Jump to content

Once Upon A Time (2011-2018)


k0zmik
 Share

Recommended Posts

Ξεκίνησα 5η σεζόν και τελικά θα την δω!!! Το μεγάλο κίνητρο δεν είναι τόσο η Emma. Για κάποιο λόγο δεν με πείθει η ερμηνία της ως κακούλα. Αυτό ίσως γιατί την έχω συνηθίσει στην καλή πλευρά. Α ναι. Όπως έλεγα το μεγάλο κίνητρο είναι η ιστορία για το Camelot! Αγαπάμε βασιλιά Αρθούρο και Μέρλιν! Αυτή όμως που αγαπάμε περισσότερο είναι η Μέριντα!!! (Ελπίζω να γυρίσουν τίποτα στην  Σκωτία). Μπράβο πάντως στους παραγωγούς. Τα κοστούμια στο once upon a time είναι πολύ δουλεμένα σε όλες τις σεζόν.

 

Q3WipS7CWCml.jpg

Edited by Nargathrod
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τώρα που τελειώνει σιγά σιγά το πρώτο μέρος, αρχίζουν και πέφτουν ανακοινώσεις για την πρεμιέρα του Μαρτίου που θα είναι και το 100στό επεισόδιο που θα το γιορτάσουν με ένα ιδιαίτερο τρόπο.

 

Για την ώρα πάντως έχει ανακοινωθεί ότι θα επιστρέψει η μητέρα της Regina όπως επίσης και ο Peter Pan, τώρα πως και τι θα δούμε στην πορεία.

Edited by Blacksword
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 5η σεζόν και πρέπει να πω πως ενώ κάθε μα κάθε φορά κάνουν μία πατατιά και λέω, τώρα παρατάω τη σειρά, μετά χώνουν στο σενάριο μία ιδέα που απογειώνει το σύνολο και τους δίνω ακόμη ευκαιρίες.

Τα επιμέρους σχόλια (με επισήμανση στις ιδέες που σώζουν):

Ο Ραμπλ- ο αρχηγός της συμμοριάς του Full Monty, τι άτακτο παιδί- πήγε και έπαθε καρδιακό και κατασυγχίστηκα διότι κρατούσε τη σειρά, αυτός και η evil Queen.

ΑΛΛΑ ξαναπαρουσιάστηκε ως φωνή-στο-κεφάλι-της-Έμμα.

Η Έμμα έγινε κακιά, δεν ξέρω πώς μου φάνηκε αυτό. Μάλλον δεν πείστηκα. Αλλά μου άρεσαν οι ονειροπαγίδες της.

Στο χορό του Κάμελοτ, εκεί που βάλανε τα ακουστικά ήθελα να τους δείρω, ή να τους ρίξω μία αβάντα-καντάβρα -ΑΛΛΆ το σώσανε με την επίθεση κατά της Ρετζίνα.

Ο Χένρι έγινε κοτζάμ γαϊδούρι πια και τον συμπαθώ λιγότερο επειδή έγινε κοτζάμ γαϊδούρι. Ο τύπος που έκανε τον συγγραφέα ήταν εντελώς χάχας.  Αλλά όλη η ιδέα με τον συγγραφέα και την πένα "φυσάει."

Μέρλιν- Λάνσελοτ -Αρθούρος - δεν ξέρω αν τους έδεσε η σούπα όπως περίμενα. Αν και μου άρεσε η Νίμουε ως αρχική Σκοτεινή. ΣΥΝ η ιδέα του σπασμένου Εξκάλιμπερ. Ουάου.

Επίσης συν ο αυτοσαρκασμός των σεναριογράφων. Το καταφχαριστιέμαι όταν αποκαλούν τον Χουκ (he's bloody hot, mate) φτιασιδωμένο, ή όταν σχολιάζουν τι φροϋδικός εφιάλτης θα είναι το οικογενειακό τραπέζι σε αυτό το σόι-σοβαρά δηλαδή. Ο Ραμπλ συμπέθερος της Χιονάτης, η οποία έκανε ξεπέτα με τον Φρανκεστάιν, ο Ραμπλ -Τέρας ΚΑΙ δάσκαλος της κακιάς μητριάς και της μάνας της -και εραστής της μάνας της αν θυμάμαι- όπως ήταν και ο Χουκ, που τώρα "βολεύει" την κόρη της Χιονάτης και μάνα του Χένρι που την καλόβλεπε και ο "μικρομέγαλος" Πινόκιο -και γκραν προπάππος του όλου συρφετού ο Πήτερ Παν.

Χαίρομαι που υπάρχει στο χωριό και ο ψυχίατρος Τζίμινι Κρίκετ. Αργά ή γρήγορα κάποιος θα τον χρειαστεί σοβαρά.

Επίσης, θέλω κατσαριδάκι σαν της Έμμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το Εξκάλιμπερ παίζει να είναι και το χειρότερο ξίφος που έχω δει. Καταλαβαίνω ότι έπρεπε να το συνδυάσουν με το μαχαίρι αλλά είναι πολύ χάλια.

 

Ο "μικρός" από την άλλη έχει γίνει πλέον αρκετά αδιάφορος χαρακτήρας και ναι, η σκηνή με τα ακουστικά ήταν πολύ κουλή χαχα.

 

Για μένα πρέπει να αρχίσουν να στρώνουν ένα τέλος, γιατί το στόρυ δεν τραβάει άλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τα αφήσω και θα δω όλη την 5η season μονοκοπανιά.

 

ΥΓ. Εκατό επεισόδια... Αφού τα κατάφεραν, δυο-τρεις season ακόμα είναι μάλλον βέβαιες,

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πάρα πολύ το Once Upon A Time, αλλά, δεν ξέρω, η τρέχουσα σεζόν δεν με κρατάει. Ίσως να με κούρασε, ίσως επειδή παρακολουθώ πολλές σειρές ταυτόχρονα, ίσως δεν μου κόλλησε καλά το Κάμελοτ με το Στόριμπρουκ, ίσως αυτό τον καιρό να είμαι εγώ σε άλλη φάση, δεν ξέρω. Έχω σταματήσει στο 3ο επεισόδιο, και, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν με τραβάει να βάλω να δω παρακάτω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τα αφήσω και θα δω όλη την 5η season μονοκοπανιά.

 

ΥΓ. Εκατό επεισόδια... Αφού τα κατάφεραν, δυο-τρεις season ακόμα είναι μάλλον βέβαιες,

ΟΚ. Τους έχω ιδέες. Ο Ρομπέν να τα φτιάξει με τον Χουκ. Όχι πως το θέλω, μα τι στην ευχή. Τι θα βρουν να πουν πια.

Επίσης αναρωτιέμαι τι συμφωνίες έχουν με την Ντίσνεϋ τα παλικάρια, γιατί οι εκδοχές των παραμυθιών που χρησιμοποιούν είναι από τις ταινίες, καρφωτά.

Link to comment
Share on other sites

Το Εξκάλιμπερ παίζει να είναι και το χειρότερο ξίφος που έχω δει. Καταλαβαίνω ότι έπρεπε να το συνδυάσουν με το μαχαίρι αλλά είναι πολύ χάλια.

 

O.T.

Είναι άραγε πρακτική τέτοια λεπίδα;
Link to comment
Share on other sites

 

Το Εξκάλιμπερ παίζει να είναι και το χειρότερο ξίφος που έχω δει. Καταλαβαίνω ότι έπρεπε να το συνδυάσουν με το μαχαίρι αλλά είναι πολύ χάλια.

 

O.T.

Είναι άραγε πρακτική τέτοια λεπίδα;

 

O.T.

Για οδοντογλυφίδα, ίσως. :p
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από παραμύθια ξέμειναν, αλλά θα 'χουμε νέες αφίξεις.

Καλό αυτό ή κακό, η νεκροψία θα δείξει. Άντε με το καλό να δούμε και τον Ταρζάν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από παραμύθια ξέμειναν, αλλά θα 'χουμε νέες αφίξεις.

Καλό αυτό ή κακό, η νεκροψία θα δείξει. Άντε με το καλό να δούμε και τον Ταρζάν...

Η νεκροψία (για την ώρα) δείχνει 4,8 που είναι η χειρότερη τηλεθέαση που έχει κάνει η σειρά. Άσε που βλέπω στο wiki ότι το δεύτερο μισό έχει πάντα χειρότερη τηλεθέαση από το πρώτο.

Η σειρά αργοπεθαίνει, το έχουν πάρει χαμπάρι;

Edited by Blacksword
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είδα επιτέλους τα δύο τελευταία του πρώτου μέρους και πάνω που λέω ότι τελείωσε καλά πετάνε αυτό στο τέλος με τον Rumple και με έστειλε κανονικά. Δηλαδή τόσες σεζόν θέλει να το ξεφορτωθεί και μόλις έγινε το ξαναπέρνει πίσω; χαχα

Τον έχουν καταστρέψει τον χαρακτήρα γιατί φαίνεται ξέρουν, ότι αν δεν έχει κάποιο σημαντικό ρόλο στην πλοκή η σειρά θα πατώσει.

 

Όπως και να χει το δεύτερο μέρος δείχνει αρκετά υποσχόμενο αν και προβλέπω να κάνουν καμιά πατάτα πάλι. Θα δούμε τον Μάρτιο.

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσες να τα πεις πιο σωστά Μαύρο Σπαθί. Θέλω να τους δω στον Κάτω Κόσμο, μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον αλλά δεν έχω ειλικρινά καταλάβει γιατί έπρεπε να πάνε όλοι μαζί. Τον μικρό Νηλ ποιος θα τον προσέχει; Την κόρη του Ρομπέν; Στη Ζελίνα τα αφήσανε; Έλεος δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 6 months later...

Την φετινή σεζόν την βλέπει κανείς; Μετά από δύο μέτριες σεζόν, που γι' αυτό φταίει η Disney, η σειρά πιστεύω έχει επανέλθει στα δυνατά της. Βέβαια, δεν μπορώ να πω ότι έχει την μαγεία που είχαν οι πρώτες, αλλά σίγουρα είναι πολύ πιο ευχάριστη φέτος. Evil Queen rules!  :p

Link to comment
Share on other sites

Την παρακολουθώ ακόμα μετά κόπων και βασάνων. Πολύ λίγα μου αρέσουν πια σε αυτή τη σειρά. Σκηνογραφία, κοστούμια και ελάχιστοι ηθοποιοί. Όλα τα άλλα με έχουν κουράσει. Για την Evil Queen συμφωνώ είναι η μόνη που παίζει σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το μουσικό επεισόδιο, πιστεύω, έφερε την ανατροπή λίγο πριν το τέλος αλλά να πω την αλήθεια περίμενα πως κι πως να δω τον Rumple να τραγουδάει αλλά μας τα χάλασε χαχα. Όπως και να χει όποιος δεν το είδε ακόμα πάρτε μια γεύση παρακάτω σε ένα επεισόδιο που θυμίζει λίγο το, πλέον, ξεχασμένο Galavant:

 

 

Του Hook, προσωπικά, είναι το πιο αγαπημένο μου. :p

Edited by Blacksword
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λοιπόν, κρατήθηκα να μην πω τίποτα στην πρεμιέρα, για να είμαι πιο σίγουρος για το που θα πάει η 7η σεζόν, αλλά το Once Upon a Time που ξέρατε ξεχάστε το. Έχει αλλάξει τόσο, σε σημείο να χάνει αυτή τη... μαγεία - έστω και στα πιο κακά επεισόδια - που είχαν οι προηγούμενες σεζόν, φέρνοντας κάτι πολύ διαφορετικό που θα μπορούσε κάλλιστα να το κάνουν σε ένα spin-off αντί για αυτή τη "συνέχεια".

Η πρεμιέρα, συγκεκριμένα, ήταν το πιο ζορισμένο επεισόδιο που έχω δει σε όλη τη σειρά, μιας και οι παραγωγοί προσπαθούν να βγάλουν μια νέα ιστορία από τους ήδη υπάρχοντες χαρακτήρες. Το δεύτερο επεισόδιο, σίγουρα, δείχνει μια σχετική βελτίωση, αλλά θα αργήσει πολύ να φτάσει (αν φτάσει δηλαδή) εκεί που ήταν πριν η σειρά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blacksword said:

Λοιπόν, κρατήθηκα να μην πω τίποτα στην πρεμιέρα, για να είμαι πιο σίγουρος για το που θα πάει η 7η σεζόν, αλλά το Once Upon a Time που ξέρατε ξεχάστε το. Έχει αλλάξει τόσο, σε σημείο να χάνει αυτή τη... μαγεία - έστω και στα πιο κακά επεισόδια - που είχαν οι προηγούμενες σεζόν, φέρνοντας κάτι πολύ διαφορετικό που θα μπορούσε κάλλιστα να το κάνουν σε ένα spin-off αντί για αυτή τη "συνέχεια".

Η πρεμιέρα, συγκεκριμένα, ήταν το πιο ζορισμένο επεισόδιο που έχω δει σε όλη τη σειρά, μιας και οι παραγωγοί προσπαθούν να βγάλουν μια νέα ιστορία από τους ήδη υπάρχοντες χαρακτήρες. Το δεύτερο επεισόδιο, σίγουρα, δείχνει μια σχετική βελτίωση, αλλά θα αργήσει πολύ να φτάσει (αν φτάσει δηλαδή) εκεί που ήταν πριν η σειρά. 

Ωχ... Πάει και αυτή... Η περσινή σεζόν με ζόρισε και έλεγα να την κόψω. Θα δω πρώτο άντε και δεύτερο επεισόδιο για να αποφασίσω. 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Once Upon A Time (2011-2018)
  • 1 month later...

Το προηγούμενο ποστ μου ίσως να βγήκε και προφητικό (όχι ότι δεν το περίμενα έτσι όπως πήγαινε). Όπως και να χει, η 7η έβδομη σεζόν έφαγε "διαγραφή" από το κανάλι και έστειλε τους παραγωγούς στο σπίτι τους. Δηλαδή, για όποιον δεν κατάλαβε, ακυρώθηκε μια και καλή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..