Jump to content

The Dark Knight Rises (2012)


Stanley
 Share

Recommended Posts

Το πολυαναμενόμενο τρίτο μέρος της τριλογίας του Μπάτμαν από τον Νόλαν, είναι στα σκαριά. Μετά την τεράστια επιτυχία του The Dark Knight, τόσο εμπορικά όσο και κινηματογραφικά, ο Νόλαν συνεχίζει την αναβίωση του ήρωα, χωρίς τον Τζόκερ του Λέτζερ, αλλά αυτά που ακούγονται μας κάνουν να περιμένουμε πολλά. Δείτε εδώ τις αντιδράσεις για το prologue του, κι επίσης δεν μπορώ να μην παραθέσω και την παρακάτω φοβερή αφίσα.

post-2474-0-40042000-1323848950_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανυπομονώ το Dark Knigth είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες αλλά και το Begins ήταν μια πολύ ωραία ταινία οπότε έχουμε βάλει πολύ υψηλά τον πήχη και ελπίζω να μη απογοητευτούμεhmm.gif

Link to comment
Share on other sites

Α! Τι καλά :) Έχουμε πάλι ταινία να περιμένουμε.

 

Εμένα μου άρεσε πιο πολύ το begins, παρόλο που φυσικά δεν έχει υπάρξει καλύτερος Τζόκερ από τον Λέτζερ, κι ελπίζω να θυμηθούν λιγάκι την αισθητική του begins και στην τρίτη ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε καθόλου με τι θ' ασχοληθεί η ταινία, στο περίπου; <fiction mode on>Να πάρω το ρίσκο να εννοήσω ότι ο dark knight που rises δεν είναι ο batman, αλλά κάποιος άλλος; Γιατί το λέω: Γιατί υποτίθεται ότι είναι η τελευταία ταινία της σειράς και η ιστορία πρέπει κάπως φτάσει σε ένα equilibrium. Να καταφέρει ο batman να κάνει λαμπίκο τη gotham είναι λίγο δύσκολο. Άρα μήπως τελειώσει "παραδίνοντας" αυτό το έργο στον αστυνόμο/oldman (δε θυμάμαι το όνομα);<fiction mode off>

 

εδιτ: δεν έχω ιδέα από το κόμικ, άρα όποια βλακεία είπα είναι εν μέρει δικαιολογημένη!

Edited by David1778
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε καθόλου με τι θ' ασχοληθεί η ταινία, στο περίπου; <fiction mode on>Να πάρω το ρίσκο να εννοήσω ότι ο dark knight που rises δεν είναι ο batman, αλλά κάποιος άλλος; Γιατί το λέω: Γιατί υποτίθεται ότι είναι η τελευταία ταινία της σειράς και η ιστορία πρέπει κάπως φτάσει σε ένα equilibrium. Να καταφέρει ο batman να κάνει λαμπίκο τη gotham είναι λίγο δύσκολο. Άρα μήπως τελειώσει "παραδίνοντας" αυτό το έργο στον αστυνόμο/oldman (δε θυμάμαι το όνομα);<fiction mode off>

 

εδιτ: δεν έχω ιδέα από το κόμικ, άρα όποια βλακεία είπα είναι εν μέρει δικαιολογημένη!

 

Νομίζω τα έχεις λίγο μπλεγμένα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να βρεθεί κάποιος άλλος σκοτεινός ιππότης. Το "rise" λογικά αναφέρεται στην ανάκαμψη του ήρωα, ίσως και στην αποκατάσταση του ονόματός του, μετά και το τέλος της δεύτερης ταινίας. Αυτό που είναι γνωστό είναι ότι αντίπαλός του εδώ θα είναι ο Bane, που δεν τον ξέρω καθόλου, αλλά ο Νόλαν σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρει.

 

Για να πω και τη γνώμη μου, το The Dark Knight είναι με διαφορά η καλύτερη ταινία βασισμένη σε κόμικ με υπερήρωα που έχει γίνει ποτέ. Βγάζω έξω κάτι Persepolis, Mary&Max κλπ, που είναι εξαιρετικά, αλλά άλλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια υπόθεση χωρίς στοιχεία έκανα, never mind. Ο Bane λογικά είναι από τα κόμικς, έτσι; Άρα αν κάποιος τον έχει πετύχει κάπου, ας μας πει δυο λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε καθόλου με τι θ' ασχοληθεί η ταινία, στο περίπου; <fiction mode on>Να πάρω το ρίσκο να εννοήσω ότι ο dark knight που rises δεν είναι ο batman, αλλά κάποιος άλλος; Γιατί το λέω: Γιατί υποτίθεται ότι είναι η τελευταία ταινία της σειράς και η ιστορία πρέπει κάπως φτάσει σε ένα equilibrium. Να καταφέρει ο batman να κάνει λαμπίκο τη gotham είναι λίγο δύσκολο. Άρα μήπως τελειώσει "παραδίνοντας" αυτό το έργο στον αστυνόμο/oldman (δε θυμάμαι το όνομα);<fiction mode off>

 

εδιτ: δεν έχω ιδέα από το κόμικ, άρα όποια βλακεία είπα είναι εν μέρει δικαιολογημένη!

 

Νομίζω τα έχεις λίγο μπλεγμένα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να βρεθεί κάποιος άλλος σκοτεινός ιππότης. Το "rise" λογικά αναφέρεται στην ανάκαμψη του ήρωα, ίσως και στην αποκατάσταση του ονόματός του, μετά και το τέλος της δεύτερης ταινίας. Αυτό που είναι γνωστό είναι ότι αντίπαλός του εδώ θα είναι ο Bane, που δεν τον ξέρω καθόλου, αλλά ο Νόλαν σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρει.

 

Για να πω και τη γνώμη μου, το The Dark Knight είναι με διαφορά η καλύτερη ταινία βασισμένη σε κόμικ με υπερήρωα που έχει γίνει ποτέ. Βγάζω έξω κάτι Persepolis, Mary&Max κλπ, που είναι εξαιρετικά, αλλά άλλο πράγμα.

 

O Bane είναι ένας απ'τους ανταγωνιστές του Βatman στην τέταρτη ταινία το Batman & Robin τον έπαιξε ο Jeep Swenson αλλά γενικά δεν είχε και μεγάλο ρόλο πέρα από σκυλάκι της Poison Ivy(Uma Therman).

 

Φυσικά στο comik δεν έκανε μόνο αυτό.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάμε και τον Riddler που υπάρχει και σαν χαρακτήρας στο Dark Knight (θυμηθήτε εκείνον τον αντιπαθητικό ξερόλα που προσπαθούσε να εκβιάσει τον Bruce), δε μπορεί κάτι θα κάνει και με αυτόν ο Νόλαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εντωμεταξύ, για να ανάψω συζήτηση, προσέξατε τη σκηνή στο 0:20 του trailer; Δείχνει ένα μπαστούνι και μετά ακολουθεί η συζήτηση με τον Alfred ότι δεν τον προστάτεψε.

 

Περίληψη από wikipedia ενός συγκεκριμένου comic.

 

Aware that a direct assault on Batman would be foolish, Bane instead destroys the walls of Arkham Asylum -- allowing its deranged inmates (including the Joker, Two-Face, Mr Freeze, the Riddler, the Scarecrow, the Mad Hatter, the Ventriloquist, Firefly, Cavalier, and Victor Zsasz) to escape into Gotham City. Consequently, Batman is forced to recapture the escapees, a mission that takes him three months. Having run himself to exhaustion in the process of completing this mission, Batman returns to Wayne Manor where Bane ambushes him (having previously determined his secret identity). Bane attacks Batman in the Batcave, defeats him, and delivers the final blow: breaking Batman's back, leaving him a paraplegic. Bane thus becomes the only man to have "Broken the Bat".

Στο youtube ειδικά πολλοί ψηφίζουν ότι θα γίνει κάτι τέτοιο.

Edited by Zaratoth
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνήθως δεν μου αρέσουν οι ταινίες που ενσαρκώνουν τους χάρτινους κόμιξ-υπερήρωες. Οι ταινίες του Nolan για το Μπάτμαν είχαν αυτό το κάτι διαφορετικό όμως, το ξέρετε όσοι τις έχετε δει. Οπότε το Batman Begins μου άρεσε πολύ και στο The Dark Knight είπα ότι εντάξει, είναι τόσο καλή ταινία που δύσκολα θα μπορέσει να την ξεπεράσει η τρίτη, συν το θάνατο του Χιθ Λέτζερ που αυτόματα απέκλειε οποιαδήποτε αναφορά του Τζόκερ ξανά.

Εχθές είδα και το The Dark Knight Rises και πραγματικά δεν περίμενα να είναι τόσο, μα τόσο ΤΡΟ-ΜΕ-ΡΟ!! Επικό κλείσιμο για τη τριλογία που είχε τα πάντα, ανάπτυξη χαρακτήρων, δράση, δράμα, δένουν τα πάντα με τις προηγούμενες ταινίες. Απίστευτες σκηνές, αψογες ερμηνείες: ο Μπέιλ νομίζω ότι ξεχρέωσε εντελώς το χρόνο που χρωστούσε ως Μπρους Γουέιν από το Dark Knight, αφού εκεί τον είδαμε πολύ περισσότερο ως Μπατμαν. Μέχρι κι αυτή την Αν Χάθαγουει την ατάλαντη την κατάπια χωρίς να μου κάτσει πολύ βαριά!!

 

Η ταινία κρατάει πάνω από 2.5 ώρες αλλά περνάνε για πλάκα κι αυτό που μου έμεινε εμένα περισσότερο είναι

 

το πώς στήθηκε ο χαρακτήρας του Bane αλλά και η βίαιη ανατροπή που ήθελε να φέρει στο Γκόθαμ χωρίς να είναι ο ψυχοπαθής ακατανόητος κακός που περιμένεις απλά να τον σκοτώσουν και να το χαρείς.

 

 

Το τέλος;

 

είναι ανατρεπτικό; Χμμμ νομίζω ότι κι αυτό υποκειμενικό είναι

 

για μένα ήταν γιατί πίστευα ότι στο τέλος ο Μπατμαν θα πεθάνει (για τα καλά εννοώ!) όπως και στο τέλος του κόμιξ.

 

 

 

Για αρνητικά δεν έχω να αναφέρω κάτι! Αν υπήρχαν κάποια υποκειμενικά μειονεκτήματα στη ταινία δεν νομίζω ότι αφαιρούν ούτε στο ελάχιστον από τη γενικότερη εντύπωση!

Πιστεύω ότι όσοι την δείτε προσεχώς δε θα το μετανιώσετε, σας εύχομαι καλή απόλαυση!!

 

Πάμε ρε Dark Knight! :victory:

Edited by Σουσαμένια Άνοιξη
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να δω τις δυο προηγούμενες ταινίες ξανά, για να θυμηθώ κάποια πράγματα, και μετά στο καπάκι να δω και την τρίτη ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Την είδα τις προάλλες και απογοητεύτηκα. Μετά από το batman the dark knight που θεωρώ εκπληκτικό όχι απλά ως μπάτμαν movie αλλά ως ταινία γενικά, εκτιμώντας αυτό που προσπάθησε να κάνει ο Νόλαν (μια ρεαλιστική ματιά στο μύθο του μπατμαν), βρήκα το τρίτο και τελευταίο μέρος πολύ κομικίστικο για τα γούστα μου.

Μια οργάνωση που κάνει κάτι γιατί έτσι γουστάρει, ένας "κακός" αδιάφορος (δυστυχώς έχει να συναγωνιστεί το τζόκερ/ Λέτζερ) χωρίς κάποιο φυσιολογικό κίνητρο και μια τεράστια αποστασιοποίηση από το ρεαλιστικό κομμάτι με μυστικές φυλακές στο somethingistan. Η Χάθαγουει είναι πολύ όμορφη γυναίκα ναι, αλλά δεν είναι η κατγούμαν και γενικά σε κάποιες στιγμές βαριόμουν και απλά περίμενα να τελειώσει. Η πρώτη φορά που με απογοήτευσε ο Νόλαν.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είδες άλλη ταινία; Γιατί αποκλείω το ενδεχόμενο αυτή η ΤΑΙΝΙΑΡΑ (το λέω εγώ που μισώ την DC γενικά και τον Batman ειδικότερα) να μη σ' άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Nope. Και καθόμουν μετά και έβλεπα το 8.9 στο imdb και αναρρωτιόμουν γουάτδεφακ. Εμένα δε μου αρέσουν τα σουπερχίρο κόμικ και movies. Τα θεωρώ πολύ κακόγουστα. Εξαιρέσεις φυσικά υπήρξαν λαμπρές, όπως το watchmen (comic και ταινία) το v, το Kickass και φυσικά τα μπάτμαν του Νόλαν, κυρίως το δεύτερο. Το εκτιμώ ως ταινία γιατί έχει ξεκάθαρα theme. Το μέχρι που φτάνει ο νόμος, τι γίνεται όταν δεν είναι αρκετός, που μπορεί να οδηγήσει η αυτοδικία, τι κόστος έχει μια εμμονή για τα κοντινά πρόσωπα ενός ανθρώπου, το όλο thing του οργανωμένου εγκλήματος. Μου άρεσε πραγματικά που ο εχθρός του Μπατμαν είναι το οργανωμένο έγκλημα και ένας χαρισματικός ψυχοπαθής που του αρέσει να παίζει με κοινωνικά ερωτήματα. Ανθρώπινοι εχθροί. Στο 3 έχουμε έναν έχθρο ξυλάγγουρο, ελαφρώς υπερφυσικό, που είναι badass επειδή μπορεί απλά, και το πιο lame twist που θα μπορούσα πραγματικά να σκεφτώ (χμμ ίσως το να ήταν ο Ρόμπιν ο κακός που κράταγε μανιάτικο το κλείσιμο του ορφανοτροφείου θα το ξεπερνούσε). Μόνη σκηνή που βρήκα αξιόλογη ήταν το talk του Μπατμαν πριν ανέβει στο bat προς το τέλος, περί ταυτότητας.

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω δεί ακόμα αλλα γενικά είμαι αρνητικά προκατειλημμένος μιας και οι προηγούμενες ταινίες δεν με ξετρέλαναν. Γενικά θεωρώ τον Νόλαν υπερεκτιμημένο σκηνοθέτη, ενω δεν μπορώ να πώ οτι είχα ξετρελαθεί έστω και με μία απο τις ταινίες του. Μου φαίνονται σοβαροφανείς και οτι απλά θέτουν υψηλά στάνταρ τα οποία καλύπτουν με υποκατάστατα ίσα, ίσα για να φαίνονται εντυπωσιακές. Θα το δώ αλλα δεν ελπίζω σε κάτι...

 

Υ.Γ. επίσης είχα ξενερώσει πολύ με τον θάνατο του Two-Face στο προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ.

Ήταν ένα πολύ καλό τέλος στην ιστορία που ξεκίνησε ο Nolan και γι' αυτό του βγάζω το καπέλο.

Συμφωνώ στο ότι δεν έχει σκηνοθετήσει αριστουργήματα (ακόμα...), αλλά αποτελεί (για εμένα) έναν πολύ καλό και συνεπή δημιουργό.

Μακάρι να "δέσει" η εν λόγω ιστορία με τον Superman που θα κυκλοφορήσει του χρόνου (που δεν θα γίνει τελικά) για να έχουμε (που θα έχουμε, όπως είδατε στον προηγούμενο σύνδεσμο) μια πρώτης τάξης κινηματογραφική απόκριση της DC στη Marvel.

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν μου άρεσε η ταινία από θέμα υπόθεσης. (η αρχή καλή δέθηκε καλά με την προηγούμενη από εκεί και πέρα χάθηκε η μπάλα.) Ναι κόστισε πολλά εκατομμύρια να γυριστεί και σίγουρα είχε σκηνές που αρμόζουν σε ταινίες Batman. Αλλά η υπόθεση έμπαζε νερά... Αναπολώ τις αλήθειες των κόμικ. Το δήθεν της ταινίας παρά ήταν. The Bane rises για τους λάτρεις των κόμικ!

Edited by Nargathrod
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου άρεσε η ταινία από θέμα υπόθεσης. (η αρχή καλή δέθηκε καλά με την προηγούμενη από εκεί και πέρα χάθηκε η μπάλα.) Ναι κόστισε πολλά εκατομμύρια να γυριστεί και σίγουρα είχε σκηνές που αρμόζουν σε ταινίες Batman. Αλλά η υπόθεση έμπαζε νερά... Αναπολώ τις αλήθειες των κόμικ. Το δήθεν της ταινίας παρά ήταν. The Bane rises για τους λάτρεις των κόμικ!

Διάβασα πρόσφατα το Knightfall, η ταινία ήταν μάλλον καλύτερη :p

 

Αλλά όχι και συγκλονιστική, το σενάριο πράγματι έμπαζε.

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος του Batman στo Knightfall περιγράφεται διαφορετικά... Έδειξε την σκηνή στην ταινία (όπου ουσιαστικά τελειώνει ο Batman) αλλά εκεί που έπρεπε να τελειώσει, όχι μόνο δεν τελείωσε αλλά συνεχίστηκε... Δεν λέω περισσότερα φοβάμαι μην κάνω σπόιλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Dark Knight Rises (2012)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..