ότι το κόμικ του Ντίνου είναι φοβερό και να προτείνω να μην γίνει κριτική, αλλά ο καθένας να τοποθετηθεί πως προσέλαβε το κάθε ποίημα.
"μου άρεσε-με συγκίνησε-δεν κατάλαβα-μου φάνηκε άσχετο-δεν με έβαλε στο κλίμα" γιατί αν νομίσουμε οτι μπορούμε όλοι να μπούμε και στην ψυχή του άλλου, ε τότε την ψωνίσαμε.
Poem

Edited by npaps, 12 Σεπτέμβριος 2011 - 18:37.

#27 mman

mman

AA

• Members
  • 2.857 posts
  • Όνομα:Μιχάλης
  • Currently reading:πολλά

Posted 12 Σεπτέμβριος 2011 - 19:43

Το κόμικ του Ντίνου τα σπάει.
Δυστυχώς, η ανυπέρβλητη εμπειρία μου και οι αναρίθμητες διακρίσεις μου στην ποίηση δεν μου επιτρέπουν να διαγωνιστώ. Θα διαβάσω όμως και θα σχολιάσω όλα τα πονήματα με το ένα και μοναδικό, αδιαμφισβήτητο κριτήριο που διέπει αυτό το τόσο ξεχωριστό είδος λογοτεχνίας:
Spoiler

Εκτός του σκύλου, το βιβλίο είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Εντός του σκύλου είναι πολύ σκοτεινά για να διαβάσει κανείς.
Groucho Marx

#28 Eugenia Rose

Eugenia Rose

Master Of Disaster

• Members
  • 1.817 posts
  • Όνομα:Eugenia

Posted 12 Σεπτέμβριος 2011 - 19:55

Θα διαβάσω όμως και θα σχολιάσω όλα τα πονήματα με το ένα και μοναδικό, αδιαμφισβήτητο κριτήριο που διέπει αυτό το τόσο ξεχωριστό είδος λογοτεχνίας:

Spoiler

Κατάλαβα θα ψηφίσεις τη λίστα με τα ψώνια... :tease: (τυρί, ρύζι, καφέ, γάλα, Καμπά...)

Edited by Eugenia Rose, 12 Σεπτέμβριος 2011 - 19:55.

Posted Image

#29 deadend

deadend
  • Members
  • 449 posts
  • Όνομα:ΑΡΕΤΗ

Posted 12 Σεπτέμβριος 2011 - 20:13

Ένας διαγωνισμός ποίησης αλλιώτικος από τους άλλους! Ναι, αυτό κι αν είναι υπέροχο!

Πάντα ονειρευόμουνα ποιήματα, τρόμου, ΕΦ και φάνταζι!

Θα είναι κρίμα να μην κάνουμε κι ένα τέτοιο διαγωνισμό. Η εμπειρία στους διαγωνισμούς διηγημάτων εγγυάται την επιτυχία του αρκεί να ακολουθηθούν οι ίδιοι κανόνες. Θέμα, είδος, όριο στίχων (πχ έως 30) και ελεύθερη ψηφοφορία για τα μέλη και υποχρεωτική για τους ποιητές. Σχόλια μετά το πέρας του διαγωνισμού που θα αφορούν τα εξής: αν σχολιαστής προτιμάει ένα είδος ποίησης να το δηλώνει (πχ έμμετρη, ελεύθερο στίχο χωρίς περιορισμούς, τραγούδι, ρίμα, σάτιρα), να εκφράζει τις απορίες του για τα σημεία που δεν κατάλαβε και τέλος να λέει απλώς αν του άρεσε ή όχι.

Νομίζω ότι αυτό είναι το ζητούμενο για όποιον επιθυμεί να γίνει κατανοητός μέσα από την άχλη των στίχων.

Άντε μη φοβάστε, φτιάξτε στιλ όπως έχουμε κάνει και στα διηγήματα και ο καθένας ας πάρει τα σχόλια που θα τον βοηθήσουν να προχωρήσει.

Σημαντικό πρόβλημα που έχω συναντήσει στην ποίηση είναι τα σημεία στίξης που παίζουν άλλο ρόλο απ’ ότι στο διήγημα γιατί σημειώνουν μια μετρική ανάσα, καθώς και ο τονισμός.

Θα ήταν ενδιαφέρον να τα μελετήσουμε αυτά μαζί με ότι καταλαβαίνει ο αναγνώστης.

end

#30 Guest_old#2065_*

Guest_old#2065_*
  • Guests

Posted 12 Σεπτέμβριος 2011 - 20:32

Δείγμα υψηλής ποιότητας ποίησης, εντελώς συμπτωματικά, στο νέο κεφάλαιο του "Μικρού Διαστημόπλοιου" :chinese:

#31 Lampros Mind

Lampros Mind

Speller

• Members
  • 31 posts
  • Όνομα:Λάμπρος

Posted 12 Σεπτέμβριος 2011 - 20:35

Δε ξέρω όλα τα ιστορικά των διαγωνισμών εδώ αλλά είναι φανερό ότι πρόκειται για μια νέα πνοή ένας για την ποίηση. Θα μ' άρεσε να λάβω μέρος!
«Γνώση χωρίς δικαιοσύνη πρέπει να ονομάζεται πανουργία και όχι εξυπνάδα.»

Πλάτων

#32 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.442 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 12 Σεπτέμβριος 2011 - 21:18

Αγαπητα μου sff-ακια συζητωντας με τον drake ειπαμε να κανουμε διαγωνισμο ποιησης ενθυμουμενοι τις ωραιες εκεινες εποχες που ειχαμε μαχες,κλαματα,υστεριες,σκοτωμους, λοιπους ξυλοδαρμους και παλικαρια να σφαζονται στις ποδιες δεσποσινων που ξεριζωναν τις κοτσιδες τους και τα υματια τους. Ωραιοι καιροι!!

Θυμάμαι τον Nihilio να μας τα εξιστορεί και να δακρίζει το παιδί.

χαχαχαχαχα! Τέλειο :)

Δεν νομίζω πως θα καταφέρω να παίξω, δεν το έχω και πάρα πολύ με τα στιχάκια, αλλά θα το διαβάσω σίγουρα με ενδιαφέρον
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#33 laas7

laas7
  • Members
  • 1.783 posts
  • Όνομα:Μαριαντζελλα

Posted 12 Σεπτέμβριος 2011 - 21:34

Ειμαι πολλη χαρουμενη που η ιδεα ειχε ανταποκριση!:yahoo:

Και πιστευω πως ειναι η αρχη για ποιητικους σεισμους 8 ριχτερ. (Στεφανε μην ξεχασεις τα αντισεισμικα εργα που υποσχεθηκες στην προεκλογικη σου καμπανια :p )

Με το κομικ γελασα πααααρα πολυ! Πεθαινω... και επισης για να μαθω τι σας ελεγε ο μιχαλης για τα σκηνικα εκεινων των παλιων ημερων που τα θυμαμαι και γελαω μονη μου!

Πιστευω πως θα παμε καλα και πως επισης πως θα εχουμε πολλα ωραια σχολια.

Η ιδεα μου για τον διαγωνισμο, για να μην χανουμε χρονο (δεν κρατιεμαι πια!! :lol: ), ειναι η εξης...

Γραψτε εναν μυθο υπο μορφη ποιηματος...μια φανταστικη ιστορια που δεν εχετε ξαναπαρουσιασει. Θα μπορουσε να ειναι σε αρχαιοελληνικο τραγικο στιλ, μεσαιωνικο, ανατολιτικου τυπου ισως εξωτικο με ατμοσφαιρα απο τις χιλιες και μια νυχτες,αλληγορικο, να εξελισεται στο διαστημα-μια διαστημικη μυθολογια ισως, ακομα και σατιρικο η σε στιλ αισωπου μια ιστορια με ενα ηθικο διδαγμα. Να αφορα ανθρωπους, ζωα, ιδεες, αστρα, ιπποτες, βασιλιαδες,δρακους, φοινικες, τζινι,θεους, ηρωες κτλ Θυμηθειτε ιστοριες οπως ο Αυτοκρατορας και το Αηδονι, τις ιστοριες του Αισωπου, τα εμμετρα κειμενα αρχαιων λαων π.χ. Μαγιας, Ιαπωνες, Ινδιανοι ...μπορει να ειναι ακομα και ενας χρησμος, μια προφητεια για εναν κοσμο (αλλα να ειναι ολοκληρωμενο ωστε να καταλαβαινουμε τι γινεται)....μυθοπλασια καθαρα.Επισης θα μπορουσε να ειναι ακομα και μια ιστορια τρομου! Ειναι νομιζω κατι πολυ πρωτοτυπο που ποτε ως τωρα δεν εχουμε ξαναδοκιμασει... Και ισως δωσει και εμπνευση σε οσους δεν γραφουν κλασικα ποιηση να παρουν μερος και ετσι να εχουμε μεγαλη ποικιλια!
Αν σας αρεσει την προχωραμε, αν οχι πειτε μου πως θελετε να διαλεξουμε θεμα η αν εχετε ιδεες να ψηφισουμε ποια προτιμαμε ολοι μαζι.

Θα δωσουμε ενα ευλογο χρονικο περιθωριο (ποσο χρονο πιστευετε πως χρειαζεστε? περιπου 2-3 βδομαδες πως σας φαινεται?) και απολυτη ελευθερια κινησεων ως προς το στιλ η το μεγεθος. Πιστευω πως δεν πρεπει μιας και ειναι αρχη ακομα να κολησουμε πολυ σε αριθμο λεξεων η να ζηταμε ομοιοκαταληξια, ειδικα μιας και η ποιηση δεν ειναι οπως το πεζο κειμενο και μια λεξη μπορει να κανει την διαφορα. Ειναι βεβαια λογικο πως για να εξιστορισουμε και για να υπαρχει μια αλφα πλοκη δεν μπορει να ειναι πολυ μικρο ποιημα ουτε βεβαια και κανενα τεραστιο που θα κουρασει. Καταλαβαινετε τι εννοω ετσι? Μια μεση λυση ειναι παντα η καλυτερη.
Οσο για τα σχολια νομιζω πως το σωστο ειναι να απαντησουμε σε ολα τα ποιηματα και να μην μεινει κανεις παραπονεμενος. Θα ηθελα κατι παραπανω απο ενα μου αρεσε η δεν μου αρεσε για να μπορεσουμε να εξελιχθουμε και λιγο. Πιστευω πως πρεπει να ψηφισουμε το καλυτερο με βαση την αρχικη ιδεα του ποσο πρωτοτυπη η καλη ειναι και την αποδοση σε μορφη ποιηματος. Εγω προσωπικα δεν θα κολησω σε τεχνικη τοσο πολυ αν και δεν θα μου αρεσε να δω ορθογραφικα λαθη ας πουμε.

Edited by laas7, 12 Σεπτέμβριος 2011 - 22:15.

"Ενα χαρτι δωστε μου να φτιαξω εναν νεο κοσμο, γιατι σ' αυτον δεν χωρω!"
"Καληνυχτα ποιητες που σε στιχους κλεισατε τον κοσμο..."

#34 laas7

laas7
  • Members
  • 1.783 posts

Posted 12 Σεπτέμβριος 2011 - 21:40

Τωρα που το ξανασκεφτηκα ισως πρεπει να εχουμε οριο στιχων για να μην γινει χαμος... ισως 30-50 να ειναι καλο οριο ε? Αλλα σε στιλ νομιζω πως πρεπει να εχουμε ελευθερια κινησεων μιας και προβλεπω πως δεν θα εχουμε ιδιαιτερες ομοιοκαταληξιες κτλ

Edited by laas7, 12 Σεπτέμβριος 2011 - 21:42.

#35 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.141 posts

Posted 12 Σεπτέμβριος 2011 - 21:57

Ειμαι πολλη χαρουμενη που η ιδεα ειχε ανταποκριση!:yahoo:

Και πιστευω πως ειναι η αρχη για ποιητικους σεισμους 8 ριχτερ. (Στεφανε μην ξεχασεις τα αντισεισμικα εργα που υποσχεθηκες στην προεκλογικη σου καμπανια :p )

Με το κομικ γελασα πααααρα πολυ! Πεθαινω... και επισης για να μαθω τι σας ελεγε ο μιχαλης για τα σκηνικα εκεινων των παλιων ημερων που τα θυμαμαι και γελαω μονη μου!

Πιστευω πως θα παμε καλα και πως επισης πως θα εχουμε πολλα ωραια σχολια.

Η ιδεα μου για τον διαγωνισμο, για να μην χανουμε χρονο (δεν κρατιεμαι πια!! :lol: ), ειναι η εξης...

Γραψτε εναν μυθο υπο μορφη ποιηματος...μια φανταστικη ιστορια που δεν εχετε ξαναπαρουσιασει. Θα μπορουσε να ειναι σε αρχαιοελληνικο τραγικο στιλ, μεσαιωνικο, ανατολιτικου τυπου ισως εξωτικο με ατμοσφαιρα απο τις χιλιες και μια νυχτες,αλληγορικο, να εξελισεται στο διαστημα-μια διαστημικη μυθολογια ισως, ακομα και σατιρικο η σε στιλ αισωπου μια ιστορια με ενα ηθικο διδαγμα. Να αφορα ανθρωπους, ζωα, ιδεες, αστρα, ιπποτες, βασιλιαδες,δρακους, φοινικες, τζινι,θεους, ηρωες κτλ Θυμηθειτε ιστοριες οπως ο Αυτοκρατορας και το Αηδονι, τις ιστοριες του Αισωπου, τα εμμετρα κειμενα αρχαιων λαων π.χ. Μαγιας, Ιαπωνες, Ινδιανοι ...μπορει να ειναι ακομα και ενας χρησμος, μια προφητεια για εναν κοσμο (αλλα να ειναι ολοκληρωμενο ωστε να καταλαβαινουμε τι γινεται)....μυθοπλασια καθαρα. Ειναι νομιζω κατι πολυ πρωτοτυπο που ποτε ως τωρα δεν εχουμε ξαναδοκιμασει... Και ισως δωσει και εμπνευση σε οσους δεν γραφουν κλασικα ποιηση να παρουν μερος και ετσι να εχουμε μεγαλη ποικιλια!
Αν σας αρεσει την προχωραμε, αν οχι πειτε μου πως θελετε να διαλεξουμε θεμα η αν εχετε ιδεες να ψηφισουμε ποια προτιμαμε ολοι μαζι.

Θα δωσουμε ενα ευλογο χρονικο περιθωριο (ποσο χρονο πιστευετε πως χρειαζεστε? περιπου 2-3 βδομαδες πως σας φαινεται?) και απολυτη ελευθερια κινησεων ως προς το στιλ η το μεγεθος. Πιστευω πως δεν πρεπει μιας και ειναι αρχη ακομα να κολησουμε πολυ σε αριθμο λεξεων η να ζηταμε ομοιοκαταληξια, ειδικα μιας και η ποιηση δεν ειναι οπως το πεζο κειμενο και μια λεξη μπορει να κανει την διαφορα. Ειναι βεβαια λογικο πως για να εξιστορισουμε και για να υπαρχει μια αλφα πλοκη δεν μπορει να ειναι πολυ μικρο ποιημα ουτε βεβαια και κανενα τεραστιο που θα κουρασει. Καταλαβαινετε τι εννοω ετσι? Μια μεση λυση ειναι παντα η καλυτερη.
Οσο για τα σχολια νομιζω πως το σωστο ειναι να απαντησουμε σε ολα τα ποιηματα και να μην μεινει κανεις παραπονεμενος. Θα ηθελα κατι παραπανω απο ενα μου αρεσε η δεν μου αρεσε για να μπορεσουμε να εξελιχθουμε και λιγο. Πιστευω πως πρεπει να ψηφισουμε το καλυτερο με βαση την αρχικη ιδεα του ποσο πρωτοτυπη η καλη ειναι και την αποδοση σε μορφη ποιηματος. Εγω προσωπικα δεν θα κολησω σε τεχνικη τοσο πολυ αν και δεν θα μου αρεσε να δω ορθογραφικα λαθη ας πουμε.

Εεεεεεπ! Ο τρόμος που είναι σε όλα τα παραπάνω;
Διαβασα για ανθρώπους, ζώα, πτηνα και δράκους, βασιλιάδες, διαστημόπλοια και εξωγήινους, θεούς και ήρωες...αλλά no tromo! Γιατι no tromo?
Παρακαλώ να συμπληρωθεί και το αγαπημένο είδος των φοβηχτερών γραφιάδων! Των τερατογράφων αν προτιμας!Posted Image

Τώρα για τους κανόνες, θα έλεγα να μην το κάνουμε πολύ συγκεκριμένο. Μπορεί κάποιοι να θέλουν να γράψουν αφηρημένη ποίηση η οποία δεν θα έχει πλοκη. Να μην μείνουν απέξω λόγο δομής.
Το όριο των στιχων να είναι "εως", αλλά όχι απαραίτητα "από". Ας μην υπάρχει μινιμουμ αριθμός στίχων.

Επίσης, η γλώσσα θα είναι απαραιτητως Ελληνική, ή θα ακολουθήσει τους κανόνες των άλλων διαγωνισμών;

Edited by Drake Ramore, 12 Σεπτέμβριος 2011 - 21:59.

Posted Image

#36 laas7

laas7
  • Members
  • 1.783 posts

Posted 12 Σεπτέμβριος 2011 - 22:16

Το συμπληρωσα... μπορει να ειναι και μια ιστορια τρομου...ενας μυθος που προξενει φοβο....
Οσο γι οσα προτεινες εγω δεν εχω καμμια αντιρρηση!
Για την γλωσσα και παλι δεν εχω καποιο προβλημα... για ελληνικα και αγγλικα μιλαμε...στους αλλους διαγωνισμους επιτρεπεται διγλωσσια ας επιτρεπεται και στην ποιηση.

Edited by laas7, 12 Σεπτέμβριος 2011 - 22:18.

#37 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.141 posts

Posted 12 Σεπτέμβριος 2011 - 22:47

Δηλαδή για να καταλάβω, αυτό είναι το θέμα; Να γράψουμε έναν μύθο/ιστορία έτσι γενικώς;
Πολύ γενικό μου ακουγεται και δεν με χαλάει καθόλου νομίζω!Posted Image

Posted Image

#38 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.344 posts
  • Όνομα:Χριστίνα
  • Currently reading:Όλες οι Γεύσεις του Φωτός της Βάσως Χρήστου

Posted 13 Σεπτέμβριος 2011 - 09:36

Κάτι σαν το the Highwayman, δηλαδής; (Όχι, δεν θα συμμετάσχω, η ποίηση κι εγώ πήραμε διαζύγιο κοινή συναινέση -εκτός αν επιτρέπεται η καφροποίηση, οπότε μπορεί να ρίξω μια ωδή)

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

#39 laas7

laas7
  • Members
  • 1.783 posts

Posted 13 Σεπτέμβριος 2011 - 10:15

Highwayman??
Τι 'ν τουτο?
Θα ανοιξω επισημο τοπικ για τον διαγωνισμο με το θεμα και τις οδηγιες προς ναυτιλομενους, χρονικο οριο, οριο λεξεων κτλ τα παντα.

#40 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.344 posts
  • Όνομα:Χριστίνα
  • Currently reading:Όλες οι Γεύσεις του Φωτός της Βάσως Χρήστου

Posted 13 Σεπτέμβριος 2011 - 10:59

(Sorry για το off-topic, αλλά η περούκα μου μ' εγκατέλειψε ακούγοντας αυτή την ερώτηση)

Loreena McKennitt - The Highwayman

The wind was a torrent of darkness among the gusty trees
The moon was a ghostly galleon tossed upon the cloudy seas
The road was a ribbon of moonlight over the purple moor
And the highwayman came riding,
Riding, riding,
The highwayman came riding, up to the old inn-door.

He'd a French cocked hat on his forehead, a bunch of lace at his chin,
A coat of claret velvet, and breeches of brown doe-skin;
They fitted with never a wrinkle; his boots were up to the thigh!
And he rode with a jewelled twinkle,
His pistol butts a-twinkle,
His rapier hilt a-twinkle, under the jewelled sky.

Over the cobbles he clattered and clashed in the dark innyard,
And he tapped with his whip on the shutters, but all was locked and barred;
He whistled a tune to the window, and who should be waiting there
But the landlord's black-eyed daughter,
Bess, the landlord's daughter,
Plaiting a dark red love-knot into her long black hair.

"One kiss, my bonny sweetheart, I'm after a prize tonight,
But I shall be back with the yellow gold before the morning light;
Yet if they press me sharply, and harry me through the day,
Then look for me by the moonlight,
Watch for me by the moonlight,
I'll come to thee by the moonlight, though hell should bar the way.

He rose upright in the stirrups; he scarce could reach her hand
But she loosened her hair i' the casement! His face burnt like a brand
As the black cascade of perfume came tumbling over his breast;
And he kissed its waves in the moonlight,
(Oh, sweet black waves in the moonlight!)
Then he tugged at his rein in the moonlight, and galloped away to the west.

He did not come at the dawning; he did not come at noon,
And out of the tawny sunset, before the rise o' the moon,
When the road was a gypsy's ribbon, looping the purple moor,
A red-coat troop came marching,
Marching, marching
King George's men came marching, up to the old inn-door.

They said no word to the landlord, they drank his ale instead,
But they gagged his daughter and bound her to the foot of her narrow bed;
Two of them knelt at the casement, with muskets at their side!
There was death at every window
And hell at one dark window;
For Bess could see, through the casement,
The road that he would ride.

They had tied her up to attention, with many a sniggering jest;
They had bound a musket beside her, with the barrel beneath her breast!
"now keep good watch!" And they kissed her.
She heard the dead man say
"Look for me by the moonlight
Watch for me by the moonlight
I'll come to thee by the moonlight, though hell should bar the way!"

She twisted her hands behind her, but all the knots held good!
She writhed her hands till her fingers were wet with sweat or blood!
They stretched and strained in the darkness and the hours crawled by like years!
Till, now, on the stroke of midnight,
Cold, on the stroke of midnight,
The tip of one finger touched it!
The trigger at least was hers!

Tlot-tlot! Had they heard it? The horse-hoofs were ringing clear
Tlot-tlot, in the distance! Were they deaf that they did not hear?
Down the ribbon of moonlight, over the brow of the hill,
The highwayman came riding,
Riding, riding!
The red-coats looked to their priming!
She stood up straight and still!

Tlot in the frosty silence! Tlot, in the echoing night!
Nearer he came and nearer! Her face was like a light!
Her eyes grew wide for a moment! She drew one last deep breath,
Then her finger moved in the moonlight,
Her musket shattered the moonlight,
Shattered her breast in the moonlight and warned him with her death.

He turned; he spurred to the west; he did not know she stood
Bowed, with her head o'er the musket, drenched with her own red blood!
Not till the dawn he heard it; his face grew grey to hear
How Bess, the landlord's daughter,
The landlord's black-eyed daughter,
Had watched for her love in the moonlight, and died in the darkness there.

Back, he spurred like a madman, shrieking a curse to the sky
With the white road smoking behind him and his rapier brandished high!
Blood-red were the spurs i' the golden noon; wine-red was his velvet coat,
When they shot him down on the highway,
Down like a dog on the highway,
And he lay in his blood on the highway, with the bunch of lace at his throat.

Still of a winter's night, they say, when the wind is in the trees,
When the moon is a ghostly galleon, tossed upon the cloudy seas,
When the road is a ribbon of moonlight over the purple moor,
A highwayman comes riding,
Riding, riding,
A highwayman comes riding, up to the old inn-door.

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users