Jump to content

Die Welle - The Wave (2008)


Nargathrod
 Share

Recommended Posts

Όταν άκουσα το όνομα της ταινίας σκέφτηκα ότι θα είναι μια ακόμα άσχημα γυρισμένη ταινία. Οι Γερμανοί άλλωστε δεν φημίζονταν ποτέ για την παραγωγή ταινιών. Αυτοδιαψεύστηκα. Εκτιμώ περισσότερο τον ευρωπαϊκό κινηματογράφο σε σύγκριση με τον αμερικάνικο κολοσσό του Hollywood.

Η συγκεκριμένη ταινία ήταν άκρως διδακτική. Ιδιαίτερα για όσους απαρτίζουν μέρος του εκπαιδευτικού συστήματος. Το κύμα όπως είναι ο ελληνικός τίτλος είναι ένα πείραμα ενός Γερμανού καθηγητή σε μαθητές με σκοπό να καταλάβουν τι είναι η ζωή κάτω από συνθήκες δικτατορίας. Έτσι λοιπόν προσπαθεί να τους δώσει τα εφόδια ώστε να μπορέσουν να κάνουν μια δικιά τους αυτόνομη ομάδα μέσα στο περιβάλλον του σχολείου τους.

Δεν χρειάζεται να σας πω τι επακολουθεί. Με συγκλόνισε γιατί βρέθηκα στην θέση του καθηγητή. Το αποτέλεσμα ήταν απρόβλεπτο.

 

Οι ηθοποιοί άγνωστοι αλλά αρκετά καλοί.

Link to comment
Share on other sites

Ταινιάρα. Την είχα δει στο σινεμά. Είχα μείνει ξερός.

 

(Σ.Σ. δεν έχω κολλήματα με αμερικανικό και ευρωπαϊκό σινεμά)

Link to comment
Share on other sites

Ταινιάρα. Την είχα δει στο σινεμά. Είχα μείνει ξερός.

 

(Σ.Σ. δεν έχω κολλήματα με αμερικανικό και ευρωπαϊκό σινεμά)

 

 

Χαίρομαι που σου άρεσε! Ούτε εγώ κολλάω σε κάτι! Είμαι ανοικτός σε όλες τις ταινίες! Απλώς μου αρέσει λιγουλάκι παραπάνω ο ευρωπαϊκός κινηματογράφος!

 

Πάντως πραγματικά οι Γερμανοί έχουν ακόμα κατάλοιπα του ναζιστικού καθεστώτος στην χώρα τους και φαίνεται στην ταινία αρκετά...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι Γερμανοί άλλωστε δεν φημίζονταν ποτέ για την παραγωγή ταινιών.

 

 

:blink: :blink: :blink:

 

Γερμανικός εξπρεσιονισμός και δώθε.

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε αρέσει πολύ όταν την είχα δει. Μέσα από την ταινία κια την πλοκή της βλέπεις πόσο εύκολα ένας άνθρωπος λέγοντας τα σωστά πράγματα επιρεάζει την μάζα. Μια μικρογραφία της κοινωνίας μας. Πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει κι εγώ και ήταν όντως φοβερό. Αγχωτικό. Δεν ξέρω πόσοι πρόσεξαν ότι δεν είχε αντικείμενο αυτή η ομάδα που φτιάχνανε, την οργάνωναν έτσι, απλώς για να την οργανώσουν, όχι για να μπορέσουν οργανωμένοι να πετύχουν κάτι που δε θα γινόταν αλλιώς. Ομοιομορφία για χάρη της ομοιομορφίας ίσως είναι μέρος του ορισμού του φασισμού...

Μοιάζει με αυτά στις προβολές της ΑΛΕΦ, αλλά δεν είναι φαντασίας με τίποτα.

Δε νομίζω πάντως ότι το θέμα του έχει σχέση με το ότι είναι γερμανικό. Τις πιο γνωστές δυστοπίες-ολοκληρωτικές κοινωνίες τις έγραψαν δυο Άγγλοι(1984 και Brave New World).

Κάτσε να βάλω και το τρέιλερ:

.
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική ταινία, πραγματικά. Πολύ δυνατή σε συναισθήματα και σκέψεις και ιδιαίτερα διδακτική. Αξίζει να την δει κανείς 100%!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου πολυάρεσε. Θεώρησα υπερβολικό το πως μέσα σε λίγες μέρες τα πιτσιρίκια παθιάστηκαν τόσο πολύ με την ιδέα της ομάδας που τους έβαλε να δημιουργήσουν ο καθηγητής. Μου φάνηκε κάπως τραβηγμένο από τα μαλλιά προκειμένου να περάσει τα μηνύματα του.

Link to comment
Share on other sites

Οι Γερμανοί άλλωστε δεν φημίζονταν ποτέ για την παραγωγή ταινιών.

 

 

Dafuq?

 

 

 

Πάντως, δεν συμμερίζομαι τον γενικότερο ενθουσιασμό για αυτήν την ταινία. Καλή, δεν λέω, αλλά σχετικά επιφανειακή κι εύκολη η προσέγγισή της. Μιλάμε για ευρωπαϊκό σινεμά και κρίνουμε αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Οι Γερμανοί άλλωστε δεν φημίζονταν ποτέ για την παραγωγή ταινιών.

 

 

Dafuq?

 

 

 

 

 

Η Ελλάδα φημίζεται για την φέτα της! Και η Τουρκία βγάζει φέτα αλλά δεν φημίζεται για αυτήν όσο για το μπακλαβά και τις χορεύτριες της κοιλιάς! (belly dancers :) )

Με την ίδια λογική ο Γερμανικός εξπρεσιονισμός τον οποίο ανέφερε ένας φίλος σε προηγούμενη ανάρτηση, ήταν η μεγάλη άνθιση στην Γερμανία μετά τον Α παγκόσμιο πόλεμο! Όμως λόγω οικονομικών δυσκολιών οι Γερμανοί παραγωγοί δεν μπορούσαν να γυρίσουν ταινίες ανάλογης ποιότητας με εκείνες του Hollywood! Συνεπώς κατ, εμέ δεν φημίζονταν ποτέ για την παραγωγή ταινιών. Χωρίς αυτό να αποκλείει ότι βγήκαν αξιόλογες γερμανικές ταινίες! Μια από αυτές είναι και το κύμα! :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι Γερμανοί άλλωστε δεν φημίζονταν ποτέ για την παραγωγή ταινιών.

 

 

Dafuq?

 

 

 

 

 

Η Ελλάδα φημίζεται για την φέτα της! Και η Τουρκία βγάζει φέτα αλλά δεν φημίζεται για αυτήν όσο για το μπακλαβά και τις χορεύτριες της κοιλιάς! (belly dancers :) )

Με την ίδια λογική ο Γερμανικός εξπρεσιονισμός τον οποίο ανέφερε ένας φίλος σε προηγούμενη ανάρτηση, ήταν η μεγάλη άνθιση στην Γερμανία μετά τον Α παγκόσμιο πόλεμο! Όμως λόγω οικονομικών δυσκολιών οι Γερμανοί παραγωγοί δεν μπορούσαν να γυρίσουν ταινίες ανάλογης ποιότητας με εκείνες του Hollywood! Συνεπώς κατ, εμέ δεν φημίζονταν ποτέ για την παραγωγή ταινιών. Χωρίς αυτό να αποκλείει ότι βγήκαν αξιόλογες γερμανικές ταινίες! Μια από αυτές είναι και το κύμα! :)

 

Η Γερμανία έχει από τις πιο αξιόλογες κινηματογραφικές παραδόσεις, εκτός του εξπρεσσιονισμού: Χέρτσοκ, Φασμπίντερ, Βέντερς, μπορείς να βάλεις και τον Αυστριακό Χάνεκε, κ.ά. Το Κύμα δεν θεωρείται καν από τις σπουδαίες. Το Χόλιγουντ από την άλλη είναι...Χόλιγουντ.

 

Απλώς, να λες ότι "η Γερμανία δεν φημίζεται για τις ταινίες της" είναι σα να μιλάς για κάποια πολύ τυχαία χώρα, και σε καμία περίπτωση δεν είναι έτσι:)

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ταινία μου άρεσε και μένα αρκετά αλλά έχει κατακριθεί για τον αναληθή τρόπο που παρουσιάζει την νεολαία της Γερμανίας.

 

Και κατα κάποιο τρόπο ισχύει, φαίνεται να έχουν δώσει έναν αέρα Αμερικανιάς, σαν να άλλαζε μόνο η γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Οι Γερμανοί άλλωστε δεν φημίζονταν ποτέ για την παραγωγή ταινιών.

 

 

Dafuq?

 

 

 

 

 

Η Ελλάδα φημίζεται για την φέτα της! Και η Τουρκία βγάζει φέτα αλλά δεν φημίζεται για αυτήν όσο για το μπακλαβά και τις χορεύτριες της κοιλιάς! (belly dancers :) )

Με την ίδια λογική ο Γερμανικός εξπρεσιονισμός τον οποίο ανέφερε ένας φίλος σε προηγούμενη ανάρτηση, ήταν η μεγάλη άνθιση στην Γερμανία μετά τον Α παγκόσμιο πόλεμο! Όμως λόγω οικονομικών δυσκολιών οι Γερμανοί παραγωγοί δεν μπορούσαν να γυρίσουν ταινίες ανάλογης ποιότητας με εκείνες του Hollywood! Συνεπώς κατ, εμέ δεν φημίζονταν ποτέ για την παραγωγή ταινιών. Χωρίς αυτό να αποκλείει ότι βγήκαν αξιόλογες γερμανικές ταινίες! Μια από αυτές είναι και το κύμα! :)

 

 

 

Απλώς, να λες ότι "η Γερμανία δεν φημίζεται για τις ταινίες της" είναι σα να μιλάς για κάποια πολύ τυχαία χώρα, και σε καμία περίπτωση δεν είναι έτσι:)

 

Γιαυτό σου έδωσα το παράδειγμα με την φέτα, για να μην παρεξηγηθώ, και θα συμφωνήσω ότι η Γερμανία δεν είναι τυχαία χώρα.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ταινία μου άρεσε και μένα αρκετά αλλά έχει κατακριθεί για τον αναληθή τρόπο που παρουσιάζει την νεολαία της Γερμανίας.

 

Και κατα κάποιο τρόπο ισχύει, φαίνεται να έχουν δώσει έναν αέρα Αμερικανιάς, σαν να άλλαζε μόνο η γλώσσα.

 

Ποιά ήταν ακριβώς η αναλήθεια και η αμερικανιά; Επειδή τους δείχνει που δουλεύουν σε ομάδες ή επειδή χρησιμοποιούν αμερικανοειδείς εκφράσεις; Γιατί το κάνουμε και εμείς αυτό βασικά...

 

Κατά τα άλλα ναι, γαμώ τις ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

the last wave : Εκ παραδρομής... , πολύ καλή ταινία καταστροφολογίας (όχι με τη hollywoodιανή έννοια του όρου) Αυστραλέζικης παραγωγής. Check it out! Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου πολυάρεσε. Θεώρησα υπερβολικό το πως μέσα σε λίγες μέρες τα πιτσιρίκια παθιάστηκαν τόσο πολύ με την ιδέα της ομάδας που τους έβαλε να δημιουργήσουν ο καθηγητής. Μου φάνηκε κάπως τραβηγμένο από τα μαλλιά προκειμένου να περάσει τα μηνύματα του.

 

Εμένα μου άρεσε πολύ αυτή η ταινία, αλλά κι εγώ κόλλησα στο παραπάνω σημείο. Νομίζω πως χρειαζόταν να του δώσει κάποιο χρόνο για όλο αυτό για να με πείσει ή να το καταλαβαίνω τελείως λάθος και να ήθελε να δείξει ακριβώς το πόσο εύκολο είναι. Σε κάθε περίπτωση, έχω την εντύπωση ότι αυτές οι συμπεριφορές δεν ξεφυτρώνουν απότομα αλλά τις ευνοούν οι συνθήκες και αναπτύσσονται σε βάθος χρόνου όπως έγινε και στη Γερμανία.

Λέω εγώ τώρα. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατοι, νομίζω πως όταν έχουμε να κάνουμε με Γερμανούς πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί σχετικά με το τι μας ξενίζει. Ας μην παρεξηγηθώ, δεν το λέω υποτιμητικά, αλλά οι πολιτισμικές διαφορές που μας χωρίζουν είναι τεράστιες, και συχνά καλύπτονται από το γεγονός της αναμφισβήτητης ύπαρξης κοινού υποβάθρου (Ευρώπη, χριστιανισμός, λευκή φυλή, Δυτικός πολιτισμός κ.λπ.) Δεδομένου, ωστόσο, ότι οι Γερμανοί θεωρούνται, χμ, πώς να το πω, ας πούμε "δυσεξιχνίαστοι", ακόμα και από τους υπόλοιπους Δυτικοευρωπαίους, νομίζω ότι κάποιες αντιδράσεις ίσως (ξαναματαλέω, ίσως) να μην είναι τόσο παράξενες όσο αρχικά φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατοι, νομίζω πως όταν έχουμε να κάνουμε με Γερμανούς πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί σχετικά με το τι μας ξενίζει. Ας μην παρεξηγηθώ, δεν το λέω υποτιμητικά, αλλά οι πολιτισμικές διαφορές που μας χωρίζουν είναι τεράστιες, και συχνά καλύπτονται από το γεγονός της αναμφισβήτητης ύπαρξης κοινού υποβάθρου (Ευρώπη, χριστιανισμός, λευκή φυλή, Δυτικός πολιτισμός κ.λπ.) Δεδομένου, ωστόσο, ότι οι Γερμανοί θεωρούνται, χμ, πώς να το πω, ας πούμε "δυσεξιχνίαστοι", ακόμα και από τους υπόλοιπους Δυτικοευρωπαίους, νομίζω ότι κάποιες αντιδράσεις ίσως (ξαναματαλέω, ίσως) να μην είναι τόσο παράξενες όσο αρχικά φαίνονται.

 

Από εμπειρία ζωής στο Μόναχο ενός έτους μπορώ να πω ότι δεν έχουν ξεπεράσει την Ναζιστική γερμανία. Φοβούνται μην τους πουν φασίστες. Είναι παράξενοι σαν άνθρωποι. Τώρα δεν ξέρω αν μπορώ να συμφωνήσω με αυτό που λες αλλά σίγουρα δεν μοιάζουν με τους υπόλοιπους Ευρωπαίους γιατί πέρασαν την εποχή του Χίτλερ και τα κατάλοιπα έχουν μείνει...

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε. Απλώς να συμπληρώσω: Σύμφωνα με όσα (αρκετά) έχω διαβάσει, αλλά και με κουβέντες που έχω κάνει με ανθρώπους που τους έζησαν από κοντά (είτε επειδή γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εκεί, είτε επειδή σπούδασαν ή/και δούλεψαν εκεί) το "πρόβλημα" δεν εντοπίζεται (μόνο) στη ναζιστική περίοδο. Η περίοδος αυτή σίγουρα επηρέασε σημαντικότατα τον μετέπειτα ψυχισμό τους ως λαού, όμως, καταπώς φαίνεται, είναι ΚΑΙ αυτή προϊόν της ιδιαίτερης -και επαναλαμβάνω: δυσνόητης για εμάς- ιδιοσυγκρασίας τους.

 

Ένα καταπληκτικό βιβλίο που έχω διαβάσει σχετικά με αυτή τη σχέση αιτίου-αιτιατού είναι το Hitler's willing executioners, το οποίο συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε. Απλώς να συμπληρώσω: Σύμφωνα με όσα (αρκετά) έχω διαβάσει, αλλά και με κουβέντες που έχω κάνει με ανθρώπους που τους έζησαν από κοντά (είτε επειδή γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εκεί, είτε επειδή σπούδασαν ή/και δούλεψαν εκεί) το "πρόβλημα" δεν εντοπίζεται (μόνο) στη ναζιστική περίοδο. Η περίοδος αυτή σίγουρα επηρέασε σημαντικότατα τον μετέπειτα ψυχισμό τους ως λαού, όμως, καταπώς φαίνεται, είναι ΚΑΙ αυτή προϊόν της ιδιαίτερης -και επαναλαμβάνω: δυσνόητης για εμάς- ιδιοσυγκρασίας τους.

 

Ένα καταπληκτικό βιβλίο που έχω διαβάσει σχετικά με αυτή τη σχέση αιτίου-αιτιατού είναι το Hitler's willing executioners, το οποίο συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

υπάρχει ελληνική μετάφραση;

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε. Απλώς να συμπληρώσω: Σύμφωνα με όσα (αρκετά) έχω διαβάσει, αλλά και με κουβέντες που έχω κάνει με ανθρώπους που τους έζησαν από κοντά (είτε επειδή γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εκεί, είτε επειδή σπούδασαν ή/και δούλεψαν εκεί) το "πρόβλημα" δεν εντοπίζεται (μόνο) στη ναζιστική περίοδο. Η περίοδος αυτή σίγουρα επηρέασε σημαντικότατα τον μετέπειτα ψυχισμό τους ως λαού, όμως, καταπώς φαίνεται, είναι ΚΑΙ αυτή προϊόν της ιδιαίτερης -και επαναλαμβάνω: δυσνόητης για εμάς- ιδιοσυγκρασίας τους.

 

Ένα καταπληκτικό βιβλίο που έχω διαβάσει σχετικά με αυτή τη σχέση αιτίου-αιτιατού είναι το Hitler's willing executioners, το οποίο συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

υπάρχει ελληνική μετάφραση;

 

Δυστυχώς όχι.

 

O.T.

Κάτι παράξενο: το λινκ που έβαλα, ενώ στην αρχή οδηγούσε στο άρθρο για το βιβλίο, τώρα οδηγάει στο άρθρο για τον Χίτλερ. dazzled.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατοι, νομίζω πως όταν έχουμε να κάνουμε με Γερμανούς πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί σχετικά με το τι μας ξενίζει. Ας μην παρεξηγηθώ, δεν το λέω υποτιμητικά, αλλά οι πολιτισμικές διαφορές που μας χωρίζουν είναι τεράστιες, και συχνά καλύπτονται από το γεγονός της αναμφισβήτητης ύπαρξης κοινού υποβάθρου (Ευρώπη, χριστιανισμός, λευκή φυλή, Δυτικός πολιτισμός κ.λπ.) Δεδομένου, ωστόσο, ότι οι Γερμανοί θεωρούνται, χμ, πώς να το πω, ας πούμε "δυσεξιχνίαστοι", ακόμα και από τους υπόλοιπους Δυτικοευρωπαίους, νομίζω ότι κάποιες αντιδράσεις ίσως (ξαναματαλέω, ίσως) να μην είναι τόσο παράξενες όσο αρχικά φαίνονται.

 

 

 

+312435416437547

 

Για να χρησιμοποιήσω μια έκφραση που είχα διαβάσει κάπου-κάποτε, για να κατανοήσουμε τους Γερμανους πρέπει να καταβάλλουμε πνευματικά διόδια...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε. Απλώς να συμπληρώσω: Σύμφωνα με όσα (αρκετά) έχω διαβάσει, αλλά και με κουβέντες που έχω κάνει με ανθρώπους που τους έζησαν από κοντά (είτε επειδή γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εκεί, είτε επειδή σπούδασαν ή/και δούλεψαν εκεί) το "πρόβλημα" δεν εντοπίζεται (μόνο) στη ναζιστική περίοδο. Η περίοδος αυτή σίγουρα επηρέασε σημαντικότατα τον μετέπειτα ψυχισμό τους ως λαού, όμως, καταπώς φαίνεται, είναι ΚΑΙ αυτή προϊόν της ιδιαίτερης -και επαναλαμβάνω: δυσνόητης για εμάς- ιδιοσυγκρασίας τους.

 

Ένα καταπληκτικό βιβλίο που έχω διαβάσει σχετικά με αυτή τη σχέση αιτίου-αιτιατού είναι το Hitler's willing executioners, το οποίο συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

υπάρχει ελληνική μετάφραση;

 

Δυστυχώς όχι.

 

O.T.

Κάτι παράξενο: το λινκ που έβαλα, ενώ στην αρχή οδηγούσε στο άρθρο για το βιβλίο, τώρα οδηγάει στο άρθρο για τον Χίτλερ. dazzled.gif

 

 

 

 

 

Και όμως υπάρχει :-)

Link to comment
Share on other sites

 

Ένα ακόμα από τα παράξενα. Έβαλα στο βιβλιονέτ το όνομα του συγγραφέα στα αγγλικά, και δεν έβγαλε τίποτα. Θενκς!

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Die Welle - The Wave (2008)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..