Jump to content

Once Upon A Time (2011-2018)


k0zmik
 Share

Recommended Posts

 

To Once Upon A Time είναι μια τηλεοπτική σειρά φαντασίας η οποία ξεκίνησε να προβάλλεται στην Αμερική στις 23 Οκτωβρίου 2011, από το τηλεοπτικό δίκτυο ABC. Μέχρι αυτή τη στιγμή, έχουνε προβληθεί 7 επεισόδια, από τα 22 για τα οποία έχει προγραμματιστεί η πρώτη σεζόν. Η σειρά αναμειγνύει την σύγχρονη μυθοπλασία με τα κλασσικά παραμύθια, με τα οποία όλοι μας μεγαλώσαμε. Η υπόθεση εκτυλλίσεται στην μικρή πόλη του Στόρυμπρουκ, στην οποία όλοι οι χαρακτήρες των παραμυθιών, μην έχοντας μνήμες της πραγματικής τους ταυτότητας, ζούνε ως απλοί καθημερινοί κάτοικοί της, μετά την κατάρα της Κακιάς Βασίλισσας στους γάμους την Χιονάτης και του Πρίγκιπα! Όλα ξεκινούν, όταν στα 28α γενέθλια της, η Emma Swan, προσεγγίζεται από τον 10χρονο γιο της Henry, τον οποίο είχε δώσει για υιοθεσία αμέσως μόλις τον γέννησε. Αποφασίζοντας να τον επιστρέψει στο σπίτι του (στο Στόρυμπρουκ), ο Henry προσπαθεί να την πείσει ότι οι κάτοικοι της πόλης είναι ήρωες των παραμυθιών, εγκλωβισμένοι σε αυτή τη διάσταση και ότι μόνο αυτή μπορεί να τους βοηθήσει, ξεκινώντας μια περιπέτεια η οποία ξεδιπλώνεται στην πορεία σαν κουβάρι...

 

9zu9hz.jpg

 

Η σειρά εκτυλλίσεται σε δύο παράλληλους κόσμους. Στον σύγχρονο "δικό μας" κόσμο και στον κόσμο των παραμυθιών. Κλασσική συνταγή flashbacks και flashforwards, η οποία προσδίδει ενδιαφέρον στην σειρά και εμβαθύνει στους χαρακτήρες! Καθώς η σειρά προχωράει, γεννιούνται ερωτήματα και απορίες, κρατώντας έτσι το ενδιαφέρον των τηλεθεατών..

Αν και η ιδέα δεν είναι και τόσο πρωτότυπη (δηλαδή, φανταστικοί χαρακτήρες να παίρνουν σάρκα και οστά στον κόσμο μας), παρόλ' αυτά, είναι μια πολύ αξιόλογη σειρά, με ενδιαφέρον σενάριο, καλό κάστ ηθοποιών και παραμυθένια ατμόσφαιρα.. Ουσιαστικά, πρόκειται για ένα οπτικοποιημένο σύγχρονο παραμύθι, που θα γοητεύσει μικρούς και μεγάλους.

 

nmjbfd.jpg

 

Μερικοί από τους ηθοποιούς, που πρωταγωνιστούνε στην σειρά είναι οι Ginnifer Goodwin, Jennifer Morrison, Lana Parrilla, Josh Dallas, Jared Gilmore, Jamie Dornan, Raphael Sbarge. Στα συν της σειράς, να αναφέρω έναν εξαιρετικό Robert Carlyle, ο οποίος παίζει τον χαρακτήρα του Rumpelstiltskin / Mr. Gold! Δημιουργοί της σειράς είναι οι Edward Kitsis και Adam Horowitz, γνωστοί κυρίως από την συμμετοχή τους στην τηλεοπτική σειρά Lost.

 

Σύμφωνα με την καταχώρηση στο wikipedia, το Once Upon A Time, είναι προγραμματισμένο να προβληθεί και στην χώρα μας από το Star Channel, μέσα στο 2012.

Edited by Dreamer
Προστέθηκαν το τρέιλερ και τα έτη που κυκλοφόρησε η σειρά στον τίτλο του topic
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακή σειρά ούτε όμως και κάτι εντυπωσιακό.

 

Να πω ότι δε με τρέλανε το casting και η προσαρμογή του στο σήμερα(βγάλτε έξω την κακιά και την κοπελιά με το κόκκινο jacket που έπαιζε και στο House) Έχουμε μια Χιονάτη- Ματίνα Μανταρινάκη, έναν Prince Charming που θα μπορούσε κάλλιστα με τα ίδια πλάνα να κάνει guest το Grey's Anatomy, τον Durza από το Eragon(δλδ τον Robert Carlyle μόνο που αν τον δείτε στην ταινία και τη σειρά, είναι σαν να παίζει τον ίδιο ρόλο) και ένα ατάλαντο μοντέλο που παίζει τον Huntsman. Για κάποιο λόγο έχουν μετατρέψει την Κοκκινοσκουφίτσα σε σέξι σερβιτόρα(μάλλον έχουν ακούσει την version του παραμυθιού, όπου η Κοκκινοσκουφίτσα βιάζει τον λύκο) και το παιδάκι στην εικόνα μοιάζει να το έσκασε από το set κάποιου θρίλερ Β' κατηγορίας.

 

Η υπόθεση είναι γεμάτη εκπλήξεις(πλάκα κάνω, αλλά δεν θα θέλατε να είναι αλήθεια;)

 

Το θετικό είναι ότι η ώρα περνάει ευχάριστα. Δεν θα το δει κάποιος και θα πει πω, τι αριστούργημα(εκτός αν η τελευταία σειρά που είδε ήταν κάποιο καθημερινό του Mega που τέλειωσε πριν μια-δυο μέρες - ονόματα δεν λέμε) αλλά σιγά σιγά μέσα από κάθε επεισόδιο αρχίζει να δημιουργεί μια ενδιαφέρουσα πλοκή και θες να δεις που το πάει και που θα καταλήξει - έστω και αν όλοι ξέρουμε από την αρχή το τέλος.

 

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Δεν είναι λίγο χαζό την κακιά να την λένε Regina και να είναι βασίλισσα; Δηλαδή άμα ήταν του αρχαιοτέρου επαγγέλματος θα την έλεγαν Meretrix;

Και να ρωτήσω και ένα δεύτερο άσχετο; Εκεί στην Αμερική άλλο δάσος να κάνουνε γυρίσματα δεν έχουν; Γιατί πάνε όλοι στο ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Την σειρά την παρακολουθώ. Μου αρέσει αρκετά μπορώ να πω, χωρίς όμως να με ξετρελαίνει. Δηλαδή έχει ένα ενδιαφέρον το οποίο μέχρι στιγμής μου το κρατάει.

 

Εν το μεταξύ νομίζω ότι είναι λίγο κλεψιμο απο το κόμικ Fables (οπου τα παραμύθια ζωντανεύουν). Καταπληκτικό κομικ.

 

Εμένα αυτό που μου αρέσει είναι πως δεν υπάρχουν καλοί και κακοί. Ολοι λίγο πολύ τις έχουν κάνει τις μαλακίες τους και μπλέκονται πολύ ωραία. Ενώ δηλαδή φαίνονται τα καλά και κακά αρχέτυπα απο κάτω δείχνει πως παίζονται και άλλα. (ακόμα και η Κακιά δείχνει οτι έχει λόγο που τα κάνει όλα έτσι......)

 

Οσο πάει η σειρά και ανακαλύπτουμε και περισσότερα πράγματα για τους χαρακτήρες τόσο καλύτερη γίνεται. Ελπίζω να μην χαλάσει στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Τη βλέπω κι εγώ τη σειρά τώρα το καλοκαίρι για να περνάει η ώρα...:) (μιας και δεν μου 'ρχεται τίποτα να γράψω..dry.gif μπουχουχου! )

Είναι ευχάριστη, σίγουρα όχι για να πάθεις την πλάκα σου και να κολλήσεις.

Στον παραμυθικό κόσμο αυτό που μου άρεσε είναι ότι παρά την έλλειψη εφέ τελευταίας τεχνολογίας, πλήθος κομπάρσων κλπ. κλπ. που μπορεί να δει κανείς στις πιο ακριβές παραγωγές, υπάρχει η αίσθηση του "κλασσικού" παραμυθιού με τις διαστρεβλώσεις χώρου-χρόνου που όμως μια χαρά είναι και δε σε ξενίζουν.

Το ζεύγος Χιονάτη-Πρίγκιπας βρίσκω αρκετά ατάλαντο, και έχουν και πολύ χρόνο ρε γμτ... κατά τα άλλα με τα μονδελάκια που εμφανίζονται από εδώ κι από κει (π.χ. σερίφης, δεν είναι σα να κατέβηκε πριν λίγο από την πασαρέλα?) νιώθω μια ασφάλεια ότι βλέπω αμερικάνικη σειρά βρε αδερφέ!wink.gif

Κάπου στα μισά είμαι, μα τι κακιά αυτή η Ρεγκίνα? Α πα, πα...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είδα την πρώτη σεζόν πρόσφατα και τη λάτρεψα. Σε όλη τη διάρκειά της είχα την αίσθηση πως "την είχαν φτιάξει για μένα" τη σειρά (πως δοκιμάζεις ένα φουστάνι και έρχεται τόσο καλά πάνω σου που είναι σαν να σου έχουν πάρει τα μέτρα για να το ράψουν... έτσι ακριβώς :p)

 

Μου άρεσε πάρα πολύ ο τρόπος που έμπλεξαν τα παραμύθια μεταξύ τους και η "πραγματικότητα" που τους προσέδωσαν κάνοντας λίγο πιο νταρκ τις αγαπημένες μας ιστορίες. Μου άρεσαν οι χαρακτήρες και το σενάριο, πλάνα-κάδρα-φωτισμός-μουσική όλα πολύ ντίσεντ, κι οι ιστορίες γαμάτες.

 

Γενικά, ο πρώτος κύκλος εμένα μου φάνηκε πολύ προσεγμένος, τον ευχαριστήθηκα πολύ και στάνταρ θα δω και τους υπόλοιπους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είδα την πρώτη σεζόν πρόσφατα και τη λάτρεψα. Σε όλη τη διάρκειά της είχα την αίσθηση πως "την είχαν φτιάξει για μένα" τη σειρά (πως δοκιμάζεις ένα φουστάνι και έρχεται τόσο καλά πάνω σου που είναι σαν να σου έχουν πάρει τα μέτρα για να το ράψουν... έτσι ακριβώς :p)

 

Μου άρεσε πάρα πολύ ο τρόπος που έμπλεξαν τα παραμύθια μεταξύ τους και η "πραγματικότητα" που τους προσέδωσαν κάνοντας λίγο πιο νταρκ τις αγαπημένες μας ιστορίες. Μου άρεσαν οι χαρακτήρες και το σενάριο, πλάνα-κάδρα-φωτισμός-μουσική όλα πολύ ντίσεντ, κι οι ιστορίες γαμάτες.

 

Γενικά, ο πρώτος κύκλος εμένα μου φάνηκε πολύ προσεγμένος, τον ευχαριστήθηκα πολύ και στάνταρ θα δω και τους υπόλοιπους.

 

Παρομοίως.

Κι όσο για τη Ρετζίνα. Μέχρι να τελειώσει ο πρώτος κύκλος, τη συμπάθησα την άτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είδα την πρώτη σεζόν και μου άρεσε, παρόλο που ήξερα ότι είναι από τους παραγωγούς του LOST, το οποίο μισώ με όλη μου την καρδιά.

 

Πιστεύω θα μου άρσε περισσότερο η σειρά αν δεν είχα να βλέπω την ξινισμένη φάτσα της πρωταγωνίστριας όμως...

 

zoey-hats3-himym-canningrandy.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είδα σήμερα το πρώτο επεισόδιο του 2ου κύκλου. Απ' ό,τι φαίνεται, η σειρά πλέον θα διαδραματίζεται ακόμα περισσότερο σε παραμυθένιο/μυθικό σκηνικό, όχι μόνο σαν flashback των ηρώων αλλά και σαν real time δράση.

Πάντως ο πρώτος κύκλος μου άρεσε αρκετά και ελπίζω και ο δεύτερος να βαδίσει στο ίδιο μονοπάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Είχα αρχίσει να βλέπω τη σειρά όταν ξεκίνησε. Μια διαφωνία όμως με την "αρραβωνιαστικιά" μου που είχε να κάνει με τη σειρά (εμένα μ'άρεσε πολύ, εκείνη τη μίσησε αποκαλώντας την trash) με ξενέρωσε γενικά και σταμάτησα να την παρακολουθώ. Άρχισα όμως να τη βλέπω πάλι και συνεχίζει να μου αρέσει πάρα πολύ. 

Ως τώρα έχω δει τα πρώτα 10 επεισόδια, και χάρηκα που όχι μόνο έχει full seasons αλλά πάει και για 3η σεζόν ΚΑΙ για το spin-off Once Upon A Time In Wonderland το φθινόπωρο.

 

Πολύ παραμυθένια σειρά, όπως πρέπει δηλαδή, χωρίς ιδιαίτερη και φρικαλέα βία, με πολλούς και δυνατούς χαρακτήρες, σίγουρα πολύ γνώριμους στους περισσότερους/ες από μας. Τη βρίσκω επίσης "uplifting" κάτι που λείπει πολύ σήμερα σε ανάλογες σειρές φαντασίας, και αυτός είναι και ένας ιδιαίτερα βασικός λόγος που μ'άρεσει.

 

Αν έχω κάποια παραπονάκια αφορούν μάλλον δευτερεύοντα θέματα και κάτι μκρές ασυνέπειες. Για παράδειγμα, θα ήθελα να εξηγηθεί πιο καλά πώς γίνεται ολόκληρη η πόλη του Storybrooke να ζει απομονωμένη από τον υπόλοιπο κόσμο ενώ εμφανώς είναι στη μοντέρνα εποχή, με Internet access, σύγχρονη τεχνολογία κλπ. όπως και τι ακριβώς συμβαίνει όταν κάποιος πάει να φύγει από την πόλη. Πάνω σ'αυτό το τελευταίο... αναρωτιέμαι πώς γίνεται το πιτσιρίκι, ο Henry, να έχει καταφέρει να πάει στη Βοστώνη να βρει την Emma ενώ άλλοι δεν μπορούν να φύγουν πέρα από τα όρια της πόλης. 

Επίσης, στον "παραμυθόκοσμο", οι ικανότητες της βασίλισσας φαίνονται τρομακτικές και τεράστιες από τη μία, αλλά σχεδόν αδύναμες μπροστά σε ασήμαντα θέματα από την άλλη, όπως π.χ. στο ότι θα μπορούσε να δει στους καθρέφτες της αν ο κυνηγός πράγματι είχε σκοτώσει τη Χιονάτη. Ή πως αφού είχε τη δύναμη να στείλει τη φλόγα που άναψε το φούρνο όπου κάηκε η τυφλή μάγισσα στο επεισόδιο με το Hansel και τη Gretel, μου φάνηκε αδύναμη η ιδέα πως δεν μπορούσε να βρει τρόπο να κλέψει το σακούλι με το μήλο. Και αυτό το τελευταίο ήταν κάπως lame, συγκριτικά. Θέλω να πω, αυτή μπορεί να επικαλεστεί διαόλους και δαιμόνους και να στείλει έναν ολόκληρο κόσμο στον "άλλο κόσμο", κυριολετικά, και ένα μαγεμένο μήλο τη μάρανε;

 

Με εξαίρεση κάτ μικρά τέτοια, μ'αρέσει πολύ που σιγά σιγά βλέπουμε επεισόδια επικεντρωμένα σε όλους τους βασικούς χαρακτήρες και στο ότι οι κάτοικοι του Storybrooke αρχίζουν πολύ αμυδρά να... ¨"θυμούνται" κάποια πράγματα. 

 

Γενικά αξιόλογη και διαφορετική σειρά που απολαμβάνω πολύ και σίγουρα θα πάρω σε dvd κάποια στιγμή (αν συνεχίσει τόσο καλά και, ελπίζω, και καλύτερα) όπως και το μυθιστορημα που έχει βγει και τη graphic novel που θα βγει το Σεπτέμβριο.  :)

Edited by Oberon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα, θα ήθελα να εξηγηθεί πιο καλά πώς γίνεται ολόκληρη η πόλη του Storybrooke να ζει απομονωμένη από τον υπόλοιπο κόσμο ενώ εμφανώς είναι στη μοντέρνα εποχή, με Internet access, σύγχρονη τεχνολογία κλπ. όπως και τι ακριβώς συμβαίνει όταν κάποιος πάει να φύγει από την πόλη. Πάνω σ'αυτό το τελευταίο... αναρωτιέμαι πώς γίνεται το πιτσιρίκι, ο Henry, να έχει καταφέρει να πάει στη Βοστώνη να βρει την Emma ενώ άλλοι δεν μπορούν να φύγουν πέρα από τα όρια της πόλης. 
 

To εξηγούν στο 2ο season. Γενικά το 2ο season είναι πιο σκοτεινό και πιο ανθρώπινο. Ειδικά τα τελευταία επεισόδια του 2ου season μ' άρεσαν περισσότερο απ' όλα γιατί οι ήρωες γίνανε πιο ανθρώπινοι και το καλό δείχνει πόσο πολύ ευάλωτο είναι στο κακό ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Για παράδειγμα, θα ήθελα να εξηγηθεί πιο καλά πώς γίνεται ολόκληρη η πόλη του Storybrooke να ζει απομονωμένη από τον υπόλοιπο κόσμο ενώ εμφανώς είναι στη μοντέρνα εποχή, με Internet access, σύγχρονη τεχνολογία κλπ. όπως και τι ακριβώς συμβαίνει όταν κάποιος πάει να φύγει από την πόλη. Πάνω σ'αυτό το τελευταίο... αναρωτιέμαι πώς γίνεται το πιτσιρίκι, ο Henry, να έχει καταφέρει να πάει στη Βοστώνη να βρει την Emma ενώ άλλοι δεν μπορούν να φύγουν πέρα από τα όρια της πόλης. 
 

To εξηγούν στο 2ο season. Γενικά το 2ο season είναι πιο σκοτεινό και πιο ανθρώπινο. Ειδικά τα τελευταία επεισόδια του 2ου season μ' άρεσαν περισσότερο απ' όλα γιατί οι ήρωες γίνανε πιο ανθρώπινοι και το καλό δείχνει πόσο πολύ ευάλωτο είναι στο κακό ;)

 

 

Xαίρομαι που το εξηγούν βέβαια, αλλά ότι η 2η σεζόν γίνεται πιο σκοτεινή και ανθρώπινη, δεν με ενθουσιάζει και τόσο. Κυρίως γιατί το σκοτεινό στοιχείο έχει γίνει πια εντελώς στερεότυπη κατάσταση που δεν έχει να δώσει τίποτα καινούργιο, και είναι και καταθλιπτική κιόλας. Θέλω να πω ελπίζω αυτό το πιο uplifting στοιχείο που με έλκει στη σειρά αυτή να μην έχει θυσιαστεί στο βωμό της φρικαλεότητας όπως τόσες άλλες σειρές. 

Για το πιο "ανθρώπινη" που λες, δεν ξέρω. Μέρος της αρχικής διαφωνίας με τη φίλη μου (σε σημείο να καυγαδίσουμε για το θέμα) που με ξενέρωσε για καιρό, ήταν πως εκείνη την είδε σχεδόν σαν soap opera/reality show, ενώ εγώ σαν παραμυθοfantasy σειρά με ίσως λιγότερο ρεαλιστικά στοιχεία αλλά βαθύτερα και πιο ενδιαφέροντα αν και, στη σημερινή εποχή, όχι τόσο "εύπεπτα" ή "πιστευτά".

 

Ωστόσο, σε ένα σημείο που συμφώνησα με τη φίλη μου ήταν πως σε κάποια σημεία οι διάλογοι ή γενικά το γράψιμο δείχνει λίγο στερεότυπο ή βιαστικό. Όχι τόσο δεμένο δηλαδή. Να, ένα παράδειγμα από το 11ο επεισόδιο που βλέπω τώρα με την ιστορία του καθρέφτη. Η ιδέα πως ο καθρέφτης είναι το τζίνι στο λυχνάρι ήταν τέλεια! Πραγματικά γαμάτη ιδέα! Η ιδέα πως το τζίνι ερωτεύεται τη βασίλισσα επίσης ωραία. Όμως η αρχική σκηνή με το βασιλιά κλπ. ενώ πολύ ωραία στη σύλληψή της, πολύ πρωτότυπη, ήταν γραμμένη βιαστικά, σχεδόν σαν afterthought και υπερβολικά σύντομη και "άνετη", σε σημείο να μη γίνεται πιστευτή, ή έστω ρεαλιστική στα πλαίσια πάντα ενός παραμυθιού. Έγιναν όλα πολύ γρήγορα, σαν συμπλήρωμα, για να δικαιολογηθεί η παρουσία του στο παλάτι και να συνεχίσει η πλοκή, ενώ η σκηνή αυτή είναι πάρα πολύ σημαντική και για τους δύο εμπλεκόμενους χαρακτήρες. Κάτι τέτοια "βολικά και γρήγορα" να μην είχε η σειρά πού και πού, και θα ήταν αριστουργηματική για το είδος της. Ευτυχώς είναι λίγα αυτά τα σημεία, αλλά κάπως cringe-worthy ακριβώς γιατί τα υπόλοιπα είναι τόσο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. δεν θέλω να απαντήσω για να μην κάνω spoiler. Όταν δεις και το δεύτερο season θα μου πεις. Πάντως το παραμυθένιο στοιχείο ποτέ δεν εξαλείφεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. δεν θέλω να απαντήσω για να μην κάνω spoiler. Όταν δεις και το δεύτερο season θα μου πεις. Πάντως το παραμυθένιο στοιχείο ποτέ δεν εξαλείφεται.

 

Ωραία. Καλό αυτό. Βασικά αυτό που ελπίζω είναι να συνεχιστεί το premise και το, ας πούμε, "worldview" της σειράς ως έχει. Δηλαδή, έχουν σεβαστεί τα παραμύθια και τους χαρακτήρες τους, αν και έχει υπάρξει βέβαια ένας κατανοητός και γενικά ωραίος εκμοντερνισμός, όπως για παράδειγμα, η σχετικά εκμοντερνισμένη εκδοχή της Χιονάτης στο δάσος. Αυτό που δεν έχουν κάνει ως τώρα, και ελπίζω πραγματικά να μην κάνουν, είναι η βίαια αποδόμηση των παραμυθιών και η "μεταστοιχείωσή" τους σε ιστορίες φρίκης με παραμυθική "επικάλυψη", κάτι που θα μείωνε πάρα πολύ τη συγκεκριμένη σειρά, - όπως και τη σημασία και το βάθος των παραμυθιών γενικά -  κατά τη γνώμη μου.

 

Μέχρι και το επεισόδιο 14 που τελείωσα πριν λίγο, η όποια βία υπήρχε και ο όποιος "τρόμος" ήταν στο επίπεδο ενός θρίλερ και καθόλου παράταιρος ή με σκοπό το shock value. Το δε twist με τη Ruby στο συγκεκριμένο επεισόδιο, κάτι που δεν περίμενα, με έκανε να πω και το πρώτο πραγματικό "wow" για τη σειρά και να αγαπήσω το χαρακτήρα περισσότερο. Επίσης, τα πολλά homages σε διάφορα παραμύθια που ίσως δεν είναι και από τα γνωστότερα με την "σύμπτυξη" χαρακτήρων (όπως στην περίπτωση του Snow White and Rose Red) είναι από τα μεγάλα συν της σειράς.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Το δε twist με τη Ruby στο συγκεκριμένο επεισόδιο, κάτι που δεν περίμενα, με έκανε να πω και το πρώτο πραγματικό "wow" για τη σειρά και να αγαπήσω το χαρακτήρα περισσότερο.

Αυτή ακριβώς είναι και εμένα η αγαπημένη μου ιστορία :D

 

Ωραίος είναι τελικά και ο δεύτερος κύκλος (μέχρι λίγο μετά τα μισά που εχω φτάσει),δεν την χαλάει τη σειρά. Εγώ για κάποιο λόγο δε νιώθω τον ίδιο ενθουσιασμό, ίσως επειδή ξέρω τι να περιμένω ίσως επειδή μερικά πράγματα μου φαίνονται πλέον (στον 2ο) λιγάκι τραβηγμένα. Όχι ότι σταμάτησε να είναι στα μέτρα μου η σειρά, αλλά να, ίσως λίγο να μπήκε στο πλύσιμο και να μη μου έρχεται το ίδιο καλά με πριν :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Το δε twist με τη Ruby στο συγκεκριμένο επεισόδιο, κάτι που δεν περίμενα, με έκανε να πω και το πρώτο πραγματικό "wow" για τη σειρά και να αγαπήσω το χαρακτήρα περισσότερο.

Αυτή ακριβώς είναι και εμένα η αγαπημένη μου ιστορία :D

 

Ωραίος είναι τελικά και ο δεύτερος κύκλος (μέχρι λίγο μετά τα μισά που εχω φτάσει),δεν την χαλάει τη σειρά. Εγώ για κάποιο λόγο δε νιώθω τον ίδιο ενθουσιασμό, ίσως επειδή ξέρω τι να περιμένω ίσως επειδή μερικά πράγματα μου φαίνονται πλέον (στον 2ο) λιγάκι τραβηγμένα. Όχι ότι σταμάτησε να είναι στα μέτρα μου η σειρά, αλλά να, ίσως λίγο να μπήκε στο πλύσιμο και να μη μου έρχεται το ίδιο καλά με πριν :p

 

 

 

 

Δεν ξέρω ποιο είναι το αγαπημένο μου επεισόδιο ως τώρα. Σίγουρα είναι και αυτό με τη Ruby αλλά από τα κορυφαία μέχρι και το 17 είναι και εκείνο με τον Jefferson. Ηλιθιωδώς δεν είχα πάρει χαμπάρι ποιος ήταν ο Jefferson γιατί στο νου μου ο παραμυθικός του παράλληλος χαρακτήρας ανήκε σε άλλο... "σύμπαν" και με μπέρδεψε λίγο και ο ρόλος του στον παραμυθόκοσμο. Βέβαια σύντομα έπιασα το ποιος είναι και είπα άλλο ένα μεγάλο "wow"!! Σ'αυτό βέβαια βοήθησε και το γεγονός πως ο Jefferson είναι από τους λίγους χαρακτήρες μαζί με τη Regina και τον Gold που ξέρουν ποιοι είναι πραγματικά. Τhe plot thickens....    :D

 

Eντάξει, ύστερα από 17 επεισόδια μπορώ να πω με βεβαιότητα πως έχω φάει κόλλημα με το Once Upon A Time (Aλλά με τη Frances δεν το βλέπω γιατί θα γίνουμε μαλλιά κουβάρια πάλι και θα αρχίσω να της λέω για το True Blood και, αιρετικά, και για το Game of Thrones με τα οποία έχει κόλλημα εκείνη!) :p

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Tελείωσα την 1η σεζόν απνευστί. Πολύ δυνατό το τελευταίο επεισόδιο! Αφήνει βέβαια αρκετά ερωτήματα, και δημιουργεί και νέα, που ελπίζω να απαντηθούν στη 2η σεζόν. Ο Διγέλαδος είπε πως το ζήτημα του τι γίνεται αν φύγουν από την πόλη, ή γιατί κάποιοι μπορούν να φύγουν και κάποιοι άλλοι όχι απαντιέται στη 2η, αλλά τα νέα ερωτήματα που έχω είναι τα εξής (που θα βάλω σε spoiler tags). Αν κάποιος ξέρει τι παίζει και έχει ήδη ειπωθεί στην 1η σεζόν αλλά μού διέφυγε ας απαντήσει, please. :)

 

Γιατί η Maleficent είναι

παγιδευμένη με μορφή δράκου αφού η μορφή αυτή είναι μαγική καθαρά και μαγεία δεν υπάρχει στο δικό μας κόσμο; Επίσης, πώς στα κομμάτια κατάφερε η Regina να παγιδεύσει μια δράκαινα σε ένα υπόγειο; 

 

 

Γιατί ο August

μεταμορφώνεται πάλι σε Πινόκιο, στην ξύλινη εκδοχή του και η Maleficent παρέμεινε δράκαινα; Εντάξει, ο August και η Emma ήρθαν στον κόσμο μας μέσω της ντουλάπας οπότε η κατάρα δεν ισχύει γι'αυτούς, οπότε μπορούν να μετακινούνται ελεύθερα μεταξύ Storybrooke και υπόλοιπου κόσμου, αλλά αυτό δεν εξηγεί με τίποτα το γιατί η μεταμόρφωση του August σε ξύλινο άνθρωποι ξεκίνησε *εκτός* Storybrooke πράγμα που δείχνει πως η κατάρα έχει κάποια σχέση και με αυτόν, αλλά δεν έχει με την Emma! What gives?


 

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη σεζόν εξηγεί πολλές από τις ιστορίες των ηρώων. Ειδικά της ιστορία του κυρίου Gold και το παρελθόν της κακιάς βασίλισσας και τους λόγους που μισεί τόσο πολύ την χιονάτη. Αρκετά καλή σειρά κατά την γνώμη μου. Ελπίζω να βγει και τρίτη σεζόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη σεζόν εξηγεί πολλές από τις ιστορίες των ηρώων. Ειδικά της ιστορία του κυρίου Gold και το παρελθόν της κακιάς βασίλισσας και τους λόγους που μισεί τόσο πολύ την χιονάτη. Αρκετά καλή σειρά κατά την γνώμη μου. Ελπίζω να βγει και τρίτη σεζόν.

 

Θα βγει σίγουρα 3η σεζόν και μάλιστα υπάρχει και spin-off που ετοιμάζεται το Once Upon a Time in Wonderland. Η ιστορία της βασίλισσας και του Gold νομίζω έχει ήδη εξηγηθεί, αλλά στη 2η που ξεκίνησα χτες επεκτείνονται πολλά πράγματα και εξηγούνται και λεπτομέρειες. 

Είδα και το 2Χ05 χτες, "Τhe Doctor", και είμαι λίγο διχασμένος. Αν και ωραίο σαν επεισόδιο, και η παρουσία του "δόκτορα" πλουτίζει την ευρύτερη κοσμοπλασία της σειράς, κάπου δεν "κολλάει" όπως είπαν και διάφοροι κριτικοί. Είναι ένα πράγμα να δανείζεται η σειρά χαρακτήρες από λογοτεχνικά παραμύθια όπως η Αλίκη ή ο Πινόκιο, και άλλο πράγμα να πηγαίνει σε εντελώς άλλα λογοτεχνικά/φανταστικά μονοπάτια. Μου φάνηκε λίγο "fan fiction"-y φάση. Τεσπα. Λίγο άψαχτη ίσως, γιατί στα παραμύθια υπάρχουν χαρακτήρες που θα μπορούσαν άνετα να παίξουν το ρόλο του γνωστού κυρίου με μεγάλη άνεση. Υποθέτω βέβαια πως επέλεξαν τον συγκεκριμένο χαρακτήρα γιατί είναι τόσο πασίγνωστος.

 

Ως τώρα είμαι εντυπωσιασμενος από τη 2η σεζόν. Πιο μεστή, πιο μυστήρια, πιο περίπλοκη και αρκετοί από τους νέους χαρακτήρες είναι *εξαιρετικά* ενδιαφέροντες (Μόνο, please, μπορεί κάποιος να πνίξει την Aurora; ) :p

Mε ενοχλεί λιγουλάκι η υπερβολική έμφαση στο ότι ο Rumple παρουσιάζεται σαν εντελώς δειλός και επειδή είναι δειλός χρησιμοποιεί τη μαγεία. Γιατί δεν είναι δειλία όταν την χρησιμοποιούν, και γενικά χειρότερα, η βασίλισα και οι άλλες καρακαηδόνες, που είναι πάρε τη μία και χτύπα την άλλη;

Eπίσης έχω κάποιες αμφιβολίες για το μήνυμα που περνά στο θέμα της τσουλάρας γυναίκας του που σχεδόν φαίνεται με εντελώς "συμπαθητικό" μάτι επειδή δεν μπορεί να έχει άντρα "δειλό", οπότε γίνεται πόρνη των πειρατών. Yeah, right.  

 

Edt: Ελπίζω πραγματικά να δούμε και κάτι περισσότερο για τη Ruby και τη γιαγιά. Υπάρχει πάρα πολύ υλικό για φοβερές ιστορίες με αυτές τις δύο!

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

  Γιατί η Maleficent είναι

παγιδευμένη με μορφή δράκου αφού η μορφή αυτή είναι μαγική καθαρά και μαγεία δεν υπάρχει στο δικό μας κόσμο; Επίσης, πώς στα κομμάτια κατάφερε η Regina να παγιδεύσει μια δράκαινα σε ένα υπόγειο;

 

 

Ποιος είπε ότι δεν υπάρχει μαγεία στον δικό μας κόσμο; Στη δεύτερη season δείχνει ότι υπάρχει σε... (δεν λέω άλλα)

 

 

Γιατί ο August

μεταμορφώνεται πάλι σε Πινόκιο, στην ξύλινη εκδοχή του και η Maleficent παρέμεινε δράκαινα; Εντάξει, ο August και η Emma ήρθαν στον κόσμο μας μέσω της ντουλάπας οπότε η κατάρα δεν ισχύει γι'αυτούς, οπότε μπορούν να μετακινούνται ελεύθερα μεταξύ Storybrooke και υπόλοιπου κόσμου, αλλά αυτό δεν εξηγεί με τίποτα το γιατί η μεταμόρφωση του August σε ξύλινο άνθρωποι ξεκίνησε *εκτός* Storybrooke πράγμα που δείχνει πως η κατάρα έχει κάποια σχέση και με αυτόν, αλλά δεν έχει με την Emma! What gives?

 

 

Ο August είναι άνθρωπος όχι επειδή ήρθε στον δικό μας κόσμο και "δεν υπάρχουν μάγια" αλλά επειδή τον μεταμόρφωσε σε άνθρωπο η νεράιδα. (εξηγείται ή στο 1ο season ή στο 2ο season). Ο λόγος που μεταμορφώνεται πίσω σε ξύλινο άνθρωπο είναι ότι δεν κράτησε κάποιον όρο και ξεκινά αυτή η μεταμόρφωση όταν η  Έμιλυ γυρνά στην πόλη. Περισσότερες εξηγήσεις στο 2ο season ;) Είναι πολύ πιο μπλεγμένα όλα απ΄όσο φαίνεται στο 1ο season πάντως.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

 

  Γιατί η Maleficent είναι

παγιδευμένη με μορφή δράκου αφού η μορφή αυτή είναι μαγική καθαρά και μαγεία δεν υπάρχει στο δικό μας κόσμο; Επίσης, πώς στα κομμάτια κατάφερε η Regina να παγιδεύσει μια δράκαινα σε ένα υπόγειο;

 

 

Ποιος είπε ότι δεν υπάρχει μαγεία στον δικό μας κόσμο; Στη δεύτερη season δείχνει ότι υπάρχει σε... (δεν λέω άλλα)

 

 

Γιατί ο August

μεταμορφώνεται πάλι σε Πινόκιο, στην ξύλινη εκδοχή του και η Maleficent παρέμεινε δράκαινα; Εντάξει, ο August και η Emma ήρθαν στον κόσμο μας μέσω της ντουλάπας οπότε η κατάρα δεν ισχύει γι'αυτούς, οπότε μπορούν να μετακινούνται ελεύθερα μεταξύ Storybrooke και υπόλοιπου κόσμου, αλλά αυτό δεν εξηγεί με τίποτα το γιατί η μεταμόρφωση του August σε ξύλινο άνθρωποι ξεκίνησε *εκτός* Storybrooke πράγμα που δείχνει πως η κατάρα έχει κάποια σχέση και με αυτόν, αλλά δεν έχει με την Emma! What gives?

 

 

Ο August είναι άνθρωπος όχι επειδή ήρθε στον δικό μας κόσμο και "δεν υπάρχουν μάγια" αλλά επειδή τον μεταμόρφωσε σε άνθρωπο η νεράιδα. (εξηγείται ή στο 1ο season ή στο 2ο season). Ο λόγος που μεταμορφώνεται πίσω σε ξύλινο άνθρωπο είναι ότι δεν κράτησε κάποιον όρο και ξεκινά αυτή η μεταμόρφωση όταν η  Έμιλυ γυρνά στην πόλη. Περισσότερες εξηγήσεις στο 2ο season ;) Είναι πολύ πιο μπλεγμένα όλα απ΄όσο φαίνεται στο 1ο season πάντως.

 

 

Τhanks για τις απαντήσεις, Άλεξ. :)

Το ερώτημά μου για τον August δεν είχε να κάνει με το γιατί ήρθε σαν άνθρωπος. Είχε γίνει άνθρωπος από τη γαλάζια νεράιδα. Αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί άρχισε πάλι να γίνεται ξύλινος Πινόκιο στο δικό μας κόσμο. Η νεράιδα είχε πει πως αν παρέμενε "γενναίος, ειλικρινής" κλπ. θα παρέμενε για πάντα αγοράκι με σάρκα και οστά. Αλλά αυτό θα ίσχυε στον παραμυθόκοσμο. Γιατί ισχύει και στο δικό μας κόσμο; Και δω είναι και το ερώτημα περί μαγείας. Και η βασίλισσα και ο Rumpelstiltskin έχουν πει ξεκάθαρα πως ο δικός μας κόσμος δεν έχει μαγεία καθόλου, ή σχεδόν καθόλου, κάμποσες φορές. Γι'αυτό και έχουν πρακτικά μηδενικές μαγικές δυνάμεις εδώ. Στο επεισόδιο με το καπέλο και το μαγικό μήλο που η Regina θέλει,  αναγκάζεται να θυσιάσει κάμποσα μαγικά αντικείμενα που έχει για να ανοίξει έστω και μια μικρή πύλη,  αλλά αυτά είναι ήδη μαγικά γιατί τα έχει φέρει μαζί της από τον παραμυθόκοσμο. Ο Gold καταφέρνει να κάνει τη μαγεία να επιστρέψει χρησιμοποιώντας μεν το wishing well που είναι μέρος του δικού μας κόσμου, αλλά ρίχνοντας μέσα το potion που ήταν μαγικό αντικείμενο ήδη.

Με μπερδεύει λίγο και η φάση με το wraith στην αρχή της 2ης σεζόν. Έχοντας η μαγεία επιστρέψει, προφανώς μπορούν να κάνουν πράγματα που με τίποτα δεν γίνονταν πιο πριν. Ο Gold κάνει το wraith να έρθει επειδή επέστρεψε η μαγεία ή μπορούσε ήδη να το κάνει και πιο πριν; Αν ναι, τότε τι νόημα έχει η όλη ιστορία και τα λόγια της βασίλισσας, και του Gold, σε προηγούμενα επεισόδια, πως θα μεταφερθούν σε ένα κόσμο χωρίς μαγεία;

 

Μe is confused...

 

Ασχέτο: Βλέπω το 2Χ07 "Child of the Moon"! YAYYY!!! Ruby-centric επεισόδιο!! :D

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

 

 

  Γιατί η Maleficent είναι

παγιδευμένη με μορφή δράκου αφού η μορφή αυτή είναι μαγική καθαρά και μαγεία δεν υπάρχει στο δικό μας κόσμο; Επίσης, πώς στα κομμάτια κατάφερε η Regina να παγιδεύσει μια δράκαινα σε ένα υπόγειο;

 

 

Ποιος είπε ότι δεν υπάρχει μαγεία στον δικό μας κόσμο; Στη δεύτερη season δείχνει ότι υπάρχει σε... (δεν λέω άλλα)

 

 

Γιατί ο August

μεταμορφώνεται πάλι σε Πινόκιο, στην ξύλινη εκδοχή του και η Maleficent παρέμεινε δράκαινα; Εντάξει, ο August και η Emma ήρθαν στον κόσμο μας μέσω της ντουλάπας οπότε η κατάρα δεν ισχύει γι'αυτούς, οπότε μπορούν να μετακινούνται ελεύθερα μεταξύ Storybrooke και υπόλοιπου κόσμου, αλλά αυτό δεν εξηγεί με τίποτα το γιατί η μεταμόρφωση του August σε ξύλινο άνθρωποι ξεκίνησε *εκτός* Storybrooke πράγμα που δείχνει πως η κατάρα έχει κάποια σχέση και με αυτόν, αλλά δεν έχει με την Emma! What gives?

 

 

Ο August είναι άνθρωπος όχι επειδή ήρθε στον δικό μας κόσμο και "δεν υπάρχουν μάγια" αλλά επειδή τον μεταμόρφωσε σε άνθρωπο η νεράιδα. (εξηγείται ή στο 1ο season ή στο 2ο season). Ο λόγος που μεταμορφώνεται πίσω σε ξύλινο άνθρωπο είναι ότι δεν κράτησε κάποιον όρο και ξεκινά αυτή η μεταμόρφωση όταν η  Έμιλυ γυρνά στην πόλη. Περισσότερες εξηγήσεις στο 2ο season ;) Είναι πολύ πιο μπλεγμένα όλα απ΄όσο φαίνεται στο 1ο season πάντως.

 

 

Τhanks για τις απαντήσεις, Άλεξ. :)

Το ερώτημά μου για τον August δεν είχε να κάνει με το γιατί ήρθε σαν άνθρωπος. Είχε γίνει άνθρωπος από τη γαλάζια νεράιδα. Αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί άρχισε πάλι να γίνεται ξύλινος Πινόκιο στο δικό μας κόσμο. Η νεράιδα είχε πει πως αν παρέμενε "γενναίος, ειλικρινής" κλπ. θα παρέμενε για πάντα αγοράκι με σάρκα και οστά. Αλλά αυτό θα ίσχυε στον παραμυθόκοσμο. Γιατί ισχύει και στο δικό μας κόσμο; Και δω είναι και το ερώτημα περί μαγείας. Και η βασίλισσα και ο Rumpelstiltskin έχουν πει ξεκάθαρα πως ο δικός μας κόσμος δεν έχει μαγεία καθόλου, ή σχεδόν καθόλου, κάμποσες φορές. Γι'αυτό και έχουν πρακτικά μηδενικές μαγικές δυνάμεις εδώ. Στο επεισόδιο με το καπέλο και το μαγικό μήλο που η Regina θέλει,  αναγκάζεται να θυσιάσει κάμποσα μαγικά αντικείμενα που έχει για να ανοίξει έστω και μια μικρή πύλη,  αλλά αυτά είναι ήδη μαγικά γιατί τα έχει φέρει μαζί της από τον παραμυθόκοσμο. Ο Gold καταφέρνει να κάνει τη μαγεία να επιστρέψει χρησιμοποιώντας μεν το wishing well που είναι μέρος του δικού μας κόσμου, αλλά ρίχνοντας μέσα το potion που ήταν μαγικό αντικείμενο ήδη.

Με μπερδεύει λίγο και η φάση με το wraith στην αρχή της 2ης σεζόν. Έχοντας η μαγεία επιστρέψει, προφανώς μπορούν να κάνουν πράγματα που με τίποτα δεν γίνονταν πιο πριν. Ο Gold κάνει το wraith να έρθει επειδή επέστρεψε η μαγεία ή μπορούσε ήδη να το κάνει και πιο πριν; Αν ναι, τότε τι νόημα έχει η όλη ιστορία και τα λόγια της βασίλισσας, και του Gold, σε προηγούμενα επεισόδια, πως θα μεταφερθούν σε ένα κόσμο χωρίς μαγεία;

 

Μe is confused...

 

Ασχέτο: Βλέπω το 2Χ07 "Child of the Moon"! YAYYY!!! Ruby-centric επεισόδιο!! :D

 

Μπορεί η ίδια η πόλη να μην είχε μαγεία (άρα εν μέρει είχαν δίκιο), αλλά θα δεις στα τελευταία επεισόδια του season ότι υπάρχει μαγεία στον υπόλοιπο κόσμο (αλλά τι να το κάνουν όμως αυτοί που ήταν εντός της πόλης, αφού δεν μπορούν να φύγουν με τον εαυτό τους).

Edit: Όσο περισσότερο ρωτάς, τόσο περισσότερα spoilers θα κάνω :p

Edited by Διγέλαδος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διγέλαδος said:

Μπορεί η ίδια η πόλη να μην είχε μαγεία (άρα εν μέρει είχαν δίκιο), αλλά θα δεις στα τελευταία επεισόδια του season ότι υπάρχει μαγεία στον υπόλοιπο κόσμο (αλλά τι να το κάνουν όμως αυτοί που ήταν εντός της πόλης, αφού δεν μπορούν να φύγουν με τον εαυτό τους).

Edit: Όσο περισσότερο ρωτάς, τόσο περισσότερα spoilers θα κάνω :p

 

 

Χεχεχ. Ωραία. Καιρός για μερικές απαντήσεις σ'αυτά τα βασικά. Α, εντάξει. Αυτά που λες δεν τα θεωρώ spoilers. Μάλλον μικρά "μεζεδάκια" έτσι για το τσίγκλισμα της όρεξης, που λένε. :D

 

Eίδα και το "Child of the Moon" με τη Ruby κλπ. Εντάξει. Γαμάτο! Το μόνο κακό, όπως και σε άλλα επεισόδια, είναι πως σε μερικές σκηνές οι διάλογοι δεν είναι και ό,τι πιο sparkling και καλογραμμένο, αλλά αυτό δεν μειώνει όλα τα άλλα πολύ καλά και του συγκεκριμένου επεισοδίου και της σειράς εν γένει. 

 

Μου φαίνεται πως πρέπει να αγοράσω και το novel "Reawakening" που είναι η ιστορία όλης της 1ης σεζόν από την οπτική της Emma στο Storybrooke, και της Χιονάτης στον παραμυθόκοσμο και περιέχει κι άλλες λεπτομέρειες, όπως και το guidebook της σειράς "Once Upon a Time - Behind the Magic" αλλιώς δεν πρόκειται να ξελυσσάξω με τόσα ερωτήματα. Κάθε επεισόδιο απαντά μερικά, και γεννά άλλα δέκα. Λερναία Ύδρα πια!  :p

 

Εδίτιον: Συνεχίζω να την καταβρίσκω με όλα τα μικρά homages σε άλλα παραμύθια και κλασσικά παιδικά βιβλία, όπως με την υπνωτική σκόνη από τις παπαρούνες, εμφανέστατη αναφορά στο Μάγο του Οζ! :)

 

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Την τελείωσα και τη 2η σεζόν χτες. Πράγματι, όπως έλεγε κι ο Διγέλαδος, είναι κάπως πιο σκοτεινή και ανθρώποκεντρική από την πρώτη, αν και σίγουρα δυνατή και ωραία. Ορισμένα πράγματα εξηγούνται, από αυτά που ρωτούσα σε άλλα ποστς, άλλοτε ικανοποιητικά, άλλοτε όχι και τόσο. Συνεχίζουν να υπάρχουν κάποια κενά στο world building, σαν οι δημιουργοί της σειράς να αφήσαν αυτό το κομμάτι του premise της κάπως unpolished. Αυτά τα κενά ουσιαστικά έρχονται συχνά στην επιφάνεια καθώς η πλοκή εξελίσσεται και κάπου φαίνεται πως χρησιμοποιούν "μπαλώματα" για να δικαιολογήσουν την έλλειψη πλήρους συνοχής στην κοσμοπλασία της σειράς. Μερικές φορές, μάλιστα, αυτά τα  μπαλώματα αλληλοαναιρούνται, εν μέρει, και αυτό είναι και το μόνο πρόβλημα που έχω με τη δεύτερη σεζόν και τη σειρά γενικά.

Θα περιμένω την 3η σεζόν με "αγωνία" που λένε, γιατί φαίνεται να πηγαίνει σε πολύ διαφορετικά μονοπάτια πια. Δεν είμαι σίγουρος πώς θα παρουσιάσουν αυτόν τον... "νέο" κόσμο, όπως και έναν από τους πιο αγαπημένους και γνωστούς χαρακτήρες που όλοι γνωρίζουμε. Εντάξει να έχουν μια κάπως ρεβιζιονιστική διάθεση, αλλά ελπίζω να μην πάει σε εντελώς μαυρίλα η 3η σεζόν. Το μόνο που έχω βαρεθεί είναι το συνεχές backtracking στη διαμάχη Regina-Snow. Πόσα flashbacks και παραλλαγές θα δούμε πια μ'αυτές τις δυό; Στο μεταξύ μου έχει μείνει ένα ακόμα ερώτημα: Πού είναι η Ruby τόσο καιρό; Η Meghan Ory που την ενσαρκώνει πρωταγωνιστεί ήδη σε μια άλλη σειρά αλλά ελπίζω αυτό να μη σημαίνει πως δεν θα δούμε τη Ruby ξανά!

 

Η επίγευση της σειράς, ωστόσο, είναι πάρα πολύ θετική για μένα και σίγουρα θα δω και την 3η σεζόν και το spin off στη Wonderland! :)

 

Edit: Get rid of Tamara and that idiot Greg! Now!

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χμμ εχουμε RPG φαση στα πρωτα επεισοδια του τριτου season

An archer (LG lawful good)

A paladin (LG)

A fighter (Chaotic good μάλλον)

A thief (Lawful neutral)

A wizard (Chaotic Evil)

 

(και καπου μακρια εναν necromancer :p )

 

Μια χαρα! Μ' αρεσει

Edited by Διγέλαδος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Once Upon A Time (2011-2018)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..