Jump to content

FFL Halloween Special (Naroualis vs TheSea IsBurned vs npaps vs Mindtwisted vs TheHunter-Writer vs niceguy0973 vs Mesmer vs TheTregorian vs Stanley vs Cassandra Gotha vs Eugenia Rose vs aScannerDarkly vs dagoncult vs Jesus DeSaad vs Διγέλαδος)


Nihilio
 Share

Ψηφίστε τις αγαπημένες σας ιστορίες  

32 members have voted

  1. 1. ψηφίζετε ΑΥΣΤΗΡΑ τρεις ιστορίες

    • Narualis - Το σπίτι αυτό
    • The Sea is burned - Η τσάντα από νάιλον
    • npaps - Η Τζίλντα
    • Mindtwisted - Τα γλυκά του εφιάλτη
    • TheΗunter-writer - Νυχτερινό
    • niceguy0973 - Ξεγέλασμα ή κέρασμα
      0
    • Mesmer - Επισκέψεις
    • Tregorian - Το γλυκό που καίει
    • Stanley - Φάρσα ή...
    • Cassandra Gotha - Τα μπισκότα της Μάρας
    • Eugenia Rose - Η κολοκύθα
    • aScannerDarkly - Ο Γκίγκης
    • dagoncult - Γλυκά για τους νεκρούς
    • Jesus deSaad - candy
    • Διγέλαδος - Γλυκά

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Ας καταθεσω και εγω την ταπεινη μου αποψη :)

 

Τζιλντα

 

Μου αρεσε και με φρικαρε (οποτε.. πετυχε τον στοχο της). Επειδη δε την διαβασα και βραδυ, ηταν και απο τις πρωτες εντονες (μαλιστα) σκεψεις που μου ηρθαν στο μυαλο το επομενο πρωι που ξυπνησα. Τρομαχτικη οσο δεν παει δηλ... μπρρρρρρρ :unsure:

 

 

ο Γκιγκης

 

Πιστευα οτι το παιδακι θα θρηνουσαμε, αλλα εγινε φονιας τελικα. Καλη ιστορια, τρομαχτικη αρκετα (αγωνιουσα ολη την ωρα για την εξελιξη της), και εκει προς το τελος που τον σκοτωνει, αν και "ανακουφιστηκα" που την γλιτωσε το παιδι, νομιζω οτι θα μπορουσε να αποδωθει και λιγο καλυτερα. Αυτα :)

 

 

Το σπιτι αυτο

 

Μια παραμυθενια ιστορια στην σκοτεινη μορφη της. Ωραια η εμπνευση (και ωραια η σκεψη για την φωτια που φτιαχνει αυτα τα γλυκα που απωθουν τα ξωτικα ;-))

 

Τα γλυκα του εφιαλτη

 

Απο τις ιστοριες του διαγωνισμου που μου εμειναν, μου αρεσε και με τρομαξε. Τις τοποθετω στις καλες

 

 

Το γλυκο που καιει

 

Δεν ξερω αν ηταν απαραιτητη ολη αυτη η φρικη του βιασμου, του φονου κτλ. Αλλα μεχρι εκει, πολυ καλα πηγαινε η ιστορια. Επισης, τι απεγινε το παλικαρι; δεν καταλαβα.. μαλλον θα καηκε μαζι με την καλυβα.

 

 

Φαρσα ή...

 

και εκει που διαβαζα την ιστορια που κυλουσε νερακι, φτανω στο τελος και λεω

 

 

?

 

 

Αλλα ενταξει, σημερα που το ξαναδιαβασα το αντιμετωπισα με χιουμορ, και μου αρεσε σαν κλεισιμο :p

Link to comment
Share on other sites

TheΗunter-writer – Νυχτερινό

 

 

Ενδιαφέρουσα ιστορία με αρκετή φρίκη.

Στην αρχή δεν καταλάβαινα γιατί τόση φασαρία για ένα γλυκό, που θα μπορούσε να του φέρει κρυφά ο οποιοσδήποτε. Μετά αναρωτιόμουνα πως ο γιατρός έχει πρόχειρο ένα μαγαζί με γλυκά, για να παρασύρει εκεί του εξαρτημένους από γλυκά πελάτες του. Αλλά το τέλος ήταν αρκετά αναπάντεχο για να με κάνει να τα ξεχάσω.

 

 

 

 

 

niceguy0973 - Ξεγέλασμα ή κέρασμα

 

 

Ορφανοτροφείο, το όμορφο χαμόγελο; Μου έκανε πιο πολύ για Ορφανοτροφείο, η Κομαντατούρ. Ούτε Όλιβερ Τουίστ, η Άννι, Ο Βασιλάκης Καίλας και ο Θανάσης Βέγγος δεν πέρναγαν τόσα Γερμανικά βασανιστήρια. :tease:

Θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερο αλλά είχε πολύ περιττή βία .

Θα μπορούσε πχ. Να ξυπνάει το κορίτσι και σιγά σιγα να μας δείχνεις ότι τα παιδιά έχουν ένα σχέδιο, να ξεπαστρέψουν το προσωπικό. Το οποίο τα κακομεταχειρίζεται μεν αλλά σε πιο πιστευτά πλαίσια. Δηλαδή δεν νομίζω πως εύκολα θα παραμόρφωναν ένα παιδί.

 

 

 

 

Mesmer – Επισκέψεις

 

Αυτό ήταν όντως τρομακτικό έχω να πω. Μπρρρρρ….

Σαν τον παππού, Χόρρορ. :tease:

 

 

 

Jesus deSaad – candy

 

 

Καλή ιστορία και παράξενη. Μου θυμίζει ή καποια με κάτι αντίστοιχο. Πολύ καλή απόδοση με φυσικότητα, όμως και εγώ δεν βρίσκω λόγω να είναι αυτοί οι διάλογοι στα Αγγλικά.

Εκτός και αν ο Nick και η Joanna είχαν φύγει χρόνια στο εξωτερικό και είχαν αποκτήσει το αξάν.

 

 

EDIT1: Πάω να ψηφίσω. :8):

EDIT2:

Πραγματικά πολύ πολύ δυσκολη ψήφος. Απίστευτα δύσκολη. Πρώτη φορά έχω βρεθεί ανάμεσα σε τόσες ιστορίες που να θέλω να ψηφίσω. (Μακάρι να ήταν 5 ψήφοι όπως στον προηγούμενο.)

Ψήφισα Cassandra, Mindtwisted, Mesmer και ήθελα επίσης να ψηφίσω Naroualis, Dagon, Scanner και Jesus

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, διατηρείτε το τόπικ δίχως αφισοκολλήσεις. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, διατηρείτε το τόπικ δίχως αφισοκολλήσεις. Ευχαριστώ.

 

Δεν ντρέπεσαι, ρε λέρα της Πελοποννήσου; Διέγραψες αφίσα του Χατζηγιώργη;

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, διατηρείτε το τόπικ δίχως αφισοκολλήσεις. Ευχαριστώ.

 

Δεν ντρέπεσαι, ρε λέρα της Πελοποννήσου; Διέγραψες αφίσα του Χατζηγιώργη;

Έχει μείνει μία στο Galactic Senate.

Link to comment
Share on other sites

Και πάμε για πρώτο γύρο σχολίων (κριτικές δεν έχει)

Narualis - Το σπίτι αυτό

ΟΚ, για ερινύα δεν έτρεξες καν και καλά έκανες, έχεις περάσει πλέον σε επίπεδα άρπυας. Χάνσελ και Γκρέτελ λοιπόν από την οπτική γωνία ξωτικού και τη χοροριά να σκάει παρέα με τα γλυκά. Απολαυστικό φλασάκι.

 

The Sea is burned - Η τσάντα από νάιλον

Μακάβριο ανέκδοτο από τη Στανλεοσχολή; Μάλλον. Αλλά μέτριο ανέκδοτο κατά τη γνώμη μου, δε με έκανε να γελάσω ίσως επειδή έβλεπα το Twist να έρχεται (χωρίς όμως να ξέρω τι ακριβώς ήταν)

 

npaps - Η Τζίλντα

Αν εξαιρέσει κανένας το τεχνικό με τα 8000 δολάρια στην αναλώσιμη στριπτιτζού (που δικαιολογείται σε φλασάκι) ήταν ένα ωραίο tale for the crypt. Με παραξένεψε αρκετά η αλλαγή της οπτικής γωνίας (κάτι που έκανες και στο διαγωνισμό ΕΦ από όσο θυμάμαι και επίσης δε λειτουργούσε τόσο καλά) αλλά πιο πολύ με έχει παραξενέψει το πόσο λίγο πιστεύεις εσύ Νίκο στην ιστορία σου, σχολιάζοντας κάθε σχόλιο.

 

Mindtwisted - Τα γλυκά του εφιάλτη

Ωραίο και σε μεγάλο βαθμό αυτό που είχα στο μυαλό μου ως ύφος για αυτό το FFL. Με χάλασε λίγο το Χάλογουίν με τους αγγλικούς χαρακτήρες, αλλά το φλασάκι ήταν ένα απολαυστικό μάφιν σπέσιαλ.

Link to comment
Share on other sites

 

The Sea is burned - Η τσάντα από νάιλον

Μακάβριο ανέκδοτο από τη Στανλεοσχολή;

 

 

Εγώ δεν ξέρω από αυτά, με τσουρέκια ασχολούμαι.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

npaps - Η Τζίλντα

Αν εξαιρέσει κανένας το τεχνικό με τα 8000 δολάρια στην αναλώσιμη στριπτιτζού (που δικαιολογείται σε φλασάκι) ήταν ένα ωραίο tale for the crypt. Με παραξένεψε αρκετά η αλλαγή της οπτικής γωνίας (κάτι που έκανες και στο διαγωνισμό ΕΦ από όσο θυμάμαι και επίσης δε λειτουργούσε τόσο καλά) αλλά πιο πολύ με έχει παραξενέψει το πόσο λίγο πιστεύεις εσύ Νίκο στην ιστορία σου, σχολιάζοντας κάθε σχόλιο.

 

 

Μιχάλη ευχαριστώ για το σχόλιο.

Για τα 8.500 ευρώ, αφού δεν λέω πότε γίνεται η ιστορία, μπορεί να υποτεθεί ένας μελλοντικός χρόνος με πληθωριστικό ευρώ (βάζοντας και πολιτικοποικονομική παράμετρο στο φλασάκι:chinese: )

Σχετικά με την αντίδρασή μου στα σχόλια. Τα περισσότερα είναι δικαιολογημένα και αν χρειάζονται εξηγήσεις τότε φταίει ο συγγραφέας που δεν τα εξήγησε στο κείμενο. Το μόνο σχόλιο που αντέκρουσα επίμονα είναι ότι το γλυκό μπήκε εμβόλιμα. Εκεί επιμένω ότι όλη η ιδέα παίζει με το ξετύλιγμα μιας καραμέλλας μέχρι τέρμα (το αναφέρει και η αρχική τηλεφωνική συμφωνία "μέχρι τέρμα") "Μέχρι τέρμα" ήταν και ο αρχικός τίτλος, τον άλλαξα όταν το ανέβαζα.

Σχετικά με την αλλαγή οπτικής γωνίας είναι ένα δικό μου στοίχημα που κερδίζεται η χάνεται κατα περίπτωση, και μάλλον έχει να κάνει και με την έκταση του κάθε διηγήματος.

Με την ευκαιρία να σου πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ η δική σου ιστορία (όχι στα πλαίσια του διαγωνισμού) και κυρίως ο κόσμος που υπάρχει πίσω απο το φλασάκι και θα διάβαζα ευχαρίστως και συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

Ψήφος στην Cassandra Gotha, Eugenia Rose και Mindtwisted από μένα.

Επιλαχόντες -και πολύ κοντά: Stanley, Mesmer, dagoncult.

 

Περισσότερα όταν ενεργοποιηθεί ξανά το Internet στο σπίτι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι αυτό-Naroualis: Ωραίο ήταν. Ίσως ο πρωταγωνιστής να μην βοήθησε και τόσο στο να παίξει σπουκιά, όμως η 'συμφωνία' του με το Κακό (και ό,τι αυτή σημαίνει) έδωσε τον απαραίτητο για 'μένα απειλητικό τόνο που χρειαζόμουν.

 

Η τσάντα από νάιλον-TheSeaIsBurned: Καλογραμένο, αλλά φοβάμαι ότι δεν έδωσες και πολύ πρωτοτυπία. Υποψιάστηκα από την αρχή τι είναι αυτό που θέλει πραγματικά ο πρωταγωνιστής, κι αυτό μετέτρεψε την ιστορία περισσότερο σε ένα φλασάκι ανθρωποκυνηγητού (που δεν είναι και τόσο πρωτότυπο σαν θέμα).

 

npaps-Η Τζίλντα: Πού πήγες και τα σκέφτηκες όλα αυτά :) ; Δεν ήταν πολύ τρομακτικό και, πέρα από τη φάση με την πάστα (μα... σοκολατίνα:) ) και το περιτύλιγμα, δεν βρήκα να έχει και μεγάλη σχέση με το θέμα 'Γλυκό'. Πάντως το κείμενο κύλησε πάρα πολύ γρήγορα.

 

Mindtwisted-Τα γλυκά του εφιάλτη: Ωραίο. Πήγε να γίνει αρκετά τρομακτικό προς το τέλος, αλλά η τελευταία παράγραφος μου τα χάλασε κάπως. Μου έκανε λες και μπήκε εκεί επί τούτου, για να κάνει πιο τρομακτική την ιστορία, αλλά σ' εμένα δεν λειτούργησε. Αφού τα μάφιν είναι κομπλέ, γιατί πρέπει η πρωταγωνίστρια να κάνει τέτοια γκοριά; Κατά τη γνώμη μου η τελευταία παράγραφος θα μπορούσε να λείπει.

 

TheHunter-Writer-Νυχτερινό: Ο τίτλος νομίζω ξαστόχησε λίγο. Η ιστορία κατάφερε να με βάλει στο τριπάκι του τύπου για γλυκό, όμως χάθηκα στο κλείσιμο (μετά την εμφάνιση του γιατρού με την ταμπέλα (η οποία ταμπέλα τι ρόλο βαράει;)).

 

Ξεγέλασμα ή κέρασμα;-niceguy0973: Ίσως το μικρό μέγεθος την έκανε κάπως αδύναμη. Θα ήταν καλό λίγο χτίσιμο ακόμα των μαρτυρίων στο ορφανοτροφείο. 'Ετσι όπως είναι τώρα είναι περισσότερο μια σοκαριστική σκηνή.

 

Επισκέψεις-Mesmer: Όταν τέλειωσα τις επισκέψεις αναρωτήθηκα χαζά για λίγο πού ήταν τα γλυκά στην όλη υπόθεση. Μετά κατάλαβα πού ήταν. Και μετά κατάλαβα και τι γλυκά ήταν. Μπράβο. Προφανώς, αυτή είναι μία από τις τρεις ιστορίες που ψήφισα.

 

TheTregorian-Το γλυκό που καίει: Πήγε λίγο γρήγορα από την ώρα που ξύπνησε ο Ντιν. Μου άρεσε το φινάλε.

 

Stanley-Φάρσα ή...?: Μα τι φινάλε ήταν αυτό; Κάποιες λέξεις ή εκφράσεις μου έκατσαν λίγο βαριές (πχ 'έγινε για μια στιγμή θύμα ενός δεύτερου, πιο ανηλεούς αντεροβγάλτη που του είχε συλήσει τα σωθικά'). Επίσης, χωρίς να είμαι και κάνας σοβαρός γνώστης του εθίμου του Χαλογουιν, πρέπει να πω ότι δεν ήταν και πολύ πιστευτό το σκηνικό με τα αυγά.

 

Cassandra Gotha-Τα μπισκότα της Μάρας: Μου άρεσε η έναρξη. Το γράψιμό σου μου άρεσε επίσης. Δεν έπιασα το τέλος όμως, ίσως δεν κατάλαβα κάτι. Στο ρετουσάρισμα, βάλε και καμιά υπενθύμηση για το ότι υπάρχει μυστικό συστατικό, γιατί μέχρι να φτάσω στην αποκάλυψη το είχα ξεχάσει και μου ήρθε κάπως ξαφνικά.

 

Eugenia Rose-Η κολοκύθα: Δεν είμαι εντελώς σίγουρος ότι κατάλαβα το τέλος. Ίσως έγιναν κάπως βιαστικά τα πράγματα στο σπίτι της γυναίκας. Πάντως η ιστορία μου άρεσε, ειδικά στο σημείο που πάνε με τον μπαμπά για γλυκά.

 

aScannerDarkly-Ο Γκίγκης: Λίγο μπέρδεμα έφαγα στην πρώτη παράγραφο (από μέση ως τέλος). Φαίνεται αρκετά το ότι η ιστορία έχει γραφτεί πολύ γρήγορα. Είναι η πρώτη μου προτίμηση. Μπράβο για την εκτέλεση(σε σχέση με την 1,5 ώρα), αλλά πάνω απ' όλα για την ιδέα (πιστεύω έχει ψωμί για να βγάλει και συναίσθημα).

 

Jesus deSaad - candy: Ωραία ιδέα, αλλά θα ήθελα μια λιγότερο απλή γλώσσα. Επίσης, δεν λειτούργησαν για μένα οι διάλογοι στα αγγλικά. Καλή η ανατροπή που γίνεται στο τέλος, αν και βρίσκω πως υπάρχει μια ασάφεια σε ό,τι έχει να κάνει με τους μικρούς Νικ και Τζοάννα. Τι γίνεται μ' αυτούς σε πραγματικό χρόνο; Υπάρχουν; Έχουν εξαφανιστεί ή κάτι άλλο; Νομίζω Θα ήθελα να έπεφτε κι εκεί λίγο φως. Κατά τη γνώμη μου μ' αυτόν τον τρόπο θα ερχόταν πιο ομαλά η αίσθηση του παράλογου (που σκάει με την ανατροπή).

 

Διγέλαδος-Γλυκά: Πολύ μικρούλα. Περίμενα ότι η δεύτερη παράγραφος θα έκλεινε ήσυχα, αλλά έγινε Χαμός στο τέλος :)

 

 

Τις δυο πρώτες θέσεις τις επέλεξα σχετικά άνετα. Ψήφισα τα: 'Ο Γκίγκης' του Σκάνερ - 'Επισκέψεις', του Μέσμερ. Για την τρίτη θέση ήμουν ανάμεσα στα: 'Τα γλυκά του εφιάλτη' του Mindtwisted, 'Νυχτερινό' του TheHunter-Writer και 'Το γλυκό που καίει' του TheTregorian. Τελικά η ψήφος πήγε στα Γλυκά του εφιάλτη, του Mindtwisted.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει μείνει η δική μου ψήφος; Περιμένετε λίγο γιατί γράφω τα reviews τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κυρίως με βάση το πόσο με έβαλαν οι ιστορίες στο κλίμα του Χαλοουίν. Οπότε ψήφος σε Eugenia Rose, Tregorian και Stanley. Από κοντά Mindtwisted και Mesmer. Όλες οι ιστορίες, όμως, μου άρεσαν και με ταξίδεψαν και ακόμα τις θυμάμαι, οπότε ένα μεγάλο μπράβο σε όλους! Σχολιάκα αύριο ίσως, γιατί σήμερα έδινα και δυο μαθήματα σερί και δεν την πολυπαλεύω. Μπράβο στον Νιχ για τη διοργάνωση και την ιδέα! Some credits to Din for the idea, as well!

When are we going to play ffl NEXT? :p

Sorry, αλλά δεν άντεξα! tease.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι με το νέο έτος, μιας και ο Διαγωνισμός τρόμου είναι κοντά.

 

Επίσης, μιας και μας μένουν μόνο 24 ώρες πριν την ανακοίνωσης της νικήτριας ιστορίας, σας ανακοινώνω ότι το δώρο του νικητή θα είναι το βιβλίο "Η Επέλαση του Σατανά" (the devil rides out) του Dennis Whitley.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Ναρουάλις

Θα το έλεγα Αντι-Παραμύθι.

Ο λόγος του ήταν επίσης πολύ παραμυθικός. Το απόλαυσα.

Λέτε αυτή η μάγισσα να βρήκε τη χάνσελ και γκρέτελ;

 

 

The sea is burned

Δεν μου περνάς αυτό που θέλεις να περάσεις. Κάνεις πολύ μεγάλη εισαγωγή και το αναμενόμενο τέλος μετά τη μεγάλη μάχη και τα ουρλιαχτά δεν με ικανοποίησε (δεν έκανε μπαμ)

 

npaps

 

Αηδιαστικό. Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο το όνομα της ηρωίδας. Αλλά λείπει κάτι, το συναίσθημα γιατί μου φάνηκε πολύ ξερό.

 

Mindtwisted

 

Ωραία ατμόσφαιρα, αλλά κάπως μπουρδουκλώθηκα στο τέλος γιατί όλα ήταν τόσο σκοτεινά.

 

The hunter-writer

 

Πάντως πιστεύω τα φαγητά στον ατμό έχουν πλούσια γεύση. Το πήγαινες τόσο ωραία (αν και πλάτιαζες κάπως) αλλά στο τέλος με έχασες. Δεν κατάλαβα ακριβώς τι έγινε.

 

Niceguy0973

 

Δεν μ' άρεσε, ίσως επειδή δεν υπήρχε κάποιο background στην ιστορία. Απλώς είδα μια κακοποίηση παιδιού.

 

Mesmer

 

Μουχαχαχα (σατανικό γέλιο) κάτι τέτοιο ήθελα να διαβάσω!

 

TheTregorian

 

Ολοκληρωμένη ιστορία. Πιστεύω ότι πέτυχες αρκετά την ατμόσφαιρα.

 

Stanley

 

Ωραία η γραφή και πειστικός ο διάλογος, αλλά δεν μου άρεσε πολύ το τέλος της ιστορίας. Ή δεν κατάλαβα την ιστορία. Η πλάκα έχει ότι παραλίγο να δώσω παρόμοιο τέλος στην ιστορία μου!

 

Cassandra Gotha

 

Σαν λαϊκό παραμύθι της παράδοσής μας ήταν.. με έβαλες πολύ μέσα σε εκείνη την εποχή.

 

Ευγενια Rose

Μπρρρ, μου φάνηκε πρωτότυπη η ιστορία σου και όμορφα γραμμένη. Το ενδιαφέρον με αυτή την ιστορία σε σχέση με την Ευγενία είναι ότι είναι η πρώτη νομίζω που δεν μπορεί να γραφτεί σαν σενάριο για σκίτσο. Είναι καθαρά για ανάγνωση παρά για να το βλέπεις σε εικόνες πιστεύω.

 

aScannerDarkly

Το πιστεύεις δεν το πιστεύεις έχω γνωρίσει κι εγώ τον Γκίγκη. Όποτε με βλέπει μου λέει: “Να έρθω σπίτι σου”; Κρίμα που δεν σκέφτηκα να γράψω ένα διήγημα για αυτόν.

 

dagoncult

 

Να και μια τρομακτική ιστορία χωρίς σταγόνα αίμα. Ένα φάντασμα που διεισδύει στην πραγματικότητα για τα καλά. Αυτά είναι!

 

Σίγουρα η πρώτη ψήφος μου πάει στον Mesmer. Για μένα είναι πολύ δύσκολη η επιλογή των άλλων δύο. Όλα είναι διαμαντάκια.

Θα διαλέξω aScannerDarkly και από την Ευγενία και την Naroualis θα επιλέξω...

 

Την Ευγενία

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές ιστορίες, εκτός τριών-τεσσάρων περιπτώσεων, που όχι ότι δεν ήταν καλές, αλλά μάλλον ελλιπείς ή απλά σε εντελώς λάθος δρόμο (σε σχέση με το θέμα).

 

Δύσκολη η επιλογή, αλλά κατέληξα σε Mindtwisted, Dagoncult και Cassandra Gotha.

 

Καλή επιτυχία σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Η Cassandra μου έλυσε την απορία που είχα λόγω απροσεξίας και έσβησα το έξτρα σχόλιο που είχα για το διήγημά της.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θρίλερ, κυρίες και κύριοι!

Στην πρώτη θέση ισοβαθμούν τα μπισκότα της Κασσάνδρας και η κολοκύθα της Ευγενίας... Απομένουν 22 λεπτά! Για να δούμε, θα έχουμε καμιά ανατροπή;; devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος θέλει να γίνει Χατζηγιώργης στην θέση του Χατζηγιώργη, ε Ιζνογκούντ... εεε Λαίδη Νίνα θέλω να πω... :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Σχολίων συνέχεια:

TheΗunter-writer - Νυχτερινό

Κι άλλο Στανλεοσχολής, που με άφησε πεινασμένο. Συμπαθητική γραφή, συμπαθητική ιστορία, αλλά αυτή η υπογλυκαιμία από το πουθενά δε με έπεισε.

 

niceguy0973 - Ξεγέλασμα ή κέρασμα

Άγριο κείμενο αλλά πολύ μικρό. Θα προτιμούσα κάτι πιο "παιχνιδιάρικο" για το event, το συγκεκριμένο ήταν hardcore κείμενο και, τόσο μικρό που δεν ανέπνεε. Η ιδεά θα μπορούσε να αναπτυχθεί πάντως σε μεγαλύτερο κείμενο, για καλύτερη κλιμάκωση της βίας.

 

Mesmer - Επισκέψεις

Ωραία και χορταστική χοροριά με την ελαφρώς σουρεαλιστική νότα που απαιτεί ο πετυχημένος τρόμος.

 

Tregorian - Το γλυκό που καίει

Και άλλη όμορφη χοροριά με αρχή, μέση και τέλος. Τη χάρηκα.

 

Stanley - Φάρσα ή...

Κλασικά ωραία γραφή, ωραία mainstream ιστορία που την καταστρέφει (για εμένα) το ακατανόητο τέλος.

 

Cassandra Gotha - Τα μπισκότα της Μάρας

Μία από τις δυνατές συμμετοχές, με την πολύ πετυχημένη ατμόσφαιρα ελληνικής επαρχίας (και μετά λένε ότι για να γράψεις τρόμο πρέπει να γράψεις για Νέα Αγγλία) να πρωταγωνιστεί. Δεν πήρε την ψήφο μου μεν, αγωνίστηκε όμως για αυτή μέχρι τέλους.

 

Eugenia Rose - Η κολοκύθα

Αν μία ιστορία στο διαγωνισμό ήταν εντός θέματος, ήταν αυτή (ΟΚ, και αυτή του mindtwisted αλλά μη μου βάζετε τεχνικούρες...) Κλασσική Tales from the Crypt ιδέα και καλή γραφή (αν και σε ένα σημείο στην πρώτη σκηνή γύρναγα πίσω για να καταλάβω τι γίνεται) και με το σωστό τέλος για ιστορία του είδους.

 

aScannerDarkly - Ο Γκίγκης

Αυτό ήταν για εμένα η έκπληξη του FFL, μεγάλο, καλογραμμένο, με δυνατή ιδέα και αρχή-μέση-τέλος. Την ψήφο μου την πήρε με περισσή άνεση.

 

dagoncult - Γλυκά για τους νεκρούς

Κι άλλη χορταστική χορροριά. Να τα ξαναλέμε; Ο τρόμος δεν έχει να κάνει με λίμνες αίματος, αλλά με το μυαλό. Και η ιστορία αυτή το αποδεικνύει.

 

Jesus deSaad - candy

Η πρώτη σου παράγραφος Γιάννη με κόλλησε και μου άρεσε η ιδέα σου. Η αντισυμβατική όμως επιλογή να γράψεις τους διαλόγους στα Αγγλικά με παραξένεψε και, κατά τη γνώμη μου, δε βοήθησε στην ιστορία σου.

 

Διγέλαδος - Γλυκά

Ωραίο φλασάκι, ψιλοκλασικό, μικρούλι και ίσως χρειαζόταν μια στάλα περισσότερο show μέσα για να δουλέψει.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, τι έγινε εδώ; Ισοβαθμίσανε οι κυρίες; Ερινύες το κάναμε εδώ, μου φαίνεται. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL Halloween Special (Naroualis vs TheSea IsBurned vs npaps vs Mindtwisted vs TheHunter-Writer vs niceguy0973 vs Mesmer vs TheTregorian vs Stanley vs Cassandra Gotha vs Eugenia Rose vs aScannerDarkly vs dagoncult vs Jesus DeSaad vs Διγέλαδος)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..