Jump to content

Mix Art #1


Drake Ramore
 Share

  

6 members have voted

  1. 1. Ψηφίζω την ιστορία του:

    • aScannerDarkly
      2
    • Mindtwisted
      4

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Η ώρα για τα θέματα έχει έρθει. Όσοι διαβάσατε τους κανονισμούς εδώ, γνωρίζεται πως παίζεται. Όσοι δεν τους διαβάσατε , διαβάστε τους, για να γνωρίζετε πως παίζεται το παιχνίδι.

 

Ξεκινάω με τους εκπροσώπους του πρώτου είδους: Graphic/Digital Art

 

Τα δύο έργα μεταξύ των οποίων θα επιλέξετε είναι:

#1

3DfantasyWallpaper3.jpg

#2

FantasyCities74381.jpg

Αναμείνατε στις οθόνες σας για το δεύτερο είδος...

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Naroualis

    8

  • aScannerDarkly

    14

  • Drake Ramore

    24

  • Eugenia Rose

    9

Εκπρόσωποι δεύτερου είδους: Διάσημες ατάκες (famous quotes)

#1

Όλα τα πράγματα που κάποιος έχει λησμονήσει, κραυγάζουν για βοήθεια στα όνειρα.

#2

Οι ταξιδιώτες ποτέ δεν σκέφτονται ότι αυτοί είναι οι ξένοι.

 

 

 

 

Σημειωση: Πρέπει να χρησιμοποιηθεί αυτούσιο το κάθε quote.

 

Εκπρόσωποι τρίτου είδους: Παράγραφοι

 

#1

 

Οι πόρτες ήταν ψηλές, όπως θα άρμοζε σε ένα αρχοντικό πανδοχείο των Παλαιών Χρόνων. «Γίγαντες το έχτισαν, γίγαντες να φιλοξενούν» θα σου έλεγε ο νάνος πίσω από τον γκισέ, κλείνοντας σου το μάτι πίσω από τα ολοστρόγγυλα γυαλιά του. Θα σε οδηγούσε στο δωμάτιο σου και θα σου έτεινε το χέρι για φιλοδώρημα, κι αν δεν του έδινες δεν θα σου κρατούσε κακία. Ποτέ όμως δεν θα σου απαντούσε στην ερώτηση «Πόσοι ακόμη διανυκτερεύουν εδώ;». «Είναι ο χρόνος που αριθμεί τους φιλοξενούμενους και όχι το μέρος» θα μασούσε πίσω από τα κίτρινα δόντια του. Θα γύριζε την πλάτη του και θα έφευγε σφυρίζοντας έναν παλιό σκοπό.

 

 

 

#2

 

Κοίταξε το ρολόι του. Είκοσι λεπτά πριν θα έπρεπε να έχουν τελειώσει όλα. Δύο ώρες πριν, είχαν ήδη ξεκινήσει από την βάση. Μια μέρα πριν, είχε μαζευτεί όλη η ομάδα. Τέσσερις μέρες πριν συνέλαβε το ιδιοφυές του σχέδιο. Μια βδομάδα πριν, ήταν ήδη νεκρός.

 

 

 

 

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Συγγραφείς, διαλέγετε ένα έργο/εκπρόσωπο απο κάθε είδος και πλέκετε την ιστορία σας. Πρέπει και τα τρια είδη να εκπροσωπηθούν κάπως στην ιστορία.

 

Εχετε 14 μέρες ακριβώς, δηλαδή μέχρι τα μεσάνυκτα της Κυριακής 22/01/2012 για να υποβάλετε τις ιστορίες σας στην βιβλιοθήκη που ταιριάζουν (η κάθε μια) και να ποστάρετε το λινκ σε αυτό το νημα.

Οι σχολιασμοί θα γίνουν σε κάθε ιστορία στο δικό της νήμα. Η ψηφοφορία θα γίνει σε αυτό το νήμα μέσα poll που θα ανοίξει κάποιος συντονιστής αργότερα.

 

Καλή σας επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο εύκολο απο όσο φαίνεται. Ξαναδιαβάστε τους κανόνες. Εκτός της ατάκας που πρέπει να μπει αυτούσια όλα τα άλλα στοιχεία μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε με πολλούς τρόπους.

Πχ οι παραγραφοι δεν είναι δεσμευτικοι να μπουν αυτούσιες, ούτε στην αρχή ή την μέση ή το τέλος. Δίνουν απλώς κάποια στοιχεία που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε στα διηγηματα σας. Θα χρησιμοποιήσετε λίγα στοιχεία; Πολλά; Όλα; Στο δικό σας χέρι είναι, αρκεί να φαίνεται σαφώς η χρήση κάποιων απο τα στοιχεία. Σε αυστηρότητα χρήσης στοιχείων θα έλεγα οτι είναι λίγο πιο ελαστικη χρηση απο ότι στο Ρακόρ (που είναι ήδη ελαστική). Για τις εικόνες δεν χρειάζεται να πω τιποτα. Βλέπετε εμπνέεστε και χρησιμοποιείτε κάποια ή πολλά ή όλα τα στοιχεία. Ισχύουν τα ίδια. Στην ουσία μονο η ατάκα δεσμεύει κάπως που πρέπει να μπει ως έχει.

 

Ειπα να μην σας βάλω δύσκολα για αρχή. Σκεφτόμουν για βιντεοκλίπ, και φωτογραφίες αφηρημένης τέχνης αρχικά, αλλά είπα να μην ταραξω τα νερά εξ αρχής!devil2.gif

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Όχι, μόνο η ατάκα. Το λέει στους κανονισμούς;-)

 

Άλλη μια ερώτηση - οι ατάκες από πού είναι; Θα ήταν σωστό να το αναφέρουμε στο κείμενο, αφού θα μπουν όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το είδος που γράφουμε είναι ελεύθερο; Δηλαδή φανταζυ, τρόμου ή επ. φαντασίας; Αν ναι, τότε έχω την πρώτη μου ιδέα. Αλλά θα περιμένω μήπως μου έρθει και άλλη. :book:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

@ Naroualis: Η παράγραφος δεν χρειάζεται να ειναι αυτούσια. Χρησιμοποιείτε τα στοιχεία που θέλετε. Όσοι μπορείτε να ενσωματώσετε όλα τα στοιχεία στο διήγημα σας, καντε το. Συνηθως μετράει για κάποιους αναγνώστες. Πάντως ακόμη και αν την χρησιμοποιήσετε αυτούσια μπορείτε να της αλλάξετε τα φώτα σε χρόνους, δομή, ή ακόμη και να την σπάσετε σε δυο διαφορετικά σημεία του διηγηματος.Γενικώς, κάνετε ότι θέλετε.

 

@Scanner: Η προέλευση των quotes θα φανερωθεί στο τέλος του διαγωνισμού. Για την ώρα γράψτε απερίσπαστοι απο την προέλευση τους που μπορεί να περιορίσει τους συγγραφικούς σας ορίζοντες.

 

@Eugenia: Το είδος είναι ελεύθερο, όμως πάντα μέσα στα πλαίσια του τρίπτυχου :ΕΦ-Φαντασυ-Τρόμος. Διηγήματα τρόμου, αλλά μη φανταστικού γίνονται επίσης δεκτά.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα νέο από κανέναν μας;:mf_sherlock: (Εγώ έχω τα βασικά μιας ιδέας και ίσαμε 150 λέξεις).

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Ιδέα όχι, ούτε και έμπνευση :( αλλά θα το παλέψω εντός του ΣΚ. Προς το παρόν απλά το κλωθογυρίζω στο μυαλό μου πού και πού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 700 λέξεις αλλά παίζει τις πεταξω και να γράψω άλλες η ιδέα είναι μεγαλη και θέλει δουλεια... Τι να σου κάνουν και 4.000 λεξούλες,,,, :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος χρειαστεί επιπλέον λέξεις το συζητάμε όταν φτάσει στο όριο.

Αντε, ξεκινήστε να γράφετε!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1700 λέξεις. Τα ευχάριστα είναι πως ίσως να μην χρειαστώ περισσότερες λέξεις. Τα δυσάρεστα είναι πως δεν ξέρω πως να συνεχίσω την πλοκή. Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως πάει; Εγώ ακόμα στο ίδιο σημείο είμαι. Δεν ξεκολλησα. :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σχεδόν στα μισά του παιχνιδιού. Μονομάχοι, δώστε σημεία ζωής!devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να το συζητάγαμε για καμιά παρατασούλα; Η από την επόμενη βδομάδα; :book:

Link to comment
Share on other sites

Για παραταση ας το δουμε απο βδομάδα.

Αν χρειαστεί φυσικα και θα παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..