Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

Διαγωνισμός "ατάκα κι επί τόπου" #3

• Please log in to reply
118 replies to this topic

Poll: Ήρωες και αθώοι αναγνώστες: (12 member(s) have cast votes)

Ποια ιστορία σας ταλαιπώρησε λιγότερο;

1. του Γουρούνη του Μεγάλου και Χοντρού (4 votes [33.33%])

Percentage of vote: 33.33%

2. της beasty δεσποινίδος Sonya (4 votes [33.33%])

3. Voted του Ντίνου του ξανθού και Σκωτσέζου (4 votes [33.33%])

Vote Guests cannot vote

#21 Man_from_Earth

Man_from_Earth

* i m a g i n e *

• Members
  • 323 posts
  • Όνομα:Σπύρος

Posted 20 Οκτώβριος 2011 - 23:32

Προσπερνώντας το spam, έχω μια καλή ιδέα με βάση την ατάκα, πλοκή, χαρακτήρες, villain, διλήμματα, τριλήμμματα και τοποθεσία. Λείπουν 2,3 σημαντικές λεπτομέρειες για να ξεκινήσω να τη γράφω.

αν είναι σημαντικές δεν είναι λεπτομέρειες...:flirt:
Εφόσον ο πλανήτης μου γυρίζει, θα γυρίζω.

#22 DinMacXanthi

DinMacXanthi

"Wouldst thou like to live deliciously?"

• Members
  • 2.447 posts
  • Όνομα:Κωνσταντίνος

Posted 20 Οκτώβριος 2011 - 23:38

Οι συγκεκριμένες είναι και σημαντικές και λεπτομέρειες. Devil's in the details, mate.

"H σκιά στο σπίτι" νέο μυθιστόρημα τρόμου από τις εκδόσεις Κέδρος. Νοέμβριος 2016

#23 Big Fat Pig

Big Fat Pig
  • Members
  • 517 posts
  • Όνομα:Γιάννης

Posted 21 Οκτώβριος 2011 - 00:40

[...]έχω μια καλή ιδέα με βάση την ατάκα, πλοκή, χαρακτήρες, villain, διλήμματα, τριλήμμματα και τοποθεσία.

Posted Image

[...]Λείπουν 2,3 σημαντικές λεπτομέρειες για να ξεκινήσω να τη γράφω.

Posted Image Όπως; Τι γραμματοσειρά θα χρησιμοποιήσεις; Ή τι χρώμα μπλουζάκι θα φορέσεις;

Είμαι, λοιπόν, έτοιμη και μπορώ ν' αρχίσω να γράφω αύριο!

Posted Image

Ε, εντάξει. Κι εγώ έχω μια ιδέα. Είναι λίγο Posted Image ακόμα. Είναι αυτές οι ρημάδες οι λεπτομέρειες.Posted Image Αλλά πού θα μου πάει. Posted Image

Α, η ατάκα. Εντάξει, θέλει λίγο χτένισμα ακόμα Posted Image αλλά δε με χάλασε κιόλα. Ενδιαφέρον μου φαίνεται αυτό που λέει.

#24 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts
  • Όνομα:Χριστίνα
  • Currently reading:Όλες οι Γεύσεις του Φωτός της Βάσως Χρήστου

Posted 21 Οκτώβριος 2011 - 08:05

Mr Big, δε φταίω εγώ, αλήθεια. Η ατάκα είναι ταμάμ για κάτι το οποίο σκόπευα ούτως ή άλλως να γράψω, για να δουλέψω κάποιους χαρακτήρες για το νανόριμο. Γι αυτό είναι στ' αγγλικά, γι αυτό είναι έτοιμο στο κεφάλι μου. :Ρ

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

#25 DinMacXanthi

DinMacXanthi

• Members
  • 2.447 posts

Posted 21 Οκτώβριος 2011 - 09:40

Τα ονόματα του καφέ και του ξενοδοχείου. Ορίστε οι σημαντικές λεπτομέρειες, happy? Posted Image

"H σκιά στο σπίτι" νέο μυθιστόρημα τρόμου από τις εκδόσεις Κέδρος. Νοέμβριος 2016

#26 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.542 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 21 Οκτώβριος 2011 - 09:54

Άλλο μια ατάκα που δεν μου αρέσει (και θα τη χρησιμοποιήσω με αυτόν ακριβώς τον τρόπο) και άλλο εισαγωγή που δεν μπορώ να δουλέψω καθόλου (και έγραψα ιστορία για εκείνη btw και είχε και νεκροψία. Απλά, δεν την ανέβασα ποτέ. Αιμοδιψείς εξωγήινοι εναντίον Συνομοσπονδιακών και Ενωτικών στον Αμερικάνικο εμφύλιο. 2000 λέξεις.) Οπότε, ελαφρά σε άλλους Μιχάλιε.

Δε με νοιάζει αν την ανέβασες ή όχι, πιο πολύ με αφορά αν θα κατεβάσεις ένα πολύ συγκεκριμένο βιβλίο (και spam τέλος)
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#27 DinMacXanthi

DinMacXanthi

• Members
  • 2.447 posts

Posted 21 Οκτώβριος 2011 - 10:05

O.T.
Το έχω ήδη μέσα στην τσάντα, bro. Μην ανησυχείςPosted Image

#28 aScannerDarkly

aScannerDarkly

Scanners live in vain

• Members
  • 3.305 posts

Posted 24 Οκτώβριος 2011 - 22:19

Το έχετε πάρει χαμπάρι πως το παιχνίδι πρέπει να μετονομαστεί σε Σόνυα κι Επιτόπου, έτσι;
Ένιωσα ότι με πλησίαζε και με τριγύριζε αυτός ο βόμβος, πυκνός σαν σμάρι από μέλισσες, μέχρι που έφτασα να ξεχωρίζω κάποιες λέξεις, σχεδόν άηχες: "Προσευχήσου στον Θεό για μας". Αυτό άκουσα να μου λένε. Πάγωσε τότε η ψυχή μου. Γι΄αυτό κι εσείς με βρήκατε νεκρό.

#29 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts

Posted 24 Οκτώβριος 2011 - 22:23

Έλα τώρα, υπερβολές... δε φταίω εγώ που όσοι θέλω να παίξω μαζί έρχονται και μπαστακώνονται σ' αυτό το παιχνίδι! :p Μάρτυς μου ο μέγας Κθούλου, δεν είχα καμία πρόθεση να συμμετάσχω σε κανένα παιχνίδι ενόψει νανόριμο. Αλλά δεν μπορώ να πω όχι στον Mr Big :)

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

#30 mman

mman

AA

• Members
  • 2.855 posts
  • Currently reading:πολλά

Posted 24 Οκτώβριος 2011 - 23:15

[...] Σόνυα κι Επιτόπου [...]

Αλλά δεν μπορώ να πω όχι στον Mr Big :)

:hmm:Ρε, παιδιά, θα μας το κλείσουν το τοπικάκι και 'θα ΄χουν δίκιο! Ντροπής πράματα! Δεν στρώνεστε να γράψετε λέω 'γω; Έχω πληροφορίες ότι ο Ξάνθης έχει σχεδόν τελειώσει κάτι πολύ δυνατό.
Εκτός του σκύλου, το βιβλίο είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Εντός του σκύλου είναι πολύ σκοτεινά για να διαβάσει κανείς.
Groucho Marx

#31 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts

Posted 24 Οκτώβριος 2011 - 23:16

Είμαι στις 2.000 λέξεις, κύριος. Δεν ξέρω αν είναι μποντιμπιλντεράδικο, αλλά μη λες ότι δε γράφουμε κιόλα. :Ρ

#32 DinMacXanthi

DinMacXanthi

• Members
  • 2.447 posts

Posted 25 Οκτώβριος 2011 - 12:27

Υπερβάλει ο Μιχαήλ, δεν το έχω σχεδόν τελειώσει. Θέλει ακόμα. Αλλά προχωράει ικανοποιητικότατα.

#33 Big Fat Pig

Big Fat Pig
  • Members
  • 517 posts

Posted 25 Οκτώβριος 2011 - 13:27

Υπερβάλει ο Μιχαήλ[...]

Λες και δεν ξέρουμε τι προβοκάτορας είναι.

#34 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts

Posted 25 Οκτώβριος 2011 - 14:18

Ωχ, στις 2800 λέξεις κι ακόμα θέλει ένα σκασμό... προβλέπεται τσεκούρ' και μπαλτάς κι άντε να δούμε.

#35 Big Fat Pig

Big Fat Pig
  • Members
  • 517 posts

Posted 25 Οκτώβριος 2011 - 14:41

Είμαι κάπου μετά τη μέση. Ακόμα, όμως, δεν είμαι σίγουρος πώς θα τοποθετήσω την ατάκα. Ξέρω ποιος, ξέρω πότε, έχω αμφιβολίες για το πώς. (Ο άτιμος ο Scanner καλά το κατάφερε.)
Α, και έχω και τίτλο.

#36 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.240 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 25 Οκτώβριος 2011 - 20:10

Ωχ, στις 2800 λέξεις κι ακόμα θέλει ένα σκασμό... προβλέπεται τσεκούρ' και μπαλτάς κι άντε να δούμε.

Aφού είστε μόνο τρεις, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος για περιορισμό του ορίου λέξεων. Γιατί να μην το πάτε στις 5.000, ας πούμε; Εκτός και αν στραβομουτσουνιάσει ο διοργανωτής.
"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#37 DinMacXanthi

DinMacXanthi

• Members
  • 2.447 posts

Posted 25 Οκτώβριος 2011 - 20:43

Θα προτιμουσα να μείνει το όριο ως τις 3500 if that's ok.

#38 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts

Posted 25 Οκτώβριος 2011 - 21:09

It's perfectly ok. Ούτε εγώ θα ήθελα να πάει στο πεντοχίλαρο, πρέπει να μάθω να περιορίζομαι στα ουσιώδη. :Ρ

#39 mman

mman

AA

• Members
  • 2.855 posts
  • Currently reading:πολλά

Posted 25 Οκτώβριος 2011 - 21:55

Τρεις γάιδ συγγραφείς μαλώνανε σε ξένο "επί τόπου"...
Ποια αύξηση έκτασης;
Ρε, τελειώνετε, ρε! :whip:
Σκάρτες 50 ωρίτσες μείνανε...
Εκτός του σκύλου, το βιβλίο είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Εντός του σκύλου είναι πολύ σκοτεινά για να διαβάσει κανείς.
Groucho Marx

#40 DinMacXanthi

DinMacXanthi

• Members
  • 2.447 posts

Posted 26 Οκτώβριος 2011 - 13:38

Έχω μήνες να γράψω τόσο χαλαρά και με τόση ευχαρίστηση. Η ιστορία είναι στα 2/3 της και το βράδυ ευελπιστώ να την έχω τελειώσει.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users