Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
* * * * - 1 votes

Once Upon A Time

• Please log in to reply
66 replies to this topic

#21 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 31 Ιούλιος 2013 - 11:51

Γιατί η Maleficent είναι
Spoiler

Ποιος είπε ότι δεν υπάρχει μαγεία στον δικό μας κόσμο; Στη δεύτερη season δείχνει ότι υπάρχει σε... (δεν λέω άλλα)

Γιατί ο August
Spoiler

Ο August είναι άνθρωπος όχι επειδή ήρθε στον δικό μας κόσμο και "δεν υπάρχουν μάγια" αλλά επειδή τον μεταμόρφωσε σε άνθρωπο η νεράιδα. (εξηγείται ή στο 1ο season ή στο 2ο season). Ο λόγος που μεταμορφώνεται πίσω σε ξύλινο άνθρωπο είναι ότι δεν κράτησε κάποιον όρο και ξεκινά αυτή η μεταμόρφωση όταν η  Έμιλυ γυρνά στην πόλη. Περισσότερες εξηγήσεις στο 2ο season ;) Είναι πολύ πιο μπλεγμένα όλα απ΄όσο φαίνεται στο 1ο season πάντως.

Τhanks για τις απαντήσεις, Άλεξ. :)

Το ερώτημά μου για τον August δεν είχε να κάνει με το γιατί ήρθε σαν άνθρωπος. Είχε γίνει άνθρωπος από τη γαλάζια νεράιδα. Αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί άρχισε πάλι να γίνεται ξύλινος Πινόκιο στο δικό μας κόσμο. Η νεράιδα είχε πει πως αν παρέμενε "γενναίος, ειλικρινής" κλπ. θα παρέμενε για πάντα αγοράκι με σάρκα και οστά. Αλλά αυτό θα ίσχυε στον παραμυθόκοσμο. Γιατί ισχύει και στο δικό μας κόσμο; Και δω είναι και το ερώτημα περί μαγείας. Και η βασίλισσα και ο Rumpelstiltskin έχουν πει ξεκάθαρα πως ο δικός μας κόσμος δεν έχει μαγεία καθόλου, ή σχεδόν καθόλου, κάμποσες φορές. Γι'αυτό και έχουν πρακτικά μηδενικές μαγικές δυνάμεις εδώ. Στο επεισόδιο με το καπέλο και το μαγικό μήλο που η Regina θέλει,  αναγκάζεται να θυσιάσει κάμποσα μαγικά αντικείμενα που έχει για να ανοίξει έστω και μια μικρή πύλη,  αλλά αυτά είναι ήδη μαγικά γιατί τα έχει φέρει μαζί της από τον παραμυθόκοσμο. Ο Gold καταφέρνει να κάνει τη μαγεία να επιστρέψει χρησιμοποιώντας μεν το wishing well που είναι μέρος του δικού μας κόσμου, αλλά ρίχνοντας μέσα το potion που ήταν μαγικό αντικείμενο ήδη.

Με μπερδεύει λίγο και η φάση με το wraith στην αρχή της 2ης σεζόν. Έχοντας η μαγεία επιστρέψει, προφανώς μπορούν να κάνουν πράγματα που με τίποτα δεν γίνονταν πιο πριν. Ο Gold κάνει το wraith να έρθει επειδή επέστρεψε η μαγεία ή μπορούσε ήδη να το κάνει και πιο πριν; Αν ναι, τότε τι νόημα έχει η όλη ιστορία και τα λόγια της βασίλισσας, και του Gold, σε προηγούμενα επεισόδια, πως θα μεταφερθούν σε ένα κόσμο χωρίς μαγεία;

Μe is confused...

Ασχέτο: Βλέπω το 2Χ07 "Child of the Moon"! YAYYY!!! Ruby-centric επεισόδιο!! :D

Edited by Oberon, 31 Ιούλιος 2013 - 11:53.

Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#22 Διγέλαδος

Διγέλαδος

Lucid Dreamer

• Members
  • 2.190 posts
  • Όνομα:Alex

Posted 31 Ιούλιος 2013 - 11:55

Γιατί η Maleficent είναι
Spoiler

Ποιος είπε ότι δεν υπάρχει μαγεία στον δικό μας κόσμο; Στη δεύτερη season δείχνει ότι υπάρχει σε... (δεν λέω άλλα)

Γιατί ο August
Spoiler

Ο August είναι άνθρωπος όχι επειδή ήρθε στον δικό μας κόσμο και "δεν υπάρχουν μάγια" αλλά επειδή τον μεταμόρφωσε σε άνθρωπο η νεράιδα. (εξηγείται ή στο 1ο season ή στο 2ο season). Ο λόγος που μεταμορφώνεται πίσω σε ξύλινο άνθρωπο είναι ότι δεν κράτησε κάποιον όρο και ξεκινά αυτή η μεταμόρφωση όταν η  Έμιλυ γυρνά στην πόλη. Περισσότερες εξηγήσεις στο 2ο season ;) Είναι πολύ πιο μπλεγμένα όλα απ΄όσο φαίνεται στο 1ο season πάντως.

Τhanks για τις απαντήσεις, Άλεξ. :)

Το ερώτημά μου για τον August δεν είχε να κάνει με το γιατί ήρθε σαν άνθρωπος. Είχε γίνει άνθρωπος από τη γαλάζια νεράιδα. Αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί άρχισε πάλι να γίνεται ξύλινος Πινόκιο στο δικό μας κόσμο. Η νεράιδα είχε πει πως αν παρέμενε "γενναίος, ειλικρινής" κλπ. θα παρέμενε για πάντα αγοράκι με σάρκα και οστά. Αλλά αυτό θα ίσχυε στον παραμυθόκοσμο. Γιατί ισχύει και στο δικό μας κόσμο; Και δω είναι και το ερώτημα περί μαγείας. Και η βασίλισσα και ο Rumpelstiltskin έχουν πει ξεκάθαρα πως ο δικός μας κόσμος δεν έχει μαγεία καθόλου, ή σχεδόν καθόλου, κάμποσες φορές. Γι'αυτό και έχουν πρακτικά μηδενικές μαγικές δυνάμεις εδώ. Στο επεισόδιο με το καπέλο και το μαγικό μήλο που η Regina θέλει,  αναγκάζεται να θυσιάσει κάμποσα μαγικά αντικείμενα που έχει για να ανοίξει έστω και μια μικρή πύλη,  αλλά αυτά είναι ήδη μαγικά γιατί τα έχει φέρει μαζί της από τον παραμυθόκοσμο. Ο Gold καταφέρνει να κάνει τη μαγεία να επιστρέψει χρησιμοποιώντας μεν το wishing well που είναι μέρος του δικού μας κόσμου, αλλά ρίχνοντας μέσα το potion που ήταν μαγικό αντικείμενο ήδη.

Με μπερδεύει λίγο και η φάση με το wraith στην αρχή της 2ης σεζόν. Έχοντας η μαγεία επιστρέψει, προφανώς μπορούν να κάνουν πράγματα που με τίποτα δεν γίνονταν πιο πριν. Ο Gold κάνει το wraith να έρθει επειδή επέστρεψε η μαγεία ή μπορούσε ήδη να το κάνει και πιο πριν; Αν ναι, τότε τι νόημα έχει η όλη ιστορία και τα λόγια της βασίλισσας, και του Gold, σε προηγούμενα επεισόδια, πως θα μεταφερθούν σε ένα κόσμο χωρίς μαγεία;

Μe is confused...

Ασχέτο: Βλέπω το 2Χ07 "Child of the Moon"! YAYYY!!! Ruby-centric επεισόδιο!! :D

Μπορεί η ίδια η πόλη να μην είχε μαγεία (άρα εν μέρει είχαν δίκιο), αλλά θα δεις στα τελευταία επεισόδια του season ότι υπάρχει μαγεία στον υπόλοιπο κόσμο (αλλά τι να το κάνουν όμως αυτοί που ήταν εντός της πόλης, αφού δεν μπορούν να φύγουν με τον εαυτό τους).

Edit: Όσο περισσότερο ρωτάς, τόσο περισσότερα spoilers θα κάνω :p

Edited by Διγέλαδος, 31 Ιούλιος 2013 - 12:00.

• Oberon likes this
"We realize the author's ability but think that he should become less fantastic and in this new novel he is more so."

#23 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 31 Ιούλιος 2013 - 13:51

Διγέλαδος said:

Μπορεί η ίδια η πόλη να μην είχε μαγεία (άρα εν μέρει είχαν δίκιο), αλλά θα δεις στα τελευταία επεισόδια του season ότι υπάρχει μαγεία στον υπόλοιπο κόσμο (αλλά τι να το κάνουν όμως αυτοί που ήταν εντός της πόλης, αφού δεν μπορούν να φύγουν με τον εαυτό τους).

Edit: Όσο περισσότερο ρωτάς, τόσο περισσότερα spoilers θα κάνω :p

Χεχεχ. Ωραία. Καιρός για μερικές απαντήσεις σ'αυτά τα βασικά. Α, εντάξει. Αυτά που λες δεν τα θεωρώ spoilers. Μάλλον μικρά "μεζεδάκια" έτσι για το τσίγκλισμα της όρεξης, που λένε. :D

Eίδα και το "Child of the Moon" με τη Ruby κλπ. Εντάξει. Γαμάτο! Το μόνο κακό, όπως και σε άλλα επεισόδια, είναι πως σε μερικές σκηνές οι διάλογοι δεν είναι και ό,τι πιο sparkling και καλογραμμένο, αλλά αυτό δεν μειώνει όλα τα άλλα πολύ καλά και του συγκεκριμένου επεισοδίου και της σειράς εν γένει. 

Μου φαίνεται πως πρέπει να αγοράσω και το novel "Reawakening" που είναι η ιστορία όλης της 1ης σεζόν από την οπτική της Emma στο Storybrooke, και της Χιονάτης στον παραμυθόκοσμο και περιέχει κι άλλες λεπτομέρειες, όπως και το guidebook της σειράς "Once Upon a Time - Behind the Magic" αλλιώς δεν πρόκειται να ξελυσσάξω με τόσα ερωτήματα. Κάθε επεισόδιο απαντά μερικά, και γεννά άλλα δέκα. Λερναία Ύδρα πια!  :p

Εδίτιον: Συνεχίζω να την καταβρίσκω με όλα τα μικρά homages σε άλλα παραμύθια και κλασσικά παιδικά βιβλία, όπως με την υπνωτική σκόνη από τις παπαρούνες, εμφανέστατη αναφορά στο Μάγο του Οζ! :)

Edited by Oberon, 31 Ιούλιος 2013 - 13:55.

Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#24 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 02 Αύγουστος 2013 - 14:32

Την τελείωσα και τη 2η σεζόν χτες. Πράγματι, όπως έλεγε κι ο Διγέλαδος, είναι κάπως πιο σκοτεινή και ανθρώποκεντρική από την πρώτη, αν και σίγουρα δυνατή και ωραία. Ορισμένα πράγματα εξηγούνται, από αυτά που ρωτούσα σε άλλα ποστς, άλλοτε ικανοποιητικά, άλλοτε όχι και τόσο. Συνεχίζουν να υπάρχουν κάποια κενά στο world building, σαν οι δημιουργοί της σειράς να αφήσαν αυτό το κομμάτι του premise της κάπως unpolished. Αυτά τα κενά ουσιαστικά έρχονται συχνά στην επιφάνεια καθώς η πλοκή εξελίσσεται και κάπου φαίνεται πως χρησιμοποιούν "μπαλώματα" για να δικαιολογήσουν την έλλειψη πλήρους συνοχής στην κοσμοπλασία της σειράς. Μερικές φορές, μάλιστα, αυτά τα  μπαλώματα αλληλοαναιρούνται, εν μέρει, και αυτό είναι και το μόνο πρόβλημα που έχω με τη δεύτερη σεζόν και τη σειρά γενικά.

Θα περιμένω την 3η σεζόν με "αγωνία" που λένε, γιατί φαίνεται να πηγαίνει σε πολύ διαφορετικά μονοπάτια πια. Δεν είμαι σίγουρος πώς θα παρουσιάσουν αυτόν τον... "νέο" κόσμο, όπως και έναν από τους πιο αγαπημένους και γνωστούς χαρακτήρες που όλοι γνωρίζουμε. Εντάξει να έχουν μια κάπως ρεβιζιονιστική διάθεση, αλλά ελπίζω να μην πάει σε εντελώς μαυρίλα η 3η σεζόν. Το μόνο που έχω βαρεθεί είναι το συνεχές backtracking στη διαμάχη Regina-Snow. Πόσα flashbacks και παραλλαγές θα δούμε πια μ'αυτές τις δυό; Στο μεταξύ μου έχει μείνει ένα ακόμα ερώτημα: Πού είναι η Ruby τόσο καιρό; Η Meghan Ory που την ενσαρκώνει πρωταγωνιστεί ήδη σε μια άλλη σειρά αλλά ελπίζω αυτό να μη σημαίνει πως δεν θα δούμε τη Ruby ξανά!

Η επίγευση της σειράς, ωστόσο, είναι πάρα πολύ θετική για μένα και σίγουρα θα δω και την 3η σεζόν και το spin off στη Wonderland! :)

Edit: Get rid of Tamara and that idiot Greg! Now!

Edited by Oberon, 02 Αύγουστος 2013 - 15:04.

Posted Image

#25 Διγέλαδος

Διγέλαδος

Lucid Dreamer

• Members
  • 2.190 posts
  • Όνομα:Alex

Posted 08 Οκτώβριος 2013 - 23:42

Χμμ εχουμε RPG φαση στα πρωτα επεισοδια του τριτου season

An archer (LG lawful good)

A paladin (LG)

A fighter (Chaotic good μάλλον)

A thief (Lawful neutral)

A wizard (Chaotic Evil)

(και καπου μακρια εναν necromancer :p )

Μια χαρα! Μ' αρεσει

Edited by Διγέλαδος, 08 Οκτώβριος 2013 - 23:45.

• Oberon likes this
"We realize the author's ability but think that he should become less fantastic and in this new novel he is more so."

#26 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 08 Οκτώβριος 2013 - 23:50

Δεν έχω δει ακόμα τα δύο πρώτα επεισόδια της 3ης σεζόν αλλά θα επανορθώσω σύντομα. Όπου να'ναι αρχίζει και το spin-off Οnce Upon a Time in Wonderland, ε; Κι αυτό το περιμένω πολύ.

• Airbourne likes this
Posted Image

#27 Nargathrod

Nargathrod
  • Moderators
  • 744 posts
  • Όνομα:Nargathrod
  • Currently reading:Το γκόλεμ και το τζίνι - Helene Wecker

Posted 29 Οκτώβριος 2013 - 09:52

Έχει ξεκινήσει με την ιστορία του Πίτερ Παν ως του μεγάλου εχθρού! Ενδιαφέρον αρκετά! Ίσως είναι ο πρώτος κύκλος που βλέπω και που με κάνει να θέλω να δω την συνέχεια! Αυτό γιατί κάθε επεισόδιο δεν είναι μεμονομένη ιστορία όπου αναπτύσεται και η κύρια ιστορία. Αλλά ακολουθείται σε κάθε επεισόδιο μια κύρια ιστορία!

Αυτή η Regina όλη την ώρα θέλει να κάψει κάτι! Πυρομανής όσο δεν πάει!

The piano keys are black and white but they sound like million colours in your mind

#28 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 29 Οκτώβριος 2013 - 18:01

Έχει ξεκινήσει με την ιστορία του Πίτερ Παν ως του μεγάλου εχθρού! Ενδιαφέρον αρκετά! Ίσως είναι ο πρώτος κύκλος που βλέπω και που με κάνει να θέλω να δω την συνέχεια! Αυτό γιατί κάθε επεισόδιο δεν είναι μεμονομένη ιστορία όπου αναπτύσεται και η κύρια ιστορία. Αλλά ακολουθείται σε κάθε επεισόδιο μια κύρια ιστορία!

Αυτή η Regina όλη την ώρα θέλει να κάψει κάτι! Πυρομανής όσο δεν πάει!

Ναι, η Regina το έχει αυτό! Μάλλον αντιγράφει την άλλη μουρλή τη Maleficent!

Αλήθεια, έχει δει κανείς τα πρώτα επεισόδια από το spin-off Οnce Upon A Time In Wonderland? Λένε τίποτα;  Δεν τα έχω δει ακόμα, ούτε και αυτά του 3ου κύκλου της κύριας σειράς.

Posted Image

#29 Nargathrod

Nargathrod
  • Moderators
  • 744 posts
  • Όνομα:Nargathrod
  • Currently reading:Το γκόλεμ και το τζίνι - Helene Wecker

Posted 19 Ιανουάριος 2014 - 11:56

Αν αυτό είναι το τέλος του Κακιότατου Ρουμπελστουσκιν πως στο καλό του λέγεται... είναι σκέτη απογοήτευση... Τελικά το πως έχουν συνδέσει τον  Πήτερ Πάν με την υπόλοιπη οικογένεια δεν το περίμενα και ήταν ευχάριστη έκπληξη! Κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον. Συνεχίζω να λέω ότι η τρίτη σεζόν είναι και η καλύτερη μέχρι τώρα.

The piano keys are black and white but they sound like million colours in your mind

#30 MadnJim

MadnJim

Έντι Τζόουνς

• Members
  • 1.199 posts
  • Όνομα:Σπύρος
  • Currently reading:Γρ.Δημακόπουλος "Η Εποχή των Θρύλων" μέρος 2ο, "Ο Δρόμος"

Posted 29 Σεπτέμβριος 2015 - 09:20

:stars: Άρχισε η 5η σεζόν...  :stars:  

• Oberon and Blacksword like this

Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω!...

#31 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 29 Σεπτέμβριος 2015 - 09:37

Είμαι ακόμα στην 3η. Πρέπει να κάνω catching up pronto!

Posted Image

#32 alkinem

alkinem
  • Members
  • 836 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Οι Κυρίες Του Τρόμου(Συλλογή Διηγημάτων)

Posted 29 Σεπτέμβριος 2015 - 09:50

Εγώ ακόμα δεν έχω δει την 4η. Μόλις τελειώσω τον 1o κύκλο του Flash, παίρνει σειρά.

Edited by alkinem, 29 Σεπτέμβριος 2015 - 10:21.

• Oberon likes this

Αν θες ν' αγιάσεις, πρέπει ν' αμαρτήσεις... ε, κι αν προλάβεις, να μετανοήσεις...

#33 Blacksword

Blacksword

A Fantasy Lover!

• Members
  • 947 posts
  • Όνομα:Κώστας

Posted 29 Σεπτέμβριος 2015 - 09:54

Δεν την έχω αρχίσει ακόμα αλλά ελπίζω το πρώτο μισό να είναι καλύτερο από το περσινό με την παντελώς αδιάφορη Frozen.

Edited by Blacksword, 29 Σεπτέμβριος 2015 - 09:55.

• Oberon likes this

"The sword Anglachel was forged anew for him by the cunning smiths of Nargothrond, and though ever black its edges shone with pale fire. Then Turin himself became known in Nargothrond as Mormegil, the Blacksword, for the rumours of his deeds with that weapon; but he named the sword Gurthang, Iron of Death."  - The Children of Húrin

#34 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 29 Σεπτέμβριος 2015 - 09:58

Και γω ελπίζω να είναι καλύτερες οι επόμενες σεζόν. Ό,τι έχω δει από την 3η δεν είναι κακό, βέβαια, αλλά λίγο meh. Δεν γνωρίζω τι παίζει αργότερα, εκτός από πολύ γενικές πληροφορίες και έφυγα από τα σχετικά γκρουπς στο φατσομπούκι γιατί από τη μία είχαν γεμίσει spoilers και από την άλλη οι συζητήσεις ήταν σχεδόν αποκλειστικά ανάμεσα σε "shippers" για "shipping". :p

H θεά Lana όμως, παραμένει η θεά Lana! :D

Attached File  evilqueen.jpg   157,02KB   0 downloads

Edited by Oberon, 29 Σεπτέμβριος 2015 - 10:05.

• alkinem and Blacksword like this
Posted Image

#35 MadnJim

MadnJim

Έντι Τζόουνς

• Members
  • 1.199 posts

Posted 29 Σεπτέμβριος 2015 - 11:48

Το πρώτο μισό της 4ης σεζόν ήταν σχετικά αδιάφορο, αλλά το δεύτερο μισό που άλλαξε η πλοκή ανέβηκε αισθητά. Και πάλι όμως πιστεύω πως η 3η σεζόν ήταν η δυνατότερη so far. Είδα το πρώτο επεισόδιο της 5ης σεζόν και νομίζω πως αφήνει υποσχέσεις για δυνατή συνέχεια. Θα δείξει...

• Oberon likes this

#36 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 29 Σεπτέμβριος 2015 - 11:52

H 4η σεζόν είναι με τους χαρακτήρες από το Frozen, δεν είναι;

Posted Image

#37 alkinem

alkinem
  • Members
  • 836 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Οι Κυρίες Του Τρόμου(Συλλογή Διηγημάτων)

Posted 29 Σεπτέμβριος 2015 - 12:01

Κατέβασα το 1ο επεισόδιο της 5ης season και του έριξα μια ματιά.

Spoiler

• MadnJim likes this

Αν θες ν' αγιάσεις, πρέπει ν' αμαρτήσεις... ε, κι αν προλάβεις, να μετανοήσεις...

#38 MadnJim

MadnJim

Έντι Τζόουνς

• Members
  • 1.199 posts

Posted 29 Σεπτέμβριος 2015 - 12:02

Η μισή σεζόν, μετά παίζει με Μαλέφισεντ, Κρουέλα Ντεβίλ, και ακόμη μία vilain που μου διαφεύγει τώρα το όνομά της, και το μαγικό βιβλίο (δεν είναι σπόιλερ αυτά). Έχει ενδιαφέρον το δεύτερο μισό της 4ης σεζόν, και τελειώνει με δυνατό cliffhanger για την 5η.

• Oberon likes this

#39 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 29 Σεπτέμβριος 2015 - 12:08

Η μισή σεζόν, μετά παίζει με Μαλέφισεντ, Κρουέλα Ντεβίλ, και ακόμη μία vilain που μου διαφεύγει τώρα το όνομά της, και το μαγικό βιβλίο (δεν είναι σπόιλερ αυτά). Έχει ενδιαφέρον το δεύτερο μισό της 4ης σεζόν, και τελειώνει με δυνατό cliffhanger για την 5η.

A, μπα; Επιστρέφει η Maleficent??? Το ενδιαφέρον μου αυξήθηκε κατακόρυφα! Μου φαίνεται πως θα κάνω το catch up να τελειώσω την 3η σεζόν τώρα! Τhanks for the info!

• MadnJim likes this
Posted Image

#40 Blacksword

Blacksword

A Fantasy Lover!

• Members
  • 947 posts
  • Όνομα:Κώστας

Posted 29 Σεπτέμβριος 2015 - 12:17

Την Ούρσουλα λες (ναι ούτε εγώ την θυμόμουν χαχα) που είναι και η πιο αδιάφορη από τις τρείς. Επίσης η Κρουέλα μου την έσπασε στην αρχή που είχε

Spoiler
αλλά μετά νομίζω ταίριαξε πολύ καλά με τον
Spoiler

• Oberon and MadnJim like this

"The sword Anglachel was forged anew for him by the cunning smiths of Nargothrond, and though ever black its edges shone with pale fire. Then Turin himself became known in Nargothrond as Mormegil, the Blacksword, for the rumours of his deeds with that weapon; but he named the sword Gurthang, Iron of Death."  - The Children of Húrin

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users