Jump to content

Αντζέϊ Σαπκόφσκι - The Witcher (Andrzej Sapkowski - The Witcher)


Cassandra Gotha
 Share

Recommended Posts

Όσοι έχουμε διαβάσει τα δύο βιβλία της σειράς The Witcher του Andrzej Sapkowski που κυκλοφορούν στα αγγλικά, δηλαδή τα The Last Wish και Blood of Elves παραμιλάμε το ίδιο πράγμα "Πότε θα βγουν τα υπόλοιπα;" . Δεν λέω πολλά, τα φανταστικά μέλη στο επίσημο forum των παιχνιδιών τα λένε όλα. Ευχαριστηθείτε τη δουλειά τους, και αν θέλετε, γραφτείτε για να τους πείτε ένα ευχαριστώ. Το αξίζουν πραγματικά. Τα άτομα κοντεύουν να μεταφράσουν όλα τα βιβλία!

Πριν σας δώσω το link, να τονίσω ένα πράγμα: Ρώτησα moderator του witcher forum και με βεβαίωσ ε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να δημοσιοποιήσω τη δουλειά τους σε ένα άλλο forum, αρκεί να μην υπαινιχθώ βέβαια ότι είναι δική μου. Δεν είναι δική μου, είναι δουλειά πολλών ανθρώπων με μεράκι, και το μόνο που θέλω είναι ό,τι και εκείνοι: να ευχαριστηθούν, επιτέλους, τα υπέροχα αυτά βιβλία και όσοι διαβάζουν στα αγγλικά.

Η σειρά που θα διαβάσετε τα βιβλία είναι:

1) The Last Wish (υπάρχει στην αγορά, γι' αυτό δεν θα το βρείτε στο site).
2) The Sword of Destiny. ( περιέχει τα εξής διηγήματα, με αυτή τη σειρά: Limits of the possible, A shard of ice, The eternal Fire, A little Dedication, Sword of Destiny, Something More).
3) Blood of Elves (υπάρχει στην αγορά).
4) Times of Contempt.
5) Baptism of Fire.
6) The Tower of the Swallow.
7) Lady of the Lake.
8) Something Ends, Something Begins.



Η μετάφραση βρίσκεται σε εξέλιξη, ξεκινήστε να διαβάζετε και νομίζω ότι θα το φτάσουν μέχρι τέλους.

Διαβάστε εδώ

Edited by Nargathrod
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κι άλλη μία από μένα;:friends:

 

(Ερώτηση του σπασικλακίου: ο Σαπκόφσκι τι λέει γι' αυτήν την κίνηση;)

Link to comment
Share on other sites

Τι λέει; Αλήθεια, δεν έχω ιδέα! Ελπίζω να χαίρεται πάντως που τόσος κόσμος εμπνέεται από τα βιβλία του και κάνει τόση προσωπική εργασία (σίγουρα δεν θα χαίρεται πολύ με τους Άγγλους εκδότες).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διάβασα το Times of Contempt και η μετάφραση ήταν πραγματικά καλή (για ερασιτεχνική) και η ποιότητα της γραφής φαίνεται υψηλή.

Όμως το βιβλίο με άφησε με μέτριες εντυπώσεις. Ο Sapowski γράφει εξαιρετικές σύντομες ιστορίες, αλλά μου φαίνεται ότι σε μυθιστορήματα δεν τα καταφέρνει τόσο καλά. Και το Blood of the Elves και αυτό εδώ διαβάζονται ως αλληλένδετα short stories, με αποτέλεσμα το βιβλίο να καταφέρνει να μοιάζει ταυτόχρονα και πιεσμένο στο μισό του μέγεθος και φλύαρο. Έτσι, ο πρωταγωνιστής της σειράς Geralt είναι κατά το 75% του βιβλίου κομπάρσος ή ανύπαρκτος και μεγάλη έκταση αφιερώνεται σε δευτερεύοντες χαρακτήρες όπως πχ τον αγγελιαφόρο στην αρχή. Επίσης, κάποια από τα κεφάλαια είναι απολαυστικά, αλλά υπάρχουν και κάποια που τραβάνε αφόρητα πολύ, πχ

η Ciri στην έρημο

 

Δεν ξέρω αν τα επόμενα 3 βιβλία διαφοροποιούνται, πάντως δεν έχω πολύ όρεξη να διαβάζω τις περιπέτειες της Ciri σε μία οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Το εκτύπωσες ή το διάβασες στον υπολογιστή;

Το διάβασα στο κινητό, σε PDF με 48-άρα γραμματοσειρά.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν θα μεταφραστεί στην ελληνική γλώσσα; Αν ναι παρακαλώ στείλτε μου κάποια πληροφορία! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν θα μεταφραστεί στην ελληνική γλώσσα; Αν ναι παρακαλώ στείλτε μου κάποια πληροφορία! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Είναι μάλλον απίθανο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για το συγκεκριμένο. Δεν έχω παίξει τα παιχνίδια αλλά εντυπωσιάστηκα από περιλήψεις που διάβασα. Μάλλον με βλέπω για την αγγλική έκδοση!

Link to comment
Share on other sites

Το Times of Contempt είναι αλήθεια ότι κι εμένα μου δημιουργεί αυτή την αίσθηση του άνισου, πότε ωραίο πότε βαρετό, και είμαι στη μέση ακόμα. Μάλιστα, με έκανε να σκεφτώ κάτι που δεν περίμενα για τον Σαπκόφσκι: σε κάτι κομμάτια σκέφτηκα ότι βαριόταν και δεν ήξερε τι να γράψει παρακάτω και ξέπεσε σε εύκολες λύσεις. Δεν έχει αυτό το πάθος που είχε στα προηγούμενα τρία βιβλία.

 

Αν, ας πούμε, αρχίσει όλο να χάνει ο Γκέραλτ την Τσίρι και την Γιέννεφερ, θα καταντήσει λίγο καραμέλα βρε παιδί μου, ξέρω 'γω; Έλεος, μόλις τα ξαναβρήκαν με τη μάγισσα και την έχασε; (Γιατί μέχρι εκεί έχω μείνει στο βιβλίο).

 

 

Το Blood of Elves μου άρεσε πολύ (που είναι κι αυτό μυθιστόρημα). Τα δυο βιβλία που είναι διηγήματα, το Last Wish και το Sword of Destiny όμως, είναι μέχρι στιγμής τα αγαπημένα μου. Τεράστια διαφορά, πράγματι (με τα μυθιστορήματά του).

 

Λένε πάντως και άλλοι για το Times of Contempt ότι δεν είναι και το καλύτερο της σειράς, και ότι μετά από αυτό η σειρά ξαναφτιάχνει. Θα το δούμε ( @Nihilio : πάντως ότι η Ciri λίγο-λίγο κλέβει από τον Geralt τον πρωταγωνιστικό ρόλο, είναι γεγονός, το θέμα είναι αν έχει βρει μια ισσοροπία στα επόμενα βιβλία :mellow:).

Link to comment
Share on other sites

Το Times of Contempt είναι αλήθεια ότι κι εμένα μου δημιουργεί αυτή την αίσθηση του άνισου, πότε ωραίο πότε βαρετό, και είμαι στη μέση ακόμα. Μάλιστα, με έκανε να σκεφτώ κάτι που δεν περίμενα για τον Σαπκόφσκι: σε κάτι κομμάτια σκέφτηκα ότι βαριόταν και δεν ήξερε τι να γράψει παρακάτω και ξέπεσε σε εύκολες λύσεις. Δεν έχει αυτό το πάθος που είχε στα προηγούμενα τρία βιβλία.

 

Αν, ας πούμε, αρχίσει όλο να χάνει ο Γκέραλτ την Τσίρι και την Γιέννεφερ, θα καταντήσει λίγο καραμέλα βρε παιδί μου, ξέρω 'γω; Έλεος, μόλις τα ξαναβρήκαν με τη μάγισσα και την έχασε; (Γιατί μέχρι εκεί έχω μείνει στο βιβλίο).

 

 

Το Blood of Elves μου άρεσε πολύ (που είναι κι αυτό μυθιστόρημα). Τα δυο βιβλία που είναι διηγήματα, το Last Wish και το Sword of Destiny όμως, είναι μέχρι στιγμής τα αγαπημένα μου. Τεράστια διαφορά, πράγματι (με τα μυθιστορήματά του).

 

Λένε πάντως και άλλοι για το Times of Contempt ότι δεν είναι και το καλύτερο της σειράς, και ότι μετά από αυτό η σειρά ξαναφτιάχνει. Θα το δούμε ( @Nihilio : πάντως ότι η Ciri λίγο-λίγο κλέβει από τον Geralt τον πρωταγωνιστικό ρόλο, είναι γεγονός, το θέμα είναι αν έχει βρει μια ισσοροπία στα επόμενα βιβλία :mellow:).

Πραγματικά δεν ξέρω.

Στα παιχνίδια ο Geralt είναι "παίχτης", επιρρεάζει τα όσα συμβαίνουν στον κόσμο έστω και μέσα από την προσωπική του ιστορία (στο πρώτο με τα mutagens και στο δεύτερο καθώς κυνηγάει τους Kingslayers). Στο Times of Contempt σχεδόν υπήρχε για να δούμε τα όσα συμβαίνουν στον κόσμο. Δεν απαιτώ πχ τα γεγονότα στο Thanedd να κρίνονται από τον Geralt αλλά τί διαφορά κάνει το ότι βρίσκεται εκεί και πώς κολλάει με τη δική του προσωπική ιστορία; Και ουσιαστικά είναι το μόνο που κάνει σε όλο το βιβλίο, να είναι εκεί και αυτό δε μου αρέσει ως storytelling.

 

Συνεχίζουμε τη συζήτηση μόλις τελειώσεις το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ανάσταση!

http://www.orionbook...12-jan13-part-2

 

Κοιτούσα τον κατάλογο των εκδόσεων Orion και έπεσα επάνω στο Times Of Contempt (σελ 52)

 

Geralt, the witcher of Riva,

is back in another exciting

adventure from Polish

superstar Andrzej Sapkowski,

available in English for the

first time.

 

Υπομονή μέχρι τον Δεκέμβρη τώρα :p

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

Ανάσταση!

http://www.orionbook...12-jan13-part-2

 

Κοιτούσα τον κατάλογο των εκδόσεων Orion και έπεσα επάνω στο Times Of Contempt (σελ 52)

 

Geralt, the witcher of Riva,

is back in another exciting

adventure from Polish

superstar Andrzej Sapkowski,

available in English for the

first time.

 

Υπομονή μέχρι τον Δεκέμβρη τώρα :p

Με το ρυθμό που πάνε... Και άσε που θα έπρεπε να γράφει "Geralt, the witcher of Riva, is sort of back in the sidelines of another, not so exciting,

adventure of Ciri the lion cub of Cinthra...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξανάπιασα και τελείωσα το Times of Contempt.

:hmm:

Καλές και κακές στιγμές. Μέχρι στιγμής το λιγότερο ωραίο βιβλίο του που έχω διαβάσει.

Εντάξει, έχει ένα ενδιαφέρον ως προς το τι γίνεται στον κόσμο της ιστορίας, τι γίνεται με το Nilfgaard, με τους non-humans, με τον κύκλο των μάγων κλπ., αλλά είναι πραγματικά άνισση η αφήγηση και εκνευριστική η έλλειψη του Geralt (είναι σχεδόν guest-star).

 

Η έρημος μου άρεσε, είχε κάποιο ενδιαφέρον, και κράτησε οριακά ανεκτά. Μια-δυο παραγράφους ακόμη και θα τά 'παιζα. Ωραίο

αυτό με τον μονόκερο.

Εκεί που καταβαρέθηκα ήταν το τι έγινε στη συνέχεια, όταν

η μικρή βγήκε από την έρημο.

Αυτό το σημείο νομίζω ότι παρατράβηξε.

 

Και οι διάλογοι: γενικά τρελαίνομαι για διαλόγους, και κυρίως για τους διαλόγους του Σαπκόφσκι. Αλλά σε αυτό το βιβλίο πραγματικά βαρέθηκα να παρακολουθώ ατελείωτες συζητήσεις του κάθε άσχετου που δεν τον ξέρω και δεν μ' ενδιαφέρει να τον μάθω. Εντάξει, πάντα μεταφέρουν πληροφορίες, αλλά και πάλι ήταν κακός χειρισμός πιστεύω, με κούρασε, έχασα την προσοχή μου με τα πολλά άγνωστα πρόσωπα που μιλούσαν κάθε φορά και έπρεπε να παρακολουθώ ποιοι είναι και τι θέλουν.

 

Μου άρεσαν οι Rats. Κι εκεί το ξανάκανε ο άτιμος: πάνω που είχα αρχίσει πάλι να παρακολουθώ με ενδιαφέρον

την Ciri με τους καινούργιους της φίλους, απομακρύνθηκε από αυτήν για να μας κάνει ιστορική ανασκόπηση της ίδρυσης της ομάδας τους!

Ε όχι κύριε! Υπερβάλετε!

 

Αυτά, σύντομα θα ξεκινήσω το επόμενο: Baptism of Fire. :book: (Give us more Geralt Mr. Sapkowski).

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα αφού δεν άρεσε σε εσάς που είστε και φαντασάδες

εγώ παίζει να βαρεθώ την ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Τα Witcher δεν είναι τυπικά φάνταζυ. Τυπικά φάνταζυ λες μοναχά τα παιχνίδια στο PC, τα οποία πάλι δεν χάνουν αφορμή να ειρωνεύονται τις συμβάσεις των cRPG. Αλλά το times of contempt πέφτει λίγο βαρύ, αν έχεις συνηθίσει τον Geralt με ένα σπαθί στο χέρι και uber badass (που δεν ήταν ακριβώς έτσι στις περισσότερες ιστορίες του Sapkowski).

 

ΥΓ: Κάποια στιγμή θα πιάσω κι εγώ το Baptism of fire, αν και δεν την παλεύω να πολυδιαβάζω στο κινητό, αν είναι όπως το times of contempt.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Διαβάζω από προχθές το πρώτο κεφάλαιο του Baptism of Fire.

Για αρχή, μην ξανατολμίσει κανείς να αναφέρει συμπάθεια για τους Σκίουρους, τα ζητάει ο οργανισμός τους.

Κατά δεύτερο, και ίσως να κρίνω πρώιμα, αλλά, ενώ θέλω να μου αρέσει η σειρά, έχω πραγματικά ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ από το πως ο συγγραφέας πηδάει από χαρακτήρα σε χαρακτήρα για να δείξει όλη του την πλοκή, αντί να μένει στους πρωταγωνιστές (εδώ τα παιχνίδια κατάφεραν εκπληκτικά στο να αποδώσουν τις δαιδαλώδεις συνομοσίες με έναν μόνο κεντρικό χαρακτήρα και κάποια cutscenes - ειδικά το δεύτερο).

Ίσως τα επόμενα σχεδόν τρία βιβλία με διαψεύσουν, αλλά ως τώρα, να πώς θα περιέγραφα τα βιβλία του Sapkowski (ακολουθεί φανταστικός διάλογος):

 

- Και για πες μου ρε Νιχίλιε, τί είναι αυτό το The Witcher Saga που διαβάζεις;

- Είναι η ιστορία του Geralt, ενός Witcher.

- Τι είναι αυτό ρε συ;

- Α, είναι μεταλλαγμένοι που κυνηγούν τέρατα επί πληρωμή.

- ΟΚ, άρα είναι η ιστορία ενός υπεργαμάτου ξιφομάχου που σφάζει τέρατα;

- Εμ, όχι ακριβώς. Εντάξει, σε μία από τις σύντομες ιστορίες προσπαθεί να σώσει μία πριγκίπισσα από μία κατάρα που την έχει κάνει Στρίγγα. Ε, και άλλη μία που... εμ, όχι, δεν είναι ακριβώς αυτό;

- Και τι κάνει ρε συ ο ήρωας σε εφτά βιβλία.

- Εμ, κοίτα, έχει αναλάβει να προστατεύει μία πριγκίπισσα που έχουν καταλάβει την πατρίδα της και την κυνηγούν όλοι οι βασιλιάδες και αυτή έχει και μαγικές δυνάμεις.

- Και να φανταστώ ότι πολεμάει τους κυνηγούς;

- Εμ... όχι, βασικά τη χάνει από νωρίς και μετά την ψάχνει. Και μιλάει πολύ. Αν και το μεγαλύτερο μέρος των βιβλίων αναλύει τον πόλεμο μεταξύ της Αυτοκρατορίας στο Νότο και τα Βόρεια Βασίλεια. Και τις συνομοσίες και όλα αυτά και ο Geralt έχει μικρή συμμετοχή σε όλα αυτά ως τώρα.

- Με άλλα λόγια το The Witcher είναι μια σειρά βιβλίων για έναν πόλεμο όπου στο επίκεντρο είναι μία πριγκίπισσα και που έχει και έναν Witcher μέσα ο οποίος κάνει να πάντα εκτός από τη δουλειά του;

- Ε... ναι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε! Έκανα λάθος στο πρώτο ποστ που έγραφα τη σειρά των βιβλίων! Μετά το Times of Contempt είναι το Tower of the Swallow.

Κάποιος moderator, αν μπορείτε, παρακαλώ; Και συγνώμη. Όχι, λάθος, όλα είναι εντάξει.

 

 

Έχοντας ξεκινήσει κι εγώ άλλο ένα βιβλίο έχω να πω τα ίδια. Δεν μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα πολύ, θα δείξει όταν τελειώσω και αυτό που διαβάζω τώρα. Φυσικά ξεκινάμε με Ciri, αλλά εντάξει, τον βρίσκουμε και τον Geralt πιο κάτω, κρυφοκοίταξα. :p Και πρέπει να είναι μια από τις πολύ ωραίες ιστορίες, από αυτές που μας έχουν πει στο πρώτο παιχνίδι.

 

edit: Αυτό με τη σειρά των βιβλίων, πριν το πειράξουμε να σιγουρευόμασταν πρώτα; Σύμφωνα με το witcher wiki, το οποίο είχα συμβουλευτεί όταν έκανα το αρχικό ποστ, η σειρά που γράφω είναι σωστή. Κάπου αλλού όμως είδα ότι είναι πρώτα το Tower of the Swallow και μετά το Baptism of Fire, και τώρα έχω μπερδευτεί. Το κοιτάω και επανέρχομαι.

EDIT2: Άστο όπως είναι, σωστά το διαβάζεις (πάλι καλά που το είπες όσο είμαι ακόμα νωρίς στο βιβλίο, να το αφήσω και να ξεκινήσω το σωστό). Έλεος, το γράφω τρία μόλις ποστ πιο πάνω, ότι είναι αυτό το επόμενο. Τι παθαίνω...

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Έχει διαβάσει κανείς σας το Sword of Destiny; Τα έχω κατεβάσει τα διηγήματα και οσονούπω θα τα εκτυπώσω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαβάσει κανείς σας το Sword of Destiny;

 

Ναι, ήταν το πρώτο που διάβασα (από το site εννοώ). Θέλω να του κάνω μια καλή παρουσίαση κάποτε, διήγημα-διήγημα, γιατί το αξίζει. Διάβασέ το οπωσδήποτε, είναι από τα σπάνια βιβλία που υπάρχουν "εκεί έξω", κατά τη γνώμη μου ο Σαπκόφσκι ζωγραφίζει, κεντάει, δεν ξέρει κι αυτός τι κάνει σ' αυτό το βιβλίο! :bounce8:

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση! Πόσα βιβλία είναι τελικά; Το τέλος το τελευταίου είναι όντως το τέλος ή ο συγγραφέας έχει στο μυαλό του συνέχεια;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση! Πόσα βιβλία είναι τελικά; Το τέλος το τελευταίου είναι όντως το τέλος ή ο συγγραφέας έχει στο μυαλό του συνέχεια;

2 συλλογές που δένονται σε σπονδυλωτές ιστορίες προλόγους στα μυθιστορήματα, μία σειρά 5 μυθιστορημάτων, ένα "εναλλακτικό φινάλε" σε μία τρίτη συλλογή και ο συγγραφέας ισχυρίζεται ότι είχε στο μυαλό του και συνέχεια, αρκετά διαφορετική από αυτή που έδωσαν στα βιβλία του οι δημιουργοί των παιχνιδιών (τα οποία λαμβάνουν χώρα κάπου 5 χρόνια μετά το τελευταίο βιβλίο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Baptism of Fire το έχω τελειώσει εδώ και καμία εβδομάδα και με άφησε με τις καλύτερες εντυπώσεις, μιας και ήταν σχεδόν επιστροφή στο The Last Wish. Η πλοκή απλή, ο Geralt ταξιδεύει Νότια, ενώ γύρω του γίνεται πόλεμος. Μαζί του ο Dandelion και η Milva (μία άνθρωπος που βοηθάει ξωτικά) και στο πάρτυ μπαίνουν και κάποιοι άλλοι χαρακτήρες. Το βιβλίο δουλεύει όχι τόσο λόγω της δράσης όσο επειδή έχεις όλους αυτούς τους χαρακτήρες να είναι ο εαυτός τους, σε βαθμό που, αν διαβάζεις σε λεωφορείο, θα σε κοιτάνε στραβά με τα γέλια που θα ρίχνεις στις φονικές ατάκες τους. Δε λέω ότι όλα είναι τέλεια, θα γκρινιάξω για 3-4 πράγματα (πχ τον πρωταγωνιστή που σχεδόν ποτέ δε χρησιμοποιεί τις ικανότητες που έχει), αλλά σε σχέση με τα ψιλοαπογοητευτικά 2 πρώτα μυθιστορήματα, το τριτο μου έδωσε το ενδιαφέρον να συνεχίσω.

 

Σύντομα θα πιάσω και το Tower of the Swallows

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Μετράει πολύ οι ήρωες να παρουσιάζονται ο καθένας ως διαφορετική οντότητα και να μην έχουν είδες αντιδράσεις όπως μπορεί να έχει στο μυαλό του ο συγγραφέας. Νομίζω ότι θα τα διαβάσω σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Αντζέϊ Σαπκόφσκι - The Witcher (Andrzej Sapkowski - The Witcher)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..