Jump to content

FFL Halloween Special (Naroualis vs TheSea IsBurned vs npaps vs Mindtwisted vs TheHunter-Writer vs niceguy0973 vs Mesmer vs TheTregorian vs Stanley vs Cassandra Gotha vs Eugenia Rose vs aScannerDarkly vs dagoncult vs Jesus DeSaad vs Διγέλαδος)


Nihilio
 Share

Ψηφίστε τις αγαπημένες σας ιστορίες  

32 members have voted

  1. 1. ψηφίζετε ΑΥΣΤΗΡΑ τρεις ιστορίες

    • Narualis - Το σπίτι αυτό
    • The Sea is burned - Η τσάντα από νάιλον
    • npaps - Η Τζίλντα
    • Mindtwisted - Τα γλυκά του εφιάλτη
    • TheΗunter-writer - Νυχτερινό
    • niceguy0973 - Ξεγέλασμα ή κέρασμα
      0
    • Mesmer - Επισκέψεις
    • Tregorian - Το γλυκό που καίει
    • Stanley - Φάρσα ή...
    • Cassandra Gotha - Τα μπισκότα της Μάρας
    • Eugenia Rose - Η κολοκύθα
    • aScannerDarkly - Ο Γκίγκης
    • dagoncult - Γλυκά για τους νεκρούς
    • Jesus deSaad - candy
    • Διγέλαδος - Γλυκά

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

31 Οκτωβρίου οι δυτικοί γιορτάζουν το Halloween, και τί καλύτερο από ένα event για να γιορτάσουμε κι εμείς την πιο fantasy γιορτή*.

 

Θέμα: γλυκά

---

Για όσους δεν γνωρίζουν τι είναι ένα Flash Fiction Live, ιδού όλες οι πληροφορίες:

 

 

 

Κυριακή 30 Οκτώβρη και ώρα 10 το βράδυ, οι υποψήφιοι συμμετέχοντες συγγραφείς συγκεντρώνονται σ'αυτό το τόπικ ( λίγο νωρίτερα από τις 10 μ.μ). Από τη στιγμή, με το ρολόι, που ανακοινωθεί το θέμα στο παρόν ποστ, έχετε ακριβώς 90 λεπτά για να γράψετε μια μικρή, ολοκληρωμένη ιστορία πάνω στο θέμα. Οι ιστορίες πρέπει να έχουν τουλάχιστον 400 λέξεις. Ανώτερο όριο δεν υπάρχει, αλλά να θυμάστε πως τα λεπτά κυλούν και δεν πρόκειται να δωθεί η παραμικρή παράταση. Οι ιστορίες πρέπει να έχουν θεματολογία που να ταιριάζει με τη γιορτή του Halloween, κατά προτίμηση τρόμου/weird tale χωρίς όμως να αποκλείονται το fantasy και η επιστημονική φαντασία και ολοκληρωμένες!

 

Θα ανεβάσετε τις ιστορίες σας στο παρόν τόπικ. Για την ψηφοφορία θα μάθετε αφού καταθέσετε τις ιστορίες σας.

 

Δηλώστε λοιπόν συμμετοχές στο παρόν τόπικ, αλλά όλοι μπορούν να πάρουν μέρος οποιαδήποτε στιγμή. Δεν είναι υποχρεωτικό να το πείτε από πριν.

 

 

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ:

Narualis - Το σπίτι αυτό

The Sea is burned - Η τσάντα από νάιλον:

npaps - Η Τζίλντα

Mindtwisted - Τα γλυκά του εφιάλτη

TheΗunter-writer - Νυχτερινό

niceguy0973 - Ξεγέλασμα ή κέρασμα

Mesmer - Επισκέψεις

Tregorian - Το γλυκό που καίει

Stanley - Φάρσα ή...

Cassandra Gotha - Τα μπισκότα της Μάρας

Eugenia Rose - Η κολοκύθα

aScannerDarkly - Ο Γκίγκης

dagoncult - Γλυκά για τους νεκρούς

Jesus deSaad - candy

Διγέλαδος - Γλυκά

---

Ψηφοφορία

Ο κάθε ένας θα ψηφίσει αυστηρά τρεις ιστορίες.

Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν στις 10 Νοέμβρη.

Ο νικητής κερδίζει ένα βιβλίο από τη συλλογή του διοργανωτή. Δεν υποχρεούται να διοργανώσει το επόμενο "τακτικό" FFL (αυτό το αναλαμβάνει η θάλασσα) ούτε κάποιο άλλο FFL Special (αν και μπορεί να του ζητηθεί σε περίπτωση που διοργανωθεί κάτι τέτοιο).

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Σωστα εχουμε κανα 6μηνο ακόμα ως τότε. Θα ρθει κι η ώρα του. :p

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του flash fiction δε δίνεται την ώρα που ξεκινάει; Λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του flash fiction δε δίνεται την ώρα που ξεκινάει; Λέω εγώ τώρα...

 

Μάλλον ο Nih εννοεί ότι θα δοθεί ένα θέμα το οποίο πρέπει να δουλέψει στο πλαίσιο του Halloween;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του flash fiction δε δίνεται την ώρα που ξεκινάει; Λέω εγώ τώρα...

 

Μάλλον ο Nih εννοεί ότι θα δοθεί ένα θέμα το οποίο πρέπει να δουλέψει στο πλαίσιο του Halloween;

 

Aυτό σκέφτηκα και γω, Βάσω. Ένα συγκεκριμένο θέμα μέσα στα πλαίσια του Halloween.

 

 

Θα πάρω μέρος, εμπνεύσεως επιτρεπούσης.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του flash δε δίνεται από τον προηγούμενο νικητή; λέω εγώ τώρα :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι μέσα αλλά άμα είναι να δώσει κάποιος θέμα να δώσει η Θάλασσα, τανάλιες, που κέρδισε κιόλας. :lol:

 

 

*Κάποια στιγμή θα σας εξηγήσω ποια είναι και η πιο horror γιορτή στον κόσμο, αλλά είναι εντελώς αλλο θέμα.

 

 

Τα γενέθλιά σου

:tease:

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

31 Οκτωβρίου οι δυτικοί γιορτάζουν το Halloween, και τί καλύτερο από ένα event για να γιορτάσουμε κι εμείς την πιο fantasy γιορτή*.

 

Θέμα: ?

---

Για όσους δεν γνωρίζουν τι είναι ένα Flash Fiction Live, ιδού όλες οι πληροφορίες:

 

 

 

Πολύ καλά έκανεςε Μιχάλη μου και εξήγησες τι παει να πει flash fiction live. Δεν κάνεις και τον κόπο να εξηγήσεις τι είναι και Halloween σε μας που δεν μεγαλώσαμε στην :Αλμπουκέρκη η στο Ουισκόνσιν;

Edited by npaps
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου το έτσι, Νίκο. Τα καρναβάλια αλλά με θεματική τον τρόμο. Φαντάσματα, μάγισσες, σκελετοί, νυχτερίδες και τέτοια όμορφα devil2.gif Γιορτάζονται στις 31 Οκτωβρίου.

Link to comment
Share on other sites

31 Οκτωβρίου οι δυτικοί γιορτάζουν το Halloween, και τί καλύτερο από ένα event για να γιορτάσουμε κι εμείς την πιο fantasy γιορτή*.

 

Θέμα: ?

---

Για όσους δεν γνωρίζουν τι είναι ένα Flash Fiction Live, ιδού όλες οι πληροφορίες:

 

 

 

Πολύ καλά έκανεςε Μιχάλη μου και εξήγησες τι παει να πει flash fiction live. Δεν κάνεις και τον κόπο να εξηγήσεις τι είναι και Halloween σε μας που δεν μεγαλώσαμε στην :Αλμπουκέρκη η στο Ουισκόνσιν;

 

Αλμπουκέρκη...Τι θεϊκό όνομα!Αυτό και το Σινσινάτιrofl.gif

 

Πάντως, δύσκολο να γράψω, εκτός κι αν έρθει καμιά...φλασιά.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Εντάξει τα μεταμφιεσμένα παιδάκια που μαζεύουν καραμέλλες και τούς ψυχάκες που διαλέγουν εκείνη τη μέρα για να ξεσαλλώσουν τα έχω δει στο σινεμά. Αυτό που είναι από πίσω, τη σύνδεση με την κουλτούρα, την επιρροή στους μικρούς και μεγάλους, στους συμβολισμούς, την σχέση με τις θρησκειες κλπ, αυτά δεν ξέρω. Έχει ενδιαφέρον γιατί τη βρίσκω ψιλοπαγανιστική γιορτή αλλά δεν είναι μεσα στην κουλτούρα μου και για αυτό ρωτάω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τα μεταμφιεσμένα παιδάκια που μαζεύουν καραμέλλες και τούς ψυχάκες που διαλέγουν εκείνη τη μέρα για να ξεσαλλώσουν τα έχω δει στο σινεμά. Αυτό που είναι από πίσω, τη σύνδεση με την κουλτούρα, την επιρροή στους μικρούς και μεγάλους, στους συμβολισμούς, την σχέση με τις θρησκειες κλπ, αυτά δεν ξέρω. Έχει ενδιαφέρον γιατί τη βρίσκω ψιλοπαγανιστική γιορτή αλλά δεν είναι μεσα στην κουλτούρα μου και για αυτό ρωτάω.

 

 

 

E δες το λινκ στα αγγλικά που εξηγεί πολλά από αυτά. Στο έδωσα πιο πάνω. :book:

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

To Μίτσιγκαν τα σπάει επίσης. :book:

Στο Μίσιγκαν φρηζάρανε τα λέκια.

(Ελληνοαμερικάνος που μας πληροφορεί ότι πάγωσαν οι λίμνες στο Μίστσιγκαν επειδή..)

Ήρθαν τα μπηλοζήρια.

(θερμοκρασίες κάτω του μηδενός):offtopic: (καλά ντε)

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι συμφωνώ με τον npaps. Πέρα από το ότι είναι τελείως ξένο για μένα (και για να πω την αλήθεια δε με καίει να το μάθω κιόλας :p ) δε μου ασκεί κι ιδιαίτερη γοητεία σα γεγονός ώστε να συμμετάσχω και σε διαγωνισμό για να το "γιορτάσω". Πολύ "αμερικανιά".

Link to comment
Share on other sites

Πες κι εσύ ρε Μιχάλη: "Ήρθε ο καιρός για καινούργιο FFL κι αφού σκάει και το halloween, ας τον κάνουμε Τρόμου." Όπως το καλοκαίρι τον ονομάζουμε Καλοκαιρινό. Δεν γιορτάζει κανείς τους 40 βαθμούς. Αυτό είναι όλο το θέμα. Το βγάλαμε κι Αμερικανιά, αμέσως.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Το βγάλαμε κι Αμερικανιά, αμέσως.

 

Φυσικά, δε χάνω καιρό εγώ :)

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Ντίνο, όταν αυτό στο λέει ένα κοριτσάκι που αντί για τσιμπιδάκι φρυδιών έχει στο τσαντάκι της τανάλια, και αντί για σεσουάρ αλυσοπρίονο, πρέπει να προβληματιστείς.

Η παγκοσμιοποίηση είναι ένα εργαλείο που στοχεύει στην αποδόμηση των των τοπικών στοιχείων κουλτούρας με σκοπ'ο την ομογενοποίηση του παγκόσμιου πληθισμου για ευκολότερη χειραγώγηση.

Edited by npaps
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το θέμα του τόπικ ΔΕΝ ήταν αν συμφωνούμε με την υιοθέτηση ξένων γιορτών στην προσωπική ή εθνική (τι 'ναι αυτό; ) κουλτούρα μας.

Το θέμα του τόπικ είναι μία πρόσκληση σε συγγραφή διηγήματος.

 

Έλεοοος!

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, όταν αυτό στο λέει ένα κοριτσάκι που αντί για τσιμπιδάκι φρυδιών έχει στο τσαντάκι της τανάλια, και αντί για σεσουάρ αλυσοπρίονο, πρέπει να προβληματιστείς.

Η παγκοσμιοποίηση είναι ένα εργαλείο που στοχεύει στην αποδόμηση των των τοπικών στοιχείων κουλτούρας με σκοπ'ο την ομογενοποίηση του παγκόσμιου πληθισμου για ευκολότερη χειραγώγηση.

 

Εγώ πάτησα +1, μη με πείτε κότα laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL Halloween Special (Naroualis vs TheSea IsBurned vs npaps vs Mindtwisted vs TheHunter-Writer vs niceguy0973 vs Mesmer vs TheTregorian vs Stanley vs Cassandra Gotha vs Eugenia Rose vs aScannerDarkly vs dagoncult vs Jesus DeSaad vs Διγέλαδος)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..