Jump to content

Bram Stoker Awards


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Τα βραβεία Bram Stoker αποτελλούν θεσμό της Horror Writers Association (HWA) για διάκριση (superior achievement) στη λογοτεχνία τρόμου. Τα βραβεία ξεκίνησαν το 1987, με τους νικητές να επιλέγονται μετά από ψηφοφορία των εν ενεργεία μελών της HWA. Το όνομά τους προέρχεται από τον Ιρλανδό συγγραφέα Bram Stoker, συγγραφέα του Δράκουλα.

 

Μυθιστορήματα που διακρίθηκαν

 

1987: Misery by Stephen King and Swan Song by Robert R. McCammon (tie)

1988: The Silence of the Lambs by Thomas Harris

1989: Carrion Comfort by Dan Simmons

1990: Mine by Robert R. McCammon

1991: Boy's Life by Robert R. McCammon

1992: Blood of the Lamb by Thomas F. Monteleone

1993: The Throat by Peter Straub

1994: Dead in the Water by Nancy Holder

1995: Zombie by Joyce Carol Oates

1996: The Green Mile by Stephen King (Signet)

1997: Children of the Dusk by Janet Berliner & George Guthrdge

1998: Bag of Bones by Stephen King (Scribner)

1999: Mr. X by Peter Straub

2000: The Traveling Vampire Show by Richard Laymon

2001: American Gods by Neil Gaiman

2002: The Night Class by Tom Piccirilli

2003: lost boy lost girl by Peter Straub

2004: In the Night Room by Peter Straub

2005: (tie) Creepers by David Morrell and Dread in the Beast by Charlee Jacob

2006: Lisey's Story by Stephen King (Scribner)

2007: The Missing by Sarah Langan

2008: Duma Key by Stephen King (Scribner)

2009: Audrey's Door by Sarah Langan,

2010: A Dark Matter by Peter Straub

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε; Μια χαρά ειναι ο κερασφόρος.

Τι καλυτερο βγήκε το 2010;huh.gif

Link to comment
Share on other sites

Πήρε Μπραμ Στόκερ ο Χιλ για τον "Κερασφόρο";! Α πα πα πα....

Όχι. Αυτό ήταν δικό μου λάθος, γιατί στη σελίδα με τα βραβεία δεν είχαν τον νικητή πρώτο, αλλά τους είχαν αλφαβητικά. Το Bram Stoker το πήρε το A Dark Matter (η νύχτα του κακού) του Peter Straub. Το οποίο, από όσο θυμάμαι, μόνο σε εμένα άρεσε εδώ μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Πήρε Μπραμ Στόκερ ο Χιλ για τον "Κερασφόρο";! Α πα πα πα....

Όχι. Αυτό ήταν δικό μου λάθος, γιατί στη σελίδα με τα βραβεία δεν είχαν τον νικητή πρώτο, αλλά τους είχαν αλφαβητικά. Το Bram Stoker το πήρε το A Dark Matter (η νύχτα του κακού) του Peter Straub. Το οποίο, από όσο θυμάμαι, μόνο σε εμένα άρεσε εδώ μέσα...

 

 

Πρέπει να βγηκαν την ίδια χρονια ο κερασφόρος και η νυχτα του κακου. Τα διάβασα πάντως και τα δύο το καλοκαίρι. Μεταξύ των δύο θα ψηφιζα κερασφόρο με μεγάλη ευκολία.

Πάσχισα να τελειώσω την νυχτα του κακου.Κακή λογοτεχνία...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το 2006 πήρε Bram Stoker "Η Ιστορία της Λίσι" του Κινγκ;dazzled.gif

Σε όποιον με ρωτάει τι να διαβάσει απο Κινγκ του λέω "Πάρε οποιο θες εκτός απο την ιστορία της Λίσι'.

 

Αφου να φανταστείτε οι κριτικοι το λάτρεψαν. Θεώρησαν οτι είναι η καλυτερη στιγμη του Κινγκ...

Αυτο και μονο αρκει!

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν τρελάθηκα με την Νύχτα του Κακού, αλλά τον Κερασφόρο δεν τον τελειώσα καν... Tελείως απάλευτο βιβλίο.

 

εντιτ ναι Ντρεηκ, και το 2006 βγηκε και ο Φύλακας της Λανγκαν. Έλεος!!!

Edited by Adicto
Link to comment
Share on other sites

Πήρε Μπραμ Στόκερ ο Χιλ για τον "Κερασφόρο";! Α πα πα πα....

Όχι. Αυτό ήταν δικό μου λάθος, γιατί στη σελίδα με τα βραβεία δεν είχαν τον νικητή πρώτο, αλλά τους είχαν αλφαβητικά. Το Bram Stoker το πήρε το A Dark Matter (η νύχτα του κακού) του Peter Straub. Το οποίο, από όσο θυμάμαι, μόνο σε εμένα άρεσε εδώ μέσα...

Έεεελα βρε! Κι εμένα μου άρεσε! :)

Link to comment
Share on other sites

Τον Κερασφόρο δεν τον τελειώσα καν... Tελείως απάλευτο βιβλίο.

 

Μετά τις πρώτες 100 σελίδες η ποιότητα πέφτει τραγικά. (Το σώζει μόνο η φάση με το σημείωμα στα τελειώματα, φανταστικό σημείο αλλά 2 μόνο σελίδες ) Όπως το είπε ο Σταμάτης. Κι εγώ με το ζόρι το τέλειωσα.

Link to comment
Share on other sites

Τα Bram Stoker υπόψη τα ψηφίζουν τα μέλη της Horror WRITERS Association, άρα σε κάποιο βαθμό δεν ψηφίζουν το καλύτερο αλλά το πιο hip βιβλίο.

 

Και αν θέλετε να διαβάσετε πραγματικά ΑΠΑΛΕΥΤΟ βιβλίο που είχε πάρει Bram Stoker πρωτοεμφανιζόμενου συγγραφέα, κοιτάχτε το "Τραγούδι της Αυγής" του Μ. Μαράνο (Dawnsong). Κόβω το λαιμό μου ότι το βιβλίο πήρε το βραβείο γιατί έκανε ακριβώς ότι ήταν στη μόδα την εποχή που βγήκε: λυρική γραφή, πολιτικός προβληματισμός, γκέυ χαρακτήρας, χαζή ανατροπή στο τέλος....

 

Επίσης συνειδητοποιώ ότι από τη λίστα έχω διαβάσει μόλις 4 βιβλία: τα τρία τελευταία του Straub (και το literary horror είναι hip στις μέρες μας) και το Zombie της Oates. Και σύντομα θα πιάσω και το Mine του McCammon.

Link to comment
Share on other sites

Προσυπογράφω για το Τραγούδι της Αυγης. Παίζει να είναι με διαφορά το χειρότερο που έβγαλε το Οξύ στη σειρά Κόλαση. Θυμάμαι ότι το διάβαζα και κάθε τρεις και λίγο κοίταγα πάλι το εξώφυλλο για να σιγουρευτώ ότι όντως είχε Μπραμ Στόκερ (το έγραφε όλο καμάρι μπροστα).... Από τη λίστα έχω διαβάσει μόλις 5, άλλωστε πλην του Κινγκ τα πιο πολλά πρέπει να είναι και αμετάφραστα. Πρέπει να τσεκάρω τι παίζει και με τα διηγήματα που έχουν πάρει Στόκερ...

Edited by Adicto
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, τα βραβεία Στόκερ πρέπει να κρατάνε ακόμη την αξιοπιστία τους.

 

Άλλωστε δεν τα αρνήθηκε ακόμη κάποιος βραβευμένος!laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

+1 στον Δρ. Ραμόρε από μένα! :lol:

 

(Όντως το Τραγούδι της Αυγής ήταν τραγικά τραγικό. Περίμενα κι εγώ όλο λαχτάρα να δω το Εργοστάσιο Σφηκών -ίσως το καλύτερο βιβλίο τρόμου που έχω διαβάσει- στη λίστα με τα βραβευμένα, αλλά φευ...)

Link to comment
Share on other sites

+1 στον Δρ. Ραμόρε από μένα! :lol:

 

(Όντως το Τραγούδι της Αυγής ήταν τραγικά τραγικό. Περίμενα κι εγώ όλο λαχτάρα να δω το Εργοστάσιο Σφηκών -ίσως το καλύτερο βιβλίο τρόμου που έχω διαβάσει- στη λίστα με τα βραβευμένα, αλλά φευ...)

 

 

 

Φταίει το Hip που είπε ο Νιχίλιο παραπάνω. Θυμήσου, ψηφίζουν συγγραφείς. Αυτό δίνει διαφορετικά αποτελέσματα.

Ή θα είναι σχετικά με βιβλία που βρίσκονταν στην μόδα την εποχή που βραβεύτηκαν, είτε σε συγγραφείς που άλλαξαν δραματικά το μέχρι εκείνη τη στιγμή στυλ τους, απευθυνόμενοι σε ευρύτερη βάση συνήθως.

 

Σαν παράδειγμα μπορείς να δεις τι συμβαίνει και στα Όσκαρ ή τις Χρυσές Σφαίρες. Είναι παρόμοια η κατάσταση κι εκεί.

Πχ φέτος τραβoύσα τα μαλλιά μου με την βράβευση του Ματ Λε Μπλανκ με χρυσή σφαίρα για το "Episodes".

Ο άνθρωπος που για μια δεκαετία που έπαιζε τον Τζόυ, αγνοήθηκε επιδεικτικά από αυτούς που δίνουν τα βραβεία -αλλά πήρε το People's Choice award για Favorite male television star απο το κοινό- πήρε τελικά βραβείο για μια ερμηνεία που το λιγότερο που θα μπορούσα να πω είναι...άνευρη; Δίχως έμπνευση;

 

Τι να πω; Ίσως ένιωσαν να του το χρωστάνε...

 

 

Υ.Γ...και πόσα ακόμη παραδείγματα...

Link to comment
Share on other sites

+1 στον Δρ. Ραμόρε από μένα! :lol:

 

(Όντως το Τραγούδι της Αυγής ήταν τραγικά τραγικό. Περίμενα κι εγώ όλο λαχτάρα να δω το Εργοστάσιο Σφηκών -ίσως το καλύτερο βιβλίο τρόμου που έχω διαβάσει- στη λίστα με τα βραβευμένα, αλλά φευ...)

 

Λογικά το Εργοστάσιο Σφηκών λείπει, για 2 λόγους.

 

1) Είναι η πρώτη νουβέλα του Banks, άρα θα ήταν στην κατηγορία First Novel (η οποία έχει μερικά ιδιαίτερα ενδιαφέροντα ονόματα)

2) Εκδόθηκε 3 χρόνια πριν την αρχή των βραβείων.

Link to comment
Share on other sites

Kαι μία best of list (πέραν των νικητών/υποψηφίων για Στόκερ) από τη Horror Writters Association (με μπόλντ όσα έχω διαβάσει):

 

Best Ghost stories of Algernon Blackwood

The Exorcist by William Peter Blatty

Something Wicked This Way Comes by Ray Bradbury

Lost Souls by Poppy Z. Brite

The Hungry Moon by Ramsey Campbell

The Between by Tananarive Due

Darklands by Dennis Etchison

Raven by Charles L Grant

Dead in the Water by Nancy Holder

The Haunting of Hill House by Shirley Jackson

The Lottery and Other Stories by Shirley Jackson

Turn of the Screw by Henry James

The Ghost Stories of M.R. James

Dr. Adder by K.W. Jeter (λίγες σελίδες θέλω για να το τελειώσω αυτό...)

The Metamorphosis and Other Stories by Franz Kafka <

Pet Semetary by Stephen King

The Shining by Stephen King

The Stand by Stephen King

Skin by Kathe Koja

Dark Dance by Tanith Lee

Conjure Wife by Fritz Leiber

Rosemary's Baby by Ira Levin

Songs of a Dead Dreamer by Thomas Ligotti

Lovers Living, Lovers Dead by Richard Lortz

The Dunwich Horror and Others by H.P. Lovecraft

At the Mountains of Madness by H.P. Lovecraft

The Hill of Dreams by Arthur Machen

Tales of Horror and the Supernatural by Arthur Machen

Sineater by Elizabeth Massie

I Am Legend by Richard Matheson

Relic by Douglas Preston and Lincoln Child

Frankenstein by Mary Shelley

Book of the Dead edited by John Skipp and Craig Spector

Ghoul by Michael Slade

Vampire Junction by S.P. Somtow

The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde by Robert Louis Stevenson

Dracula by Bram Stoker

Some of Your Blood by Theodore Sturgeon

Phantom by Thomas Tessier

Sacrifice by Andrew Vachss

Edited by Adicto
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..