Jump to content

50 Βιβλία για το 2012


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Μπαίνω δυναμικά την νέα χρονιά, με τρία βιβλία επιστημονικής φαντασίας. Εντάξει, το ένα βιβλίο το τελείωσα λίγο πριν μπει ο νέος χρόνος, αλλά δεν πειράζει laugh.gif .

 

Κριτική και αξιολόγηση των τριών αυτών βιβλίων, μπορείτε να δείτε στο αντίστοιχο τόπικ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

-Ιανουάριος

 

01. Νόρμαν Σπίνραντ, "Άγρια νύχτα", εκδόσεις Παρά Πέντε, 1988, σελ. 73(7.5/10)

02. Στίβεν Σπίλμπεργκ, "Στενές επαφές τρίτου τύπου", εκδόσεις Ωρόρα, 1978, σελ. 238(7/10)

03. Τζον Γουίνταμ, "Λαθρεπιβάτης για τον Άρη", εκδόσεις Λυχνάρι, 1985, σελ. 154(6.5/10)

Link to comment
Share on other sites

Η χρονιά μου ξεκίνησε ευχάριστα..!

1)Αϋπνία - Stephen King(694) (8,5/10)

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

1. Το Υπέροχο Σάβανο της Εξουσίας, Αλέξης Τότσκας (282)

 

Βυζάντιο του 11ου αιώνα μέσα από τα μάτια ενός ευνούχου της αυλής και ενός δεύτερου ευνούχου που ανήκει σε μια αίρεση με χόμπυ τη δηλητηρίαση αυτοκρατόρων. Η ιδέα θα μπορούσε να είναι καλή. Η εφαρμογή μετριότατη έως κάκιστη. Κομμάτια ατάκτως εριμμένα και ασύνδετα μεταξύ τους που προσπαθούν να καλύψουν μια περίοδο 6 δεκαετιών.

Link to comment
Share on other sites

Το νησί του Δρος Μορώ. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

-Ιανουάριος

 

01. Νόρμαν Σπίνραντ, "Άγρια νύχτα", εκδόσεις Παρά Πέντε, 1988, σελ. 73(7.5/10)

02. Στίβεν Σπίλμπεργκ, "Στενές επαφές τρίτου τύπου", εκδόσεις Ωρόρα, 1978, σελ. 238(7/10)

03. Τζον Γουίνταμ, "Λαθρεπιβάτης για τον Άρη", εκδόσεις Λυχνάρι, 1985, σελ. 154(6.5/10)

04. Χ. Τζ. Γουέλς, "Το νησί του Δρος Μορώ", εκδόσεις Αίολος, 1984, σελ. 186(8/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ιανουάριος

1. Το Τραγούδι του Χρόνου: η χώρα των χαμένων ευχών, Γιώργος Χατζηκυριάκος (217 σελίδες)

Δυναμικά ξεκίνησα φέτος κι ελπίζω να το συνεχίσω, παρά τον φόρτο λόγω σχολής! Το 2012 ξεκίνησε με μια πολύ όμορφη ιστορία για έναν κόσμο, όπου τα Χριστούγεννα διαρκούν για πάντα... Δε θα πω περισσότερα, μια και όλοι γνωρίζουμε ποιος κρύβεται πίσω από αυτή την ιστορία! Η ανταπόκριση που άφησα για το βιβλίο -γιατί δεν θα μπορούσε με τίποτα να χαρακτηριστεί κριτική- βρίσκεται στο γνωστό τοπίκιο. Καλή αναγνωστική χρονιά να έχουμε! Καλή συνέχεια σε όσους ήδη ξεκίνησαν με φόρα! ;-)

Edited by Lady Nina
Link to comment
Share on other sites

Κι επίσης, κάτι που με ενόχλησε προσωπικά, είναι το ότι ενώ υπήρχαν φράσεις στα γερμανικά, δεν δινόταν η μετάφραση.

 

Φίλτατε, μια βασική αρχή της μετάφρασης είναι ότι πρέπει να διατηρείται η ίδια αίσθηση για τον αναγνώστη που δημιουργεί το πρωτότυπο. [...]

 

 

Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου, τόσο όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι της μετάφρασης, όσο και για την αίσθηση που πρέπει να αφήνει κατά την ανάγνωση. Το έχω συναντήσει και αλλού, και καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο γίνεται. Μάλλον εγώ είμαι τζαναμπέτης αναγνώστης :p (γι' αυτό και είπα «προσωπικά»).

Link to comment
Share on other sites

1.Το θύμα και η Σκιά του-Edogawa Rampo(σελ 156)

 

 

p.s έχω έναν omnibus από τρία βιβλία, θα το μετρήσω σαν ένα ή σαν τρία ;

Link to comment
Share on other sites

Ε, τρία, τι; :8):

 

Εντιτ: εννοώ πως φυσικά και πρέπει να μετρήσει για τρία. Αφού είναι τρία βιβλία!

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

1) SnowCrash - Neil Stephenson (438)

Το καλύτερο ποδαρικό για τη χρονιά, μυθιστόρημα cyberpunk που με άφησε σχεδόν απόλυτα ικανοποιημένο, συνδυάζοντας σάτιρα, περιπέτεια και αρκετό και ενδιαφέρον τεχνομπλαμπλά. Προτεινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Μπιλ, ο ήρωας του Γαλαξία. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

-Ιανουάριος

 

01. Νόρμαν Σπίνραντ, "Άγρια νύχτα", εκδόσεις Παρά Πέντε, 1988, σελ. 73(7.5/10)

02. Στίβεν Σπίλμπεργκ, "Στενές επαφές τρίτου τύπου", εκδόσεις Ωρόρα, 1978, σελ. 238(7/10)

03. Τζον Γουίνταμ, "Λαθρεπιβάτης για τον Άρη", εκδόσεις Λυχνάρι, 1985, σελ. 154(6.5/10)

04. Χ. Τζ. Γουέλς, "Το νησί του Δρος Μορώ", εκδόσεις Αίολος, 1984, σελ. 186(8/10)

05. Χάρι Χάρισον, "Μπιλ, ο ήρωας του Γαλαξία", εκδόσεις Μέδουσα, 1993, σελ. 205(8.5/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

01. Τρομερή Ομορφιά, Graham Masterton, εκδόσεις Οξύ, σελ. 399 (8.5/10)

 

Η χρονιά άρχισε πολύ όμορφα. Ο Masterton στα πολύ καλά του. Περισσότερες πληροφορίες στο τόπικ του σπουδαίου συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

1) Το Τραγούδι του Χρόνου: Η χώρα των Χαμένων Ευχών - Γιώργος Χατζηκυριάκος (217)

Link to comment
Share on other sites

01. Τρομερή Ομορφιά, Graham Masterton, εκδόσεις Οξύ, σελ. 399 (8.5/10)

 

Η χρονιά άρχισε πολύ όμορφα. Ο Masterton στα πολύ καλά του. Περισσότερες πληροφορίες στο τόπικ του σπουδαίου συγγραφέα.

 

Eμένα η άποψή μου απέχει πολύ από το να το θεωρήσω ως ένα καλό βιβλίο!

Βιβλίο για να περνάει η ώρα, με τραβηγμένες από τα μαλλιά καταστάσεις (για το εύκολο Σοκ) και αρκετές τρυπούλες στην πλοκή. Ή απλά με κούρασε ο Μάστερτον...

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Ιανουάριος

1. Το Τραγούδι του Χρόνου: η χώρα των χαμένων ευχών, Γιώργος Χατζηκυριάκος (217 σελίδες)

2. Η Ζωή Του Πι, Γιαν Μαρτέλ (444 σελίδες)

Link to comment
Share on other sites

Νόβα - Samuel Delany: Καταρρέοντα άστρα, ταξίδια στο διάστημα και παιχνίδια εξουσίας με φόντο ένα Γαλαξία γεμάτο αποικίες. Οι ήρωες είναι άνθρωποι του 32ου αιώνα, αλλά άνθρωποι, που κατατρέχονται από το παρελθόν τους και οδηγούνται από τα μίση. Γενικά, η σκιαγράφηση των χαρακτήρων είναι πολύ καλή κι εκεί βρίσκεται το ζουμί του βιβλίου. Διάφοροι διαχρονικοί, κοινωνικοί προβληματισμοί υπάρχουν μέσα στην ιστορία. Πολύ καλό.

 

Roadside picnic - Arcady & Boris Strugatsky: Ένα βιβλίο για το οποίο είχα διαβάσει πολύ καλά σχόλια, εδώ στο φόρουμ (άλλωστε είναι και πρώτο στην κατάταξη στη λίστα με τα καλύτερα βιβλία ΕΦ), και γι' αυτό είχα αρκετά υψηλές προσδοκίες. Κάτι που δεν έμεινε ανεκπλήρωτο. Υπέροχο βιβλίο. Το ξεκινάς και δεν θέλεις να το αφήσεις απ' τα χέρια σου.

 

Επόμενο για ανάγνωση το The Quantum Thief του Hannu Rajaniemi.

 

1. Κόλπο ΑΕ - Φίλιπ Ντικ (205)

2. Νόβα - Samuel Delany (307)

3. Roadside picnic - Arcady & Boris Strugatsky (145)

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναμε και φετος.

 

1) Το Γερακι της Μαλτας - Ντασιελ Χαμετ (254)

Edited by gregacm
Link to comment
Share on other sites

1)Κουτί σε σχήμα καρδιάς, Joe Hill, Bell.

2)Το κατά Πιλάτον ευαγγέλιο, Ερίκ Εμμανουέλ Σμιτ, Περίπλους. Είχε δίκιο η Κελαινώ που μου το δάνεισε, δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Αλλά με ενδιαφέρει αυτός ο συγγραφέας. Τέλος πάντων, το διάβασα και μου έφυγε η περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Ιανουάριος

 

1. Το βιβλιοπωλείο των σκιών, Mikkel Birkegaard (p. 494)

 

Καλοδιάβαστη χρονιά να έχουμε

Link to comment
Share on other sites

1. Το Υπέροχο Σάβανο της Εξουσίας, Αλέξης Τότσκας (282)

2. Lord of Light, Roger Zelanzy (290)

 

Συστασείς δεν χρειάζονται...

Link to comment
Share on other sites

Ο εχθρός του Γαλαξία. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

-Ιανουάριος

 

01. Νόρμαν Σπίνραντ, "Άγρια νύχτα", εκδόσεις Παρά Πέντε, 1988, σελ. 73(7.5/10)

02. Στίβεν Σπίλμπεργκ, "Στενές επαφές τρίτου τύπου", εκδόσεις Ωρόρα, 1978, σελ. 238(7/10)

03. Τζον Γουίνταμ, "Λαθρεπιβάτης για τον Άρη", εκδόσεις Λυχνάρι, 1985, σελ. 154(6.5/10)

04. Χ. Τζ. Γουέλς, "Το νησί του Δρος Μορώ", εκδόσεις Αίολος, 1984, σελ. 186(8/10)

05. Χάρι Χάρισον, "Μπιλ, ο ήρωας του Γαλαξία", εκδόσεις Μέδουσα, 1993, σελ. 205(8.5/10)

06. Α. Ε. Βαν Βογκτ, "Ο εχθρός του Γαλαξία", εκδόσεις Κάκτος, 1979, σελ. 211(7.5/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..