Jump to content

1ος Διαγωνισμός Ποίησης, Kατηγορία: Γενικός, Θέμα: Μύθος


laas7
 Share

Recommended Posts

Τα εχουμε ηδη πει λιγο πολυ και στο προηγουμενο τοπικ,αλλα για τυπικους λογους ξαναπαρουσιαζω επισημα τον πρωτο διαγωνισμο ποιησης.

 

Γραψτε εναν μυθο υπο μορφη ποιηματος. Μια φανταστικη ιστορια μυθοπλασιας, ενα παραμυθι ισως. Μπορει να ειναι σε αρχαιοελληνικο στιλ, μεσαιωνικο, ανατολιτικου τυπου, εξωτικο με ατμοσφαιρα απο τις χιλιες και μια νυχτες,διαστημικο - να εξελισσεται στο διαστημα, αλληγορικο, τραγικη ιστορια, ιστορια τρομου, σατιρικο, να περιγραφει τα παθηματα καποιου ηρωα, με καποιο ηθικο διδαγμα κτλ Θυμηθειτε ιστοριες οπως τα παραμυθια του Αισωπου, εμμετρα κειμενα λαων οπως οι Βικινγκ, οι Ινδιανοι, οι Κινεζοι, οι Μαγιας κτλ Σκεφτειτε μυθους των θεων και ημιθεων των αρχαιων Ελληνων, την κοσμογονια του Ησιοδου, τις ιστοριες του Λουκιανου, το δαχτυλίδι των Νιμπελουγκε, τον Highwayman της McKennit (που ανεφερε η Sonya).

Να αφορα ζωα, θεους,ηρωες,ιδεες, αστρα, ιπποτες,βασιλιαδες, μυθικα οντα π.χ. δρακους, τζινι, προσωποιημενες δυναμεις της φυσης, μια προφητεια, εναν χρησμο για καποιον κοσμο η καποιο ατομο κτλ

 

Μπορειτε να γραψετε σε ελληνικα η αγγλικα και το ποιημα δεν μπορει να ξεπερασει τους πενηντα στιχους.

Πρεπει να ειναι ποιημα...Δεν υπαρχει περιορισμος στο υφος, αν θα εχει ομοιοκαταληξια η οχι, αν θα ειναι επικο η λυρικο κτλ αλλα πρεπει να εχει ροη,ποιητικο ρυθμο.

Ειναι συνετο να ειναι μια αυτοτελης ιστορια καθαρα για λογους κατανοησης.

Ποσταρετε το ποιημα σας στην βιβλιοθηκη ποιησης με την κλασικη ενδειξη (τιτλος-topic title και "για τον πρωτο διαγωνισμο ποιησης-topic description) και φυσικα ειναι ολοι ευπροσδεκτοι να γραψουν!

Δικαιωμα ψηφου εχει καθε μελος του φορουμ που θα εχει διαβασει τα ποιηματα. Η ψηφος ειναι μυστικη και θα αποστελεται με pm στον διοργανωτη και στον βοηθο (λιγη υπονομη για να βρουμε βοηθο μονο). Οι διαγωνιζομενοι ειναι υποχρεωμενοι να ψηφισουν, βαζοντας το ποιημα τους τελευταιο στην κατασταση ψηφοφοριας, αλλιως θα αποκλειονται απο τον διαγωνισμο.

Να μην ξεχναμε ποσο σημαντικα ειναι τα σχολια και πως ολοι ποσταρουν, ειδικα στον διαγωνισμο αλλα και γενικα, περιμενοντας να ακουσουν την γνωμη μας! Τι μας αρεσε,τι οχι κτλ Ειναι σημαντικο να ασχοληθουμε και με τις κριτικες σοβαρα!

Η περιοδος του διαγωνισμου ειναι τρεις εβδομαδες για την συγγραφη και το ποσταρισμα ξεκινοντας απο αυριο, δηλαδη απο 14 Σεπτεμβριου μεχρι και 14 Οκτωβριου και δυο εβδομαδες για σχολιασμο και ψηφοφορια, απο 15 Οκτωβριου μεχρι και 28 Οκτωβριου.

 

Οι ψήφοι θα στέλνονται στην laas7 και με κοινοποίηση στον Mesmer.

 

Ειναι ο πρωτος διαγωνισμος που βαζω και προσπαθησα να μην αφησω κανενα κενο! Ελπιζω να τα καταφερα. Οποιος θελει κατι να ρωτησει η να διευκρινισει παρακαλω...

 

Τα ποιήματα του διαγωνισμού, με σειρά συμμετοχής:

ΕΡΩΣ ΚΑΙ ΨΥΧΗ - npaps

Ο «Άρχοντας των συνθημάτων» - deadend

House of Joshua - Drake Ramore

Σιμά του Πύργου - KELAINO

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • laas7

    29

  • KELAINO

    11

  • Mesmer

    11

  • Drake Ramore

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Βοηθος ειναι επισημως ο Mesmer τον οποιο ευχαριστω πολυ πολυ και επισης να σας πω,πως ανελαβε οικιοθελως!

 

Δεν τον απειλησα, εκβιασα, βιασα, μαστιγωσα και δεν χρησιμοποιησα λοιπες ποιητικες χαριτωμενιες!

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Δικαίωμα ψηφου εχει καθε μελος του φορουμ που θα εχει διαβασει και σχολιασει τα ποιηματα.

 

Αυτό δεν είναι καν προαπαιτούμενο ούτε στους διαγωνισμούς διηγημάτων. Εκεί αρκει να διαβάσουν τα μέλη και να ψηφίσουν (και όσοι θέλουν σχολιάζουν).

Ας μην κάνουμε υποχρεωτικό τον σχολιασμό για να μπορέσει να ψηφίσει κάποιος. Ήδη είναι μικρό το κοινό, μην το συρρικνώσουμε εντελώς.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα ψηφου εχει καθε μελος του φορουμ που θα εχει διαβασει και σχολιασει τα ποιηματα.

Αυτό δεν είναι καν προαπαιτούμενο ούτε στους διαγωνισμούς διηγημάτων. Εκεί αρκει να διαβάσουν τα μέλη και να ψηφίσουν (και όσοι θέλουν σχολιάζουν).

Ας μην κάνουμε υποχρεωτικό τον σχολιασμό για να μπορέσει να ψηφίσει κάποιος. Ήδη είναι μικρό το κοινό, μην το συρρικνώσουμε εντελώς.

Όπως το είπες, Απόστολε. Ο σχολιασμός δεν είναι υποχρεωτικός. Διορθώθηκε και στο αρχικό ποστ.

 

Γενικά, ισχύουν οι ίδιοι κανονισμοί, όπως και στους διαγωνισμούς διηγημάτων, με τις διαφορές που αναφέρονται στο μέγεθος των ποιημάτων (πλήθος στίχων) και στον τρόπο γραφής (ομοιοκαταληξία, μέτρο, ύφος), δηλαδή αυτά που αφορούν θέματα ποίησης.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να αφορά βρυκόλακες; Εννοώ, βρυκόλακες, ζόμπια, σκελετοί που περπατάνε, χταπόδια που ελέγχουν πλανητικά συστήματα, τέτοια πράγματα επιτρέπονται;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να αφορά βρυκόλακες; Εννοώ, βρυκόλακες, ζόμπια, σκελετοί που περπατάνε, χταπόδια που ελέγχουν πλανητικά συστήματα, τέτοια πράγματα επιτρέπονται;

 

huh.gif

Τι ευχάριστη έκπληξη θα ετοιμάσεις;

 

Φυσικά και επιτρέπονται. Επιβάλλονται θα έλεγα!

Link to comment
Share on other sites

Όταν εγώ γράφω ποίηση, συνήθως ο Burns αρχίζει και κάνει καντάδες στην ταφόπλακά του, ο σκελετός του Shakespeare κρατάει το κεφάλι του κι αρχίζει ν' απαγγέλει κουότα, ο Milton ψάχνει τον χαμένο του παράδεισο να κρυφτεί κι ο Δάντης βρίσκει καταφύγιο στην κόλαση. Δεν θέλεις να το βιώσεις αυτό... :p

Link to comment
Share on other sites

*παρακαλώντας σιωπηλά την laas7*

Μην ρωτήσεις, μην ρωτήσεις...

Κάνε λίγο :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Όταν εγώ γράφω ποίηση, συνήθως ο Burns αρχίζει και κάνει καντάδες στην ταφόπλακά του, ο σκελετός του Shakespeare κρατάει το κεφάλι του κι αρχίζει ν' απαγγέλει κουότα, ο Milton ψάχνει τον χαμένο του παράδεισο να κρυφτεί κι ο Δάντης βρίσκει καταφύγιο στην κόλαση. Δεν θέλεις να το βιώσεις αυτό... :p

 

Και νόμιζα ότι αυτό συμβαίνει μόνο σε μένα....tease.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να αφορά βρυκόλακες; Εννοώ, βρυκόλακες, ζόμπια, σκελετοί που περπατάνε, χταπόδια που ελέγχουν πλανητικά συστήματα, τέτοια πράγματα επιτρέπονται;

 

αααυτά είναι... άσε τους βρικόλακες και τα ζόμπια και δώσε χταπόδι στο λαό... laugh.gif

 

σπαμάκι: πλάκα-πλάκα, κάνα εμότικον Κ παίζει; Νομίζω πως θα έβρισκα τρόπο να το βάζω σε κάθε ποστ που γράφω laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

 

σπαμάκι: πλάκα-πλάκα, κάνα εμότικον Κ παίζει; Νομίζω πως θα έβρισκα τρόπο να το βάζω σε κάθε ποστ που γράφω laugh.gif

 

 

Ορίστε:

 

(;,,;)

 

Απλή, εύκολη και γρήγορη λύση!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση. Διαγωνισμό Φωτογραφίας πότε θα κάνουμε;;; :) :) :)

 

Εγώ και σε τέτοιο διαγωνισμό είμαι μέσα, αλλά θα είναι λίγο δύσκολο να ταιριάξει στο φόρουμ. Που θα βρούμε θέματα του φανταστικού για να φωτογραφίσουμε;

Άντε κανα παλιό σπίτι (που θα πούμε οτι είναι στοιχειωμένο)...

Άντε βαθιά μέσα στο πράσινο δάσος (που θα πούμε οτι είναι μαγεμένο)...

Άντε και καμία λάμψη στον ουρανό (που θα πούμε οτι είναι διαστημόπλοιο)...

 

Μετά;hmm.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση. Διαγωνισμό Φωτογραφίας πότε θα κάνουμε;;; :) :) :)

Μετά;hmm.gif

 

 

Cosplay.

 

(edit) Θα σε ντύσουμε Cthulhu.

Edited by Zaratoth
Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση. Διαγωνισμό Φωτογραφίας πότε θα κάνουμε;;; :) :) :)

Μετά;hmm.gif

 

 

Cosplay.

 

 

O.T.

Δεν το είπα εγώ! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση. Διαγωνισμό Φωτογραφίας πότε θα κάνουμε;;; :) :) :)

Μετά;hmm.gif

 

 

Cosplay.

 

 

O.T.

Δεν το είπα εγώ! :)

 

Προλαβαίνω να γράψω στο φόρουμ την παρέα μου; :devil2:

post-1558-0-78643000-1316005692_thumb.jpg

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικά, θα αργήσουμε λίγο να το οργανώσουμε :)

 

ή για να το πούμε πιο On Topic:

 

Ο ουρανός είναι γαλάζιος,

ο βάτραχος κοάζει χαρούμενος,

όλα είναι εν τάξει.

 

(Διαγωνισμό ΧαΪκού, πότε έχει;; )

Link to comment
Share on other sites

Εμενα θα μου αρεσαν οσο το δυνατον περισσοτερα καλοπροαιρετα σχολια, αλλα αυτο ειναι η δικη μου γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Εμενα θα μου αρεσαν οσο το δυνατον περισσοτερα καλοπροαιρετα σχολια, αλλα αυτο ειναι η δικη μου γνωμη...

ΔΕΝ είναι κακοπροαίρετο σχόλιο.

Είναι επιχειρηματολογία, υπέρ της θέσης μου σχετικά με την κριτική στην ποίηση.

Η ποίηση, ακόμη και αν παραβλέψουμε τα τεχνικά θέματα, είναι πολύ προσωπική υπόθεση. Διαβάζει κάποιος κάτι που ο άλλος στράγγιξε την ψυχή του για να το βγάλει, και επειδή δεν έχει τις εμπειρίες, την ανάλογη διάθεση, την ικανότητα, την ευαισθησία η την γνώση του το βγάζει άκυρο. Και αυτό να το δεχτώ, δεν μπορώ όμως να δεχτώ ότι όλοι έχουμε την ικανότητα να κρίνουμε ένα ποίημα εν προκειμένω, αλλά και κάτι που να κινείται στα όρια της τέχνης γενικότερα.

Μπορεί να ακούγομαι σαν ιδιότροπος δημογέροντας, αλλά πίστεψέ με στο δασάκι της τέχνης παρεπιδημούν εραστές, θεατές, θεατρίνοι, επιβήτορες, ξερόλες και πολλές φορές γοητευτικοί απατεώνες. Και η Κοκκινοσκουφίτσα πρέπει να είναι πολύ προσεκτική για να μήν μπερδέψει τη γιαγιά με το λύκο.

Για να σε πείσω για τις προθέσεις μου θα διακινδυνέψω με ένα προσωπικό παράδειγμα, με δύο δικά μου τετρτράστιχα.

Το πρώτο.

Ένα τραίνο,μαύρο τραίνο, κάνει δρομολόγιο

 

Κάθε στάση κιάλλος ένας στ ’απουσιολόγιο.

 

Όλοι θε να τ ανεβούμε,στο στερνό ταξίδι μας

 

Σαν τελειώσειτο λαδάκι, αλλά και το ξύδι μας.

 

Τα σχόλια που θα εισπράξει θα κυμαίνονται από το "άσε μας μωρέ με το...ρεμπέτη" μέχρι το "για πιάσε και μιά Φραγκοσυριανή μεγάλε", και ας έχει γραφτεί από μένα μέσα σε φάση αβάστακτου πόνου ψυχής απο προσωπική απώλεια.

 

Το δεύτερο

 

Χρυσό γαλάζιο τ'όνειρο

 

Κι εσύ μια νύμφη μιά θεά του έρωτά μου η μούσα

 

Σπαράγματα οι θύμησες

 

Κι ο μισεμός η λησμονιά του χάρου το δρεπάνι.

 

(τώρα τόγραψα για το παράδειγμα)

 

Θα εισέπραττε σχόλια όπως "πω, πω τις κάλτσες του γράφει ο πού..ης" η "πολύ τρυφερό, συγκινητικό μπλα, μπλα.."

 

Και ας είναι μανιέρα του κερατά , γραμμένο στο πόδι με εξόφθαλμα κλισέ.

 

Αν κατάφερα να σε πείσω είμαι ικανοποιημένος, αν πάλι όχι θα ξαναπροσπαθήσω μέχρι να με κάνεις......... add στους φίλους σου.huh.gif

Edited by npaps
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε στο sff μαλώναμε για τα σχόλια. Τώρα θα μαλώνουμε και για τα υποθετικά σχόλια που τυχόν θα γίνουν!rofl.gif

 

Εγω τα βλέπω λίγο πιο απλά βεβαια τα πραγματα.

Σου κάνει ένα σχόλιο;Το κρατάς. Δεν σου κάνει; Το προσπερνάς. Σε θίγει προσωπικά; Απαντάς όπως νομίζεις.

 

Απλά πράγματα.

 

 

edit: Και για να είμαι και ον τόπικ, το δικό μου εργο προχωράει ικανοποιητικά. dirol.gif

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..