Jump to content

1ος Διαγωνισμός Ποίησης, Kατηγορία: Γενικός, Θέμα: Μύθος


laas7
 Share

Recommended Posts

Guest old#2065

Κάποτε στο sff μαλώναμε για τα σχόλια. Τώρα θα μαλώνουμε και για τα υποθετικά σχόλια που τυχόν θα γίνουν!rofl.gif

 

Εγω τα βλέπω λίγο πιο απλά βεβαια τα πραγματα.

Σου κάνει ένα σχόλιο;Το κρατάς. Δεν σου κάνει; Το προσπερνάς. Σε θίγει προσωπικά; Απαντάς όπως νομίζεις.

 

Απλά πράγματα.

 

 

edit: Και για να είμαι και ον τόπικ, το δικό μου εργο προχωράει ικανοποιητικά. dirol.gif

Αγαπητέ Ντόκτορ

1ον Δεν μαλώνουμε

2ον Δεν μιλάω γιά σχόλια αλλά γιά κριτική και μάλιστα απόλυτη.

3ον Αναφέρομαι σε κριτικές που έγιναν και οχι υποθετικές και

4ον Επιθυμώ να προστατέψω και αυτόν που θα δεχθεί αλλά και αυτόν που ήθελε να κάνει κριτική.

 

(Αν πάλι αυτό θεωρείται off topik η άστοχο, αφήστε το δημογέροντα να γίνει γραφικός, και σεις κάντε αυτό που πιστεύετε σωστό)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • laas7

    29

  • KELAINO

    11

  • Mesmer

    11

  • Drake Ramore

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κάποτε στο sff μαλώναμε για τα σχόλια. Τώρα θα μαλώνουμε και για τα υποθετικά σχόλια που τυχόν θα γίνουν!rofl.gif

 

Εγω τα βλέπω λίγο πιο απλά βεβαια τα πραγματα.

Σου κάνει ένα σχόλιο;Το κρατάς. Δεν σου κάνει; Το προσπερνάς. Σε θίγει προσωπικά; Απαντάς όπως νομίζεις.

 

Απλά πράγματα.

 

 

edit: Και για να είμαι και ον τόπικ, το δικό μου εργο προχωράει ικανοποιητικά. dirol.gif

Αγαπητέ Ντόκτορ

1ον Δεν μαλώνουμε

2ον Δεν μιλάω γιά σχόλια αλλά γιά κριτική και μάλιστα απόλυτη.

3ον Αναφέρομαι σε κριτικές που έγιναν και οχι υποθετικές και

4ον Επιθυμώ να προστατέψω και αυτόν που θα δεχθεί αλλά και αυτόν που ήθελε να κάνει κριτική.

 

(Αν πάλι αυτό θεωρείται off topik η άστοχο, αφήστε το δημογέροντα να γίνει γραφικός, και σεις κάντε αυτό που πιστεύετε σωστό)

 

 

 

 

 

 

 

Σε καταλαβαίνω ρε συ πως το λες, αλλά και η απόλυτη κριτική (απο την στιγμη που αφορά το έργο και όχι τον συγγραφέα του έργου) ειναι μέσα στο παιχνίδι.

 

Συμφωνώ οτι η ποίηση δεν είναι εύκολο είδος για κριτική και σχολιασμό, αλλά από την άλλη για ποιον λόγο να εκτεθεί κάποιος αν τα σχόλια στο έργο του θα είναι στρογγυλευμενα;

 

Πχ, για το "ρεμπέτικο" που είπες παραπάνω, εγώ θα το έβλεπα παραπάνω σαν ζεμπεκιά να σου πω την αλήθεια. Και αυτό δεν είναι καθόλου μα καθόλου κακό! Και η ζεμπεκιά τέχνη είναι! Και η ζεμπεκιά αγγίζει τους ανθρώπους και μάλιστα περισσότερο/περισσότερους απο ένα ποίημα. Δεν ξέρω κάποιον που όταν είναι στις μαύρες του λέει "Θα πάω να διαβασω ένα ποίημα" αλλά ξέρω αρκετούς που βρίσκουν παρηγορια σε ζεμπέκικα τραγούδια. Το οτι είναι μια διαφορετική μορφή τέχνης δεν κάνει αυτου του είδους τους στίχους υποδεέστερους!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... dear npaps βρισκω την διαθεση σου να διακατεχεται απο προκαταληψη ως προς τις οποιες κριτικες... αναρωτιεμαι γιατι?

 

Συμφωνω με τον drake ποιος ο λογος να θελησει να εκτεθει καποιος αν οχι να δεχτει σχολια? Αλλωστε το φορουμ οπως και αλλα φορουμ αυτο προσφερουν...την επαφη με αλλους και την τριβη του ενος με τον αλλο...αλλιως κατα την δικη μου γνωμη βρισκεσαι σε κατασταση θερμοκηπιου, δεν ξερεις τι συμβαινει λιγο παραεξω και δεν μπορεις να κανεις συγκριση. Και κακα τα ψεματα ο ανθρωπος με αυτον τον τροπο αντιλαμβανεται τον εαυτο του και τα του εαυτου του... γι αυτο υπαρχουν και οι καθρεφτες...

 

Απο εκει και περα δεν νομιζω πως καποιος εδω μεσα τουλαχιστον και απο οσο εχω δει αυτη την στιγμη που μιλαμε εχει κανει μια κριτικη που να κοστισε σε καποιον αλλον τοσο πολυ ωστε να συμβει κατι τραγικο,ας πουμε να παρατησει το γραψιμο κτλ

 

Αν εννοεις ισως τις δικες μου κριτικες η σχολια οπως θελεις πες τα γινονται παντα με καλη διαθεση και ποτε για το ατομο μονο για το γραπτο. Αυτο το εχω δηλωσει πολλες φορες δεν εχω κανενα προβλημα να το ξαναδηλωσω. Γι αυτο τυχαινει στο ιδιο ατομο να πω για ενα ποιημα πως δεν μου αρεσε και σε αλλο ποιημα του να πω πως μου αρεσε πολυ. Επισης αναλυω οσο περισσοτερο μπορω τι εννοω οταν σχολιαζω κατι. Και ειτε γινεται κατανοητο ειτε οχι, οτι γραφω το πιστευω...ισως γι αυτο μιλησες για απολυτη γνωμη... οταν πιστευεις αυτο που λες η γραφεις αυτο φαινεται ο αλλος το καταλαβαινει...δεν ειναι κακο αυτο...ισως κακο ειναι να μην πιστευεις οτι λες, λεω εγω...

 

Εγω προσωπικα πιστευω στα καλοπροαιρετα σχολια και εμενα μονο καλο μου εχουν κανει...ασε που να ποσταρεις και κανεις να μην σου σχολιαζει ειναι μια πικρα...λες πωπω τοσο χαλια πια η γιατι με αγνοουν? Ειναι χειροτερο να μην ξερεις απο το να ξερεις...νομιζω πως ολοι θελουν σχολια στις ιστοριες η τα ποιηματα τους...αν ειναι και καλα ακομα καλυτερα,αν δεν ειναι τοσο καλα θα σε πανε παραπερα...

 

Τωρα αν καποιος ειναι τοσο ευαισθητος ωστε να μην αντεχει κανενα σχολιο μη καλο τοτε ισως δεν πρεπει να ποσταρει...και οταν νομιζει πως μπορει να το χειριστει να το κανει...εγω για χρονια δεν εδειχνα τα γραπτα μου σε κανεναν δεν ενιωθα ετοιμη...οταν ενιωσα το εκανα.

 

Απο την στιγμη που παρουσιαζεις κατι σε αλλον ανθρωπο δεν μπορεις να ελεγξεις κατι...ακομα και αν δεν σου το πει θα το σκεφτει.Εγω ειμαι απο αυτους που θελουν να ξερουν τι θα σκεφτει και να μου το πει , αλλοι οχι... οκ δεκτο περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...Αυτο επισης φαινεται η θα φανει αμεσα...ποιοι δεχονται την κριτικη και ποιοι οχι...ισως δεν φταινε οσοι σχολιαζουν αλλα οσοι σχολιαζονται...

 

Εν τελει ο καθε ανθρωπος πρεπει να ξερει τον εαυτο του, εχει την γνωμη του και να πραττει αναλογα το τι σκεφτεται.

 

Και συμφωνω και παλι με τον drake πως συζηταμε για υποθετικα σχολια, που δεν εχουν ακομα γινει!!!

 

Δεν μου αρεσει αυτο να προτρεχουμε νομιζω πως λαθος ..ξερεις το ανεκδοτο με τον γρυλο? Ενας τυπος μενει απο λαστιχο και δεν εχει γρυλο. Βλεπει καπου ενα σπιτι και σκεφτεται να παει να ζητησει να του δανεισουν εναν, αλλα στον δρομο μεχρι να φτασει σκεφτεται θα μου ανοιξουν? Θα με βοηθησουν? Θα μου δωσουν τον γρυλο? Η θα με αφησουν μεσα στην νυχτα με σκασμενο λαστιχο? Να δεις που δεν θα με βοηθησουν δεν θα ασχοληθουν! Ολο τετοια σκεφτεται και αγχωνεται μονος του και οταν πια φτανει στο σπιτι και χτυπαει το κουδουνι, του ανοιγει καποιος και του λεει "Ρε αι στο διαολο εσυ και ο γρυλος σου!"

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης γιατι ξεχασα να το αναφερω νωριτερα... Δεν ειπαμε πως το κατσεις να ασχοληθεις με τον αλλον, να γραψεις μια σελιδα σχολιων και να προσπαθησεις να τον καταλαβεις και αρα και τι γραφει, ειναι πολυ ευγενικο κατα την γνωμη μου και οχι το αντιθετο! Του αφιερωνεις χρονο, κοπο, φαια ουσια... ειναι υπερ του...οχι υπερ εκεινου που γραφει την κριτικη...αν δεν το εκτιμαει η δεν το καταλαβαινει τοτε πολυ απλα δεν αξιζει να κοπιαζεις. Και επισης φαινεται... ποιος το εκτιμαει θελει σχολια και ποιος δεν θελει...οκ δεκτο και αυτο...για να ξερω εγω τουλαχιστον να μην κουραζομαι τζαμπα...Αλλωστε μιλωντας μονο για τον εαυτο μου δεν εχω καμμια διαθεση να αντιπαρατεθω με κανεναν... αν ειναι να τσακωνομαστε για τα σχολια αστο ... εγω μπαινω εδω γιατι μου αρεσει και θελω να περναω καλα παρεα με αλλα παιδακια...Ειναι χομπυ μου...εχω τα αγχη μου και τα θεματα μου δεν χρειαζομαι αλλα...δεν μπορω να ασχολουμαι με τα ψυχολογικα των αλλων, εχω τα δικα μου να ασχοληθω!!

Link to comment
Share on other sites

Οριστε παλι ξεχασα κατι...

 

Πως αν θελει να σε κανω add θα το κανω με χαρα μου! Το να μην εχουμε την ιδια γνωμη δεν σημαινει πως δεν μπορουμε να ειμαστε φιλοι και πως ελπιζω να με κανεις εσυ πρωτος! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το να μην εχουμε την ιδια γνωμη δεν σημαινει πως δεν μπορουμε να ειμαστε φιλοι και πως ελπιζω να με κανεις εσυ πρωτος! :)

 

Και μόνο γι' αυτό το τελευταίο, θα σε κάνω φίλη.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Οριστε παλι ξεχασα κατι...

 

Πως αν θελει να σε κανω add θα το κανω με χαρα μου! Το να μην εχουμε την ιδια γνωμη δεν σημαινει πως δεν μπορουμε να ειμαστε φιλοι και πως ελπιζω να με κανεις εσυ πρωτος! :)

 

 

Σε έχω κάνει ήδη φίλη μου. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει και ότι ξεμπέρδεψες με μένα laugh.gif

 

 

 

 

Το να μην εχουμε την ιδια γνωμη δεν σημαινει πως δεν μπορουμε να ειμαστε φιλοι και πως ελπιζω να με κανεις εσυ πρωτος! :)

 

Και μόνο γι' αυτό το τελευταίο, θα σε κάνω φίλη.

Α ρε...... βολταιρικέ Παναγιώτη good.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , για πείτε μου, τι γίνεται;

 

Έχω κάτι έτοιμο και θα ήθελα να το ανεβάσω και να πάρω σχόλια τι να κάνω;

 

Είναι ήδη 18/9 παίζουμε διαγωνισμό ποίησης με μύθο ή όχι;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παίζουμε. Είναι η ίδια διαδικασία με τους διαγωνισμούς διηγήματος. Ανεβάζεις το ποίημά σου στη Βιβλιοθήκη Ποίσης με την ένδειξη του διαγωνισμού και μετά βάζεις εδώ το λινκ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Ξαφνικά σήμερα το μεσημέρι, με έπιασε μια αυτοκατασεροφική τάση και αποφάσισα να συμμετάσχω στο διαγωνισμό, Τέσσερεις ώρες μετά έχω έτοιμο ένα ποίημα (;) σύμφωνο με τους όρους του διαγωνισμού και το εκθέτω στα ακονισμένα δοντάκια σας.

Το κάνω πρώτον γιατί δεν έχω ξαναγράψει ποίημα πέραν κάτι στίχων για τραγούδι και ένα ποίημα στην 6η δημοτικού. Δεύτερον για να απαντήσω στην Μαριάντζελλα έμπρακτα ότι δεν φοβάμαι την κριτική και τρίτον για να κάνω το κέφι μου.

Παραμένω πιστός στην αρχή μου (που δεν το προτείνω βέβαια σε κανέναν σας) να μην επεξεργάζομαι καθόλου κάτι που γράφω, μιας και είμαι της θεωρίας ότι το πρώτο που βγαίνει, το αφθόρμητο είναι και το αυθεντικό. Και το αυθεντικό είναι το πλησιέστερο προς την τέχνη που έχω εντοπίσει μέχρι σήμερα.

Μερσί :chinese:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ποιήματα του διαγωνισμού θα μπορείτε να τα βρείτε στο τέλος του αρχικού ποστ.

 

Επίσης, οι συμμετοχές θα κλειδώνονται μέχρι τη λήξη της διορίας κατάθεσης ποιημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τα αγορια που με εκαναν add...αντε καλε που με κανατε φιλη μονο και μονο για εκεινη την φραση...:p

Ειναι που ειμαι υπεροχη και μετριοφρονων!

Επισης ειμαι πολλη χαρουμενη που αρχισαν τα ποιηματα!

Και πιο χαρουμενη που ο naps ειπε την σωστη ατακα...το εκανε για το κεφι του!

Αυτο ειναι!

Αχ αντε μπραβο :lol:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Επειδή το συνημμένο σε doc κείμενο δεν βρίσκεται ούτε στο αρχικό ποστ ούτε στη βιβλιοθήκη, να πω εδώ ότι βρίσκεται στο παστ # 37 του παρόντος τοπικ, και περιέχει εκτός απο το ποίημα και υπέροχο πίνακα της Αναγέννησης, σχετικό με το θέμα.(Για τους φιλότεχνους)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το συνημμένο σε doc κείμενο δεν βρίσκεται ούτε στο αρχικό ποστ ούτε στη βιβλιοθήκη, να πω εδώ ότι βρίσκεται στο παστ # 37 του παρόντος τοπικ, και περιέχει εκτός απο το ποίημα και υπέροχο πίνακα της Αναγέννησης, σχετικό με το θέμα.(Για τους φιλότεχνους)

 

Από Ποίηση δεν κατέχω, αλλά ο Πίνακας είναι όντως υπέροχος! :first:

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Αφού στο αντίστοιχο τόπικ του διαγωνισμού για την εξέλιξη με διαβεβαίωσαν οτι είναι αποδεκτό-σύννομο-σύνηθες να ανεβάσεις εικόνες σχετικές με το θέμα που έγραψες, και αφού άρεσε στον Σπύρο απο πάνω...

 

post-2065-0-62936700-1316533945_thumb.jpg

post-2065-0-41331900-1316533961_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφοι πινακες! Υπαρχει και ενα υπεροχο γλυπτο με τον ερωτα και την ψυχη... πασιγνωστο ...αλλα δεν θυμαμαι ποιος το φιλοτεχνησε...

 

 

Link to comment
Share on other sites

eros-psyche.jpg

 

Antonio Canova. Ήταν απο τα πρώτα πράγματα που σχεδίασα στην τρίτη λυκείου. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα Αγγελάκια και τα σχετικά, αλλα καιρός να μπει και ενα πόστερ που θα σας τρομάξει, διότι δεν νοείται διαγωνισμός στo sff χωρίς την συμμετοχή έργου τρόμου....

 

 

coming soon:

 

House of Joshua

scary-haunted-house-pictures-photos-2.jpg

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

A χα γι αυτο ηθελες να βαλώ και τρομο στην παρουσιαση του διαγωνισμου...το ειχες ηδη σκεφτει!

Σχεδιο προμελετημενο...α χα!

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Ωραία τα Αγγελάκια και τα σχετικά, αλλα καιρός να μπει και ενα πόστερ που θα σας τρομάξει, διότι δεν νοείται διαγωνισμός στo sff χωρίς την συμμετοχή έργου τρόμου....

 

 

coming soon:

 

Γιατρέ σε πιάνω αδιάβαστο

Ο Έρωτας (αρχαιο ελληνικό σύμβολο, της λατρείας του σώματος, των αισθήσεων και των αισθημάτων) δεν έχει κ α μ μ ί α σχέση με τα Αγγελάκια (Χριστιανικά σύμβολα αγνότητας, άφυλα και ασφαλως ανέραστα).

Όσο για τον πύργο σου, προσπάθησα να διακρίνω την οικογένεια Ανταμς, αλλά η φωτό είναι σκοτεινή και δεν τα κατάφερα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..