Jump to content

Προτεινόμενα βιβλία εκδόσεις Bell


Keuthonymos
 Share

Recommended Posts

Να προτείνω κ εγώ με την σειρά μου, James Herbert - Creed. Το είχα διαβάσει μικρός, το 95, όταν το είχε πάρει το πατέρας μου (και το κατέσχεσα). Είχα εντυπωσιαστεί, από τα πολύ πρώτα που με μύησαν. Άφοβα.

Δεν μπορείς να φανταστείς το πόσο ευχόμουν να υπάρξει μια επανέκδοση του συγκεκριμένου βιβλίου...

Αυτού και τα "Φαντάσματα" του Herbert...

...που τέτοια τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Πως το είχαν μεταφράσει στα Ελληνικά το Creed;

Κρήντ

 

Στο εξώφυλλο είχε κάτι φλόγες

 

ΥΓ: Στο μευαξύ και το Κρηντ και το "Στοιχειωμένο" είχαν περάσει από τα χέρια μου σε παλαιοβιβλιοπωλεία

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Με ψήσατε. Τα βρήκα. Τα παράγγειλα. :) Διάβασα πρώτα την υπόθεση εννοείται.
Παράγγειλα τα Κρηντ, Στοιχειωμένο και μαζί και το "Η νύχτα του έβδομου σκότους" του Easterman και το "Φωνή απ'το σκοτάδι"- Leigh Nochols :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με ψήσατε. Τα βρήκα. Τα παράγγειλα. :) Διάβασα πρώτα την υπόθεση εννοείται.

Παράγγειλα τα Κρηντ, Στοιχειωμένο και μαζί και το "Η νύχτα του έβδομου σκότους" του Easterman και το "Φωνή απ'το σκοτάδι"- Leigh Nochols :)

Τα τρία πρώτα τα είχα διαβάσει πριν αρκετά χρόνια και τα χάρηκα όσο δεν παίρνει!

Που τα βρήκες να τα ψάξω κι εγώ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήρα από Tami Hoag τα:
Βεβαρυμένο παρελθόν, Στάχτη και χώμα, Η τελευταία διαδρομή. Με ποιο να αρχίσω;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα από Tami Hoag τα:

Βεβαρυμένο παρελθόν, Στάχτη και χώμα, Η τελευταία διαδρομή. Με ποιο να αρχίσω;

 

Όχι με το ''Στάχτη και Χώμα'' γιατί προηγείται το ''Αίμα και Στάχτη''. Δεν το έχω διαβάσει για να ξέρω αν είναι αυτοτελές, αλλά καλύτερα να τα διαβάσεις με την σωστή σειρά. Δεν είμαι ωστόσο και σίγουρος γι' αυτό, παίζει να κάνω και λάθος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Διάβασα από αρκετούς(όχι εδώ μέσα) τα καλύτερα για το βιβλίο τρόμου "Ο πλανευτής" της Muriel Gray. Πολύ ενθουσιώδη σχόλια! Το έχει διαβάσει κανένας;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα από αρκετούς(όχι εδώ μέσα) τα καλύτερα για το βιβλίο τρόμου "Ο πλανευτής" της Muriel Gray. Πολύ ενθουσιώδη σχόλια! Το έχει διαβάσει κανένας;

 

Αν το έβρισκα θα το διάβασα και θα σου έλεγα :p Το ψάχνω καιρό! Το άτιμο δεν το έχω πετύχει ποτέ στο Μοναστηράκι...

Link to comment
Share on other sites

 

Διάβασα από αρκετούς(όχι εδώ μέσα) τα καλύτερα για το βιβλίο τρόμου "Ο πλανευτής" της Muriel Gray. Πολύ ενθουσιώδη σχόλια! Το έχει διαβάσει κανένας;

 

Αν το έβρισκα θα το διάβασα και θα σου έλεγα :p Το ψάχνω καιρό! Το άτιμο δεν το έχω πετύχει ποτέ στο Μοναστηράκι...

 

Ε τότε πρέπει να είμαι πολύ κωλόφαρδος. Γιατί το πρώτο παλαιοβιβλιοπωλείο που ρώτησα μέσω facebook το είχε και το περιμένω αυτές τις μέρες :) 3 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

 

 

Διάβασα από αρκετούς(όχι εδώ μέσα) τα καλύτερα για το βιβλίο τρόμου "Ο πλανευτής" της Muriel Gray. Πολύ ενθουσιώδη σχόλια! Το έχει διαβάσει κανένας;

 

Αν το έβρισκα θα το διάβασα και θα σου έλεγα :p Το ψάχνω καιρό! Το άτιμο δεν το έχω πετύχει ποτέ στο Μοναστηράκι...

 

Ε τότε πρέπει να είμαι πολύ κωλόφαρδος. Γιατί το πρώτο παλαιοβιβλιοπωλείο που ρώτησα μέσω facebook το είχε και το περιμένω αυτές τις μέρες :) 3 ευρώ

 

 

Οπότε το διαβάζεις και μου το δίνεις :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Διάβασα το πρώτο της Tami hoag, το "Νυχτερινές αμαρτίες". Μου άρεσε αρκετά, παρόλο που σε κάποια σημεία νομίζεις πως δεν έχει καταλήξει στο αν θέλει να γράψει αστυνομικό ή ρομάντσο :p Θα πιάσω και τα υπόλοιπα εν καιρό. Το συγκεκριμένο συνεχίζεται στο 2ο της βιβλίο.

Επίσης το "Τα κορίτσια του ροζαριου" του Μοντανάρι το οποίο με ενθουσίασε και τώρα διαβάζω το δεύτερο της σειράς με τίτλο "Οι θεοί της σάρκας"
Το "Μαύρο χώμα" που λέγαμε παραπάνω ήταν καλό. Απλά. Τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά πέρασε ευχάριστα η ώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πιστεύετε ότι οι Bell έχουν καλές εκδόσεις; εμένα μου φαίνεται το χαρτι σαν εφημερίδας, τα εξώφυλλα κακόγουστα και γενικά μου βγάζει μια κάκιστη ποιότητα, η οποία χαλάει την όλη αναγνωστική μου εμπειρία και η ερώτηση είναι γιατί όχι διάβασμα σε ταμπλέτα μετά;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο, εκτός του ότι θα ήθελα περισσότερους νέους συγγραφείς θρίλερ. Οι μεταφράσεις είναι πάντα προσεγμένες και σπάνια έχω πετύχει ορθογραφικά ή συντακτικά λάθη. Επίσης τα εξώφυλλα λίγο-πολύ μου αρέσουν και αυτά (φυσικά αρκετά από αυτά θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα). Το χαρτί είναι σίγουρα φτηνό, αλλά χάρη σ'αυτό πωλούνται και τα βιβλία αυτά φτηνά, κάτι που μετράει. Δεν ειναι κάτι που με χαλάει. Άλλωστε πολλά από τα ξένα paperbacks που είναι στην βιβλιοθήκη μου έχουν χειρότερο χαρτί, αν θέλεις και ένα μέτρο σύγκρισης. Α, μην ξεχάσω να πω ότι με βολεύουν απίστευτα με το μέγεθος που έχουν. Βγαίνουμε εκτός τόπικ όμως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όντως, οι εκδόσεις τσέπης παγκοσμίως(με κριτήριο τα όσα έχω πιάσει στα χέρια μου να χαζέψω στο εξωτερικό), δεν έχουν και το καλύτερο χαρτί. Αλλά όπως είπε και ο Bladerunner, αυτός είναι ο λόγος που είναι τόσο φτηνά. Και τα εξώφυλλα δεν με χαλάνε. Κάποια είναι πάρα πολύ ωραία, κάποια άλλα όχι. Και αυτά που δεν μου αρέσουν, πολλές φορές τσεκάρω τις ξένες εκδόσεις και 7 στις 10, το έχουν πάρει από εκεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι οι Bell έχουν καλές εκδόσεις; εμένα μου φαίνεται το χαρτι σαν εφημερίδας, τα εξώφυλλα κακόγουστα και γενικά μου βγάζει μια κάκιστη ποιότητα, η οποία χαλάει την όλη αναγνωστική μου εμπειρία και η ερώτηση είναι γιατί όχι διάβασμα σε ταμπλέτα μετά;

Η ποιότητα της έκδοσης (χαρτί κλπ) είναι κακή- φτηνή αλλά οι μεταφράσεις/ επιμέλειες είναι εξαιρετικά καλες- επαγγελματικές
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κάθε Κυριακή με το Θέμα, θα δίνει ένα Bell. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο, είναι το "Μην μιλήσεις σε κανέναν" του Coben.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε πρόταση που έκανα στις εκδόσεις Bell, για να εκδώσουν επιτέλους κάτι από Robert McCammon(και συγκεκριμένα το Swan song), η απάντηση τους ήταν: "Ευχαριστούμε για την πρότασή σας, θα τη δούμε!".
Ελπίζω η απάντηση τους να μην είναι για τους τύπους και όντως να το ψάξουν, γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Δεν θα έβλαπτε αν τους έστελνε και κάποιος άλλος στο FB να τους προτείνει τον συγγραφέα. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε πρόταση που έκανα στις εκδόσεις Bell, για να εκδώσουν επιτέλους κάτι από Robert McCammon(και συγκεκριμένα το Swan song), η απάντηση τους ήταν: "Ευχαριστούμε για την πρότασή σας, θα τη δούμε!".

Ελπίζω η απάντηση τους να μην είναι για τους τύπους και όντως να το ψάξουν, γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Δεν θα έβλαπτε αν τους έστελνε και κάποιος άλλος στο FB να τους προτείνει τον συγγραφέα. :)

To Mine του MacCammon πάντως θα γινόταν υπεργαμάτο μπελλοβιβλίο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Σε πρόταση που έκανα στις εκδόσεις Bell, για να εκδώσουν επιτέλους κάτι από Robert McCammon(και συγκεκριμένα το Swan song), η απάντηση τους ήταν: "Ευχαριστούμε για την πρότασή σας, θα τη δούμε!".

Ελπίζω η απάντηση τους να μην είναι για τους τύπους και όντως να το ψάξουν, γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Δεν θα έβλαπτε αν τους έστελνε και κάποιος άλλος στο FB να τους προτείνει τον συγγραφέα. :)

To Mine του MacCammon πάντως θα γινόταν υπεργαμάτο μπελλοβιβλίο

 

Το θέμα είναι να γίνει η αρχή. Αν το βγάλουν(είναι και τούβλο, 900+ σελίδες) και πάει καλά, έχουν να βγάλουν μπόλικα από τον συγκεκριμένο. Όπως και να έχει, ας βγάλουν κάποιο από τα βιβλία του, ας πάει καλά και θα έχουν βρει πως να καλύψουν τα επόμενα 10 χρόνια κυκλοφοριών τους :p

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε τρόμο κτλ βλέπουμε στην Ελλάδα να πάνε καλά κάποια βιβλία που δεν είναι και τρελές επιτυχίες στο εξωτερικό. Οπότε μπορούν να δοκιμάσουν με φτηνότερα βιβλία πριν τα σκάσουν για Swan Song πχ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Με Kellerman έχει ασχοληθεί κάποιος; Έχω διαβάσει μόνο ένα, θα ήθελα αν ξέρει κάποιος, να γράψει την σειρά με την οποία διαβάζονται τα βιβλία του(που έχουν βγει στα Ελληνικά) και αν έχει μόνο έναν ήρωα σε όλα(να ανοίξουμε ένα θέμα για τον κύριο ίσως;). Παραδέχομαι είμαι τεμπέλης και βαριέμαι να κάθομαι να ψάχνω :p Στην Vivlionet δεν τα έχει όλα και πολλές φορές δεν έχουν εκδοθεί με σειρά, γι'αυτό ρωτάω. :)  

Link to comment
Share on other sites

Με Kellerman έχει ασχοληθεί κάποιος; Έχω διαβάσει μόνο ένα, θα ήθελα αν ξέρει κάποιος, να γράψει την σειρά με την οποία διαβάζονται τα βιβλία του(που έχουν βγει στα Ελληνικά) και αν έχει μόνο έναν ήρωα σε όλα(να ανοίξουμε ένα θέμα για τον κύριο ίσως;). Παραδέχομαι είμαι τεμπέλης και βαριέμαι να κάθομαι να ψάχνω :p Στην Vivlionet δεν τα έχει όλα και πολλές φορές δεν έχουν εκδοθεί με σειρά, γι'αυτό ρωτάω. :)

 

Είχα διαβάσει τρία- τέσσερα βιβλία του πριν από αρκετά χρόνια και μου άρεσαν. Ψυχολογικά θρίλερ με ίσως λίγο περισσότερες σελίδες απ' όσο χρειάζονταν, αλλά με αγωνία και ωραία πλοκή. Σειρά τώρα δεν νομίζω να υπάρχει, τουλάχιστον όχι αυστηρή. Πρωταγωνιστεί ο ψυχολόγος Άλεξ Ντέλαγουερ, κάτι όμως που δεν φαίνεται να ισχύει εδώ

 

Προχώρα λοιπόν χωρίς φόβο, αλλά με πάθος  :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι όλα όσα μπόρεσα να βρω στα ελληνικά.

 

Με τον Alex Delaware:

 

3. Over the Edge (Πέρα από τα όρια)

4. Silent Partner (Σιωπηλός συνένοχος)

5. Time Bomb (Έκρηξη βίας)

6. Private Eyes (Στη σκιά του φόβου)

7. Devil's Waltz (Το βαλς του διαβόλου)

8. Bad Love (Κακιά αγάπη)

9. Self-Defense (Σκιές στο σκοτάδι)

10. The Web (Το νησί του φόβου)

11. The Clinic (Η κλινική)

12. Survival of the Fittest (Η επιβίωση του ικανότερου)

13. Monster (Το τέρας)

14. Dr. Death (Δόκτωρ θάνατος)

15. Flesh and Blood (Σάρκα και αίμα)

16. The Murder Book (Το βιβλίο των φόνων)

17. A Cold Heart (Καρδιά από πάγο)

18. Therapy (Ψυχοθεραπεία)

19. Rage (Οργή)

 

21. Obsession (Εμμονή)

 

Με την Petra Connor:

1. Billy Straight (Μπίλι Στρέιτ)

2. Twisted (Μεσάνυχτα και κάτι)

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..