Jump to content

Αντζέϊ Σαπκόφσκι - The Witcher (Andrzej Sapkowski - The Witcher)


Cassandra Gotha
 Share

Recommended Posts

18 hours ago, psyhou said:

Παιδιά καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βρω κάπου σε PDF στα ελληνικά τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Μάλλον απίθανο να υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Steel Guardian said:

Μάλλον απίθανο να υπάρχουν.

Καλό θα είναι να τα αγοράσεις. Η πειρατεία σκοτώνει την τέχνη.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, yanni said:

Καλό θα είναι να τα αγοράσεις. Η πειρατεία σκοτώνει την τέχνη.

Δεν διαφώνησα με αυτό (αν και κατά τη γνώμη μου σηκώνει πολύ κουβέντα το θέμα), πιο πολύ ήθελα να πω ότι εφόσον δεν έχουν καν εκδοθεί δεν φαντάζομαι να υπάρχει κάπου ελληνική μετάφραση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρώτησα τις εκδόσεις Selini και μου  απάντησαν πως μέσα στο 2020 αναμένεται να κυκλοφορήσει στα ελληνικά το Time of Contempt (Η Εποχή της Περιφρόνησης).

Edited by Blood Prince
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 9 months later...

Αγόρασα το βιβλίο ο Καιρός της Περιφρόνησης (Time of Contempt) και από 5 Ιουλίου ξεκίνησα να διαβάζω τα προηγούμενα βιβλία να τα θυμηθώ.

 

Τώρα τελειώνω την δεύτερη ανάγνωση του μυθιστορήματος το Αίμα των Ξωτικών (Blood of Elves), και πραγματικά μου αρέσει πάρα πολύ. Το θεωρώ καλύτερο από τα δύο πρώτα.

 

Για μένα ισχύει Blood of Elves > Swords of Destiny > Last Wish

 

Πολλές σελίδες φεύγουν νερό, ειδικότερα σε σημεία όπου υπάρχουν διάλογοι ή letters που μου αρέσουν αρκετά. Με κουράζει λίγο ο Sapkowski σε σημεία όπου περιγράφει μάχες.

 

Ελπίζω το Time of Contempt να μου αρέσει εξίσου και περιμένω πως και πως το Baptism of Fire στα Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2017 at 3:34 PM, Cassandra Gotha said:

Baptism of Fire

Λάτρεψα την ανθρωπολογική ανάλυση του μύθου του βρυκόλα από τον Regis, και το πώς κατέληγαν πάντα κάτι τέτοιες, έξυπνες κουβέντες, μόλις η Milva άνοιγε το στόμα της.

 

 

Μόνο και μόνο για την εμφάνιση του Regis ανυπομονώ να μεταφραστεί.

Edited by Blood Prince
Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2017 at 4:05 AM, Cassandra Gotha said:

Time of Contempt

 


 Αλλά οι περιπέτειες της Ciri στην έρημο τραβάνε πολύ, πάρα πολύ, και δεν εννοώ το κομμάτι που ήταν μόνη της και πέθαινε από δίψα. Νομίζω ότι αυτό κράτησε (οριακά) όσο έπρεπε. Εννοώ μετά, όλους εκείνους τους χαρακτήρες που μπαινοβγαίνουν μέσα σε λίγες σελίδες και που δεν ενδιαφέρουν κανέναν. Ακόμη και οι καινούργιοι της σύντροφοι, δεν ήταν ανάγκη να μας απασχολήσουν σε βαθμό να μάθουμε το παρελθόν του καθενός από αυτούς.

 

 

Το κεφάλαιο στο οποίο αναφέρεσαι είναι το κεφάλαιο 6 το οποίο μάλιστα ήταν πολύ μικρό. Δεν είδα κανέναν καινούργιο χαρακτήρα να μπαινοβγαίνει ούτε καινούργιους συντρόφους.

Βέβαια είναι και το τελευταίο κεφάλαιο που δεν έχω διαβάσει ακόμα.

 

Γενικότερα το βιβλίο ήταν πολύ ωραίο αν και το Blood of Elves μου άρεσε λίγο καλύτερα.

 

Γίνονται ίντριγκες και αιφνίδιοι θάνατοι σημαντικών προσώπων.Επιπλέον γνωρίζουμε περισσότερα πράγματα για τους μάγους.Διαδραματίζονται διάφορες πολιτικές αλλαγές στον χάρτη με την επέκταση της αυτοκρατορίας.Μαθαίνουμε το τι σκοπό έχει ο Emhyr να κάνει με την Ciri.

 

Το βιβλίο είχε αρκετούς διαλόγους και λιγότερες περιγραφές μαχών, κάτι που μου άρεσε.Είχε λίγα σημεία τα οποία με κούρασαν αλλά κατά πλειοψηφία οι σελίδες έφευγαν νερό.

Κρίμα που δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά και το Baptism of Fire. 

 

Last Wish 7/10

Sword of Destiny 8/10

Blood of Elves 9/10

Time of Contempt 8/10

Edited by Blood Prince
Link to comment
Share on other sites

On 5/27/2017 at 9:43 PM, Glowleaf said:

Καλά είναι τα Witcher? Πήρα το πρώτο να διαβάσω.

 

Θέμα γούστων είναι πάντα.Εγώ έχω ξετρελαθεί.

 

''Εχω διαβάσει τα τέσσερα μεταφρασμένα από τις εκδόσεις selini και τα ξαναδιαβάζω άνετα πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2021 at 8:21 PM, Blood Prince said:

 

Το κεφάλαιο στο οποίο αναφέρεσαι είναι το κεφάλαιο 6 το οποίο μάλιστα ήταν πολύ μικρό. Δεν είδα κανέναν καινούργιο χαρακτήρα να μπαινοβγαίνει ούτε καινούργιους συντρόφους.

Βέβαια είναι και το τελευταίο κεφάλαιο που δεν έχω διαβάσει ακόμα.

 

Αναφέρομαι στους Rats, νομίζω (μετά από τόσα χρόνια δεν μπορώ να είμαι σίγουρη). Όπου ναι, το παρακάνει ο αγαπημένος μου ο Αντρέι. Γενικά το παρακάνει με διάφορους άσχετους χαρακτήρες σε κάποια βιβλία, ιδίως όσο προχωράει η σειρά. Που γίνεται όλο και καλύτερη και γι' αυτό του το συγχωρούμε όταν μας πρήζει. :p

Τυχερούλη, τα διαβάζεις πρώτη φορά, ε; ( edit: Άσε, είδα το προηγούμενο ποστ. )

 

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Cassandra Gotha said:

Τυχερούλη, τα διαβάζεις πρώτη φορά, ε; ( edit: Άσε, είδα το προηγούμενο ποστ. )

 

 

Το Last Wish το έχω διαβάσει δύο φορές, το Sword of Destiny δύο φορές,το Blood of Elves δύο φορές και το Time of Contempt μια φορά.

Θα ξαναδιαβάσω το Time of Contempt όταν μεταφραστεί το Baptism of Fire.

Ναί τους Rats ακα Αρουραίους εννοείς, και το κεφάλαιο αυτό ήταν όντως κάπως κουραστικό αλλά ήταν το τελευταίο.Δεν πιστεύω όμως πως υπερέβαλλε ο Sapkowski.Αφιέρωσε 1-2 σελίδες για να τους χαρακτηρίσει,

Είμαι περίεργος για την συνέχεια. Που είναι άραγε η Γέν ; Πρός τα που κατευθύνεται ο Γκέραλτ με τον Νταντέλιον τον βάρδο ;'Η Σίρι θα συνεχίσει να είναι μέλος της συμμορίας για πολύ ακόμα ; 🙂

Edited by Blood Prince
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Με αφορμή τη νέα σεζόν της σειράς και μιας και κοντεύει οκταετία απ'την τελευταία φορά που ασχολήθηκα με την πάρτη τους, ξανάπιασα το Blood of Elves (μετά από έναν τσακ μπαμ τερματισμό Witcher 2). Τόσο καλό όσο το θυμάμαι να ήταν. Αν και πλέον μπορώ να κρίνω πως αυτή η παλιά "προ επιτυχίας παιχνιδιών" αγγλική μετάφραση είναι αρκετά μέτρια προς κακή. Κάποια στιγμή θα το αλλάξω με μια απ'τις καινούργιες εκδόσεις, αλλά μέχρι στιγμής την βγάζει τη δουλειά του. Αχ και βαχ. Τι σειρά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Για όποιον ενδιαφέρεται να συζητήσει για το βιβλίο και σε διαδικτυακή συνάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Αντζέϊ Σαπκόφσκι - The Witcher (Andrzej Sapkowski - The Witcher)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..